Coraz więcej Żydów boi się żyć w Europie - zdjęcie
26.11.13, 12:15fot.drevil/sxc.hu

Coraz więcej Żydów boi się żyć w Europie

8

Aż 76 proc. przebadanych Żydów wskazało, że w ostatni latach nastąpił wzrost antysemityzmu. 29 proc. rozważa w związku z tym emigrację do Izraela.

Niemal 90 proc. respondentów odparło, że spotkało kiedyś osoby, które nie uważały Żydów za odpowiednich mieszkańców ich kraju. Ten problem najpoważniejszy był na Węgrzech, we Francjii i w Belgii. W tych krajach liczba Żydów, którzy rozważają imigrację, była znacząco wyższa niż gdzie indziej.

Co piąty respondent przyznał, że celowo unika noszenia publicznie czegokolwiek, co identyfikowało by go jako Żyda. Zjawisko to jest najpowszechniejsze w Szwecji, gdzie aż 34 proc. badanych nie chciało, by inni wiedzieli, że są Żydami.

W Polsce ilość incydentów antysemickich w latach 2003-2011 była dość niska w porównaniu z innymi krajami. FRA wskazuje jednak, że dane mogły nie być zbierane w Polsce wystarczająco dokładnie.

Moshe Kantor, przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów podkreślił znaczenie tego badania. Fakt, że „Żydzi nie mogą już więcej wyrażać swojej wiary, bo się boją, powinien stać się dla Europy punktem zwrotnym” – powiedział. Wezwał też rządy europejskie, by poważnie podeszły do wyników badań.

Pac/israeltoday

Komentarze (8):

anonim2013.11.26 12:19
Żydzi jak żydzi, a my ... też się boimy. Czy Żyd ma monopol na strach ? I na emigrację ? Czemu wszyscy użalają się nad tymi Żydami ?
anonim2013.11.26 13:30
Jestem ciekaw czy we francji czy szwecji siusiają na nich jak się modlą - tak jak w Polsce zachowuje się postępowa część społeczeństwa w stosunku do chrześcijan odmawiających różaniec na ulicy.
anonim2013.11.26 14:01
Panie Hartman, tak panu źle w zaściankowej, ciemnogrodzkiej, kołtuńskiej Polsce, tak pan pluje na katolików, na kapłanów, oto państwa ( Belgia, Francja, Szwecja,) które czekają na pana ze swoją "miłością" zwaną u nich tolerancją. . Może p. Środa skomentuje te informacje i powie jak to możliwe, że takie postępowe społeczeństwa a takie nietolerancyjne i rasistowskie.?
anonim2013.11.26 15:13
To bardzo prosty mechanizm społeczny. Im bardziej nachalna propaganda filosemicka tym silniejsza reakcja "prostego ludu". Nie wiem tylko czy ci od tej propagandy o tym nie wiedzą czy działają z premedytacją.
anonim2013.11.26 18:33
A tym czasem soros sponsoruje islamizację europy....... Żydzi żydom drugi holokaust szykują.
anonim2013.11.26 20:26
Nachalna propaganda musi powodować takie skutki. Ciekawe czy dziennikarze i "politycy" zdają sobie sprawę z tego że to oni są winni. Jeżeli media bez ustanku kładą w głowę slogany o ważności, wyższości, wielkości, wyjątkowości to reakcja ludzi jest oczywista. Pamiętacie jak komunistyczna propaganda czciła "człowieka radzieckiego" ze wschodu. Jaki był efekt? Ano taki że ten człowiek radziecki był uważany za głupka, chama i bandyte. 50% kawałów było o tym.
anonim2013.11.27 11:22
Pewnie naczytali się tamtejszych "brunatnych ksiąg" i GóWna o nieustannie rosnącym "antysemityzmie" i wzięli to na poważnie....
anonim2013.11.28 8:57
Jak Żydzi wszędzie szukają wroga, to niech się nie dziwią, że są nielubiani.