Bułgaria, nowiczok, szpiedzy. Podwójne uderzenie w Rosję - zdjęcie
29.01.20, 18:30

Bułgaria, nowiczok, szpiedzy. Podwójne uderzenie w Rosję

16

W ciągu zaledwie dwóch dni bułgarskie władze wykonały dwa ruchy, które pogłębią kryzys w relacjach Sofii z Moskwą, zapoczątkowany aferami szpiegowskimi na jesieni 2019 roku. Najpierw prokuratura generalna zarzuciła trzem rosyjskim obywatelom próbę zabójstwa bułgarskiego biznesmena w 2015 roku i wydała międzynarodowe listy gończe. Następnego dnia MSZ Bułgarii zażądał opuszczenia kraju przez dwóch pracowników ambasady rosyjskiej, którym zarzucono działalność szpiegowską.

 

Na jesieni 2019 roku Bułgaria wydaliła pierwszego sekretarza ambasady Rosji w Sofii, zarzucając mu działalność szpiegowską. Zatrzymała też lidera bułgarskiego ruchu rusofili, stawiając mu zarzut działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy. Wydała też 10-letni zakaz wjazdu dwóm obywatelom Rosji od lat zaangażowanych w szpiegowskie i wywrotowe działania nie tylko w Bułgarii, ale też na całych Bałkanach (Leonid Reszetnikow, Konstantin Małofiejew). Po ostatnich decyzjach władz bułgarskich kryzys w relacjach z Rosją tylko się pogłębi. Można przyjąć, że aktywność szpiegowska Moskwy przybrała już tak duże rozmiary, że Bułgarzy postanowili zareagować bardzo ostro. Niewątpliwie duże znaczenie ma tu stanowisko USA. Amerykanie wpłynęli na rząd bułgarski, aby zdecydowanie przeciwdziałał rosyjskim wpływom. W wywiadzie telewizyjnym we wrześniu 2019 roku Solomon Passy, minister spraw zagranicznych Bułgarii w latach 2001-2005, powiedział, że według jego wiedzy, w ambasadzie Rosji w Sofii działa około 70 agentów rosyjskiego wywiadu.

23 stycznia bułgarska prokuratura zarzuciła trzem rosyjskim obywatelom próbę zabójstwa biznesmena z branży zbrojeniowej Emiliana Gebrewa. Wydano międzynarodowe nakazy aresztowania. Choć nie podano publicznie nazwisk ściganych, wiadomo, że są to oficerowie GRU. Co najmniej jeden z nich był też zaangażowany w zamach na Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Zresztą wiele wskazuje na to, że w obu operacjach użyto podobnej trucizny: nowiczoka. 24 stycznia do MSZ Bułgarii wezwano rosyjskiego ambasadora i przekazano mu, że w ciągu 48 godzin terytorium bułgarskie opuścić mają, uznani za osoby niepożądane, dwaj rosyjscy dyplomaci. Według władz w Sofii, obaj prowadzili działalność szpiegowską. Jeden od 2017 roku, drugi od 2018 roku. Rosjanie opuścili Bułgarią 26 stycznia rano. Rosja ocenia krok Bułgarii jako „nieprzyjazny i prowokacyjny” i pozostawia sobie prawo do działań w odpowiedzi – ostrzegło rosyjskie MSZ. Moskwa zastrzegła sobie prawo do „podjęcia kroków w odpowiedzi”. Co zapewne oznaczać będzie symetryczne działanie, czyli wydalenie z Rosji dwóch bułgarskich dyplomatów o statusie zbliżonym do statusu Rosja wyrzuconych z Bułgarii. Uwagę zwraca, że komunikat popierający działania Sofii wydała 25 stycznia ambasada USA w Sofii. Wiadomo też, że w śledztwie dotyczącym nieudanego zamachu na handlarza bronią Gebrewa bułgarskie służby i prokuratura współpracują ściśle ze służbami brytyjskimi i FBI. Kolejne skandale szpiegowskie na linii Sofia-Moskwa mogą negatywnie wpłynąć na realizację bułgarskiego odcinka gazociągu TurkStream, a dokładniej jego nitki tranzytowej, którą Rosjanie chcą eksportować gaz z Turcji, przez Bułgarią i Serbię na Węgry.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (16):

