Boże Narodzenie a limit wiernych na Mszy. Abp Gądecki pisze do premiera - zdjęcie
08.12.20, 09:10Screenshot Youtube

Boże Narodzenie a limit wiernych na Mszy. Abp Gądecki pisze do premiera

47

Proszę, aby od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia, obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 m2) został zmniejszony do 1 osoby na 7 m2 – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Podkreślił, że zbliżająca się uroczystość Bożego Narodzenia jest dla chrześcijan czasem szczególnym. „Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we Mszy Świętej Pasterskiej” – napisał.

Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli” – podkreślił w liście. Zauważył też, że ograniczając możliwość sprawowania aktów kultu publicznego rząd „ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła”.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że religia odgrywa ważną rolę w zachowaniu zdrowia duchowego i mentalnego, które w czasie pandemii jest poważnie zagrożone. „Mam nadzieję, że odpowiedzialny udział w liturgii większej liczby wiernych, przyczyni się do wzmocnienia kondycji duchowej Polaków, tak potrzebnej dla intensywnej pracy na rzecz umacniania naszej ziemskiej ojczyzny” – napisał.

BP KEP

 

Publikujemy pełny tekst listu:


Warszawa, dnia 8 grudnia 2020 roku

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia

Najświętszej Maryi Panny

 

Wielce Szanowny Panie Premierze,

W ostatnich dniach dostrzegamy w Polsce malejącą liczbę dobową zakażeń koronawirusem. Z pewnością jest to efekt tak decyzji władz państwowych, wyrażanych w kolejnych obostrzeniach sanitarnych w sferze publicznej, jak i odpowiedzialnej i solidarnej postawy większości naszych Rodaków.

Cieszy nas to, że poszczególne sfery życia publicznego, w tym gospodarka – po całkowitym lub częściowym zamrożeniu – wracają do zwyczajnego funkcjonowania. Podobnie dzieje się w innych krajach Europy.

Kościół katolicki od początku trwania pandemii ze zrozumieniem podchodził do decyzji władz państwowych, również gdy dotykały one sfery życia religijnego. W licznych apelach biskupi zachęcali wiernych do przestrzegania nałożonych ograniczeń. Jednocześnie jednak Kościół nie zrezygnował ze swoich praw, w tym z prawa do wolności religijnej, gwarantowanej przez art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Na gruncie prawnym – podobnie jak na gruncie teologicznym – możemy powiedzieć, że wolność religijna nie jest po prostu jednym z praw człowieka, ale należy ona do fundamentalnych praw człowieka, których ochrona jest warunkiem sine qua non demokratycznego państwa prawnego.

Tymczasem zaś zbliża się uroczystość Bożego Narodzenia. Dla milionów ludzi na całym świecie, a przede wszystkim dla nas chrześcijan jest to czas szczególny. Wspomnienie narodzin Jezusa w Betlejem, to nie tylko pamiątka minionych wydarzeń, ale to – zwłaszcza w Eucharystii – stawanie w rzeczywistej obecności Chrystusa, który przynosi nam prawdziwą nadzieję i siłę do pokonywania trudów codzienności.

Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we Mszy Świętej Pasterskiej.

W związku z powyższym proszę, aby od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia, obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 m2) został zmniejszony do 1 osoby na 7 m2.

Warto wspomnieć np. o efektach rozmów przedstawicieli Konferencji Biskupów Francji z rządem, w wyniku których uzgodniono, że do 15 grudnia wymagane będzie pozostawienie dwóch wolnych miejsc między każdą osobą lub rodziną i zajmowanie tylko co drugiego rzędu, z nadzieją, że po 15 grudnia restrykcje zostaną ponownie poluzowane, by dać możliwość wiernym swobodnego przeżycia Uroczystości Bożego Narodzenia.

Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli. W okresie coraz większego sekularyzmu wolność religijna jest ważnym i wartym ochrony prawem, gdyż jej przestrzeganie służy zarówno jednostce jak i dobru społeczeństwa. Dzisiejszy rząd – ograniczając możliwość sprawowania aktów kultu publicznego – ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła.

Religia odgrywa znaczącą rolę w zachowaniu zdrowia duchowego i mentalnego, które w czasie pandemii jest poważnie zagrożone. Mam nadzieję, że odpowiedzialny udział w liturgii większej liczby wiernych, przyczyni się do wzmocnienia kondycji duchowej Polaków, tak potrzebnej dla intensywnej pracy na rzecz umacniania naszej ziemskiej ojczyzny.

Ufam, że kolejny już mój list do Pana Premiera spotka się tym razem ze zrozumieniem i pozytywną odpowiedzią.

