Czy jeśli wybory wygra KO, znów usłyszymy: 'pieniędzy nie ma i nie będzie'? Radni PiS o aferze z 500 Plus w Warszawie - zdjęcie
03.10.19, 19:30Zdj. screen Radio Zet; Stiopa, CC BY SA 4.O, Wikimedia Commons (edytowane); EPP, CC BY SA 2.0, Filickr (edytowane)

Czy jeśli wybory wygra KO, znów usłyszymy: 'pieniędzy nie ma i nie będzie'? Radni PiS o aferze z 500 Plus w Warszawie

38

Czy problemy z wypłatami 500 Plus w Warszawie mogą mieć podłoże polityczne? Tak sugerują politycy Prawa i Sprawiedliwości, zarówno posłowie, jak i stołeczni radni. Warto zaznaczyć, że inne miasta nie mają problemów z wypłatami rodzinom środków ze sztandarowego programu PiS. 

Radni Zjednoczonej Prawicy domagają się od prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego wyjaśnień w sprawie realizacji w stołecznym ratuszu programu 500 Plus. Wojewoda Mazowiecki rozpoczął już kontrolę w Urzędzie Miejskim.

"(...)dziś, w trakcie obrad rady miasta, Platforma Obywatelska nie zgodziła się na to, by prezydent Trzaskowski przedstawił informację o sposobie wykonywania programu 500 plus. Kontrola wojewody wykaże,m czy są jakieś wewnętrzne problemy ze strony ratusza, gdyż jak wiemy, pieniądze płyną zgodnie z terminami"-tłumaczył w rozmowie z portalem wPolityce.pl stołeczny radny i wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. Zdaniem polityka, komunikaty prezydenta i wiceprezydenta Warszawy na temat problemów z wypłatami świadczenia 500 plus są chaotyczne. 

"Informacje i działania, które są podejmowane w ratuszu rodzą wątpliwości, czy ta „akcja” nie jest motywowana chęcią wprowadzenia chaosu i zamieszania tuż przed wyborami"-ocenił radny w rozmowie z Wojciechem Biedroniem z wPolityce.pl. 

"Widać, że w razie zwycięstwa w wyborach Koalicji Obywatelskiej, okaże się, że przyszły minister finansów, mógłby pójść tropem Rafała Trzaskowskiego i zacząłby kwestionować możliwość wykonywania tego programu"-stwierdził Sebastian Kaleta. Polityk przekonuje, że działania Trzaskowskiego to poważny sygnał przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się już za nieco ponad tydzień. Jak mówi Kaleta, wyłącznie zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości będzie gwarantem realizacji zarówno wprowadzonych w kończącej się kadencji, jak i obiecanych programów społecznych. 

Inny radny Zjednoczonej Prawicy, Jacek Ozdoba ocenia, że samorządy w kwestii wypłaty 500 Plus mają do wykonania tak naprawdę banalne zadanie: muszą wyłącznie przekazać mieszkańcom środki z budżetu państwa. 

"W ostatnim czasie wystąpiły problemy po stronie samorządu, który nie potrafił doprecyzować jakie jest zapotrzebowanie na środki z programu 500 plus. Nic nie utrudnia wypłat, ale problemem jest statystyka prowadzona w warszawskim ratuszu. Urzędnicy nie wiedzą,ile jest dokładnie wniosków"-tłumaczy Ozdoba. Radny zwraca uwagę również na problemy komunikacyjne między poszczególnymi dzielnicami Warszawy. Jako przykład, samorządowiec przytoczył historię z burmistrzem Bielan, który najpierw twierdził, że brakuje pieniędzy na 500 Plus, a następnie prostował tę informację. 

