Coraz bliższa współpraca gospodarcza Rosji i Niemiec - zdjęcie
23.02.20, 14:15Fot. Kremlin.ru via Wikipedia, CC 4.0

Coraz bliższa współpraca gospodarcza Rosji i Niemiec

32

Przy okazji niedawnej konferencji bezpieczeństwa w Monachium i wizyty Siergieja Ławrowa w Niemczech doszło do spotkania szefa rosyjskiej dyplomacji z jego niemieckim odpowiednikiem. Ławrow i Heiko Maas uczestniczyli również w śniadaniu roboczym z udziałem przedstawicieli niemieckiego biznesu. To kolejne podkreślenie coraz bliższej współpracy gospodarczej Rosji i Niemiec. Najbardziej znanym jej przejawem jest budowa Nord Stream 2. Należy też jednak pamiętać o innych projektach niemiecko-rosyjskich w obszarze właśnie energetyki.

Podczas gdy w Monachium trwała międzynarodowa konferencja bezpieczeństwa, w Kairze zorganizowano międzynarodową konferencję naftowo-gazową EGYPS-2020. Podczas tej właśnie imprezy egipskie władze zawarły porozumienie ws. współpracy gazowo-naftowej z Wintershall DEA. Ta niemiecko-rosyjska spółka podpisała swój pierwszy kontrakt w Egipcie. Chodzi o poszukiwanie i eksploatację złóż ropy i gazu w delcie Nilu. Umowa Wintershall DEA z egipskim koncernem EGAS (Egyptian Natural Gas Holding Company) przewiduje zagospodarowanie obszaru we wschodniej części Damanhuru w prowincji Al-Buhajra. Minimalna wartość inwestycji ma wynieść 43 mln dolarów.

Umowę o fuzji niemieckiej spółki Wintershall z rosyjską spółką DEA podpisali we wrześniu 2018 roku szefowie koncernu BASF (Wintershall to jego spółka zależna) oraz rosyjski oligarcha Michaił Fridman, właściciel LetterOne (DEA to spółka zależ na tej firmy). Początkowo BASF dostał 67 proc. udziałów w Wintershall DEA, zaś LetterOne – 33 proc. W ciągu kilku najbliższych lat udziały niemieckie mają wzrosnąć do 72,7 proc. Wiosną 2019 roku Komisja Europejska zaakceptowała fuzję. Obecnie Wintershall DEA posiada 128 licencji w ośmiu krajach świata. DEA była spółką niemiecką – LetterOne zakupiła ją w 2015 roku (wśród rywali do zakupu był BASF). W październiku 2017 roku należąca już do Fridmana spółka przejęła norweską filię niemieckiego E.ON. Wintershall od dawna blisko współpracuje z innym rosyjskim podmiotem – ma udziały w projektach realizowanych wspólnie z Gazpromem. Największym jest eksploatacja gazowego złoża Urengoj (Gazprom 50%, Wintershall 50%). Wintershall jest też partnerem Gazpromu w budowie Nord Stream 2.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

 

Komentarze (32):

