Abp Marek Jędraszewski: Polsko, co dzisiaj robisz ze swoim chrztem? - zdjęcie
04.10.20, 23:10Fot. Joanna Adamik via Flickr (Archidiecezja Krakowska)

Abp Marek Jędraszewski: Polsko, co dzisiaj robisz ze swoim chrztem?

67

Polsko, od 1054 lat chrześcijański kraju, co dzisiaj robisz ze swoim chrztem?” – abp Marek Jędraszewski sparafrazował pytanie św. Jana Pawła II postawione w 1985 r. Francji. Metropolita krakowski w kościele św. Mateusza w Pabianicach zwrócił uwagę, że do stawiania takich pytań musi skłaniać coraz większa agresja kierowana przeciwko świętościom w Polsce.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w niedzielę wieczorem przewodniczył Mszy św. w kościele św. Mateusza w Pabianicach, który jest jedną z 15 świątyń stacyjnych, gdzie 4 października celebrowano uroczyste Eucharystie inaugurujące rok jubileuszowy z okazji 100-lecia powstania Diecezji Łódzkiej.

Nawiązując do niedzielnej liturgii Słowa, w homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Bóg posyłał do Izraela swoich proroków, którzy – niemal wszyscy – zginęli śmiercią męczeńską, ponieważ „upominali się o szczególną własność Boga, jaką były serca synów Izraela”. – Bóg upominał się o miłość. Domagał się wierności. Ale wysłańcy Boga i świadkowie Jego nieskończonej miłości byli przez naród izraelski odrzucani – mówił metropolita krakowski podkreślając, że ten sam los spotkał także Bożego Syna. – Chrystus – kamień węgielny odrzucony przez swój lud stał się kamieniem węgielnym nowego ludu Bożego. Dokonało się to w momencie, kiedy umierał na krzyżu, a z Jego boku wylały się krew i woda – sakramenty Kościoła. Sakramenty szczególnej bliskości Boga z człowiekiem – Eucharystia i chrzest – mówił arcybiskup.

Metropolita krakowski zaznaczył, że ta szczególna bliskość człowieka z Bogiem wyrażona jest w czterech pojęciach: zanurzenie, złączenie w jedno, wszczepienie, trwanie. Św. Paweł w Liście do Rzymian pisał, że przez chrzest zostaliśmy zanurzeni w śmierci Chrystusa, złączeni z Nim w jedno i wierzymy, że podobnie jak On zmartwychwstaniemy. W wielkiej mowie pożegnalnej Jezus z kolei, porównując siebie do winnego krzewu, a swoich uczniów – do latorośli, mówi o konieczności wszczepienia i trwania wierzących w Chrystusie.

Te cztery słowa mówiące o szczególnej bliskości uczniów z Chrystusem: zanurzenie, złączenie w jedno, wszczepienie, trwanie sprowadzają się do jednego – miłość. Miłość, którą człowiek pragnie odpowiedzieć na nieskończoną miłosierną miłość Ojca objawioną najbardziej doskonale i aż do końca przez Jego Jednorodzonego Syna Jezusa Chrystusa. Miłość, która przyjmuje kształt wierności, trwania, która jest wszczepieniem, zanurzeniem, która tworzy jedność – mówił arcybiskup podkreślając, że wielkie zobowiązanie spoczywa na uczniach Jezusa.

Metropolita krakowski odwołał się do pytania, które papież Jan Paweł II w 1985 r. postawił w czasie pielgrzymki do Francji: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”. Arcybiskup zauważył, że od rewolucji francuskiej nad Sekwaną promuje się postawy życia i myślenia zgodnie z formułą etsi Deus non daretur – „jakby Boga nie było”, a od 1905 r. obowiązuje zasada laickości państwa, która „nie jest przejawem autonomii i życzliwej gotowości do współpracy, ale obcości, niekiedy wręcz wrogości”. – Dzisiaj, po 35 latach od tego dramatycznego pytania Jana Pawła II, we Francji coraz więcej kościołów jest niszczonych i bezczeszczonych, płoną katedry – mówił abp Marek Jędraszewski i zastanawiał się, czy gdyby dziś Jan Paweł II żył, to czy nie zadałby podobnego pytania Polakom: „Polsko, od 1054 lat chrześcijański kraju, co dzisiaj robisz ze swoim chrztem?”.

