Abp Stanisław Gądecki upomina PiS w sprawie aborcji. ,,To jest hańba Rzeczypospolitej'' - zdjęcie
08.09.19, 17:07

Abp Stanisław Gądecki upomina PiS w sprawie aborcji. ,,To jest hańba Rzeczypospolitej''

32

"W polskiej konstytucji każdemu człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia, które jest fundamentalnym dobrem człowieka. Odbieranie takiego prawa dzieciom chorym przynosi hańbę III Rzeczypospolitej" - mówił dziś abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zabrał głos w trakcie Mszy świętej z okazji odpustu Narodzenia NMP i 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kotłowskiej.

"Niestety, w naszych czasach nie wszystkie dzieci są przyjmowane w ten sposób. Wiele dzieci od początku jest odrzucanych. Niektórzy – jakby na usprawiedliwienie – ośmielają się mówić, że ich wydanie na świat było błędem. To haniebne! Jeśli dziecko przychodzi na świat w niechcianych okolicznościach, to rodzice lub inni członkowie rodziny, powinni uczynić wszystko, co w ich mocy, aby je przyjąć jako dar Boga z otwartością i miłością" - wskazał hierarcha.

"Trzeba jednak przypomnieć, że małżeństwo „nie zostało ustanowione jedynie w celu zrodzenia dzieci”, lecz aby „wzajemna miłość małżonków, okazywana we właściwym porządku, rozwijała się i dojrzewała”. Dlatego, choćby brakowało upragnionego potomstwa, małżeństwo dalej trwa jako związek i wspólnota całego życia, zachowując znaczenie i nierozerwalność, bo „macierzyństwo jest nie tylko rzeczywistością biologiczną, lecz przejawia się na różne sposoby" - stwierdził abp Gądecki.

Następnie hierarcha ostro krytykował dopuszczalność aborcji eugenicznej.

"Aborcja eugeniczna nie tylko godzi w wartość ludzkiego życia, ale jest już anachronizmem z punktu widzenia współczesnej nauki. W polskiej konstytucji każdemu człowiekowi przysługuje – i słusznie – prawna ochrona życia, które jest fundamentalnym dobrem człowieka. Jeśli zaś podstawowym kryterium oceny poziomu cywilizacji jest kryterium konstytucyjnych gwarancji ochrony życia ludzkiego, to odbieranie takiego prawa dzieciom chorym przynosi hańbę III Rzeczypospolitej" - mówił.

Prawo i Sprawiedliwość ustami swoich liderów zapowiadało zakaz aborcji eugenicznej. Niestety, takiego zakazu nie wprowadzono. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji programowej mówił, że PiS jest "przeciwko aborcji na życzenie". Ale o eugenicznej niestety nie wspomniał.

bsw/episkopat.pl

Komentarze (32):