 

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów (CCEE)


Episkopat.pl

Komentarze (47):

Tusk , cyli twój musk2020.12.21 22:07
Rząd ma wszelkie prawo
Glaudiusman2020.12.21 20:53
Rząd nie ma najmniejszego prawa wtrącać się bezczelnie w sprawy Kościoła i wiernych. Fora ze dwora banksterzy. Raus.
Ciekawe2020.12.8 19:01
Doczekalem sie, ze abp wreszcie ujal sie za wiernymi . Kosciol zna swoje prawa i tym powinni kierowac sie Biskupi. Panstwo tez ma swoje prawa niech sie tym kieruje, a nie ustawia Episkopatu.
pp2020.12.9 7:25
Ujął za wiernymi? Może tymi molestowanymi? NIE jego tylko kasa interesuje. Taca się musi zgadzać. A leczyć zakażonych to już za państwowe pieniądze.
NEOS com pl2020.12.23 19:04
... deprawaci ,przebierancy w koloratkach z SB to POwinien ... juz dawno sad wywalic z KK bez emerytury ....
Marek2020.12.8 15:04
Biskupie w marcu kwietniu w czasie najwiekszych świat w naszym kościele nikt cie nie prosił a tak ochoczo zamknełeś kościoły.Teraz to możesz tylko skomleć. Bóg pokazuje wiernym że liczy się tylko Jezus i Maryja a takie miernoty jak biskup są po to by pokazać że ziemskie królestwa runą
Ghhh2020.12.8 13:57
Jestem za bo limit w sklepach ten sam gdzie większość Polki, lady, chłodnie to niektóre samo co w Kosciele gdzie cała powierzchnia ławki, ale my chcemy ptraciwac siłownie, usługi hotelarskie, !
ko2020.12.8 13:47
koscioly to glowne miejsce zarazen, trzeba je wszystkie zamknac
Marek2020.12.8 15:07
idz do weterynarza i lecz się na nosówkę bo na mózg to za pózno hahah
Moly2020.12.9 2:49
Mozna nawet powiedziec ZARAZY. Mozna tak mowic. Kompletnie legalne. Nie powiem jakiej zarazy . Ale wszyscy wiemy
Jarek2020.12.8 13:42
Teatry zamknięte, ale kościoły mają być pełne - szlag człowieka trafia. Klechy muszą mieć na tacę, a aktorzy nie muszą jeść, płacić rachunków. To jest po prostu w guja cięcie.
Anonim2020.12.8 16:33
https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2020/11/14/fundusz-wsparcia-kultury-2020-covid-19/ Kościoły nie dostają wsparcia .
pp2020.12.9 7:28
Nie dostają? Sztuczne etaty dla księży w szkołach, szpitalach, jednostkach wojskowych. Gulbinowicz dostawał ponad 20 tysięcy zł emerytury. A w jaki sposób przyczynił się do wzrostu PKB? Rydzyk nie nadąża z liczeniem dopłat od Ziobry, ś.p. Szyszki i teraz jeszcze Glińskiego. Szkoła, telewizja, radio, osiedle, termy a teraz jeszcze muzeum. I to wszystko dofinansowane z pieniędzy ukradzionych w podatkach. A ty śmiesz mówić że KK nie dostaje zapomogi????
NEOS com pl2020.12.23 19:08
.... czerwone buractwo jest do wykopu juz dawno ... ate przebierancy z ...SB w KK przede wszystkim ...
Glaudiusman2020.12.8 13:06
Nie powinno być żadnych ograniczeń w Kościołach. Precz z brudnymi łapami od kościołów. I żadnych paskudnych, zatrutych szczepionek przymusowo. Precz z plugastwem. I precz z Gowinem - zdrajcą.
kaka2020.12.8 13:40
Biskupie kochany lec zamawiac szczepionki na covidka na kazda parafie bo niedlugo wiekszosc ludzi przechoruje i nei bedzie sensu sie szczepic NU A TU INTERES JEST DO ZROBIENIA. niema handel bedzie bieda dobrzekupic lepij sprzedac
pp2020.12.9 7:29
Zgadzam się z tobą. Tylko niech Kościół leczy zakażonych w kościołach za swoje pieniądze. Nie za moje. OK?
NEOS com pl2020.12.23 19:11
... a te wulgarne .... prosiactwo i maciory ..... na ulicy .... to placa za siebie ...????
Warszawa, dnia 8 grudnia 2020 roku2020.12.8 12:36