Wydarzenia ostatnich lat, coraz większa agresja kierowana przeciwko świętościom muszą nas skłaniać do postawienia sobie tego pytania: co się dzieje? Gdzie jest to zanurzenie w Chrystusa, gdzie jest to trwanie, złączenie w jedno z Chrystusem, gdzie wszczepienie tak daleko idące, że żyje się słowem Ewangelii i czerpie się siły z Eucharystii? – mówił metropolita krakowski i zaznaczył, że próbą odpowiedzi na te pytania był m.in. Synod Archidiecezji Łódzkiej.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że pytania tak ważne dla życia każdego człowieka, dla Kościoła i ojczyzny padają w roku znamiennych jubileuszy – setnych rocznic urodzin Karola Wojtyły, Bitwy Warszawskiej i powołania Diecezji Łódzkiej, a także w wyjątkowym miejscu – kościele św. Mateusza w Pabianicach, gdzie bardzo mocno przemawia historia i tradycja chrześcijańska.

Metropolita krakowski przywołał wydarzenia z roku 1906, gdy 12-letni Rajmund Kolbe, właśnie w kościele św. Mateusza miał widzenie Matki Bożej, która dała mu do wyboru dwie korony – czerwoną zapowiadającą męczeństwo i białą symbolizującą niewinność serca. Przyszły święty wybrał wówczas obie. – Całe jego dalsze życie, człowieka zwanego „szaleńcem Niepokalanej”, było w pełni świadomym zdążaniem do osiągnięcia obydwóch koron – mówił abp Jędraszewski apelując o modlitwę w intencji Kościoła, „byśmy byli świadkami Boga, który jest miłością, byśmy mieli odwagę zmagać się o czystość serca”. Arcybiskup zachęcał do modlitwy do Matki Bożej, by „jak Mundkowi, pokazała jak żyć dając obietnicę spełnienia, tak nas umacniała w zmaganiu się o obecność Chrystusa na naszej polskiej ziemi”.

Dziękując metropolicie krakowskiemu na końcu Eucharystii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę, że do kościoła św. Mateusza powrócił obraz Matki Bożej Zwycięskiej, który odrestaurowali specjaliści z Wawelu.

Kościół św. Mateusza w Pabianicach został wybudowany w latach 1583–1588 z funduszy kanoników Kapituły Krakowskiej. W 1588 r. został konsekrowany przez sufragana krakowskiego bp. Pawła Dębskiego. Był to kościół parafialny Rajmunda Kolbego, późniejszego św. Maksymiliana, który przed laty w tej świątyni modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej.

Archidiecezja Łódzka została ustanowiona diecezją 10 grudnia 1920 przez papieża Benedykta XV. Abp Marek Jędraszewski w latach 2012-2017 był metropolitą łódzkim.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Komentarze (67):

katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:57
Arcybiskup Krakowski jest nasza Duma i Nadzieja.
Lucjan2020.10.5 16:49
a ty się z Tobą zgadzam!!!
to co michniki prawicy zrobili2020.10.5 11:32
z tym kaplanem; https://www.youtube.com/watch?v=Z2Iqf-xciUQ
Anonim2020.10.5 10:11
tylko bieda i zagrozenie zblizalo do boga a jak lepiej to chulaj duszo.
Ratio2020.10.5 9:44
Jak to co robi Polska z chrztem? To co cała Europa - zapomina. 1000 lat temu chrzest miał sens, bo nie było wtedy lepszego instrumentu do zrozumienia świata. Dziś religia nie ma sensu, bo świat rozumiemy bez niej.
Palindrom2020.10.5 12:18
Z tym "rozumieniem" świata byłbym ostrożny. A jeszcze bardziej z zarozumiałością i pychą. Kłopot w tym, że obecnie wydaje się nam, że cokolwiek rozumiemy, ale, niestety, kompletnie nie rozumiemy… siebie. Wyjaśnisz mi, po co ludzie na całym świecie najchętniej łykają psychotropy? Dlaczego jest tak wysoki wskaźnik samobójstw wśród dzieci i młodzieży? Gdyby jeszcze dodać do tego używki modyfikujące postrzeganie, to powiedzenie, że g**** rozumiemy, to jest mało powiedziane.
ktolickx derxtyzxcjx Polski2020.10.5 15:11
Komunisci zxmordowxli setki milionow LUDZI zx ich wixre w Bogx,i chcx wiecej. Czy kxtolicy CHCX bronic Koscolx czynnie ???
Japa2020.10.5 23:41
Jasne , To widać wszędzie , i w Polsce tez .Nauka Kościoła idzie w kąt wraz z prawami natury . Dziś nie bp Jędraszewski ma rację . Margot się liczy .Nie płeć a orgazm . Nie rodzina , partner , partnerka się liczy . Kościół jest beeee .. O islamie Ciiiichooo . Strach pisać . Pełne gacie. Kiedy nam się oczy otworzą . ? Bo Polsk mądry po szkodzie.
Jerzy2020.10.5 9:22
Kościele! Co ty robisz ze swą misją! W marcu tego roku jeden masoński żul nienawidzący Polski i Polaków ogłosił stan tzw. pandemii, przy czym nie chodziło o nadejście jakieś groźnej dla ludzkości choroby tylko o zwykły, pospolity wirus powodujący u znikomej mniejszości objawy tzw. przeziębienia. Ale mason postanowił się na tym dorobić, wprowadził durnowate obostrzenia, pozamykał kościoły tzn ograniczył liczbę wiernych do 5 osób, nawet na mszach pogrzebowych! Z powodu kataru, kataru i kaszelku!!! Biskupi zamiast olać lewaka ciepłym moczem, wręcz go zaczęli popierać i wyganiać ludzi z kościołów. Z powodu KATARU!!! Kiedyś w razie zagrożenia kościelne dzwony biły na alarm, a kościoły były otwarte przez cały czas. Tłumy ludzi modliły się tam o to aby nieszczęście ich upuściło (choroby typu dżuma, cholera, pożary). A teraz z powodu kataru, decyzją jednego masona, zamknięto kościoły. Wy, zamiast protestować i wzywać wiernych do protestów zostawiliście nas samych. Jak się z tym czujecie, pasterze owieczek, jak???
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:29
Antykatolicka Konfederacja walczy z naukowa medycyna i morduje Polakow na zlecenie l;esbijki Putina.
12020.10.5 16:51
czy skończyły ci sie tabletki!
Alojzy Cedzidło2020.10.5 23:59
Panie " Jerzy " . Miej Pan Boga w sercu i włącz pan swoje myślenie . Przyznaję, można to tez uznać za, m.innymi, walkę z kościołem . Można . Ale moim zdaniem to jest walka psychologiczna (czy jak ja tam nazwać ) Bo np . wierni wypną tyłek ( slusznie) na grożby wynikajace z uczestnictwa w mszach . To nie nas będą wieszać . Będą obwiniać wyłącznie kościół. A ilu wiernych stanie po stronie kościoła ? Boję się napisać . Oberwie tylko bp .Jędraszewski . Już ci z pod tej kolorowej szmaty na Niego fluchcą .
Artur2020.10.5 8:36