Nie daj się wpuścić w "maliny"! 2020.02.23 18:48
"Filmy o online" - NIELEGALNE! Dlaczego nie napiszesz, że trzeba za nie płacić kartą i że filmy jakościowo są do DOOPY! Nie daj się wpuścić w "maliny"! Wyczyszczą ci konto i kartę.
anonim2020.02.23 18:00
Oglądaj Hit- Bad Boy (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
Olej2020.02.23 16:12
Konferencja w Monachium i bezpieczeństwo. Takie samo jak Monachijska droga do ,,pokoju'' w 1938, wtedy również konferowano o bezpieczeństwie europejskim, w którym pierwszoplanową rolę odgrywali ci sami co obecnie aktorzy. No może z tą różnicą, że teraz wystąpił Pompeo z amerykańskim głosem veta do planów niemiecko - sowieckich. A te plany są dalekosiężne, tak dalekosiężne jak były po 1922 do 1941 r. Nie pierwszy to zresztą raz w historii takich ,,zbliżeń'' Współpraca rosyjsko pruska ćwiartowała Polskę i Europę Środkową, później po Kongresie Wiedeńskim cementującym Święte Przymierze na bardzo długi okres zamknęło narodom środkowoeuropejskim drogę do wolności. I potem owocna współpraca Hitlera i Stalina zakończona Planem Barbarossa. Co będzie w naszej przyszłości ? Pierwsze symptomy słyszymy, żeśmy napadli na Europę wspólnie z Hitlerem, a ZSRR był poszkodowanym przez Polskę. W myśl objawień sowieckiej prawdy czasu - historia jest taką jaka aktualna dyrektywa z Kremla. Po tejże aktualności możemy wnioskować co nas czeka od strony sowietów.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.02.23 15:55
Pierwszą "zaletą" Konfederacji jest antysemityzm. Drugą "zaletą" Konfederacji, lubią petro-kopiejki. Głosuj na Bosaka a będziesz jak kacap, na bosaka.
Leszek2020.02.23 15:51
Komurczaku ja o takich padlinożerców, hieny cmentarne się nie martwię. Ty psie sam o swoją nudę wydynisz, jak to jest z psem łańcuchowym. Szczeka a karawana idzie dalej, pies zawsze w klatce swojej głupoty. Psa wykastrować aby się nie rozmnażał.
Lech Keller- Krawczyk ty Żydzie prowokatorze!!! 2020.02.23 15:38
Konfederacja i ich "leszki" ciągle weszą Żydów w rządzie, w Sejmie, wszędzie... A kim oni sami są? Czy Braun to nie jest żydowskie nazwisko? A już napewno Berkowicz. Cuchnie cała ta Konfderacja i ich "leszki" kremlowską prowokacją aby wprowadzic chaos. A gdzie chaos tam tylko obcy interes robi swój interes.
ryszard2020.02.23 15:30
Skończy się uzgodnieniem między Niemcami i Rosją wspólnego "europejskiego" paktu wojskowego a Francja później już tylko dołączy.
Leszek2020.02.23 15:27
Ty głupi pisiorku w żydowskim rozporku , biedaku posikałes się.
Lech Keller- Krawczyk ty Żydzie prowokatorze!!! 2020.02.23 15:10
Czy to możliwe, że "Leszek" to jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - pedofil , wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Ależ oczywiście, że tak! Kim on już nie był, ale zawodzi go wyobraźnia. Poskakałeś Lesiu napier.... głupot na temat swego "katolicyzmu" mały, pękaty żydku... No dość tego ty debilu. I znowu zmarnowałeś dnie i noce na bullshit. Zaraz w 'odwecie" pojawi się: "oficer LWP - andrzejhahn - Urszula" może nawet sam "PolishPatriot". On tylko udowadnia, że ta domniemana inteligencja Żydów jest tym czym jest naprawde; MITEM!
Nie daj się wpuścić w "maliny"! 2020.02.23 15:08
@Filmy o online Dlaczego nie napiszesz, że trzeba za nie płacić kartą i że filmy jakościowo są do DOOPY! Nie daj się wpuścić w "maliny"! Wyczyszczą ci konto i kartę.
Leszek2020.02.23 15:08
Na fronda jakiś pomyleniec wkleja ciągle swoje debilne uwagi. Odpadł on z roweru.
Elektor2020.02.23 15:07
Czy to coś nienormalnego że ktoś chce robić korzystne interesy? Mogliśmy mieć rurociąg przez Polskę a nie przez Bałtyk to "nasi" decydenci odmówili, bo omijałby Ukrainę. No jak to ocenić? I skąd później pretensje do Niemców że są mądrzejsi od Polaków? No ich politycy od naszych na pewno bardziej troszczą się o dobro swoich obywateli od naszych, którzy własnych rodaków mają w Dudzie.
Lech Keller- Krawczyk ty Żydzie prowokatorze!!! 2020.02.23 15:06
Nie martw sie o "śmiercionośne" 5G, te zachodnie, ale nie o ten chiński 5G. Chiński ma wbudowany anty-virus wraz z coronavirus. Nie martw się o CO2 w Polszu, w Smokolandii, tj. w Niemczech jest tego więcej, wiele więcej. Nie martw się o gaz z USA, Norwegii czy Emiratów, to nie oni są wrogami Rz. P. Ważne że nie jest to syf po-sowiecki. Ale martw o zatrutą żywność która trzymasz za oknem bo lodówka zepsuta, etc., etc., etc.,
Leszek2020.02.23 15:05
Szczególnie jak Pawlak ceny wynegocjował. Dzisiejsze żadowe kanalie nie są lepsze, onuca taka czy inna zawsze będzie onucą.. Niema kary za zdradę, dlatego kradną bez opamiętania. I płacą idioto z mediów za dezinformacje.
anonim2020.02.23 15:04
www.ciinema.eu ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Lech Keller- Krawczyk ty Żydzie prowokatorze!!! 2020.02.23 15:01
