Abp Stanisław Gądecki apeluje o odwołanie dyspens - zdjęcie
27.05.20, 16:09Fot. screenschot: Youtube - Episkopat

Abp Stanisław Gądecki apeluje o odwołanie dyspens

28

W ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki rząd zniósł dziś limit wiernych, mogących uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach. W związku z tym przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zachęca biskupów diecezjalnych od odwołania dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych.

-„Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób” – czytamy w komunikacie opublikowanym dziś w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie wciąż obowiązuje w kościołach zasada zachowania dwóch metrów odległości oraz obowiązek zakrywania nosa i ust.

W związku z tym przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wydał komunikat, w którym zachęca do odwołania dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych:

-„Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa” – napisał hierarcha.

Ze względu na zbliżającą się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, metropolita poznański zwrócił też uwagę na możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób poza budynkami, przy zachowaniu zaleceń sanitarnych. Poinformował też, że wkrótce zostanie opublikowany dokument dot. szczegółów organizacji pielgrzymek.

-„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii. Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe. Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie” – pisze przewodniczący KEP.

kak/PAP

Komentarze (28):

John2020.05.28 0:38
Teraz to se można apelować, jak owieczki nadal czują paniczną obawę przed piątym przykazaniem grożącym za wejście do Kościoła.
AAAtomek2020.05.27 21:34
A ja mam pytanie teologiczne, czy ze względu na panującą pandemię przy bramach piekieł i niebios także mierzą temperaturę i obowiązują maseczki?
Jan Radziszewski 2020.05.27 22:10
Niestety tam nie ma maseczek filtrujących jakbyś chciał wybierając się do tego piekielnego jeziora ognia i siarki /Ap 20,15 pomimo że oddycha się w tym Piekle pełnym ognia i siarki o temperaturze jak Konsomocy ruscy zmierzyli 1100 stopni C po dowierceniu się doń.
zorro2020.05.27 21:19
biskupom się wydaje, że ich ktokolwiek słucha....śmiech na sali...mam swój rozum czy iść i ryzykować czy nie iść
Jan Radziszewski 2020.05.27 22:13
ot pyt czy chcesz być wiecznie szczęśliwy - czy wiecznie nieszczęśliwy w PIEKLE tj w jeziorze ognia i siarki /Ap 20,15)
..2020.05.27 20:40
Aby w POLSCE było NORMALNIE, trzeba co najmniej: 1. Wypowiedzieć konkordat 2. Przywrócić przedwojenną procedurę wedle której Watykan zanim mianował biskupa musiał uzyskać zgodę na daną kandydaturę od władz Rzeczypospolitej a kandydat na biskupa musiał składać publiczne ślubowanie na wierność RP. 3. Wyprowadzić ze wszystkich struktur Państwa funkcjonariuszy obcego państwa - Watykanu czyli: A. Zlikwidować etaty kapelanów B. Zlikwidować etaty katechetów a tym samym Wyprowadzić religię ze szkół 4. Usunąć z rządu wszystkich członków OPUS DEI i jakiegokolwiek zakonu. Członkowie OPUS DEI ślubowali wierność swej zwierzchności z Watykanu i priorytet religii nad racja stanu Państwa Polskiego i dlatego nie powinni mieć możliwości wpływu na polską politykę. Zakonnicy na stanowiskach rządowych (taki typowy polish joke) tez wiadomo kogo reprezentują. 5. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych 6. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989 7. Usunąć z urzędów i szkół wszelkie symbole religijne 8. Uroczystości państwowe organizować wyłącznie w charakterze świeckim 9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach jak również za poplecznictwo ochraniających ich biskupów. 10. Wstrzymać dofinansowywanie "dzieł" KRK z kasy państwa ! 11. Ścigać z urzędu za wywoływanie presji w celu wymuszenia uczestnictwa w praktykach religijnych przez nauczycieli, dowódców i innych osób przełożonych 12. Zlikwidować przepisy o wartościach chrześcijańskich w radiu i telewizji 13. Nakazać przestrzegania norm hałasu, niezależnie od wyznania - dzwonić albo wrzeszczeć przez megafon na procesjach na terenach przemysłowych lub w zamkniętych pomieszczeniach 14. Nakazać organizacjom religijnym przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych wobec osób, które z nich wystąpiły na zasadach przewidzianych w prawie cywilnym 15. Pobierać opłaty za wyłączanie z ruchu ulic i dróg (pielgrzymki, procesje, pogrzeby, itd), za zmianę tras komunikacji miejskiej, za asystę Policji i innych służb publicznych. 16. Udział w uroczystościach, mszach pielgrzymkach tylko w czasie wolnym od pracy(służby, szkoły), oraz w trakcie urlopu 17. LIKWIDACJA TZW. "FUNDUSZU KOŚCIELNEGO".
Jan Radziszewski 2020.05.27 22:00
żydzie masonie wypociny swojego duractwa piszący na fronda - nie dalej jak za 3,5 roku radośnie będziesz piał swojakowi tj żydowskiemu cezarowi /J 19,15) który wprawdzie cię pochwali żeś dobrze pracował dla PIEKŁA ale i tak kara ognia piekielnego cię nie minie a nawet będzie wielokrotnie większy niż żydów i masonów szkodzących Niemcom i Francji Pan 13.03.br Masoni w Polsce, sługi szatana. Wasz czas w Moim Kraju kończy się. Posłużę się jeszcze wami dla oczyszczenia Polski lecz wasze miejsca w piekle są straszne. Kto szkodzi Polsce będzie bardziej jeszcze męczony niż mieszkaniec innego kraju szkodzący jemu. Zatem wasze piekielne cierpienia masoni służący szatanowi w Polsce będą jeszcze większe niż masonów we Francji, Niemczech czy innych krajach. Zatem pamiętajcie. Chcecie żyć choćby dla marnego życia ziemskiego i waszych bliskich. Zatem czyńcie tak aby żyć bo kto oddaje się szatanowi nie żyje lecz już jest martwy. Strzeżcie się. Truliście przez wiele lat Polaków smugami chemtrails. Zatrzymałem to teraz w wielkim stopniu. Widzicie to. Więc nie wierzgajcie przeciw ościeniowi. Nie chcę was zgładzić. Wy sami idziecie na zagładę. Służcie Polsce. To ostatni wasz czas. Amen. - Dziękuję Chryste Królu, doskonały nasz Panie i Zbawco.
ja2020.05.27 19:28
Sprawdzianem dla proboszczów i biskupów będzie to w jaki sposób zorganizują procesje Bożego Ciała ?
ja2020.05.27 19:23
Ciekawe jak teraz zachowają się biskupi w poszczególnych diecezjach ?
JS2020.05.27 19:14
Obawiam się, że jeżeli dyspensa zostanie odwołana (nie przyjście do kościoła będzie grzechem) to ludzie którzy boją się wirusa mogą nie przyjść nawet w maseczce i jaki będzie ich los po śmierci ? Co powiedzą o nich kapłani ? Absurdalna sytuacja, co lęk potrafi zrobić z ludzi i jak lęk ludzie potrafią wykorzystać dla wygody. Króluj nam Chryste ! Nie chcemy wirusa w koronie ! Pozdrawiam
