Benedykt XVI: Eucharystia - największy dar Chrystusa dla Kościoła - zdjęcie
23.05.20, 21:10

Benedykt XVI: Eucharystia - największy dar Chrystusa dla Kościoła

10

Sakrament miłości, Najświętsza Eucharystia jest darem, jaki Jezus Chrystus czyni z samego siebie, objawiając nam nieskończoną miłość Boga wobec każdego człowieka. W tym przedziwnym sakramencie objawia się miłość największa, ta, która przynagla, by „życie swoje oddać za przyjaciół swoich” (J 15, 13). Istotnie, Jezus „do końca ich umiłował” (J 13, 1). Tymi słowami zapowiada Ewangelista Jego gest nieskończonej pokory: zanim umarł na krzyżu za nas, przepasawszy się prześcieradłem, umył uczniom nogi. Tak też, w sakramencie Eucharystii Jezus nadal miłuje nas „aż do końca”, aż po dar ze swego ciała i swojej krwi. Jakież zdziwienie musiało napełnić serca Apostołów wobec czynów i słów Pana podczas tej Wieczerzy! Jakiż zachwyt winna wzbudzić w naszym sercu tajemnica Eucharystii!

Pokarm prawdy

W sakramencie Ołtarza, Pan przychodzi do człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże (por. Rdz 1, 27), stając się jego towarzyszem w drodze. W tym sakramencie, Pan staje się rzeczywiście pokarmem dla człowieka spragnionego prawdy i wolności. Skoro tylko prawda może nas uczynić wolnymi (por. J 8, 36), to Chrystus staje się dla nas pokarmem prawdy. Z przenikliwą znajomością ludzkiej kondycji, św. Augustyn zwrócił uwagę na to, iż człowiek działa spontanicznie, a nie z przymusu, kiedy staje wobec czegoś, co go pociąga i wzbudza w nim pragnienie. Pytając tedy, co może człowieka ostatecznie od wewnątrz poruszyć, święty Biskup zawołał: „Czegoż dusza pragnie na sposób bardziej żarliwy niż prawdy?”. Każdy bowiem człowiek niesie w sobie niezniszczalne pragnienie prawdy, ostatecznej i definitywnej. Dlatego Pan Jezus, który jest „drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6) zwraca się do spragnionego serca człowieka, który czuje się pielgrzymem, do serca tęskniącego za źródłem życia, do serca, które żebrze o prawdę. Jezus Chrystus istotnie jest Prawdą i jednocześnie Osobą, która pociąga do siebie świat. „Jezus jest gwiazdą polarną wolności ludzkiej: bez Niego traci ona orientację, ponieważ bez poznania prawdy wolność się wynaturza, izoluje i redukuje do poziomu jałowego kaprysu. Wraz z Nim, wolność się odnajduje”. W sakramencie Eucharystii, Jezus ukazuje w sposób szczególny prawdę o miłości, która jest samą istotą Boga. I to jest ta prawda ewangeliczna, która interesuje każdego człowieka i całego człowieka. Dlatego Kościół, który znajduje w Eucharystii swoje życiowe centrum, ciągle podejmuje wysiłek głoszenia w porę i nie w porę (por. 2 Tm 4, 2), że Bóg jest miłością. Właśnie dlatego, że Chrystus stał się dla nas pokarmem Prawdy, Kościół zwraca się do człowieka, zapraszając go, by dobrowolnie przyjął dar Boży.