Jak to się stało, że "Leszek" Keller-Krawczyk tak nagle stał się aktywny i to tylko na jeden temat? Może dostał ćwierć etatu od tych z "Leningradu" via Konfederacja. Dla kogoś jak "Leszek" Keller-Krawczyk Żyda, ale antysyjonisty z powiększoną prostatą każdy pretekst jest dobry do spryskiwania szambem. Blogowy skunk!
Oloo2020.02.23 15:00
Ruscy dwa razy proponowali rurociąg Polsce i zawsze odmawialiśmy. Mielibyśmy tani gaz,kasę za rurociąg i kasę za przesył.Pragmatyczni Niemcy wykorzystali nieudolność Polski. A my płacimy za gaz przesyłany ...statkiem z USA i z Norwegii
Elektor2020.02.23 15:10
10/10. "Polscy" decydenci polityczni to głupki i zdrajcy. PiS to już szczyt.
sale2020.02.23 22:43
Napisz jeszcze ile płacimy (przez umowę z czasów PO-PSL) za ruski gaz i ile nam płacą za przesył
Leszek2020.02.23 14:58
PO-PIS To jak Putin i Merkel Tak samo lubią Polskę, szczególnie zasoby geologiczne, ziemie i lasy. Ciągle gości do Polski zapraszają a Polaków na włuczegę wysyłają za chlebem. TAK JAK Duda i Kit z tej samej piaskownicy Unia Wolności ZYDOWSKIE Onuce. Czy to ruska, niemiecka, amerykańska zawsze śmierdzi czosnkiem.
Bizon2020.02.23 14:56
Rosja to wielka stacja benzynowa, która jeszcze żyje dzięki sprzedarzy ropy naftowej i gazu . Jednakże czarne chmury już wiszą nad nimi, bo elekryczne auta to tylko kwestia czasu, a wojska USA i tarcza rakietowa montowana przez Amerykanów w Polsce to już fakt. Niestety Rosja to nieludzka ziemia, a sowieci to bezrozumni ludzie. Putin przeczuwa jego koniec, a atakiem na Polskę spopularyzował tajny protokół Niemców z Sowietami, napaść Sowietów na Polskę 17 września 1939 roku i wymordowanie tysięcy polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach, oraz holokaust na ludności polskiej. Putin obecnie sam sobie szykuje miejsce na śmietniku historii. Najbardziej jednak cieszy mnie, że tymi kłamstwami Putin podzielił totalną opozycję ! Oj dzieje się !
Piotr Nowak2020.02.23 14:55
Tak było (Ribentrop-Mołotow lub Stalin-Hitler), tak jest Merkel-Putin, i tak będzie !! To niesamowicie miłujące się narody o takich samych imperialistycznych zapędach.
M2020.02.23 14:28
Polskojęzyczne renegackie kundle w euforii ! Teraz już otwarcie mogą wysługiwać się i Putinowi i Merkel. I powoływanie takich Ciosków na doradców tęczowo-czerwonych Biedroniów to jak strzał w dziesiątkę. Tacy jak on oraz te Millery, Zemke, Cimoszewicze i inne wyleniałe i zasuszone mole PRL-u i PZPR-u już otwarcie znowu mogą uczyć Polaków demokracji, oni przecież zawsze jej bronili. I wtedy gdy nawoływano do tego z Moskwy, i teraz gdy nawołuje do tego Bruksela. tam dopiero jest siedlisko neo-komuny !!!!
Urszula2020.02.24 11:05
Powiedz człowieku, dlaczego Polska nie może żyć ze wszystkimi w zgodzie. Moja matka zawsze mówiła: "Pokorne cielę 2 matki ssie". Czy nie powinniśmy współpracować ze wszystkimi, żyć w zgodzie, ba, nawet w przyjaźni, ale jeśli trzeba to twardo bronić swojego stanowiska i nie ulegać żadnym jankesom, żydom czy komu tam jeszcze.Tymczasem Polska zawsze musi komuś służyć i pozwalać się wykorzystywać. Kochajmy cały świat, ale nie ulegajmy nikomu. Przecież to takie proste. No, ale jeśli chce się realizować własne widzimisię wykorzystując do tego własne państwo to mamy to co mamy. Mówią: Zgoda buduje, niezgoda rujnuje". Jakoś ci od których zależy los Polski nie chcą przyjąć tego do wiadomości. Co więcej nie tylko są skłóceni z całym światem, ale dla własnych korzyści posunęli się do skłócenia własnego narodu.
Zniszczą ci komputer!!! 2020.02.23 14:23
Wiesz o tym że są FAKE NEWS ... Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
skuter2020.02.23 14:23
Dla Niemiec liczy się teraz jedno tani gaz A on może płynąć tylko z Rosji dlatego Niemcy zrobią wszystko żeby on płynął A resztę świata mają w czterech literach My natomiast naród bohaterski i dumny będziemy kupować droższy z drugiego końca świata
mikser2020.02.23 15:32
Znowu powtórka z lat dwudziestych Już to przerabialiśmy z opłakanym skutkiem dla Polski.
Urszula2020.02.24 10:52
Polak przed szkodą i po szkodzie jednakowo głupi.
Zniszczą ci komputer!!!2020.02.23 14:22
Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają strony pornograficzne zainfektowane wirusami. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp. Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!!
Antek2020.02.23 14:41
najłatwiej znaleźć jelenia i łatwą ofiarę tutaj - na portalu który Popiera PIS, a jak pokazuje PKW wyborcy pis są słabiej wykształceni więc i łatwiej ich oszukać. Na innych portalach nie ma takich ataków....
a ty co tu robisz?2020.02.23 14:46
Popracuj nad polskom jazykom towariszcz durak.
Bizon2020.02.23 14:58
Hej kolego twój światopogląd jest zbieżny z moim ! musimy się spotkać !!! Zapraszam zatem do Senatu w przyszłym tygodniu. Mam trochę kasy z kopert, resztę dopłaci Budka , być może stworzymy nową lewacką bojówkę, abo porozmawiamy o latach rządów Toska i Kopacz. Możemy również razem popłakać nad losem Małgosi dwojga naswisk.