Arkadiusz Czartoryski dla Fronda.pl: Decyzja prokuratury jest absurdalna - zdjęcie
14.02.14, 14:18Arkadiusz Czartoryski, PiS (fot.Fronda)

Arkadiusz Czartoryski dla Fronda.pl: Decyzja prokuratury jest absurdalna

6

Fronda.pl: Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w kwestii delegalizacji Polskiej Partii Komunistycznej. Jak to możliwe, że dziś w Polsce może legalnie działać partia komunistyczna?

Arkadiusz Czartoryski: Nie jest to możliwe bo inne przepisy, z innych ustaw, zakazują funkcjonowanie organizacji o charakterze totalitarnym, w tym komunistycznych, nazistowskich. Moi zdaniem działanie tej partii jest nielegalne. To jest oczywiste. Mamy niestety pewien kryzys z wyciąganiem konsekwencji z przepisów prawa. Np. wciąż funkcjonują w przestrzeni publicznej różne pomniki, nazwy ulic, placów. Mimo przepisównadal są utrzymywane. Ta decyzja prokuratury jest absurdalna. Jest niezgodna z przepisam ustawy, a nawet konstytucji.

Niestety wymiar sprawiedliwości nie podlega parlamentowi, jest to trzecia władza zgodnie z konstytucją. Dodatkowo prokuratura została, w wyniku decyzji Platformy Obywatelskiej, wyłączona spod władztwa ministra i nie podlega kontroli parlamentarnej. Możemy się tylko bulwersować na takie decyzje prokuratury. Moim zdaniem jest to ewidentnie nie zgodne z przepisami mówiącymi, że w Polsce zakazane jest propagowanie ustrojów totalitarnych, nazistowskiego i komunistycznego.

Czy Prawo i Sprawiedliwości w dalszym ciągu będzie starać się zdelegalizować tę partię? Czy po decyzji prokuratury sprawę pozostawi?

Po tej decyzji sprawę dyskusji przeniesiemy na poziom paramentu. Zajmie się tym chociażby parlamentarny zespół do spraw usunięcia symboli nazizmu i komunizmu z przestrzeni publicznej ponieważ była to inicjatywa partyjna. W tej sprawie wystąpiło Prawo i Sprawiedliwość. Teraz spróbujemy o tym dyskutować w parlamencie.

Pozostaj nam tylko, w ramach norm demokratycznych, wykorzystywanie wszystkich ścieżek, na które demokracja nam pozwala. Tak więc na pewno będziemy się tym w parlamencie zajmować. Ważna tu jest też edukacja społeczna. Proszę zwrócić uwagę jaki jest silny opór przeciwko usunięci symboliki komunistycznej z przestrzeni publicznej. Projekt ustawy o usunięciu symboli komunizmu utknął w szufladzie u pani marszałek Ewy Kopacz. Przypomnę, że ten projekt pojawił się z inicjatywy samorządów.

Kilka dni temu o tę sprawę spytaliśmy Piotra Zychowicz. Stwierdzi on, że delegalizacja Polskiej Partii Komunistycznej jest niewystarczająca i zaproponował by Polskie władze stworzły obóz odosobnienia, na wzór obozu, który przed wojną działał w Berezie Kartuskiej. i tam powinni byćzamykani komuniści. Czy obecnie takie rozwiązanie byłoby możliwe?

Jako publicysta się tak wypowiedział. Zwracam uwagę, że są dziś przepisy prawa, które pozwalają zgodnie z kodeksem karnym, ukarać za tego typu wybryki jak np. lansowanie idei stalinizmu. Dzisiaj kodeks prawa przewiduje różnego rodzaju kary i sankcje i nie ma potrzeby powracania do jakiś rzeczy, które są poza prawem. Oczywiście w sensie idei reedukacja by się przydała ale to jest raczej propozycja publicystyczna niż realna, możliwa do spełnienia.  

Not.Ab

Komentarze (6):

anonim2014.02.14 16:10
@lukasso - rozumiem zatem, iż ze zrozumieniem przyjąłbyś wiadomość, że Jack_Holborn domaga się zalegalizowania Narodowosocjalistycznej Partii Robotników Polski, a za symbol przyjąłby swastykę, wypisz-wymaluj taką samiutką jak te z esesmańskich rękawów? Podpowiem: partyjka też byłaby niszowa.
anonim2014.02.14 16:36
Prawo i Sprawiedliwość jak żadna inna partia pochyla się nad codziennymi problemami przeciętnego Polaka. Każdy zdrowo myślący człowiek wie, jak destrukcyjny wpływ na nasze społeczeństwo ma Komunistyczna Partia Polski. Szkoda tylko, że zapomina się o czarownicach, masonach i żydach mordujących noworodki.
anonim2014.02.14 18:32
@lukasso - o to to! Szukanie neonazistów i faszystów w Polsce to też wiele hałasu o nic.
anonim2014.02.14 20:00
Tak jawne burzenie porzadku konstytucyjnego przez prokurature to w zasadzie zamach stanu. Nalezy zwolac marsz i w 10 000 osob zapytac sie pod prokuratura dlaczego nie wypelnia swoich obowiazkow. Jesli odpowiedz bedzie niewystarczajaca nalezy powolac straz obywatelska,ktora za prokurature to prawo wykona i zdelegalizuje te partie,doprowazdajac winnych do aresztu. Niestety, nie ma chyba innej mozliwosci.
anonim2014.02.14 21:35
@pawel.nn - zatem przyznajesz, razem z lukasso, iż miałbym prawo przyjść do redaktora Kraśko ze swastyką na ramieniu, o ile tylko nie zachęcałbym do TOTALITARNYCH METOD I PRAKTYK. To miło, że tak twierdzisz, ale ja w to nie wierzę.
anonim2014.02.15 8:35
@pawel.nn - nie mam zamiaru tego robić:-) Nie jestem fascynatem ani narodowych socjalistów Hitlera, ani bolszewickich socjalistów Stalina, czy kosmopolitycznych socjalistów z kręgów tzw. żydokomuny. Niemniej jednak wyjście na ulicę w t-shircie z "Che", albo z sierpem i młotem nie spotkałoby się z takimi emocjami postronnych osób jak koszulka z Hansem Frankiem, czy swastyką na modłę flagi III Rzeszy, to chyba jasne? Nie wiem przez kogo ta partia została rozpropagowana, ale ja o niej co nieco już dawno czytałem. Śmiem postawić tezę, że KPP ma fory dlatego, że jest spadkobierczynią przedwojennej partii o tej samej nazwie, która była skupiskiem głównie fanatycznych Żydów nienawidzących niepodległej Polski, Żydostwo rozdaje dzisiaj karty, więc zrozumiałe że będzie istniała tego rodzaju dysproporcja w spojrzeniu na te ekstremistyczne partie. Żydzi wyjątkowo ucierpieli od hitlerowców, a KPP to dla nich sielanka.