,,Córka nieboszczyka’’ – inspirująca polska powieść o masonerii - zdjęcie
05.09.20, 20:00Jan Bodakowski (zdj. własne)

,,Córka nieboszczyka’’ – inspirująca polska powieść o masonerii

10

Nakładem wydawnictw Rebis ukazał się nowym polski kryminał „Córka nieboszczyka”. Powieść kryminalna mająca w tle masonów zdaje się bardziej skierowana do czytelniczek. Akcja powieści rozgrywa się we współczesnym Poznaniu. Bohaterką powieści jest Tycjana Raj trzydziestoparoletnia konserwatorka zabytków, porzucona przez męża i nastoletniego syna.

Kiedy ojciec Tycjany ginie w tajemniczych okolicznościach, bohaterka dziedziczy po nim mieszkanie, w wilii, którą dzieł ze swoją siostrą (leciwą ciotką Tycjany). Zamarły był pracownikiem niezwykle fascynującej instytucji — Pracowni Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersytetu w Poznaniu.

Pracownia Zbiorów Masońskich nie jest wymysłem autorki powieści. Jak można przeczytać na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu w tekście Andrzeja Karpowicza „księgozbiór ten, powstał na bazie skonfiskowanych przez nazistów druków z niemieckich i europejskich lóż wolnomularskich, które odnaleziono jesienią 1945 roku w Sławie Śląskiej w ramach akcji zabezpieczania druków porzuconych i opuszczonych na zachodnich ziemiach polskich. Szacuje się, że kolekcja masoników obejmuje ok. 2/5 zbiorów posiadanych przed 1933 rokiem przez niemieckie loże. [...] Opracowane zbiory liczą ponad 65 tys. woluminów”.

Jak można się dowiedzieć, ze strony Biblioteki Uniwersyteckiej „najstarszą część zbiorów stanowią siedemnastowieczne druki różokrzyżowców. Stare druki osiemnastowieczne liczą kilka tysięcy tomów. Największa część zbiorów pochodzi z XIX i XX wieku (do lat 1933/35). Znajduje się w nich również niewielki, lecz największy w Polsce, liczący ponad 1,5 tys. wol. zbiór współczesnej literatury poświęconej masonerii. Największa część zbiorów masońskich została opublikowana w języku niemieckim. Obok nich, jest również dużo druków w językach francuskim i angielskim”.

Według informacji Biblioteki Uniwersyteckiej „ważną częścią zbioru są druki stowarzyszeń o charakterze i rytuałach zbliżonych do wolnomularstwa, a więc różokrzyżowców, Iluminatów, związków nawiązujących do zakonu templariuszy, żydowskiej organizacji B’nai B’rith, druidów (niemieckich), Schlaraffi, rotarian i innych organizacji. Ostatnim działem kolekcji jest literatura antymasońska z XVIII, XIX i XX wieku”.

„Katalog zbiorów masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu dostępny jest zdalnie pod adresem https://buuam.digital-center.pl/. […] Zbiory masońskie Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu należą do największych w Europie”.

Na kartach powieści zamieszczone są podstawowe politycznie poprawne wiadomości o masonerii. Nie mniej wykorzystanie wątków masońskich w polskiej literaturze popularnej jest bardzo inspirujące i można mieć nadzieje, że których ze współczesnych autorów, lub któraś ze współczesnych autorek, pokusi się o napisanie powieści wykorzystujących tematykę masońską z pozycji katolickiej krytyki.

Śmierć ojca jest dopiero początkiem problemów, z jakimi musi borykać się bohaterka powieści. Śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci brata zleca klasycznie skacowanemu prywatnemu detektywowi ciotka bohaterki. Wyrzucona z domu rodzinnego przez wrednego byłego męża Tycjana musi przenieść się do mieszkania zmarłego ojca. W mieszkaniu po zmarłym zastaje swoją przyrodnią siostrę, o której istnieniu nie miała pojęcia.

W śledztwie podejrzani są wszyscy. Przyrodnia siostra, znajomi ojca, chciwy antykwariusz mason, rozpustny bogacz chirurg plastyczny mason i jego młoda pozbawiona inteligencji młoda kochanka, niezrównoważony psychicznie krewne zmarłego emerytki bliźniaczki, brat zabitego mason i jego szwagierka wyznawczyni New Age, a nawet młody ogrodnik ciotki.

Powieść czyta się z szybko i przyjemnie. Jest ona początkiem całej serii przygód bohaterki, jej siostry, detektywa i innych postaci występujących w powieści. Autorką powieści jest Joanna Jodełka „absolwentka historii sztuki na UAM w Poznaniu. Jej debiutancka powieść ''Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach'' [...]. Jest autorką: ''Grzechotki'', ''Kamyka'', ''Kryminalistki'', ''Wariatki''”, oraz powieści fantasy ''Ars Dragonia'' i powieści kryminalnej ''2 miliony za Grunwald''.

 

Jan Bodakowski

Komentarze (10):

Pum2020.09.6 10:38
Okładka obiecująca.
Szybka Randka2020.09.6 9:48
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- https://erooo.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
bez propagandy2020.09.5 20:57
O masonach napisano wiele bzdetów ale i prawdy.
NaziBarbi2020.09.5 20:16
Ostatnio interesuje mnie audiobook lub facet, który będzie mi czytał, bo mnie się nie chce i nie chcę niszczyć wzroku.
Archanioł Michał2020.09.5 20:27
Do garów kobieto! Kobieta ma być posłuszna mężczyźnie i ma sie go słuchać. Chcesz edukacji to zostań feministką lub lezbijką! Tak nakazuje Pismo św ty svko!
NaziBarbi2020.09.5 20:49
Jestem dziewczyną 100% biologicznie i bez odchyłów, ale w oczy byś mi tego NIE POWIEDZIAŁ!!
Skąd wy macie pieniądze na te wszystkie książki?2020.09.5 20:09
A może czytacie nie za swoje, Bodakowski?
verizanus2020.09.5 20:28
No właśnie przy takich podatkach to przeciętny Polak może se najwyżej w pospiechu popatrzeć na okładki między zarabianiem a zanoszeniem (w zębach hahhahehehhihi) tego co zarobione do Urzędu Skarbowego żeby inni mogli swobodnie wydawać ;;)
Maria Błaszczyk2020.09.6 12:56
Tak, tak... A tymczasem największą spożywczą kategorią FMCG w Polsce jest piwo... Straszny ten urząd skarbowy...
Anonim2020.09.5 20:33
Zdaje się, że Wyspy Brytyjskie mają poważniejszy problem od koronawirusa. W ub. roku odnotowano najwięcej w ciągu ostatniego stulecia zachorowań na rzeżączkę. W 2019 roku na Wyspach Brytyjskich oficjalne dane odnotowały ponad 70 tys. przypadków rzeżączki.artykul na frondzie ,nie wydając kasy mozna przeczytac.