Akt rozpaczy. Naukowiec podpalił się w proteście przeciw rusyfikacji - zdjęcie
11.09.19, 08:25

Akt rozpaczy. Naukowiec podpalił się w proteście przeciw rusyfikacji

9

W skolonizowanej przez Kreml Udmurtii doszło do aktu samospalenia jako symbolu sprzeciwu wobec totalnej rusyfikacji. 79-letni naukowiec i działacz udmurckiego ruchu narodowego Albert Razin oblał się benzyną i podpalił w rozpaczliwym geście protestu.

Płonącego przed gmachem parlamentu Republiki Udmurckiej w Iżewsku mężczyznę ugaszono, ale doznał on poparzeń 100 proc. powierzchni ciała i zmarł po kilku godzinach. Rok wcześniej Albert Razin był wsród naukowców, którzy wystosowali list otwarty do lokalnych władz i deputowanych rosyjskiej Dumy, w którym protestowali przeciwko przyjęciu ustawy znoszącej obowiązek nauki języków nierosyjskich w szkołach Federacji Rosyjskiej.

Działacze udmurckiego ruchu narodowego twierdzili, że jest to „bezpośrednia droga do zaniku języka ojczystego, zanikania tożsamości i eliminacji kultury etnicznej”.

 

 

 

 

Przypomnijmy, rok temu publicysta Jerzy Lubach na łamach dziennika „Gazeta Polska Codziennie” opublikował artykuł „Prometeizm oczami cudzoziemców”, w którym przytoczył cytat znakomitego amerykańskiego analutyka Paula Goble, który jest jednym z najwybitniejszych znawców geopolityki Europy Środkowo-Wschodniej, od lat ściśle powiązanym z CIA, z której ramienia nadzorował w swoim czasie Radio Wolna Europa i Głos Ameryki, był doradcą prezydenta Busha do spraw narodowościowych w obszarze postsowieckim, doradcą do spraw bezpieczeństwa prezydenta Estonii Toomasa Ilvesa i wykładowcą Uniwersytetu w Tartu, następnie doradcą prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i organizatorem oraz kierownikiem Azerbejdżańskiej Akademii Dyplomacji.

Jak mówi Irena Lasota „znany z nieposkromionego języka i wrogości wobec rosyjskiego imperializmu Goble lubi powtarzać, że Rosja będzie niegroźna dla swoich sąsiadów dopiero wtedy, gdy z najwyższej wieżyczki Kremla będzie można zobaczyć wszystkie granice Rosji”. Ten rzadki wśród sowietologów przypadek prawdziwego znawcy Rosji i świadomego antykomunisty, odznaczony przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Memorial Foundation) Medalem Wolności imienia Trumana-Reagana jest także autorem blogu „Okno na Eurazję” (Window on Eurasia) oraz wykładowcą prestiżowego waszyngtońskiego think tanku – Institute of World Politics. I właśnie w tym Instytucie w grudniu 2013 r. Goble wygłosił wykład pod tytułem „Prometeizm odrodzony: stosunek Polski do Wschodu przed II Wojną Światową i po niej”.

Przedstawia w nim niezwykle pozytywny obraz prometeizmu przedwojennego, akcentując jego praktyczne znaczenie zgodne z formułą Marszałka Piłsudskiego: „Romantyzm celów, pozytywizm środków” i stwierdza jednoznacznie, że idea ta nie tylko nie zdezaktualizowała się w naszych czasach, ale zyskała potwierdzenie swej funkcjonalności w działaniach Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które doprowadziły do uratowania Gruzji od całkowitego podboju przez Rosję w 2008 r. W konkluzji Paul Goble mówi:

„Sama geografia nie tłumaczy, dlaczego Polacy promują nie tylko sojusz państw od Bałtyku po Morze Czarne przeciw Rosji, ale uważają, iż służy to obronie zarówno Polski, jak i Europy. Są po temu głębsze przyczyny, niż tylko antagonizm pomiędzy Rosją a Rzeczpospolitą od r. 1612, ale i specyfika polskiego nacjonalizmu […], który co najmniej od XIX w. określa hasło „Za waszą wolność i naszą”, co w przełożeniu na politykę zagraniczną stanowi esencję Prometeizmu. Rozumiał to Marszałek Piłsudski i równie dobrze rozumieją to obecni architekci polityki wschodniej Polski. W rezultacie więc odrodzenie Prometeizmu jest bardzo realnym zjawiskiem zarówno dla Polaków, Zachodu, a zwłaszcza dla tych, którzy nadal podlegają opresji lub zagrożeniu ze strony Rosji”.