Kiedy widzimy, co wyczynia warszawski ratusz w kwestii wypłat środków z programu Rodzina 500 Plus, od razu staje nam przed oczami klasyk: Jan Vincent Rostowski, który po wyborach parlamentarnych w 2015 r. twierdził, że na realizację obietnic Prawa i Sprawiedliwości "Pieniędzy po prostu nie ma. I nie będzie". Czy w przypadku ewentualnej wygranej Koalicji Obywatelskiej Polacy usłyszą to samo na przykład od Andrzeja Rzońcy? Czy to nie próba wywołania wrażenia, że "rozdawnictwo", o którym jeszcze niedawno pokrzykiwali politycy PO-KO, rzeczywiście zaczyna przynosić tak opłakane skutki? 

 

Choć opozycja przekonuje, że nie zabierze polskim dzieciom 500 Plus, chyba wszyscy obserwatorzy polskiej polityki pamiętają kilka sytuacji z czasów rządów PO-PSL: m.in. podwyższanie podatków czy wieku emerytalnego. 

Jak na razie czekamy na wyniki kontroli zleconej przez Wojewodę Mazowieckiego, Zdzisława Sipierę. Potrwa ona kilka tygodni. Urząd Wojewódzki sprawdzi, jak szacowane są kwoty dotacji, faktyczne wykorzystanie pieniędzy na program, a także- rzetelność sprawozdań finansowych.

O zastrzeżeniach w sprawie tych ostatnich mówiła w tym tygodniu rzeczniczka wojewody mazowieckiego. W rozmowie z PAP Ewa Filipowicz wskazała, że  urzędnicy stołecznego ratusza przekazują w sprawozdaniach finansowych i merytorycznych niespójne dane odnośnie do tych samych kwestii, np. kwoty wypłat są nieadekwatne do podawanej liczby rozpatrzonych wniosków. Filipowicz zwróciła ponadto uwagę na zjawisko tzw. "znikających dzieci": wartości dotyczące np. liczby wypłaconych świadczeń lub korzystających z nich dzieci "są często mniejsze niż w poprzednich sprawozdaniach". 

yenn/PAP, wPolityce.pl, Fronda.pl

Komentarze (38):