Tak chętnie pogardzane przez niedouczone lewactwo Średniowiecze jest cudem w historii narodów. To wtedy właśnie z mroków pogaństwa wyłoniło się chrześcijaństwo w Europie, które zbudowało podwaliny pod cały współczesny rozwój. Wtedy też powstał język, którym posługujemy się do dziś, choć w mocno zmienionej formie. Dlatego znając Średniowiecze możemy dowiedzieć się jakie jest pierwotne znaczenie wielu słów jak np. niedziela (nie dziełaj, czyli nie pracuj). To tyle o sile twórczej. Zwróćmy dla odmiany uwagę na siły niszczycielskie - zauważmy, że wszelkie pomysły lewackie stoją w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem i powodują zacofanie technologiczne i cywilizacyjne. Przecież powstanie przeciwko maszynom parowym to jeden ze szczytów lewackiej myśli proletariackiej. A czym była rewolucja francuska - to nie było powstanie przeciwko królowi. Głównym celem ludobójczej rewolucji francuskiej było chrześcijaństwo a na czele rewolucji do dziś na obrazach stoi prostytutka. Tak , postać kobiety uosabiającej wolność wiodącą lud na barykady miała takie związki z rzeczywistością. A zdobycie bastylii polegało na przejęciu opuszczonej i niebronionej przez nikogo wieży. Do dziś Francja mydli ludziom oczy tym "zdobyciem". Spójrzmy też na rewolucję październikową i jej przywódców - Lenin, homoseksualista, który dość miał już braku swobody swoich popędów wysłany przez Niemcy do wywoływania rozruchów, w efekcie których bolszewicy wybili 70 milionów ofiar. Lewica od początku swego istnienia jest ruchem antychrześcijańskim i prawie zawsze lewicowe ruchy miały na celu kradzież cudzego mienia, po którym złodzieje ci stawali się tymi których kolejna rewolucja okradała.
Dam2020.10.5 9:24
Podwaliny pod cały współczesny rozwój zbudowało nie chrześcijaństwo, ale antyczna Grecja i Rzym. Chrześcijaństwu wieki zajęło dojście to podobnego poziomu cywilizacyjnego. Powiedziałby, żebyś się douczył, ale twierdzenie, że Lenin był homo pokazuje dokładnie, że jesteś po prostu szurem.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:36
Komunisci powolujacy sie na Grecje i Rzym to swietny dowcip. Komunisci to Dzingiz Chan i Hunowie i Mongolowie Wielkiego Stepu. Won za Don,holoto.
Dam2020.10.5 15:42
Widzenie wszędzie komunistów, to już paranoja. Skontaktuj się z lekarzem.
Elektor2020.10.5 8:22
Abp ma oczywiście rację. Inną racją zaś jest że kabzy rozmaitych bonzów kościelnych pustoszeją. Jeszcze państwo naszymi podatkami napycha ale wpływy maleją. I tu go boli bardziej.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:38
Komunisci zamordowali miliony polskich katolikow,i jeszcze im ,jak widac,malo.
ryszard2020.10.5 7:38
W obecnej dobie kiedy już wiemy, że o naszym życiu (i o funkcjonowaniu wszystkiego co żyje) decydują niezwykle złożone programy DNA uwzględniające miliony relacji, w Boga w jego absolutną inteligencję i dobroć, może nie wierzyć jedynie skrajny ciemnogród. Powstaje jednak pytanie - czy przyczyną problemów kościoła nie jest brak rozumienia (i chęci zrozumienia) Boskiej Inteligencji ze strony dzisiejszych duchownych. Czy nie jest już najwyższą koniecznością powrót do zachowań z pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa, kiedy to on był liderem rozwoju nauki i nowej cywilizacji?
LaPlace2020.10.5 11:07
Ryszardzie Do pojęcia świata dziś służy fizyka i biologia. Boska inteligencja jest tu zbędną hipotezą.
ryszard2020.10.5 14:52
Zastanów się jaką brednię napisałeś. przecież te programy DNA i wszystkie zasady fizyki zgodnie z którymi działa wszechświat i które człowiek mozolnie odkrywa - SAME SIĘ NIE NAPISAŁY!
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:40
Komunisci do dzis szokuja swoja glupota,i nieuzasadnionymi ambicjami.
