Arcybiskup Cerkwi Prawosławnej Ukrainy zatrzymany na Krymie - zdjęcie
03.03.19, 19:50Fot. jedimentat44 via Flickr, CC BY 2.0

Arcybiskup Cerkwi Prawosławnej Ukrainy zatrzymany na Krymie

1

Szokujące doniesienia z zaanektowanego przez Rosję Krymu. Dziś na dworcu w Symferopolu zatrzymany został arcybiskup symferopolski i krymski Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Klemens (Kłyment).

Duchowny planował jechać do Rostowa nad Donem, gdzie ma miejsce proces najmłodszego ukraińskiego więźnia politycznego, Pawła Hryby. Ukraiński aktywista Andrij Szczekun poinformował:

Arcybiskup zdążył mi tylko napisać SMS, że został zatrzymany przez policję w autobusie i prosi, bym przekazał informację do Cerkwi i mediów”.

Dalej dodaje:

W tym momencie arcybiskup Klemens jest przesłuchiwany. Docierają do nas absurdalne informacje, jakoby zatrzymanie było związane z anonimowym telefonem o kradzieży w jednej z cerkwi, ale to oczywiste, że mamy tu do czynienia tylko z kłamliwą wersją stworzoną na użytek rosyjskiej propagandy”.

Arcybiskup Klemens przewodniczył nowoutworzonej Prawosławnej Misji Pomocy Ofiarom Łamania Praw Człowieka i Osobom Pozbawionym Wolności, o czym 8 lutego poinformował zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniusz.

Jak przypomina PAP - w Rosji przetrzymywanych jest co najmniej 81 ukraińskich więźniów politycznych, skazanych przez tamtejsze sądy m.in. za domniemany terroryzm i szpiegostwo.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (1):

Jonasz2019.03.4 8:29
Rosja to kraj bezprawia tak bylo od wiekow i nic sie nie zmienilo.Ale lewactwo zachodniej Europy tego nie dostrzega i handluje z nimi na grande .Do czasu az im spadna luski z oczu ale bedzie juz za pozno.