Jan Radziszewski2019.10.4 12:34
Warszawę czeka unicestwienie z powodu władzy w niej PO KO to nie CO2 a grzech jest źródłem kary dla człowieka i ziemi Anioł powiedział: Jam Anioł Michał, mówił szybko i groźnie. Cały świat obejmie ogień, jakiego nigdy nikt nie widział, a który nigdy dotąd nie przechodził w takiej sile przez ziemię. Oblicze ziemi zmieni się w pustynię szarą, bez życia. Liczne kratery, wulkany będą ziały ogniem, lawą i popiołem. Wszystko co jest, będzie skamieniałe, spalone, nieużyteczne, nieżyjące, skażone, martwe, pustynne. W tych dniach obejmą władzę nad światem całym liczne hufce Aniołów Bożych. Broń Aniołów Bożych ma moc wielką i straszną. Jest nośniejsza niż broń wasza i jest sprawiedliwa. Wy, pod auspicjami szatana-diabła stworzyliście swoją broń nuklearną, lecz broń Bożych Aniołów ugodzi te serca, które żyją w ciągłej niezgodzie z prawdą wieczną i przykazaniami wiecznie świętego Boga. Ustalacie, rozmieszczacie broń nuklearną, ogradzacie się nią wkoło, a nie wiecie, że broń Boża w jednej sekundzie może zniszczyć i całą ziemię i wasze tchórzliwe serca. Nie ma już wiele czasu przed dniem wielkiej grozy, ale wam wszystkim mówię i przepowiadam, módlcie się i przepraszajcie Boga Najświętszego, Jego święty Majestat. Pokutujcie, pokutujcie, pokutujcie! Usuńcie z serc waszych jad niezgody, usuńcie z serc, umysłów i języków bluźniercze myśli i słowa przeciw Najświętszemu Bogu. Jeżeli nie będziecie pokutować, nie odstąpicie od drogi złego ducha - wszyscy zginiecie! Jak popiół zostaniecie wszyscy zmieceni z planety ziemi. Kontynenty będą się kruszyć jak drobne, kruche kawałki lodu, gniecione palcami dziecka. Siła i moc niszczenia będzie tak wielka, że serca wasze z trwogi nie będą mogły żyć, ulegną śmierci. Te dni grozy przyjdą za nieuszanowanie świętych praw Bożych, za szerzącą się niewiarę ubraną w szatański kaftan ateizmu, te dni są w progu. Będą to dni straszne i ciężkie dla każdej istoty żyjącej na ziemi. Groza i przerażenie obejmie każde serce, powstanie płacz i lament. Ani bramy, ani zamki, ani schrony, ani podziemne bunkry na nic w te dni grozy nie przydadzą się. Wszystko będzie poruszone ze swojego miejsca. Ziemia drżeć będzie i trząść się ustawicznie. Gniew Boży będzie szedł przez całą kulę ziemską. Nic z tego, co się rusza i żyje, chodzi i oddycha nie będzie miało miejsca. Wszystko będzie rażone śmiercią po przyjściu gniewu Bożego. Dla tych, co kochają Boga i święte Imię Jego - święte Miłosierdzie Serca Jezusa Chrystusa poda wielki namiot bezpieczeństwa.. Kto schroni się do tego świętego namiotu miłosiernego Serca Jezusa Chrystusa, żyć będzie, przetrwa gniew Pański.
PiotrS2019.10.4 11:25
PiS Politycznie przed wyborami spiętrza trudności, przekazuje kasę Warszawie w ostatniej chwili to i wypłata się opóźnia. Urzędy nie pracują jak excel, w ułamku sekundy. Niestety ludzie pracują nieco wolniej. Na szczęście inne sprawy idą dobrze. W Warszawie od pewnego czasu się bardzo dobrze mieszka. Rządzi Platforma? Nie obchodzi mnie, kto rządzi - ale rządzi dobrze. Świetna komunikacja, bilety okresowe w rozsądnych cenach, (tak przy okazji, gdyby Pis rządziło w Warszawie to TVP by grzmiała o sukcesie, otwarcie nowych stacji metra, a ponieważ prezydent jest z konkurencji, to się o tym nie mówi). Miasto jest zadbane, są świetne programy dla seniorów (roczny bilet 50 zł na całą komunikację, mnóstwo darmowych zajęć, spotkań), dla młodzieży, dba się o zieleń, o przestrzeń wspólną, buduje się obwodnice. To miasto, od pewnego czasu jest bardzo dobrze zarządzane. Powyższa opinia jest opinią mieszkańca, a nie kogoś, kto ogląda telewizję (nieważne, czy TVP, czy TVN) Jako komuś, kto tutaj mieszka (od dłuższego czasu) jest mi wszystko jedno jaka opcja polityczna rządzi - ważne, żeby rządziła dobrze, bo od tego jest własnie samorząd, a nie od machania flagą i krzyczenia o "braku zgody" na coś tam. Bo jak wiecie, obie strony polityczne przekrzykują się na co to zgody nie dają...
