,,Błogosławieni, którzy kochają krzyż!'' - zdjęcie
21.03.21, 08:50Fot. via Pixabay - geralt

,,Błogosławieni, którzy kochają krzyż!''

14

Droga miłości krzyża prowadzi niezawodnie do domu Ojca, do chwały zmartwychwstania – mówił bp Jan Zając w czasie liturgii stacyjnej w kościele św. Mikołaja w Krakowie.

Proboszcz parafii św. Mikołaja na początku Mszy św. zauważył, że rzymskim kościołem stacyjnym jest dziś bazylika św. Mikołaja w Więzieniu. Świątynia powstała w miejscu, w którym pewien człowiek został skazany na śmierć głodową, przed którą bohatersko uratowała go jego córka. – Może dlatego bazylikę św. Mikołaja wzniesiono właśnie w tym miejscu, bo biskup Miry też dyskretnie pomagał wszystkim potrzebującym – mówił ks. Józef Gubała.

W czasie homilii bp Jan Zając zwrócił uwagę na zasłonięty krzyż. – To przedziwny znak. Krzyż Chrystusa, którym znaczymy się każdego dnia, jest w centrum chrześcijańskiego pola widzenia – mówił biskup. Zaznaczył, że kto rozumie mękę Syna Bożego, ten zrozumiał kim jest Bóg i kim jest człowiek. Dodał, że Jezus objawia konieczność umierania jako warunek wywyższenia i chwały w zmartwychwstaniu, a ta prawda została przedstawiona w trzech obrazach w odczytywanym dziś w liturgii fragmencie Ewangelii wg św. Jana.

Pierwszym jest proces obumierania ziarna pszenicy rzuconego na ziemię uprawną. – Wyszydzony, ukrzyżowany Syn Boży został pogrzebany w grobie – dosłownie ukryty w ziemi, jak ziarno. To wszystko było dla Niego powodem chwały i zaowocowało w nas – mówił biskup.

Drugi obraz określa paradoks życia Chrystusa i życia człowieka, wiąże się z pojęciem miłości, która jest równocześnie nienawiścią pewnej treści życia. „Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne”. – Przez śmierć na krzyżu dokonała się największa miłość do Boga i do ludzi – mówił bp Jan Zając podkreślając, że człowiek musi znienawidzić wszystkie obszary swojego życia, które są grzeszne i które prowadzą do grzechu. – Nie wolno nam tolerować zła w sobie, które sprzeciwia się świętości Boga i jest krzywdą wobec człowieka i krzywdzeniem samego siebie – dodawał biskup.

Trzeci obraz ukazuje Jezusa, który mówi: „Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec”. – Duch służby, posłannictwa do końca, który najdoskonalej wyraził się w męce i śmierci na krzyżu sprawił, że doznajemy zbawienia – mówił biskup zaznaczając, że wierzący powinni być posłuszni Jezusowi i Jego Ewangelii, bo „sługa Jezusa powinien być tam, gdzie jest Jezus i iść za Nim do końca, czyli do granic cierpienia, męki i śmierci”.

Błogosławieni, którzy kochają krzyż, błogosławieni, którzy potrafią cierpieć i umierać, aby wyrazić posłuszeństwo woli Boga – mówił biskup. – Krzyż woła do nas, wzywa do siebie, nalega, abyśmy się go nie bali, bo w nim jest chwała już teraz, na tym świecie i z nim łączy się nadzieja życia wiecznego. Droga miłości krzyża prowadzi niezawodnie do domu Ojca, do chwały zmartwychwstania – podkreślał bp Jan Zając.

Diecezja.pl

Komentarze (14):

Apateista2021.03.22 8:07
Absurdalne stwierdzenie. Krzyż jest przecież w mitologii chrześcijańskiej narzędziem kata. Czyż godzi się czcić topór luby szubienicę? Gdyby żydzi ukamieniowali "Jezusa" to dziś wierni modlili by się do kamienia?
berejczyk2021.03.21 13:35
Jakieś hiperbole, udziwnienia, gmatwanie, zakrywanie co nie jest zakryte czyli wymyślanie EWANGELII na nowo, tylko pytam się po co!?
HYTR2021.03.21 14:49
To racja
,,Błogosławieni, którzy kochają krzyż!''2021.03.21 12:35
Nie ma takiego błogosławieństwa w Biblii
Sperma.2021.03.21 11:51
Ostatnim punktem punktu męskiego grzechu pierworodnego - Jest to co ma Adam - rozwodnienie swojej jaźni na dwie - Drugą jaźnią staje się drugi Bóg półbóg który powstrzymuje cię od ukarania kobiety. To może być twój syn lub w ogóle w twoim umyśle twoje dziecko, twój kolega, twój brat, twój ojciec, twój bóg...... Może cię powstrzymywać siłą, lub doprawiać wciąganiem przez kobietę w nieczystość homoseksualną, lub wzbudzać litość,- tak że sam się pokonasz. Ewentualnie wszystko naraz.
Anonim2021.03.21 11:01
Nieszczęśliwi, którzy cierpią na permanentny przymus wzbudzania strachu, że Gwiazda Davidowa zakończy karierę.
Anonim2021.03.21 9:57
Koniec demokracji! ... Jak filtrować prawdę i żyć w 2021 roku? ... Piotr Schramm [Expert w Bentleyu PLUS] ........................ https://www.youtube.com/watch?v=uUTl5yzcvk4
Anonim2021.03.21 9:56
Arcybiskup Viganò: Program COVID ma na celu zniszczenie suwerenności narodowych i boskiej misji Kościoła ........ http://xn--niepodlegy-i0b.pl/1004/arcybiskup-vigan-program-covid-ma-na-celu-zniszczenie-suwerennosci-narodowych-i-boskiej-misji-kosciola/
Anonim2021.03.21 9:55
Płonąca Wieża ... https://d3konspiracja.neon24.pl/post/160865,plonaca-wieza
nie na PIŚMIE tylko na ludzkim bajaniu2021.03.21 9:48
"– Błogosławieni, którzy kochają krzyż..." Bóg tego uczył, może Pan Jezus albo apostołowie?
A2021.03.21 9:37
Raport dotyczący postępowania w sprawie nadużyć seksualnych w archidiecezji w Kolonii ukazał się 18 marca. Wyniki ekspertyzy są szokujące. Stwierdzono, że mogło być nawet 202 sprawców, a ofiar 314
rebeliant2021.03.21 9:18
nalega - to cecha rozbójnika, a nie istoty przyjaznej.
rebeliant2021.03.21 9:16
Uczciwi w duchu, którzy lubią piaszczystą plażę, zdrowie i porządny seks. A wielbiciele i cmokacze krzyżowi, to owszem lubią... komuś wrzucić krzyż na plecy.
Krzyż to narzędzie do zabijania2021.03.21 9:05
Dobrze, ze Jezusa nie powiesili albo nie ścieli mu głowy, bo modlilibyście się do szubienicy albo do gilotyny.