Będzie kompromis w sprawie „Piątki dla zwierząt”? Premier przedstawił propozycje - zdjęcie
12.10.20, 17:11fot. tt/krystian maj/kprm

Będzie kompromis w sprawie „Piątki dla zwierząt”? Premier przedstawił propozycje

27

- Przygotowujemy zatem ustawę w taki sposób, żeby jednocześnie odpowiadała na kilka potrzeb, humanitarnego traktowania zwierząt, wrażliwości, ale jednocześnie dbania o polską wieś, dbania o polskich rolników. Ważne są wszystkie głosy, które padły – powiedział dzisiaj w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Dodał też:

- Miarą rozwoju cywilizacyjnego jest nie tylko podnoszenie dobrobytu, dochodów, ale także nasza wrażliwość na otaczający nasz świat, przede wszystkim na drugiego człowieka, ale także przyrodę, na zwierzęta. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co nas otacza. Powinniśmy kształtować warunki chowu w taki sposób, żeby z jednej strony ulżyć cierpieniu zwierząt, z drugiej, żeby wspierać polskie rolnictwo w jego rozwoju

Zostanie także powołana Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt.

W odniesieniu do tej zmiany premier podkreślił:

- To dla wielu osób była kość niezgody - to właśnie nowa Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt będzie miała jako jedyna prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli zwierząt, traktowania zwierząt

Rząd zaproponuje też wydłużenie wejścia w życie vacatio legis. Nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wejdzie w życie do 1 stycznia 2022 roku.

Szef rządu mówił też o odszkodowaniach „dla tych hodowców i rolników, którzy nie zdołają przestawić się na inny rodzaj produkcji. Dotyczy to przede wszystkim farm futerkowych. Będziemy wypracowywać różne mechanizmy, również odszkodowawcze tak, żeby można było uwzględnić jakie korzyści i zyski płynęły z poszczególnych rodzajów hodowli

Premier podkreślił także:

- Humanitaryzm nie jest słabością, jest naszą siłą, siłą odpowiedzialności. (...) Nowoczesne państwa nie muszą skazywać zwierząt na cierpienie. Jesteśmy po bardzo szerokich konsultacjach, chcemy zaproponować pewne zmiany, co nie oznacza, że chcemy odejść od tego podstawowego warunku, czyli humanitarnego traktowania zwierząt - tłumaczył. 

W odniesieniu do listu byłego ministra rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego do senatorów PiS, Morawiecki stwierdził, że w wielu krajach UE ubój rytualny jest "całkowicie zakazany". Zauważył też, że choć jest on dopuszczalny w przypadku niektórych wspólnot religijnych, to "de facto nie ma miejsca". Jako przykład podał Niemcy i Szwecję.

 

mp/pap/wpolityce.pl/polsatnews.pl

Komentarze (27):