Torchwood2020.10.5 7:21
Tak jak w większości cywilizowanych krajów, tak nawet w Polsce powoli odchodzimy od tych antycznych przesądów z zabobonów. Nie jest to w smak ludziom żyjącym w luksusie z wmawiania ludziom, że te zabobony to prawda - jak Jędraszewski.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:41
Komunisci tesknia za belkotem pastuchow zza Uralu.
Polak2020.10.5 7:00
Co robi Polska? Dojrzewa, mądrzeje i odrzuca sekciarskie zabobony.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:42
Aktywnym komunistom bedziemy odbierac POLSKIE paszporty i odsylac do Korei Polnocnej.
Anonim2020.10.5 6:25
Co musieli czuć Niemcy w obozie, kiedy raptem z tej pogardzanej przez nich masy podludzi, wyłonił się człowiek ofiarujący się za nieznanego bliźniego? Decydujący się na straszną śmierć przez zagłodzenie i wyrażający tę myśl w ich języku? Mam nadzieję, że wówczas zwątpili o swej domniemanej wyższości, bo tylko w Bogu, przez Boga i z Bogiem odnajdujemy swą prawdziwą wielkość, godność i moc.
Historia2020.10.5 11:09
Wszystkie nacje, niezależnie od ich religii, mają swoich bohaterów...
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:43
Ciekawe ,ze komunisci,jak i nazisci najbardziej nienawidza narodu polskiego.
Taka prawda2020.10.5 5:03
No jak co robi najpierw wymordowała własną ludność i zniszczyła rodzinną wiarę naszych przodków , wymordowała na polecenie szabów którzy mieli pretekst do najazdów mordów grabieży gwałtów itd, potem ponownie ściągnęła morderców z zakonu krzyżackiego , jako kraj chrześcijański obronili Europę przed Tureckim imperium w nagrodę dostają rozbiory od chrześcijańskich państw wojnę światową również gdy napadło na nas oczywiście chrześcijańskie państwo które od 1000 lat próbuje nas zniszczyć i jego wojska zostały pobłogosławione przez papierza kiedy uderzaly na Polskę kraj chrześcijański !!! to jest chore ,a obecnie pomiatana przez semitów żydów fanatyków religijnych którzy jakiś ciemnogród tu tworzą mordowania rytualne itd kur.. mac gdzie ja żyje jeszcze trochę i żydzi zaczną jak Inkowie serca rytualnie wyciągać innym...
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:45
Kuchty z Konfederacji Rosyjskiej nienawidza kultury polskiej.
Jakub2020.10.5 4:04
Polscy hierarchowie (żyjący i nieżyjący). Co zrobiliście ze swoim kapłaństwem?! Szczególnie w sprawach publicznych! Brak lustracji to zgorszenie i obrona grzechu!
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:47
Konfederacjo,dlaczego tolerujesz kolaboranta z PRL,i masona Korwina.
Czytelnik2020.10.5 3:01
ABp Jędrzejewski - właściwy człowiek na właściwym miejscu.
AAAtomek2020.10.5 0:30
Spokojnie panie biskup. W 2066 roku rocznica 1100 chrztu Polski będzie tylko wzmianką w google.com.
kretyni na tym forum będa hasać2020.10.5 0:48
a geje będą rozmnażać się przez pączkowanie
AAAtomek2020.10.5 1:22
Skoro tak twierdzisz? p.s. Adekwatny twój nick...
ururel2020.10.5 1:26
Ty jesteś wzmianką!
AAAtomek2020.10.5 17:25
Na szczęście, w porównaniu do Czarnka, nie mam wzmianki w Wikipedii!
ururel2020.10.5 19:57
jeszcze by tego brakowało!
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:50
Komunistow juz wtedy nie bedzie,bo ich sprzedamy do Korei Polnocnej po cenie wieprzowiny.
AAAtomek2020.10.5 17:24
To niewysoka cena za zniknięcie z dziejów Polski katolików i ich pasterzy z Vatykanu.
Polina2020.10.5 0:25
Zapraszamy was, nasi polscy, słowiańscy bracia do turystyki w naszej pięknej rosyjskiej ojczyźnie. Wstąpcie do którejś z cerkwii, na nabożeństwie też będziecie mile widziani. Rosja nie jest demonem, jak próbują wam to wmówić syjonistyczno-amerykańskie kukły polityczne. U nas jest normalnie, tradycja i rodzinne wartości, pedofile z LGBT nie sieją zgorszenia na ulicach. Serdecznie zapraszamy.