Czeslaw 2020.01.30 5:44
Obecnie wojna, to walka idei i gospodarki, jak na razie Rosja przegrywa: rezolucja PE o odpowiedzialności Rosji za wybuch II-ej w.ś., rozpad ZSRR, utrata wpływów na Ukrainie za czasów Putina, likwidacja monopolu na gaz rosyjski, przedłużające się sankcje gospodarcze, St.Zj. dogadują się z Chinami w sprawie handlu, eliminacja sportowców rosyjskich z rozgrywek sportowych za doping. Rosja nie jest już mastifem. W 2019 r. Cerkiew Ukraińska uzyskała status autokefaliczny tzn. niezależny od Moskwy. Rosyjski Kościół Prawosławny oświadczył ze nie uznaje tej decyzji. Z tego wynika że Moskwa utraciła nawet w tej dziedzinie wpływy. Rosja już nie może nazywać się trzecim Rzymem W akcie rozpaczy Putin szuka poparcia w Izraelu a tak niedawno mordował i zamykał w więzieniach biznesmenów żydowskich tj. Chodorkowski i inni
oficer LWP2020.01.30 9:02
nie rozpędzaj się tak z tą pisowką propagandą
ZERR02020.01.30 2:08
Jak do tej pory, potwierdzono we krwi Skripalów obecność substancji BZ używanej przez państwa NATO. Gdyby użyto nowiczoka wówczas w ciągu minuty byliby martwi. Nie istnieje skuteczne antidotum na ten środek.
oficer LWP2020.01.30 8:45
tu dla tępego pisowca https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/571047,tworca-nowiczok-antidotum-przywrocenie-funkcje.html
oficer LWP2020.01.30 8:48
wycięło fragment "dla tępego pisowca, który stawia czerwone łapki"
KATON STARSZY2020.01.29 22:33
U nas jest ich tysiące,Stopniowo wyrzucać z kraju,łącznie z ambasadą rosyjską.Gdzie tylko łeb wsadzą ,tam zbrodnie,skrytobójstwa np. w Angli ,a u nas niejednego po cichu załatwili.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.01.29 21:51
Ruska agentura w akcji. Ostatnio podrzucili narkotyki bratu Jakiego, Filipowi. I kto to kupi? To tak jakby u Kaczyńskiego odkryto filipińską prostytutkę w szafie. Męską oczywiście. Nikt tego nie kupi.
haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!2020.01.29 20:02
Dlaczego z was takie PiSdy
Olej2020.01.29 19:51
Gonić to cholerstwo skąd się tylko da ! To jest zaraza, owładnięta przekonaniem o swojej misji dla ludzkości, takiej samej jaka trwa odkąd car Iwan zbudował opriczninę i rozpoczął dziejową misję nawracania poprzez masowe mordowanie. Zbawienie przez masowe mordowanie przejął Ilicz Ulianow i podał dalej niejakiemu Saakaszwilemu co mu na osetyńską pierś lała się krew milionów, a on doznawał mistycznego uniesienia w czeluście piekieł. Ów transsyberyjski parowóz dziejów pędzi, a niejaki Władimir, Władimirowicz śni o potędze, zakreślając granice od Kamczatki, przez wszystkie oceany aż po Alaskę. Imperialny obłęd przestrzeni, na której od setek lat wyje wiatr i bieleją kości setek milionów ludzi zagłodzonych, pomordowanych. Imperium potrzebuje wciąż nowej i świeżej krwi, pała żądzą rozszerzania się i pochłaniania ludzkich istnień. Zbroi się, produkuje jedynie narzędzia wojny, swój lud traktuje jak niewolników. Tworzy wciąż nowe paranoiczne idee, którymi pragnie zapładniać cały świat, dla jego dobra.
ZERR02020.01.30 2:11
Opryczynę utworzono na żądanie Kompanii Moskiewskiej, czyli bankierów Londynu. Podobnie Lenina wykreowano na żądanie bankierów z USA i Niemiec.
ojciec dyrektor2020.01.29 19:07
Tyle roznych rzeczy dzieje sie na swiecie a DEBILE z Frondy nie wdza nic wazniejszego jak to , ze Walesa sikal do kropielnicy !! PiSowskie mendy frondy : Walesie to wy gnojki nie jestescie godni butow czyscic !! PiSi motloch !!
anonim2020.01.29 19:14
Z takim językiem - wypad do Rosji - RUSKI TROLLU
Pisbusters2020.01.29 19:51
Dobrze że jeszcze istnieją normalni ludzie którzy nie są przez kulawego roznosiciela zarażeni i nie mają zżarty mózg przez wirus anty Wałęsowy
Marycha2020.01.30 9:58
Nawet w Ameryce poznali się na Bolku,a ty pierniczysz o butach Wałęsy...napisz coś o skoku przez płot! Śmieszny jesteś.
Pisbusters2020.01.30 12:37
Marycha ci resztki mózgu zżarła
Zygmunt III2020.01.29 18:44
I bardzo dobrze !!! Brawo Bułgarzy !!! Bandytów trzeba gonić ,gdzie pieprz rośnie. To warto wiedzieć o naszym sąsiedzie: http://www.fronda.pl/a/iszczuk-barbarzynska-rosja-przeciw-cywilizacji-europejskiej-1,90763.html http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/ https://kresy24.pl/maksymalna-brednia-tort-z-g-wybitny-rosyjski-historyk-odpowiada-na-antypolski-tekst-rosyjskiego-dziennikarza/#comment-161354 https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a