Na uroczystości związane z pobytem relikwii w Polsce zaproszeni są także katolicy.

Relikwie św. Marii Magdaleny i Krzyża Świętego czczone są na co dzień w monasterze Simonopetra (Skała Szymona) na górze Athos i rzadko ją opuszczają. W tym roku będą pielgrzymować po polskich świątyniach prawosławnych. Powitanie relikwii odbędzie się 16 sierpnia o godz. 19.15 w warszawskiej Cerkwi Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny (aleja Solidarności 52), Warszawa, w którym uczestniczyć będzie ze strony katolickiej Ks. Abp Henryk Hoser SAC.

Program pobytu relikwii w Warszawie:

Sobota, 16.08.2014, godz. 18:15 – spotkanie św. Relikwii na lotnisku w Modlinie
godz. 19:15 – powitanie w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie

Niedziela, 17.08.2014
godz. 7:00 – I Święta Liturgia
godz. 10:00 – II Święta Liturgia i procesja ze św. Relikwiami
godz. 14:30 – pożegnanie św. Relikwii; odjazd do Bielska Podlaskiego

Pełen program na stronie

Równa Apostołom
„Równa Apostołom” jest to tytuł, pod jakim czczona jest w Kościele Prawosławnym Maria Magdalena, ze względu na jej miłość do Chrystusa i zaangażowanie w Jego dzieła.

Dłoń nietknięta rozkładem
Mnisi z Góry Atos w czasie pobytu w Polsce nie będą udzielać żadnych wywiadów. Dlatego dla mediów o relikwiach wypowiedział się ks. Adam Misijuk z warszawskiej parafii św. Jana Klimaka. „Niezwykłość tych relikwii polega m.in. na tym, że dłoń jest nietknięta rozkładem i wciąż utrzymuje temperaturę ludzkiego ciała. Wydziela też bardzo przyjemną woń. - zauważa duchowny. - Mnisi opowiadali mi, że kiedyś do ich monasteru przyjechali światowi naukowcy, aby zbadać to utrzymywanie się ciepła i sprawdzić, czy nie jest to jakiś podstęp, np. czy aby szkatuła nie jest specjalnie podgrzewana. Jeden z mnichów wyniósł wówczas szkatułę na zewnątrz świątyni. A, że aura była zimowa - w miejscu gdzie położono szkatułę zaczął topić się śnieg. Ksiądz dodaje, że przy tych relikwiach odnotowano też niezliczoną liczbę cudów i uzdrowień.”

Góra Atos
Góra Atos to górzysty półwysep w Grecji, na którym w wielu tradycyjnych klasztorach mieszkają prawosławni mnisi. Ich nieustanna modlitwa otacza liczne ikony i relikwie. Jedną z nich przywitamy w Polsce.

MP/m.bialystok.gazeta.pl/diecezja.waw.pl