Bloomberg: Europa musi pokazać Putinowi twardą siłę  - zdjęcie
17.09.20, 21:15Fot. screenshot - YouTube

Bloomberg: Europa musi pokazać Putinowi twardą siłę

0

Agencja Bloomberg podkreśla, że niezależnie od tego, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, Europa musi „w bardziej otwarty sposób” stawić czoła wyzwaniu, jakim jest powstrzymanie Rosji Władimira Putina.

Jak przekonuje Bloomberg w swoim redakcyjnym komentarzu, prezydent Władimir Putin w ciągu całych swoich rządów w Rosji nie ukrywał, jak bardzo pogardliwy jest jego stosunek wobec zachodnich demokracji i rządów prawa. W ostatnim czasie zademonstrował, na ile jest w stanie posunąć się dla utrzymania władzy, wspierając reżim Aleksandra Łukaszenki na Białorusi. Kolejnym tego dowodem była próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Dlatego, jak podkreśla Bloomberg, Zachód musi twardo odpowiedzieć na otwarte łamanie przez Rosję zasad praworządności. Testem tego jest bieżąca sytuacja na Białorusi. Zadaniem europejskich liderów jest wzmacnianie demokracji na Białorusi na tyle, na ile leży to w ich możliwościach.

- „Unia Europejska powinna nałożyć zakaz podróżowania i zakaz posiadania zasobów na przedstawicieli reżimu Łukaszenki, którzy byli zaangażowani w uprowadzenie i więzienie liderów opozycji. Unia powinna także zawiesić gospodarczą i polityczną współpracę do czasu, aż wszyscy więźniowie polityczni zostaną uwolnieni, a władze rozpiszą nowe wybory pod nadzorem międzynarodowym. Wspólnie oraz osobno, rządy europejskich państw powinny wspierać finansowo grupy prodemokratyczne na Białorusi oraz oferować im zawodowe i edukacyjne wsparcie, wymiany, a także pomoc techniczną w mediach społecznościowych, aby Białorusini mogli zwalczać wspieraną przez Rosję dezinformację.” – pisze Bloomberg.

Kolejnym wyzwaniem, jakie obecna sytuacja stawia przed krajami Europy, jest uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. Dlatego koniecznym posunięciem Niemiec jest zablokowanie budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.

Poza tym rządy europejskich państw muszą też pokazać swoją siłę militarną, współpracując w zakresie wojskowości i inwestując w nowoczesne uzbrojenie, a także wzmacniając swoje bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.

kak/Bloomberg, forsal.pl