Jakub2020.10.5 4:12
... i obejrzyjcie sobie nasze łagry gdzie tak wolno, coraz wolniej dychają ludzie. Obejrzyjcie również zbudowane przez nas miejsca kaźni, w których z takim entuzjazmem torturowaliśmy swoich i obcych niewolników sowieta ... a wiesz może gdzie są groby 200 tys. Polaków wymordowanych przez komunistów rosyjskich na Wschodniej Białorusi w latach trzydziestych?
Jakub2020.10.5 4:15
... a zamiast pedofilii macie zoofilii a tak naprawdę to świniofilii.
Agnieszka2020.10.5 0:25
A co robią ze swoi Chrztem robią polscy biskupi pod władzą prymasa Polaka?
Po 11 ...2020.10.4 23:46
Jędraszewski, Czarnek, Knabit, Kneblewski, Czarnecki i na dodatek misiaczki na kolanach. To jakiś zmasowany atak katociotek. Ale nuda. Idę spać.
PAWEŁ2020.10.5 1:30
dobranoc ciociu
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:52
Po 11 to znany prowokator radziecki i wrog Polski.
Janek2020.10.4 23:44
Pytanie powinno brzmieć: co takiego biskupi pokroju Jędraszewskiego i zaślepieni pychą i dobrami doczesnymi księża zrobili z Kościołem Świętym że doprowadzili go do upadku?
katolicka deratyzacja Polski.2020.10.5 15:53
Komuchy smiesza i zabawiaja.
Anonim2020.10.6 17:20
To tylko tobie się tak wydaje. Hahahahaha
Katolik2020.10.4 23:30
Zakon krzyżacki pod opieką Najświętrzej Marii Panny wam wprowadził cywilizację i kulturę, Niemcy was ochrzcili co wy z tym robicie jak waszą wdzięczność odwzajemniacie plujecie i obrażacie waszych sąsiadów którym chrześcijaństwo i wartości chrześcijańskie zawdzięczacie
Artur2020.10.4 23:41
Chrzest przyjęliśmy od Czechów nieuku. Między innymi broniąc się przed napaściami Niemców i cesarza Ottona. Niemcy już wtedy byli agresywni i krwiożerczy.
Adalbert II Baar2020.10.4 23:47
A Czesi od Niemców. I przez lata byli pod wpływem niemieckim, aż do zaniku języka czeskiego w miastach na rzecz niemieckiego.
Uk2020.10.5 1:20
Aleś ty nieuk każdy wie że nie od Czechów
war2020.10.5 1:25
witamin prawdopodobnie ci brakuje
1232020.10.5 5:05
PIEPRZYĆ SZWABOW OD 1000LAT WRÓG NR 1 POLSKOSCI !!!
katolicka deratyzacja Polski2020.10.5 15:55
Gdybysmy nie przyjeli chrztu,to bysmy dziisiaj mowili po niemiecku,jak nasi bracia Wieletowie i Obodrzyncy.
Polina2020.10.4 23:28
Zapraszamy was, nasi polscy, słowiańscy bracia do turystyki w naszej pięknej rosyjskiej ojczyźnie. Wstąpcie do którejś z cerkwii, na nabożeństwie też będziecie mile widziani. Rosja nie jest demonem, jak próbują wam to wmówić syjonistyczno-amerykańskie kukły polityczne. U nas jest normalnie, tradycja i rodzinne wartości, pedofile z LGBT nie sieją zgorszenia na ulicach. Serdecznie zapraszamy.
Czarek2020.10.4 23:43
Ten wasz car który tak bardzo lubi zabijać i truć a wy go ciągle popieracie. Jak to być może że wspieracie takiego mordercę i bandytę?
Saluton rusa trolo.2020.10.4 23:45
:-D
II2020.10.4 23:25
„Cudowne obrazy” stoją w sprzeczności z 2. przykazaniem.
coraz mniej dzieci…2020.10.4 23:20
uczęszcza na religię.
Ale luja i do przodu2020.10.4 23:39
Od tego jest inkwizytor Czarnek by wprowadzić religię obowiązkową
Twój pan Święty Israel2020.10.5 5:07
Koniec z chrześcijaństwem jedyna prawdziwa wiara na świecie to judaizm a wy jesteście tylko poddanymi naszymi
Palindrom2020.10.5 12:28
Masz na myśli wiarę w wybraństwo i w wyjątkowość? Popadli w taki narcyzm, że przyjścia Mesjasza nie zauważyli. Ba, tak ich ten narcyzm oślepił, że nadal czekają na swojego… Godota.