Jezus postanowił udać się do Galilei. I spotkał Filipa. Jezus powiedział do niego: «Pójdź za Mną». Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra.

Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy, Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu».

Rzekł do niego Natanael: «Czyż może być co dobrego z Nazaretu?»

Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz».

Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: «Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu».

Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?»

Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym».

Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!»

Odparł mu Jezus: «Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to».

Potem powiedział do niego: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego». (Z rozdz. 1 Ewangelii wg św. Jana)

 

Jakie jest orędzie Bożego Narodzenia? Tak możemy zatytułować dzisiejszą liturgię słowa. Tą nauką jest nakaz wzajemnej miłości i naśladowanie w ten sposób Syna Bożego, który umiłował nas i złożył za nasze grzechy ofiarę z samego Siebie.

Święty Jan w swym Liście wskazuje dwa alternatywne początki relacji międzyludzkich (powiedzielibyśmy taki punkt relacji wzorcowych). Pierwszy jest przygnębiający: to Kain zabijający Abla. Warto dzisiaj, w tych dniach Bożego Narodzenia, wrócić do tej historii o dwóch braciach i zobaczyć nienawiść i zawiść Kaina, która prowadzi do zbrodni. Ale św. Jan mówi nam, że możemy cofnąć się jeszcze o krok – do samego Boga, który jest źródłem wszelkiego istnienia. Jan pisze: „Jeśli nasze serce oskarża nas, to Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko”. Nie jesteśmy skazani na powielanie zbrodni Kaina, nawet jeśli rzucają nam nienawiść i ból, które sprawiają, że nasze serce jest jak statek w oku cyklonu: Bóg jest większy, zna to wszystko i wyprowadzi nas z mroku zbrodni.

 

Dzisiejsze czytania liturgiczne: 1 J 3, 11-21; J 1, 43-51

 

Człowiek umyka złu wtedy, gdy zaczyna się dzielić tym, co dobre. Jak Apostołowie w dzisiejszej Ewangelii, którzy dzielili się między sobą znajomością z Jezusem. W ten sposób powstała wspólnota Kościoła, z której i my się wywodzimy. Może zatem warto zacząć dzielić się tym, co dobre? Czas już zacząć budować wspólnotę?

 

To właśnie jest orędzie Bożego Narodzenia.

 

Szymon Hiżycki OSB | Pomiędzy grzechem a myślą