Zakończyła się wideokonferencja prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji. Joe Biden rozmawiał z Władimirem Putinem na temat obecnej sytuacji na Ukrainie i koncentracji rosyjskich wojsk przy jej granicach oraz stabilności strategicznej, cyberbezpieczeństwie i programie jądrowym Iranu.

Przywódcy dwóch mocarstw rozmawiali ze sobą ponad dwie godziny. Nie towarzyszyli im żadni współpracownicy. Rosyjska telewizja państwowa Rossija24 udostępniła materiał z początku spotkania.

- „Witam, dobrze pana znowu widzieć. Mam nadzieję, że następnym razem spotkamy się osobiście”

- powiedział Joe Biden.

- „Witam pana, panie prezydencie”

- przywitał się Władimir Putin.

Według wcześniejszych zapowiedzi prezydent Stanów Zjednoczonych miał ostrzec Putina, że agresja przeciwko Ukrainie pociągnie za sobą poważne sankcje wobec Rosji. Media wskazują, że najpoważniejszą braną pod uwagę sankcją jest wyrzucenie Rosji z systemu informacji finansowych SWIFT. Biały Dom sugerował też, że choć wojska amerykańskie nie zaangażują się w konflikt bezpośrednio, to w przypadku konfliktu USA wesprą ukraińskie wojsko i wyślą dodatkowe siły na wschodnią flankę NATO. Administracja Bidena zapowiadała też, że odrzuci żądanie Putina dot. podpisania porozumienia gwarantującego, że NATO nie zostanie poszerzone na Wschód.

kak/PAP