anonim2020.05.27 19:52
Tych co nie przyjdą będą mieli biskupi na sumieniu ,bo to ich wina ,zastraszyli ludzi .
JS2020.05.27 21:29
W takim razie, lepiej pójść na mszę a jak człowiek się czymś zarazi i zarazi bliskich to wszyscy mogą opuścić ten świat. Może tak byłoby lepiej ? Ale wtedy nie dopuściliby spowiednika do umierających na słynnego wirusa. Pozdrawiam
anonim2020.05.27 22:13
Wierzysz w Boga,czy w wirusa ? Bóg jest Panem życia i śmierci . A do sklepu chodziłeś ? Powiesz, jeść trzeba i oczywiście ,że trzeba ,ale człowiek wierzący to nie tylko ciało ,ale i dusza ,która potrzebuje Boga i sakramentów ,a to jest tylko w kościelei jest ważniejsze ,bo to nam daje życie wieczne nie tylko doczesne ,na świecie bedziesz żył chwilę ,a później czeka wieczność i to jest ważniejsze .Skąd wiesz ,że nie umrzesz jutro na nie koronowirusa ,bo przecież umrzeć można z innego powodu,człowiek wierzący powinien być zawsze gotowy na spotkanie z Bogiem ,a zostaliśmy pozbawieni możliwości skorzystania z sakramentów pokuty ,przynajmniej większość wierzących ,
sprawdzone2020.05.27 18:26
Nareszcie , bo co za uczestnictwo we mszy " telewizornej". Ja osobiscie dziekuje za decyzje Arcybiskupa. Wreszcie stanowcze slowo.
anonim2020.05.27 19:48
To stanowcze słowo już dawno powinno paść ,a nie zostawić ludzi samych sobie na najważniesze święta ,bez mszy świętej ,bez sakramentów ,wmawiając ,że to grzech iść do kościoła. . Dobrze ,że można będzie można chodzić ,ale to żadna łaska to ich obowiąek dbać o wiernych i o ich przede wszystkim zbawienie ,bo do tego zostali powołani.
"Radziszewski" Keller-Krawczyk żyd z Kremla2020.05.27 17:22
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 1) 𝟓𝐆 - 𝐂𝐎𝟐 - 𝐂𝐇𝐄𝐌𝐓𝐑𝐀𝐈𝐋𝐒 𝐰 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 ! 2) 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 3) 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 ! 4) 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 5) 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐀 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒𝐀, 𝐓𝐎 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐄 𝐈 𝐂𝐇*𝐉𝐀 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 ! 6) 𝐃. 𝐓𝐑𝐀𝐌𝐏𝐇 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 ! 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 ! 𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐔𝐒𝐀 𝐖 𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐀𝐖𝐈𝐄 𝐓𝐎 𝐒𝐀𝐌𝐈 "𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐈" !
Jan Radziszewski 2020.05.27 21:49
mądry inaczej tzn duraku żydowski co podszywasz się po de mnie jak przedrzeźniający ludzi diabeł z PIEKŁA tj ten tzw. kremlowski diabeł który teraz jest w Jeziorze ognia i siarki /Ap 20,15) tzn. powita cię gdy doń tam wpadniesz znany ci żyd rewolucji Bolszewickiej zw Bieszoszwili lub demonoszwili tzn. Jude Salin brat ordo B'inai Brith
Marek m\\\\\\\\305\\\\\\\\201YNARCZYK2020.05.27 17:07
ty gnioju wpierw to wprowadziłes a teraz chyłkiuem uciekasz. to nigdy nie miało sensu. oddaj urzad.
SzumowskiDewociePodzielSięWyssanąKasąZKleruchami2020.05.27 17:02