Warszawa, dnia 8 grudnia 2020 roku W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Wielce Szanowny Panie Premierze, W ostatnich dniach dostrzegamy w Polsce malejącą liczbę dobową zakażeń koronawirusem. Z pewnością jest to efekt tak decyzji władz państwowych, wyrażanych w kolejnych obostrzeniach sanitarnych w sferze publicznej, jak i odpowiedzialnej i solidarnej postawy większości naszych Rodaków. Cieszy nas to, że poszczególne sfery życia publicznego, w tym gospodarka – po całkowitym lub częściowym zamrożeniu – wracają do zwyczajnego funkcjonowania. Podobnie dzieje się w innych krajach Europy.
pp2020.12.9 7:31
Nie obserwujemy mniej zakażeń tylko utajnienie statystyk. Dlaczego MZ położyło łapę na danych z sanepidów? Dziewiętnastolatek się połapał w przekrętach MZ.
cd2020.12.8 12:35
Kościół katolicki od początku trwania pandemii ze zrozumieniem podchodził do decyzji władz państwowych, również gdy dotykały one sfery życia religijnego. W licznych apelach biskupi zachęcali wiernych do przestrzegania nałożonych ograniczeń. Jednocześnie jednak Kościół nie zrezygnował ze swoich praw, w tym z prawa do wolności religijnej, gwarantowanej przez art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Na gruncie prawnym – podobnie jak na gruncie teologicznym – możemy powiedzieć, że wolność religijna nie jest po prostu jednym z praw człowieka, ale należy ona do fundamentalnych praw człowieka, których ochrona jest warunkiem sine qua non demokratycznego państwa prawnego. Tymczasem zaś zbliża się uroczystość Bożego Narodzenia. Dla milionów ludzi na całym świecie, a przede wszystkim dla nas chrześcijan jest to czas szczególny. Wspomnienie narodzin Jezusa w Betlejem, to nie tylko pamiątka minionych wydarzeń, ale to – zwłaszcza w Eucharystii – stawanie w rzeczywistej obecności Chrystusa, który przynosi nam prawdziwą nadzieję i siłę do pokonywania trudów codzienności. Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we Mszy Świętej Pasterskiej. W związku z powyższym proszę, aby od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia, obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 m2) został zmniejszony do 1 osoby na 7 m2.
cd2020.12.8 12:34
Warto wspomnieć np. o efektach rozmów przedstawicieli Konferencji Biskupów Francji z rządem, w wyniku których uzgodniono, że do 15 grudnia wymagane będzie pozostawienie dwóch wolnych miejsc między każdą osobą lub rodziną i zajmowanie tylko co drugiego rzędu, z nadzieją, że po 15 grudnia restrykcje zostaną ponownie poluzowane, by dać możliwość wiernym swobodnego przeżycia Uroczystości Bożego Narodzenia. Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli. W okresie coraz większego sekularyzmu wolność religijna jest ważnym i wartym ochrony prawem, gdyż jej przestrzeganie służy zarówno jednostce jak i dobru społeczeństwa. Dzisiejszy rząd – ograniczając możliwość sprawowania aktów kultu publicznego – ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła. Religia odgrywa znaczącą rolę w zachowaniu zdrowia duchowego i mentalnego, które w czasie pandemii jest poważnie zagrożone. Mam nadzieję, że odpowiedzialny udział w liturgii większej liczby wiernych, przyczyni się do wzmocnienia kondycji duchowej Polaków, tak potrzebnej dla intensywnej pracy na rzecz umacniania naszej ziemskiej ojczyzny. Ufam, że kolejny już mój list do Pana Premiera spotka się tym razem ze zrozumieniem i pozytywną odpowiedzią. + Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów (CCEE)
Monika2020.12.8 12:22
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://panieonline.pl/monia89
Michał Jan2020.12.8 11:24
W kraju raczej rzymsko-katolickim, jak Polska, obecnie lepiej być prawosławnym, bo największe obostrzenia na święta wg kalendarza juliańskiego są już zniesione (sama Wielkanoc jeszcze nie, ale na resztę oktawy mogło już przychodzić więcej wiernych). Limit 5 osób na uroczystości domowej kończy się 27.12, a Boże Narodzenie u naszych prawosławnych braci wypada 7.01.