Viola2019.10.5 1:39
Juz wiem Piotruś Słoik
MJ2019.10.4 9:07
Ooo, warszawka postanowiła okraść budżet. Co za ciemnota z tych Warsiawiaków a mają się za lepszych.
Saki Faki2019.10.4 8:49
Do roboty trzeba będzie pójść? Straszne :-)
klara2019.10.4 6:14
Ciemnogrodzianie weźcie liczydło do ręki i wyliczcie to że kasy na 500+ niema, cudów niema i wiecznie żywy prezes Jarosław więcej gotówki nie wyczaruje.
MJ2019.10.4 9:09
A totalno-tęczowa lewaczka, to z usług jakiego psychoterapeuty korzysta?
Olej2019.10.3 21:06
I nic się nie sypie ani na wsi, ani w mieście. Sypią się natomiast układy i powiązania, wzajemne sowie uwarunkowania. Czasy ciężkie, ryzyko wsadzać komuś reklamówkę pełną kapuchy, ustawiać przetargi, robić boki. Nerwowo się zrobiło. A co jeszcze będzie gdy ,,pisiory’’ zdobędą większość ? Interesy ch……. Strzeli !
lolek kremowka2019.10.3 21:05
Proszę sobie porównać rosyjski spot wyborczy z PiSowskim :) Rosyjski: https://youtu.be/c0WHTlLwJIk PiSowski: https://youtu.be/2BQjBXutdFY a tu amerykański: https://youtu.be/wJbn7oAXaDc Od kogo PiS zrzyna? :) :) :)
kamila2019.10.4 6:23
kremowka to twoja matka ..zlizywala krem ubowcom i kodziarzom....
PiotrS2019.10.4 11:34
O, tutaj tez ktoś ładnie i merytorycznie się wypowiada. Znać fachowca, dyskusja na argumenty.
Olej2019.10.3 20:56
….Drugiej kadencji tej złodziejskiej mafii Polska nie wytrzyma. To jest jakiś horror…. To jest prawda ! Dlatego drugiej kadencji ,,tańca z platformo’’ nie będzie. Właśnie Warsiawka pokazuje gdzie Bolki i frajerstwo ryjące za 2500 miesięcznie się mogą udawać po 500 + Pod rurę ! A we Warsiawce jakimś cudem drugą kadencję złdziejskiej mafii wytrzymują. I jeszcze sobie ją chwalą. Jakaż ta druga kadencja opalona, jaka światowa, trzaskająca pomysłami niczym Rafał dziecię partii. Przyjrzyjcie się narodzie Warsiawce i dobrze wyciągnijcie wnioski 13 tego – kiedy w październiku zdarzy się, że rozum narodu zajaśnieje a g……..o ostatecznie spłynie.
PiotrS2019.10.4 11:32
Jak piękna i merytoryczna wypowiedź.
Urszula2019.10.3 20:55
Kampania PiS na wsi się sypie. Zgodnie z narracją partii rządzącej Janusz Wojciechowski miał rzekomo 'załatwić' zrównanie unijnych dopłat. A jak na razie nie przeszedł przesłuchania. Do jutra ma przesłać odpowiedzi na pytania na piśmie. Ale według nieoficjalnych informacji płynących z Brukseli, wszystko wskazuje na to, że rząd będzie musiał poszukać nowego kandydata na komisarza rolnictwa. I to nie koniec problemów. Wyciekły taśmy, na których minister rolnictwa mówi, że 'jest zagrożenie utraty unijnych pieniędzy.' W PiS popłoch?
Leon Napoleon2019.10.3 21:07
Urszula, twoje przekazy są wyrywkowe. Doinformuj się a potem próbuj siać dezinformację. Nie potrafisz. Odpuść. Wy macie długoletnie doświadczenie w wyciekach, przeciekach i sikaniu po krzakach i śmietnikach.Posłuchaj innych telewizji jak tvn. Posłuchaj co mówią w innych krajach Europy. Niektóre komentarze są zaskakujące.
kamila2019.10.4 6:21
uli tez sie sypie ....lupiez na buty....