Ten ePiSkopatologiczny arcy klero staruch knuje teraz plan dwupunktowy: 1. zażądać od rządowych dewotów wypłaty 100 miliardów odszkodowań dla hordy 35.000 kleruchów w Polsce - za państwowe ograniczenia dla radiomaryjnych jędz 2. zażądać od rządowych dewotów wydania powszechnego nakazu przebywania w kościołach co najmniej 2 razy w tygodniu, z jednoczesnym pobieraniem przymusowej opłaty za wizytę
Jan Radziszewski 2020.05.27 16:57
jw jak Kardynał Warszawski wpadnie do PIEKŁA - to może i wy także tam nie wpadniecie ? Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata Gdyby Rząd i Episkopat w sposób należyty przeprowadził Moją Intronizację, zło nigdy nie dotknęłoby Polski.” Matka Boska Ostrobramska to Patronka dla Polaków na Czasy Ostatnie, to Niewiasta apokaliptyczna obleczona w słońce. Ofiarujcie się Jej całymi rodzinami, noście Jej poświęcone wizerunki, zawieszajcie obrazy z Matką Boską Ostrobramską w domu. niedziela, 24 maja 2020 [ Kardynał Nycz] Jest całkowicie opanowany przez szatana. Nie ma dla niego ratunku Niedziela, 24 maj 22.25 - Tak dziecko, kardynał Nycz jest szczególnym wrogiem Chrystusa, Kościoła w Polsce. Szczególnie nienawidzi Mojej Matki, co mogłeś zobaczyć po profanacji obrazu na Jasnej Górze, jak jego oczy błyszczały diabelską radością. Jest całkowicie opanowany przez szatana. Nie ma dla niego ratunku. Opublikuj. - Dobrze Panie Jezu. Dziękuję. Chwała Tobie Chryste. Otrzymał Cyprian Polak (Krzysztof Michałowski)
Jan Radziszewski 2020.05.27 16:51
kretynizacja lolek i robotnicze g i inne tzw zboki Lucyfera pocieszę was kara wkrótce spadnie na Sekielskiego wtorek, 19 maja 2020 19 V 2020 Sekielski umrze dokładnie 10 października 2020 Wtorek, 19 maja Zapisz dziecko - Dobrze dziecko, skoro to Cię nie satysfakcjonuje do końca to Sekielski umrze niż będzie rocznica wyboru Jana Pawła II. - Dziękuję Panie Jezu, chwała Tobie Chryste. - Panie Jezu, nie gniewaj się, a jakby tak była dokładna data?, dokładny dzień? - A jaki byś chciał dzień, dziecko? - 10 października 2020. - Tak, dziecko:) Poważny tym razem uśmiech Pana Jezusa. - Dziękuję Panie Jezu, Chwała Tobie Chryste. Dziękuję. -:) Pan Jezus się ze mnie śmieje. - Panie Jezu, Ty się ze mnie śmiejesz, ale ów Sekielski umrze naprawdę 10 października tego roku? - Tak dziecko, 10 października 2020 nastąpi jego zgon. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste Królu. Cześć i Uwielbienie Bogu Ojcu. -:) Otrzymał Cyprian Polak (Krzysztof Michałowski To cóż panie Sekielski, zostało Ci ponad cztery miesiące życia. Dokładnie cztery miesiące i dwadzieścia dni. Korzystaj z życia i ciesz się sukcesem intensywnie bo aż przez prawie pięć miesięcy. Nażyj się na całego kolego. Trzeba będzie umrzeć w smoleńską półrocznicę, w którym to Smoleńsku brało udział państwo Izrael, wielki wróg Polski i Polaków. Jak ktoś tak kocha Polskę genetycznie jak Ty to musi być i data dobra. Widzisz, nie jesteś zlekceważony jak kto podrzędny. Masz dobrą datę. Oszczędzono Ci też trudu bo człowiek na tej ziemi musi się trudzić, a Ty już nie będziesz musiał aby dorzucać paliwa na rocznicę wyboru Jana Pawła II w 100 lecie Jego urodzin. Może zaczniesz, ale nie skończysz. No, wszakże się tym pocieszysz, że nie wszystek umrzesz ( non omnis moriar) bo zostaną po Tobie Twe dzieła. W rzeczy samej to Cię mogę zapewnić, nie wszystek umrzesz. Tylko rzecz polega na tym iż raczej będziesz w miejscu gdzie będziesz chciał umrzeć i to jak najbardziej wszystek, ale nie będziesz mógł. Będziesz umierał nie mogąc umrzeć. I na tym polega problem. Ale póki co ciesz się życiem. Nie wiem czy życzyć Ci abyś się zdrowo odżywiał. Ciesz się swoją urodą, może będą tacy co w niej zagustują, w tym przede wszystkim niewiasty. Urodą, która przywodzi na myśl państwo Izrael, choć jest to jakaś odmiana arabska wręcz. Coś jak Saudowie?, kryptożydzi.