Łukasz2019.09.9 21:47
Jak pięknie powiedział . Mój Boże. OCZYWIŚCIE, ŻE JEST NAJWIĘKSZA HAŃBA I WSTYD DLA POLSKI , a przede wszystkim dla rządu który się na to zgadza !!!!!!!!!!!
KATON STARSZY2019.09.9 19:24
O szachetny! nagle się obudziłeś.Weż sie za pedałów we własnych szeregachJeszcze za alkocholików,babiarzy,lichwiarzy co drą z parafian ile wlezie.Ewangelizujcie społeczeństwo a nie chowajcie się za murami kościołów.Kościół nie dość włożył wysiłku w nauczanie izdobywanie.Był i jest zajęty swoją egzystencją doczesną,swym pancerzem teologicznym.Zgodnie z wolą CHRYSTUSA macie być armią nomadów:idących na przód i podbijających.Pasterz leniwy musi być czymś więcej niż jego trzódka,pasterz leniwy czyni swe stado lękliwym,pasterz zepsuty czyni swe stado zdesperowanym,pasterz niewierny-SZALONYM!Proszę przeczytać list Papiniego do ,, papieża Celestyna" w dialogach Jean Gitton"a z Pawłem VI.ale w pierwszej wersji bo w drugiej ten rozdział jest opuszczony.Tak Was boli prawda.A może tak bibloteki katolickie choćby przy dekanatach.A może podczas wizyt biskupi zamienili by kilka słów z parafianami,a nie uciekać na suto zakrapiany obiadek.
8882019.09.9 19:05
... A ów krzyk, jaki wydaje młode życie, gdy się je zabija, sprawia że Niebo drży. Ale i w piekle rozdziera się krzyk, ale tryumfu, porównywalny z okrzykiem na stadionie piłki nożnej, gdy ktoś strzelił gola. Piekło jest takim stadionem, ogromnym, niedającym się ogarnąć wzrokiem boiskiem pełnym demonów, diabłów, którzy odniósłszy tryumf krzyczą jak szaleni. Demony wylały na mnie krew mojego dziecka, które miałam na sumieniu i również krew dzieci tych osób, które zachęcałam i podżegałam do dokonania aborcji. Moja początkowo jasna dusza przekształciła się w nieprzeniknioną ciemność. Po aborcji utraciłam wszelkie poczucie grzechu. Naprawdę uważałam, że nie miałam grzechów. Pan jednak ukazał mi jeszcze więcej, a mianowicie to, jak przez tak zwane „planowanie rodziny” przyczyniałam się do kolejnych aborcji. Założono mi miedzianą spiralę jako środek antykoncepcyjny. Od 16. roku życia używałam tego środka. Nosiłam ją do dnia, gdy trafił we mnie piorun. Usuwałam ją jedynie wtedy, gdy chciałam zajść w ciążę... https://gloria.tv/article/ojLTUqQf8bgR43G22T1x4ELbM http://www.teologia.pl/gloria_polo/gloria_polo.htm https://www.youtube.com/watch?v=UOwzShwrLXs
Anna M.2019.09.9 18:44
Zabieg przerywania ciąży (do określonego tygodnia) powinien być w Polsce legalny. W tym momencie kobiety i tak przeprowadzają tego typu zabiegi, tylko że nie oficjalnie.
tolo2019.09.9 12:06
Żałosne, Kaczyński dla niego to hańba. Czy ma w pałacu jakieś lustro?
Zorrro2019.09.9 12:05
Jakoś nie słyszałem aby ab Gądecki upominał podobnie PO... Interesy nie pozwalały? Skąd inąd już czas sprawę aborcji eugenicznej uregulować- chyba z początkiem nastepnej kadencji. Atak na PiS obecnie wydaje się nieprzypadkowy...a kto wie czy nie precyzyjnie zaprojektowany!
Mikołaj 2019.09.9 11:52
Najgorszym wrogiem to nie jest ten wróg nadchodzący z przeciwka z bronią , ale ten który nadchodzi z pocałunkiem jak Judasz ! . A innymi słowy , czy przyjacielem myśliwego jest ten , kto mu każe strzelać wtedy , gdy zwierzyna nie jest w jego zasięgu ?!.Opamiętaj się ślepcze , jeśli masz na ustach Chrystusa i jeśli nie jesteś Judaszem ! .
Eliza2019.09.9 9:27
Panie Gądecki, stul pan gębę na temat aborcji. Za mało macie dzieci do gwałcenia? Ile musicie mieć więcej, żeby raz jeden powiedzieć mamy wystarczająco dużo.
anonim2019.09.9 7:37
Młodym ludziom, którzy biegali grano na bębnach, dźwięki jak z królestwa Kurtza z " Czasu Apokalipsy"!
Ewa B.2019.09.9 7:35
Może kapłani zaczną głosić Ewangelię Boga a nie własną, pod publiczkę. Gdyby Pan Jezus tak głosił jak ci dzisiejsi, nikt by Go nie ukrzyżował.
Ewa B.2019.09.9 7:29
Jak długo jeszcze Pan Bóg pozwoli kpić z siebie? Biskup napisał prawdę, a głosy sprzeciwu są najlepszym dowodem. To najlepsza cenzurka dla kapłana. Jeśli Rząd chce mieć błogosławieństwo Boga, powinien przyjąć Jego wszystkie przykazania.
anonim2019.09.9 6:15
A III tajemnica z Fatimy mówi chyba o Papieżu Franciszku, który wlecze z sobą kardynałów na rzeź.
anonim2019.09.9 6:00
Ostatnio jedna z dziennikarek bastionu opozycji przekazała myśl złotą, iż wracamy do pisma obrazkowego bo historia zatacza koło. Typowa antytora, komunizm, powrót do wspólnoty pierwotnej, nazizm, do prawa pięści, neomarksizm do prawa sprytu i cwaniactwa. Nie ma czegoś takiego jak Pani Historia, to my ją tworzymy i my współdecydujemy o jej kształcie! A koło historii, antytora, to po prostu program unicestwienia stworzenia, nic więcej!
anonim2019.09.9 4:37
Podobno w korporacjach trzeba prosić w dziale kadr, nie swego szefa, o pozwolenie na urlop macierzyński. Oczywiście zawsze można odejść z pracy i pewnie zasilić szeregi podopiecznych fundacji Brata Alberta!