Urszula2019.10.3 20:44
Pieniędzy nie ma i nie będzie: " Obsadzona pisowskimi urzędnikami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest chora, zagrożone są fundusze unijne, zwalić tego na poprzedników się nie da - mówił na zamkniętym spotkaniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Po upublicznieniu nagrania PSL domaga się pilnego powołania komisji śledczej." Słuchałam wypowiedzi Ardanowskiego. Powiem tylko tyle - rozwalają i rozkradają nam Polskę. Drugiej kadencji tej złodziejskiej mafii Polska nie wytrzyma. To jest jakiś horror.
MJ2019.10.4 9:12
No właśnie mało rozgarnięta totalno-tęczowa lewaczko, szef to widzi i reaguje a nie, jak za peo sam się przyłącza do okradania państwa.
Olej2019.10.3 20:34
Warsiawa to jest modelowy przykład najlepszej krajowej lodziarni. Tu się kręci takie lody jakich najlepsi specjaliści z włoskiej mafii nie widzieli. A ilu specjalistów na tym kawałku stolicznej ziemi, miejsca pod niebem. Tu się kuje rzeczywistość od ponad 50 lat, elyty, resorty, aktorstwo i śtuka. Wszystko razem dodane nabiera wielu smaków, pachnących wielką kapuchą i ogromnym g.....em. I jak się spojrzy na Sawicką z jej maleńką lodziarenką śmiech człowieka łapie. Wychodzą z ministerstw, z urzędów, gabinetów, departamentów wysocy ,,cukiernicy’’ wsiadają do bryk za połowę melona i pędędzą alejami wielkości i rozmachu. Tu się doi ile wlezie, co się tylko da wydoić. I od razu do ręki i z ręki przez inne ręce i rączki. Każdy próbuje jak się tylko da, wszyscy coś kręcą - na kształt kamienic za przysłowiowy grosz. A jakich mają patronów; sami najlepsi towarzysze, zasłużeni. Co to na niejednej egzekutywie działali. Łza się w oku kręci – sam kwiat partii, a teraz młode pokolenie, zdolne, ambitne, z potencjałem. Jakieś tam 500 + kto by sobie tym tyłek zawracał. Czarniactwo niech się buja ! Tu się kasa hartuje niczym stal, kapitał płynie we właściwym kierunku, od Karola do kieszeni przodującej awangardy narodu. Awangarda umiejscowiona w ratuszu co i rusz puszcza z siebie porcję, na podobieństwo tej spływającej Wisłą i pękniętymi rurami. A jeszcze jakieś tam rury i g……..a komu przeszkadzające ? Spłynęło by g……..o do morza jak zawsze spływało i spokój.
lolek kremowka2019.10.3 20:27
Brak przelewów z programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko to nie jest tylko problem stolicy i okolic – donosi portal Money.pl. Do jego redakcji zgłosili się mieszkańcy blisko 20 gmin z całej Polski, którzy twierdzą, że jeszcze nie dostali pieniędzy.
anonim2019.10.3 20:06
Schetyna chce więcej pieniędzy dla samorządów, aby kumple mieli z czego płacić za "Czajki", kozy, upowszechnianie wrogich ideologii?! Niech sam im płaci, ze swojej pensji!
anonim2019.10.3 20:03
BRAWO PiS - BRAWO POLSKA - BRAWO POLACY - NA NIC LEWACKIE PODRYGI - POLACY JUŻ NIE POPEŁNIĄ BŁĘDÓW Z PRZESZŁOŚCI - Prawo i Sprawiedliwość WYGRAŁO wybory do PE i te wybory TEŻ WYGRA gdyż OPATRZNOŚĆ MA TAKI PLAN - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MARYJA KRÓLOWĄ - Polska BĘDZIE URATOWANA ! NIE BĘDZIE W POLSCE ANI GENDER ANI KOMUNY ANI LGBT !!!!! GŁOSUJĘ NA PiS
Ja2019.10.3 20:03
Może tam"przybywa dzieci - widmo!!! Ktoś bierze za nie kasę!!!??? W innych miastach nie ma z tym problemów. Ciekawe. Kogo Warszawiaki wybrali, tego mają. Cierp ciało, coś chciało.
Jaka ku... mać, tak ku... nać.2019.10.3 19:58