Przypomnijmy, Ruch Prometejski powstał w znacznej mierze dzięki działaniom Rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej na Emigracji w Warszawie i Paryżu. Wspierały go emigracyjne rządy: gruziński (Paryż), azerski (Istambuł), kubański (Praga), doński (Praga), kaukaski (Istambuł), ormiański (Paryż), krymski, Idel-Uralu i turkiestański (Istambuł, Paryż, Warszawa). Innymi ośrodkami ruchu prometejskiego były Teheran, Berlin, Helsinki i Harbin. Kontynuacją koncepcji prometejskiej był w dużym stopniu Antybolszewicki Blok Narodów. 

bsw/Jagiellonia.org

Komentarze (9):

Luzifer®2019.09.11 18:31
Fajnie by bylo, gdyby taka "Profesor" Pawlowicz, Panna Krystyna, z zawodu chamka, oblala sie benzyna i zapalila. I tak jak zdechnie to trafi w piekielne czelusci. Za cale "katolickie milosierdzie". Mam nadzieje, te ta kurva to przeczyta.
Grazyna2019.09.12 23:25
A ja wiem, że ty napewno za to odpowiesz przed Bogiem, jak każdy ! Czy ci się to podoba czy nie, to tak będzie !
Norman2019.09.11 12:35
Uwazam, ze Rosja to najwiekszy zbrodniarz w historii Swiata, nie powinna w ogole istniec , jako panstwo !!! To samo Niemcy ! Z Rosji i Niemiec zlo roznosi sie po Swiecie !!!
lolek kremowka2019.09.13 14:52
Byłeś kiedykolwiek w Rosji? Znasz Rosjan?
Agnieszka2019.09.11 11:06
Większość świadków nie robi nic, czeka aż się spali i reaguje jakby nic się szczególnego nie działo...
violencja2019.09.11 22:36
Tak ludzie reagują.Jestem żoną strażaka i wiem z nielicznych opowieści i sama też doświadczyłam kilka razy. Są oglądaczami przede wszystkim , stoją i nie udzielają pomocy, bierność.Przeważnie nie dzwonią po pomoc, nieliczne jednostki dzwonią. Częściej pomagają kobiety, są bardziej empatyczne niż mężczyżni , doświadczyłam tego. Agnieszko , to jest nagminne... Zdarzają się także kpiny i upokorzenia ze strony oglądaczy. Mąż wraz z ekipą strażaków ciął samochód po wypadku w czasie upału aby wydobyć z niego kobietę. Kobieta była zablokowana /nie wiem czy ranna/, było jej widać majteczki....chórek gapiów śpiewał disco polo : 'majteczki w kropeczki łochocho........" Teraz są ekrany ochraniające ofiary wypadków przed oglądaczami , i dobrze.Reanimacja i konanie i udzielanie pomocy wyklucza gapiostwo i głupie komentarze
Kali2019.09.11 10:47
Jak się spalić przeciwko Kalemu to hucpa i bezdenna głupota, a jak się spalić dla interesów Kalego to być bohater i męczennik.
Spoko2019.09.11 8:33
Zaledwie kilka dni temu jezuita, o. Grzegorz Kramer gęsto tłumaczył się ze swoich skandalicznych słów o samobójstwie Piotra Szczęsnego, który podpalił się pod PKiN w Warszawie, a w podobnie "kontrowersyjny" sposób wypowiedział się inny katolicki duchowny, ks. Adam Boniecki. Dziś do tego "chóru" dołączył jeszcze biskup Tadeusz Pieronek, który był gościem programu "Kropka nad I" w TVN24. W ocenie hierarchy, samospalenie mężczyzny było "desperackim aktem odwagi", https://www.fronda.pl/a/kolejny-duchowny-gloryfikuje-samobojstwo-piotra-s-skandaliczna-wypowiedz-bp-pieronka,102076.html
elbezet2019.09.11 21:43
- to zależy kto się pali i gdzie. Taka "socjotechnika" (słowa Kaczyńskiego) na użytek władzy i dop..niu "ruskom". Pamiętam chociaż stary już troszką jestem jak "jajcarze"; Smoleń z Laskowikiem "wicowali"; - gdyby mu wcześniej odbiło to mógłby robić za knota na Olimpiadzie. Olimpiada były w Moskwie, a "knot" w Polsce komuszej.