z adhortacji Sacramentum caritatis Benedykta XVI

Komentarze (10):

gośka2020.05.24 22:52
czy ten w końcu zamknie ryja? kolejna Gersdorf po zakończeniu kadencji? inni mają coś ważniejszego do powiedzenia...wiara katolicka jest toksyczna...Jezus niby rzekł: wykonało się/...a jednak dręczy świętych stygmatami itp...to zrobił swoje czy nie zrobił?.....dokończył dzieło czy spaprał? bo wychodzi na to drugie...co to za bóg, który nic nie może...który nie może zbawić nawet człowieka...na widzimisię...ale to potrafi Duch Święty...On/Ona dociera do samego piekła! taka Mocna jest! to Tytan zbawienia
Piraci z Pandorum2020.05.24 20:04
Przypomnę, jak uczyło się o średniowiecznym księdzu wzorze wierności wobec Jezusa utopionym przez króla, za to że nie chciał zdradzić grzechów żony króla. Czyli jeśli żona tego króla go zdradziła i była nie ważność małżeństwa to wobec tajemnicy spowiedzi nic ona nie znaczy.A wy Głupie Goje których Alojz Hycel wymordował 6 a może tylko milion podczas wojny myślicie że kto wymyślił obrzezanie? Jezus z Behemotem! Chodziło żeby mężczyzna nie zaspokajał się i nie fantazjował i nie walczył o piękną kobietę tylko zadowolił się brzydką i żeby szybko z tego były dzieci, Później i tak szukał tej ładnej ale był już rozród.
Seks pokazy randki2020.05.23 22:46
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://xlove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Roger2020.05.24 23:38
Lenka! Jak ty się kkkk nie wstyd ! Za darmo , a nawet z dopłatą ciebie nie chcę ! Wylecz się z syfa...! Przestań tu wstawiać! To nie portal randkowy! Powiadomimy Policję! Uważaj! Cierpliwość moja się skończy!
Glaudiusman2020.05.23 22:36
Tak. Benedykt XVI ma rację. Tajemnica to nieskończona i Dar nieskończony. Musimy pamiętać, że wszystko na tym świecie jest skończone, nawet suma atomów we wszechświecie jest skończona. Tylko jeden Pan Bóg jest nieskończony. Jakże więc można interesować się tylko materią, która jest ograniczona a nie interesować się swoim własnym życiem wiecznym z Bogiem i w Bogu ???
JS2020.05.23 21:56
Ściągajmy z netu ile się da kazań, przemów kapłanów walczących o nasze zbawienie. Czasu już nie ma ! Nie traćcie czasu na nic innego tylko na ratunek swojej i innych duszy ! Pozdrawiam
JS2020.05.23 21:54
Śpieszmy się do kościołów i przyjmujmy Ciało Jezusa - Jego Serce w pokorze, to znaczy po wyznaniu swoich niedobrych uczynków w Jego oczach. Śpieszmy się bo czas Miłosierdzia już się prawie SKOŃCZYŁ ! Potem będziemy żałować i nic już nie zrobimy. BILL bramy piekielne GATES grozi : RELIGIA KATOLICKA MOŻE BYĆ NA ZAWSZE ZAWIESZONA. Prywatna firma Gates'a WHO ostrzega - kolejna pandemia jesienna będzie bardziej śmiertelna. Jak to ? A skąd oni wiedzą, że tak będzie ?????? Od wróżki ? A może rzucą na rynek kolejne wirusy ? Panie Jezus przyjdź ! Połóż kres złu, które dyktuje nam jak mamy żyć na tym świecie ! Pozdrawiam i życzę wszystkim ZBAWIENIA ! Niech nikt nie myśli, że w piekle są Hawaje, plaże, drzewa, kwiaty, drinki, smaczne jedzonko i wszystko all inclusive. Tam jest wieczny HORROR, GROZA, STRACH, ROZPACZ że to nigdy się nie skończy !
katolicka kretynizacja polski 2020.05.23 21:22
Eucharystia to te białe czipsy o smaku jezusa?
JS2020.05.23 22:01
Z piekła nikt się nie wydostanie. Nie przepadnij człowieku w tym potwornym miejscu ! Pozdr.
Gedeon2020.05.23 23:05
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego zioniesz taką nienawiścią, czy jesteś jeszcze człowiekiem, człowieku ?