JANOSIK2020.10.20 0:33
Kiej sycko zrobicie dla ludzi to sie pochylcie nad zwierzetami.Pozdro
majka2020.10.19 11:01
Humanitaryzm nie jest słabością, jest naszą siłą, siłą odpowiedzialności!!!!!!!!!!!!!! i tu się z PANEM PREMIEREM zgadzam !!!!! BRAWO proszę przemyśleć działania związane z WIRUSEM gospodarka ,gospodarka
Dam2020.10.13 8:08
1. Zrób ustawę "bez żadnego trybu", bez konsultacji, bez sensu 2. Ludzie się wkurzają 3. Łaskawie zaproponuj konsultacje i kompromisy Czy naprawdę ludzie aż muszą wychodzić na ulicę, aby partia rządząca działała z namiastką prawa?
XD2020.10.14 15:52
Dla rządu PiS To norma odkąd doszli do władzy. Tylko że gorszy sort który wychodzi na ulice jest dla was śmieciem. Tylko wy jesteście ludźmi. Prawda?
WITWIT2020.10.12 22:39
śmieszy już mnie tzw.'wybielanie' ustawy futerkowej...a jest ona wprost szkodliwa dla gospodarki...i już..uważam że młodzi z PiS strzelili w kolano swej partii..brawo..buta i pycha kroczy przed upadkiem..
5-tka dla zwierząt2020.10.12 22:30
Za okradanie kury z jej własnych jajek proponujemy 3 miesiące aresztu dla kidnaperów !
POstępowy PiSak2020.10.12 22:29
Żądam prawa do aborcji dla kur zgwałconych przez koguta !
wyborca2020.10.12 22:29
Precz z antyrolniczą partia politycznych zoofilów !
Prezes2020.10.12 22:28
Proponujemy 500 zł mandatu za zjedzenie schabowego !
qiiol2020.10.12 21:16
5tka dla zwierząt czyli...chłopa nakarmić...dać mu...i dać mu pospać...pozwolić mu się pobawić rupieciami w garażu...i pogłaskać przed snem!
Wojtek Polak2020.10.12 19:31
no tak zrobimy to co zamierzaliśmy tylko nieco opóźnimy zakazy dla rolników. a za niszczenie rolnictwa w ramach odszkodwania zapłacimy wszyscy. brawo pis
Michał Jan2020.10.12 19:21
Rząd postanowił zrobić wszystko, żeby zlikwidować wszystkie problemy polskiego rolnictwa
Marco Breslaviano2020.10.12 19:12
Kolejny sukces PiS!!!! :D
Ja, Szatan2020.10.12 19:09
INSTRUKCJA DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW - pogrobowców faryzeuszy, masonów i wyznawców brukselskich neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej” i wielu innych z tej samej szajki ***** 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ***** 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”, „Wkrótce jego nieuchronny koniec!”. ***** 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na troskliwych obrońców dzieci. ***** 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć). ***** 5. Ostro punktujcie każdy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach?”, „Te ołtarze kapiące od złota?”, „A nowy samochód proboszcza?”). Wiadomo, że forsa działa na wielu. ***** 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię – jako „wafelek” bez znaczenia, Różaniec (jak ja nienawidzę Różańca!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych – jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda, szczególne eucharystyczne – jako wymysły dla łatwowiernych. A wreszcie samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania sobie naiwnych prostaków. ***** 7. Szczególnie mocno próbujcie podważać autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz odebrał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ***** Gdy już to wszystko zrealizujecie, wtedy niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Anonim2020.10.12 18:46
Jesteśmy pod okupacją wewnętrzną. Pierwszy chyba raz w historii naszego umęczonego nieustającymi okupacjami kraju.
Anonim2020.10.14 15:54
Zgadzam się. Nikt nigdy, tak jak PiS ze swoimi zastępami upokorzonych kmiotków bez matury, nie okupował tego kraju, tak jak dziś.
Piotr Nowak2020.10.12 18:39
Profesor Przemysław Czarnek to jeden z nalepszych prawników i konstytucjonalistów w Polsce, a także fachowiec w takich dziedzinach jak gospodarka, ekonomia i zarządzanie ! Wspaniały człowiek ! Jego walory to bystrość umysłu oraz szybkość i perfekcja analitycznego myślenia. Jego rozmówca jeszcze przed zakończeniem wypowiedzi, ma gotową przeanalizowaną i trafną odpowiedz. To niesamowite ! Teraz Ministrem, a następna kadencja po Dudzie na prezydenta !!! https://www.facebook.com/marian.widelski/videos/2266535513412433
Maciej Płatov2020.10.12 18:32
Jestem z "Katowic", jestem z "Cieszyna" jestem jak łatwo się domysleć trollem - parchem i wyjątkowym imbecylem sądząc, że "zginę w tłumie". Napisz do mnie:[email protected]
Maciej Płatov2020.10.13 10:09
TO TY S-Sy-- co KRADŁEŚ PODPISY MATWIEJ PŁATOW ,MACIEJ ŁAGODNY ,ITD. Kup metr gumy i strzel sobie w ten LEWACKI łeb.
salamandra2020.10.12 18:10
Cała LEWACKA Polska zastanawiała się jak obalić PIS. Kaczyński postanowił zrobić to sam osobiście. Max za trzy lata pakuje biurko. LEWACTWO powinno teraz to jakoś uczcić.
Maciej Płatov2020.10.12 17:56
CIEKAWE czy ROLNICY się ZGODZĄ NA ZAGŁADĘ DOROBKU RODZICÓW i SWOICH.PROPOZYCJA tzw ,,premiera" to po ZDRADZIE ROLNIKÓW ,teraz robienie z ROLNIKA IDIOTĘ ,który za MARNY OCHŁAP wyrzeknie się Swego Być ,lub NIE BYĆ. ROLNIKU WALCZ NIE USTĘPUJ.
Anonim2020.10.12 17:54
A jednak PiS na kolanach przed gniewem chłopów.
matis892020.10.12 18:11
Tylko jeżeli lewacki PIS wycofa się z zakazu hodowli zwierząt. Jak widać zakaz zostaje podtrzymany. PO futrzakach czas zakazać hodowli koni, świń, kur, kaczek, bydła, sklepów zoologicznych, wędkarstwa i połowu...
matis892020.10.12 17:48
A więc dalej POPISowska lewacka zdrada. Dalej PIS stawia się wyżej od Boga, apostołów i Jezusa. Apostoł Paweł zajmował się obróbką skór zwierzęcych choć jako wykształcony i święty Boga mógł wybrać se każdy inny fach. Lewacki PIS stawia się wyżej od Boga zakazując Polakom hodowli zwierząt na skórę. Oczywiste jest że w następnej kolejności jest ograniczanie hodowli dla mięsa co już jest mówione. PIS to totalne lewactwo i zdrada dla masonerii i Rządu Światowego.
Richuś z familoków2020.10.12 17:30
Rząd przynajmniej spełnił jedną obietnicę sprowadził wrak ale Kaczyńskiego do rządu
Anonim2020.10.12 17:26
Mam już dość Kaczora, piątek przeciw rolnictwu, koronazamordyzmu. Nie wiem kogo popre ale na pewno nie PiS
Maciej Płatov2020.10.12 18:00
@ Anonim CAŁKOWITA ZGODA.Od 2005 r głos na PiS.Ale to FINITO -KONIEC. Nie ma partii Stricte ENDECKIEJ ,bo KONFEDERACJA to Partia Wolnościowa oblana sosem Nacjonalistyczno--Narodowym.Ale gdy nie będzie wyjścia Głos na KONFEDERACJE.