To nie ma żadnego znaczenia czy "dzielnicowy" to Albert, Keller-Krawczyk, pedał, Nowak i taka czy inną ku..wa. To kur...stwo wyniósł z kur... kiego domu, żył całe swoje życie jak ku ..,wa, więc trudno oczekiwać, że powoli zdychając przed komputerm, będzie inna ku...ą. Jaka ku... mać, tak ku... nać.
bezlitosny internauta2019.10.3 20:46
Muchos dineros, dla twojej informacji - rozwiedziony, a od ponad dziesięciu lat w stałym, monogamicznym, heteroseksualnym związku partnerskim, który bardzo chętnie upgrade'ował bym do związku partnerskiego w formie umowy notarialnej, gdyby w tymkraju zaistniała taka możliwość. Co zaś do ciebie, to zdecydowałeś się czy jesteś żonaty, zamężny czy też poślubiony halabardzie? Linki do twoich postów, z wypowiedziami na te tematy zamieszczałem już kilkanaście razy, nie ma większego sensu czynić tego ponownie.
BOGAnieMA2019.10.3 19:50
I dobrze, dalej do roboty, jaebane nieroby!
zatroskany2019.10.3 20:02
Patologia przez ciebie przemawia
BOGAnieMA2019.10.3 20:22
Patologia bierze 500+
PiotrS2019.10.4 11:30
Taaa.... Ja biorę.
Jan Radziszewski2019.10.3 20:51
co bidoczku będzie z Tobą jak okaże się że Bóg jednak jest i z tego tyt jak Buddę Sakjamuniego skaże na Karę wiecznego piekła W buddyzmie nie ma pojęcia o takim miejscu. Ja byłem wprawiony w zakłopotanie i nie wiedziałem, ze to jest Piekło, aż ujrzałem Jama, króla Piekła. ( Yama, Jama oznacza Króla Piekła w wielu azjatyckich kulturach). Jego twarz wyglądała jak twarz lwa. Jego ciało było jak ciało lwa, ale jego nogi były jak nogi Naga (kobra - duch-waż); on miał wiele rogów na swojej głowie; jego twarz była bardzo groźna i balem się - bardzo. Drżąc, zapytałem go o imię. On odpowiedział: ‘Ja jestem królem Piekła, Sziwą - Niszczycielem!’ Kiedy popatrzalem na jego twarz, to zobaczylem ze to byl U Zadila Kyar Ni Kan Sayadaw, ten slawny buddyjski mnich, ktory zmarl w wypadku samochodowym w 1983 roku!(...) Krol Piekla odpowiedzial: ‘Tak, on byl dobrym nauczycielem, ale on nie wierzyl w JEZUSA CHRYSTUSA. Dlatego jest w Piekle!’ (Ew. Sw. Jana 14:6) Powiedziano mi, abym popatrzyl na inna osobe, ktora byla w ogniu. Ja zobaczylem mezszczyzne z dlugimi wlosami skreconymi na lewej stronie glowy. On rowniez nosil szate. Zapytalem krola Piekla: ‘Kim jest ten czlowiek?’ A on odpowiedzial: ‘Gautama (tj. Budda)” Ja bylem bardzo poruszony, widzac Gautama (Budde) w Piekle! Ja protestowalem: ‘Gautama mial dobra etyke i dobry moralny charakter. Dlaczego on cierpi w tym jeziorze ognia?’ A krol Piekla odpowiedzial mi: ‘To nie wazne jak dobry on byl. On jest w tym miejscu, ponieważ nie wierzyl w Wiecznego BOGA!’
BimkyGuy2019.10.3 21:13
Pan ma wszystkich w domu?
Suweren2019.10.3 21:38
Nie ma.
katolik 2019.10.3 19:47
Kaczyński bez wiedzy ministra finansów obiecywał złote góry nie martwiąc się o to czy są pieniądze czy nie ma. Efekt jest jaki jest w wielu miastach że są przestoje w płatnościach, w Warszawie kasy nie ma, bo Jaki zapowiedział, że jak go nie wybiorą, to PiS kasy nie da.
332019.10.3 19:58
Ty czerwona zarazo siejesz propagandę , macie to w krwi ,zarazy .
Pisbusters2019.10.3 21:02
Prawda w oczy kole, a jak ci prawda nie pasuje to wy...alaj do Korei Płn.
Suweren2019.10.3 21:36
Zaraz... sam pamiętam tę szumną zapowiedź niejakiego pana z PiS - "jak mnie nie wybierzecie to kasa minus"...
Leon Napoleon2019.10.3 21:01
Bredzisz. Nie wiem co palisz...ale zmień zioła! Podaj frajerze, które miasta mają jeszcze problem z wypłatą 500+. Do tej pory jedyna oferma w Warszawie ma problem.
kamila2019.10.4 6:18
twoja matka tez obiecywala fool service a dawala tylko w odbyt....