Brazylijski książę ostro krytykuje dokument Synodu Amazońskiego - zdjęcie
10.12.19, 14:00

Brazylijski książę ostro krytykuje dokument Synodu Amazońskiego

11

Brazylijski książę Bertrand Orleański-Bragança w ostrych słowach skrytykował dokument końcowy synodu amazońskiego. Zwracając szczególnie uwagę na akapit 10 tego dokumentu, który potępia m.in. projekty hydroelektryczne, drogi wodne, koleje oraz przedsięwzięcia związane z kopalniami i wydobyciem ropy w rejonie Amazonii, arystokrata zauważył w zamieszczonym na YouTube wideo, że „są to kwestie techniczne i doczesne”.

Kościół natomiast „ma obowiązek zachować wartości moralne i przygotować dusze na niebo. A duchowieństwo powinno interweniować w sfery doczesne i przyrodzone wówczas, kiedy odnosi się to do wiary i zasad moralnych”.

Dalej stwierdził, że zadaniem Kościoła jest „obrona katechizmu, obrona zasad katolickich odnośnie aborcji i małżeństw homoseksualnych (...). Jednak Kościół, synod, nie ma nic wspólnego z energią hydroelektryczną”. Książę zakwestionował też rzekomy „atak na naturę”, o którym mówi dokument końcowy synodu, i podważył opinię o niszczeniu lasu amazońskiego, stwierdzając, że deforestacji ulega ta część, która „nie jest właściwym lasem deszczowym”. Jego zdaniem całość jest wymierzona tak naprawdę w rząd Bolsonaro.

Zdaniem księcia wymowa dokumentu końcowego jest panteistyczna i widać w nim dążenie do „kompletnej zmiany” Kościoła rzymskokatolickiego, a także „chrześcijańskiej cywilizacji, która istniała w ciągu historii Kościoła”. „Chcą wymazać cały postęp, jaki nastąpił w wciągu ostatnich 2000 lat dzięki cywilizacji chrześcijańskiej” – dodał.

Odnosząc się do fragmentu mówiącego o Amazonii jako „miejsca cierpienia i przemocy”, książę Bertrand podkreślił: „Amazonia to las. Las nie cierpi. Jest to jednak część wizji panteistycznej, która twierdzi, że las może cierpieć, ponieważ przyroda to Matka Natura albo Pachamama, albo cokolwiek innego”.

Według dokumentu ofiarą „ataku na przyrodę” jest m.in. „siostra Matka Ziemia”. Pytając się, czy oznacza to Pachamamę, arystokrata mówi: „To mylenie człowieka, który jest obrazem Boga z resztą stworzenia”.

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (11):

CzuwajcieBoNieZnacieDniaAniGodziny2019.12.10 20:58
Są i tacy którzy co chwila mówią inaczej, zamęt sieją i Boga samego chcą poprawiać a przez zgorszenie i waśnie, owce swoje na zatracenie prowadzą. Jednakże wciąż się usprawiedliwiają jakoby to nie ich wina była. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi, Mt 5,37 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. Mt 18, 7. Mam co do was przekonanie w Panu, że innego zdania niż ja nie będziecie. A na tym, który sieje między wami zamęt, zaciąży wyrok potępienia, kimkolwiek by on był, List do Galatów 5,10 warto przeczytać cały
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.12.10 17:21
Jaki, ku.rwa, książę?! To jakiś popier.doleniec :D
Jan I2019.12.11 5:45
nie znasz innych słów!
matis892019.12.10 16:44
Synod amazoński jest po prostu jednym z wielu dowodów na to że Bergoglio Fałszywy Prorok jest niewierzącym w Jezusa Chrystusa i nie uznającym katolickiej wiary. Jest wręcz jawnym już wrogiem, przeciera drogę dla ujawnienia się antychrysta, wspiera wszystkie inne bożki, religie i reprezentuje masońską Religię Światową i Rząd Światowy NWO.
ohydny staruch 2019.12.10 15:32
Żyd 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 ponad 70-letni samotny homosekualista, jak sam dumnie siebie określił jest w najnowszym wcieleniu 𝐞𝐥𝐞𝐤𝐭𝐨𝐫 - 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫. Z tym "𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫" to i prawda; kręci się koło szkół 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐢𝐧𝐠 chłopczyków,
Ala2019.12.10 15:22
Ma niestety rację. Po co papież się w to miesza ?
Zenon Wydmaniec. 2019.12.10 14:46
Brazylijski Książe, ale chyba z dżungli.!!!
Terezjusz2019.12.10 17:10
Dokształć się, człowieku, a potem wypowiadaj.
Jan I2019.12.11 5:45
ty jesteś mentalnie z dżungli !
ks. krakowski2019.12.10 14:35
I ma racje! Widać, że niektórzy świeccy lepiej się orientują w teologii niż wysoko postawieni duchowni! „Dlatego pierwszym wkładem Kościoła w rozwój człowieka i ludów nie są środki materialne czy rozwiązania techniczne, ale głoszenie prawdy Chrystusa, która kształtuje sumienia i uczy autentycznej godności osoby…” pap B16. Or. Na Wielki Post 2006.
anonim2019.12.10 14:22
Synody są po to żeby obchodzić przez kościół tego czego nauczał Jezus!