Anna M.2019.09.9 18:41
Skąd Ty takie głupoty czerpiesz? Pracuję w korporacji już kilka dobrych lat i nigdy nie miałam tak dobrych warunków pracy, nie mówiąc już o tym że firma skrupulatnie przestrzega praw pracowników i nigdy z niczym nie było problemów.
anonim2019.09.9 4:34
W niedzielę w ośmiu polskich miastach młodzi pracownicy korporacji, zamiast poświęcać czas Bogu i rodzinie, byli zmuszani do biegów sztafetowych w zanieczyszczonych centrach miast. Hasło brzmiało Biegamy: pomagamy. Chyba swoim pracownikom, szybko umrzeć!
anonim2019.09.9 3:36
Dziesięć przykazań istniało, istnieje i będzie istnieć. Problem w tym, aby przekonać ochrzczonych do ich przestrzegania. W polskich więzieniach ludzie zmieniają wiarę na wiarę zielonoświątkowców, gdzie są polscy księża? W polskiej szkole uczy się, że jesteśmy wynikiem przemian ewolucyjnych, a w korporacjach w Polsce traktuje się katolików, jak efekt tej ewolucji, zmuszając ludzi do pracy ponad ich siły w ciągłym stresie i uniemożliwiając łączenie pracy z ciążą, czy wychowywaniem dzieci. Gdzie jest polski Kościół, aby stanąć w obronie tych ludzi, i przeciw monopolom, które zawężają rynek pracy tylko do korporacji?! Pracujemy po to, aby żyć, nie zaś żyjemy po to aby pracować i całe swoje życie oddawać na usługi firmy, co z tym?!!!
Beata Anna Maria2019.09.8 23:21
W zbiorze aborcji na życzenie ZAWIERA się aborcja eugeniczna -podstawy logiki- sianie zamętu i kłamstwa boli że robi to człowiek kościoła.
anonim2019.09.8 21:16
Wygląda na to ,że ks. bp. Gądecki jest umoczony i prowadzony na łańcuchu SLD , teraz rozumianym jako homosie pedały, Jest czas przed wyborami to dlatego on pluje, a przedtem milczał...
Kicia2019.09.8 19:59
Gadecki to szkodnik Koscioła Katolickiego w Polsce!!!Niech idzie pod ręke z lewicowymi zbokami.
Pisowiec2019.09.8 19:33
Niedawno słusznie tu pisaliście, że kto szkodzi PiSowi ten szkodzi Polsce!Dobrze że się kolejna gnida sowiecka zdekonspirowała. Gądecki to ruski troll to jasne! Won za Don do swoich! Czuć Gądecki onucami od ciebie! Tylko PiS! Prezes wie co robi. Władze musimy utrzymać, a ty sypiesz piach w nasze tryby. Paszoł won onuco!
Beno2019.09.8 22:28
Pisowiec - mogę tylko napisać: aleś głupi i troll nawet nie Putina, ale Stalina.
katolik2019.09.8 19:01
Pewnie wezwanie przez Episkopat do powszechnego Różańca za dokonujące się profanacje rozwiązało by niczym samoistnie różne problemy,ale jest to zbyt trudne i mogłoby być politycznym wyzwaniem.Dlatego ,Episkopatowi pozostają w dalszym ciągu tylko kazania
igor2019.09.8 18:49
ks. gądecki, ty też z sld?? teraz mącisz?? poczekaj jeszcze miesiąc, upominaj swoich TW, homosiów w episkopacie itp, nie walcz z PiS, lepiej puknij się w czoło
Pisowiec2019.09.8 19:35
To ruski pachoł, przecież to już jasne. Kumpel Korwina, Brauna, Godek, Cejrowskiego, Michalkiewicza i reszty tych onuc ruskich.
krzysztof2019.09.8 18:47
JUDZI PRZED WYBORAMI JEST NA ŁAŃCUCHU LEWAKÓW CHYBA SĄ PAPIERY?
Lech Keller-Krawczyk dumny Żyd i pedofil2019.09.8 17:46
Halo, nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły się rozpoczynaja, a ja mam obok podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopaczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami":𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐃𝐳., 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp.. Znudzil mi sie poliamorysta, polishpatriot - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected]
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.8 17:21
Bo z Kaczyńskiego taki katolik jak z jego bratanicy wierna żona! Ale kościół i tak nie będzie nagłaśniał tego że PiS morduje dzieci nienarodzone! dostaną jakieś dotacje, rząd nie będzie się czepiał o pedofilie klechów i złodziejstwo rydzyka! a Gądecki zabrał jednorazowo głos żeby później nie było że kościół nic nie mówił...
Jana2019.09.9 11:08
Chyba jednak jesteś samotnym zgorzkniałym facetem.Skłóconym z całą rodziną.Zazdrosnym o uśmiech na twarzy i poczucie humoru p.Kaczyńskiego. Zmień swoje życie,a wszstko wokół będzie piękniejsze.
Agnieszka2019.09.8 17:18
Wreszcie... Choć trochę... Chociaż ja bym powiedziała, ze nie tylko hańbę, ale przede wszystkim przekleństwo, które oddziela od Boga i wiąże z diabłem i owocami piekła
anonim2019.09.8 17:17
PRAWO PRAWEM - A GDZIE MIŁOŚĆ RODZICÓW - KTÓRA NIE POZWOLIŁABY NA ZABICIE WŁASNEGO DZIECKA - DZIECKO POCZĘTE JEST NOWYM BYTEM KTÓRE TRWA WIECZNIE - toż to największe wydarzenie w dziejach ludzkości i świata _ TAKĄ TRZEBA MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ I MIŁOŚĆ - wtedy NIKT NIE BĘDZIE CHCIAŁ ZABIĆ NIEWINNEGO CZŁOWIEKA
To ,, " nie jest cudzysłów2019.09.8 17:16
?