Aż 76 proc. przebadanych Żydów wskazało, że w ostatni latach nastąpił wzrost antysemityzmu. 29 proc. rozważa w związku z tym emigrację do Izraela.

Niemal 90 proc. respondentów odparło, że spotkało kiedyś osoby, które nie uważały Żydów za odpowiednich mieszkańców ich kraju. Ten problem najpoważniejszy był na Węgrzech, we Francjii i w Belgii. W tych krajach liczba Żydów, którzy rozważają imigrację, była znacząco wyższa niż gdzie indziej.

Co piąty respondent przyznał, że celowo unika noszenia publicznie czegokolwiek, co identyfikowało by go jako Żyda. Zjawisko to jest najpowszechniejsze w Szwecji, gdzie aż 34 proc. badanych nie chciało, by inni wiedzieli, że są Żydami.

W Polsce ilość incydentów antysemickich w latach 2003-2011 była dość niska w porównaniu z innymi krajami. FRA wskazuje jednak, że dane mogły nie być zbierane w Polsce wystarczająco dokładnie.

Moshe Kantor, przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów podkreślił znaczenie tego badania. Fakt, że „Żydzi nie mogą już więcej wyrażać swojej wiary, bo się boją, powinien stać się dla Europy punktem zwrotnym” – powiedział. Wezwał też rządy europejskie, by poważnie podeszły do wyników badań.

Pac/israeltoday