Michał Jan2020.12.8 11:18
Cud! Jego Ekscelencja odważył się zabrać głos! Szkoda, że gdy w najważniejsze dla chrześcijan święto limit był nawet 1 osoba na 4600 m2 (Bazylika w Licheniu), to Jego Ekscelencja schowała dudy w miech.
nie bądź taki papieski2020.12.8 11:23
bardziej niż papież
Siedźcie w domach2020.12.8 11:10
Nie roznoście wirusa.
Anonim2020.12.8 16:35
Siedź jak masz wirusa.
Kicimehr2020.12.8 10:43
A gdyby tak uwolnic wiernych od konicznosci polowania na miejsca podczas mszy sw. Gdyby juz teraz - bez ograniczen - przyjac wszystkich. Czyzby medycyna nie musiala stwierdzic, ze doprowadzila ludzi do stanu nieuzywalnosci spolecznej i wytresowala nas do do dzikich zwierzat polujacych za (poprawnie) wspolnota w celu zaschlysniecia sie instynktem. Kto wytrzyma teraz spokojne uczestnictwo we mszy swietej. A kto bedzie szarpany jak stworzenia podwodne podczas sturmu. Tak, mozna zostac - szybko - wielorybem. Lub pozostac w domu. Podstep. Kazdy postep zawiera podstep - cytat. Kazdy podstep jest postepem - pytam. Obysmy nie przepadli jak tytan. Z wyrazami szacunku Kiki
Polak2020.12.8 10:30
Gądecki i reszta szamanów przestraszeni że dochody z obrzędów spadną, to i piszą by zapobiegać spadkowi dochodu. A że odbędzie się to kosztem życia i zdrowia owieczek? To sekty katolickiej nigdy nie obchodziło.
Anonim2020.12.8 16:40
Co tak się o owieczki martwisz Niepolaku?
Józef II2020.12.8 10:28
Kościół powinien być podporządkowany państwu!!
Michał Jan2020.12.8 11:00
Jakoś ten eksperyment Waszej Cesarskiej Mości nie bardzo się udał.
Józef II2020.12.8 11:21
Teraz będzie inaczej!!
Michał Jan2020.12.8 11:25
Może Jego Cesarska Mość powinna przypomnieć sobie, co powiedział Einstein na temat robienia w kółko tego samego z nadzieją, że za którymś razem pójdzie inaczej.
Anonim2020.12.8 16:37
Państwo to nie Bóg ,Kościół ma być podporzątkowany Bogu.
Plusy i minusy2020.12.8 10:09
Stachu co taki pośrupany że plastrami się oblepił? Po pijoku się obalił czy jakiś młodzianek paznokciem zahaczył?
AAAtomek2020.12.8 9:34
Znieście limity i zakaz noszenia maseczek! Wpuszczać po 50 roku życia!
Anonim2020.12.8 16:39
Jeszcze wierzysz w to ,że maseczki chronią przed wirusem? Śmieszny jesteś .
kaka2020.12.8 9:31
Co oni z nami robia (byli porzuceni i znekani jak owce nie majace pasterza) Ks Wyszynski NIE TAK Z NAMI POSTEPOWAL!!!NIE TAK!! On zachowujac posluszenstwo PAPIEzOWI nie watykanowi- Prowadzil AUTONOMICZNA CZYLI NIEZALEZNA OD JAKIEJKOLWIEK WLADZY CZY KOMUSZEGO LAJNA-SLUBE BOGU I KOSCILOWI A ten tu lasi sie do wladzy poddajac swoja wladze jakims kretynom. Tym surowszy wyrok otrzyma.
kaka2020.12.8 9:48
A jak zmieni sie wladza na SLD to tez bedzie prosil listownie premiera bolszewika o pozwolenie wladzy koscielnej na popiszczenie do wiernych??????????????TRAGEDJA
Anonim2020.12.8 9:26
Kościołowi jako świętej krowie wolno generalnie wszystko. Policja siłą wyprosi ciemnotę z budynku, wlepi księdzu mandat? Nie oszukujmy się, te obostrzenia nie są i nie będą przestrzegane a ten apel to tylko przypomnienie kto tu naprawdę rządzi. Obudźcie się Polacy, żyjecie pod okupacją!!!
toni2020.12.8 9:52
Debilu -- ale protest warcholstwa i Barbarzyńców niszczących dorobek kulturowy Polski to wszystko Ok ?
Michał Jan2020.12.8 11:02
Gdzie Ty byłeś w czasie Wielkiejnocy? Takie rzeczy właśnie się odbywały np. w Podkowie Leśnej.
Nie ma tak rubryka....dla KK2020.12.8 9:26
https://www.youtube.com/watch?v=Lxpbs51eD1o
Klejnot Nilu2020.12.8 9:20
W święta można znieść limity całkowicie, i tak większość jest porządnie zdezynfekowana od środka ;)
Anonim2020.12.8 19:31
Po sobie to chyba wiesz.