Gabriel2020.05.27 17:02
Lecz się na nogi, bo na głowę za późno.
Jan Radziszewski 2020.05.27 22:59
tylko 3,5 roku a żydzie będziesz w PIEKLE tj jeziorze ognia i siarki /Ap 20,15) chwalił swojaka tj żydowskiego cezara /J 19,15) radując się z sexu Sado.Macho tzn gdzie diabły cezara będą cię wiecznie rajcować "Spojrzałam i zobaczyłam szatana; stał do mnie tyłem i cały płonął. On nie tylko nie spalał się, ale wprost przeciwnie, rozpalał cały ten ogień. Stał cały w płomieniach i radował się z krzyków biednych, dręczonych dusz. Kiedy szatan poruszał ręką, wystrzeliwały z niego wielkie kule ognia, a wówczas z wnętrza cel dochodziły nas łamiące serce krzyki bólu. Dusze były palone żywcem przez żar bardziej gorący niż jezioro ogniste, jednak nie mogły umrzeć. Demony również przyłączyły się do radości szatana, który chodził od celi do celi, dręcząc straconych. Jezus powiedział: „Szatan karmi się złem. Uwielbia się w bólu i cierpieniu czerpiąc z tego siłę". Obserwowałam jak szatan palił się czerwono żółtym płomieniem. Dziki, porywisty wiatr powiewał jego szatą, która nie spalała się. Powietrze wypełniał swąd płonącego ciała. Ponownie uświadomiłam sobie, że horror piekła jest czymś rzeczywistym. Szatan kroczył w płomieniach, które nie mogły go dotknąć. Chociaż widziałam tylko jego plecy, zewsząd dochodził mnie jego śmiech. Obserwowałam go, kiedy oddalił się w chmurze dymu, zabierają ze sobą płonący ogień w górę wnętrzności piekła. Usłyszałam jak odwrócił się i zawołał donośnym głosem, że jeśli wszystkie te dusze nie uwielbią go, znajdą się pośrodku areny w „centrum rozrywki". „Prosimy - nie! Szatanie, uwielbimy cię!" - krzyczeli, uniżając się i oddając mu cześć. Im bardziej go wielbili, tym bardziej był tego spragniony.
lolek2020.05.27 16:27
Cytat z prymasa Polaka ; chodzenie do kościoła to grzech przeciwko 5 przykazaniu;
n2020.05.27 17:16
Najbardziej mnie wzruszyło jak abp Gądecki wraz z drugim abp Głódziem zrobili niedawno santo subito w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, zagorzałemu wrogowi nauczania katolickiego. Brakowało tam tylko kardynału Nyczu, który również niedawno zrobił wstęp do procesu beatyfikacyjnego p. Hani z Wa-wy ksywa "bufetowa", wygłaszając stosowną laudację ku czci gdy kończyła swoje urzędowanie.
RobotniczaKrew2020.05.27 16:23
Może się ArcyTowarzysz podetrzeć tymi dyspensami ;)
katolicka kretynizacja polski2020.05.27 16:23
Powiedzcie towarzyszu Gądecki uczciwie- mało z tacy i to was boli! W kościele spotykają się na co dzień osoby starsze, bez uprzednich szczepień i dopóki trwa pandemia dla niektórych może to być wyrok śmierci. Rozumiem, że kościół cierpi z braku funduszy, ale mocno też wierzyłem, że zrozumie kto jest tutaj zagrożony.
marianl2020.05.27 18:22
Czytam twoje komentarze z coraz większym smutkiem.Nic z nich nie wynika jedynie obrażanie i wyśmiewanie.Pomodlę się za ciebie!