Abp Marek Jędraszewski: Cud zmartwychwstania Jezusa położył kres złu - zdjęcie
21.04.19, 18:30Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski: Cud zmartwychwstania Jezusa położył kres złu

60

- W dzień Zmartwychwstania Pańskiego wpatrujemy się w świętych Piotra i Pawła, filary i światła Kościoła. Na ich wierze i świadectwie budujemy swoją wiarę w to, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał - powiedział podczas homilii w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na wstępie arcybiskup nawiązał do słów papieża Franciszka, który stwierdził, że Kościół patrzy z podziwem i szacunkiem na świętych Piotra i Pawła.

Święty Piotr razem ze świętym Janem udał się do grobu Chrystusa. Według relacji św. Łukasza widok pustego grobu wprawił Piotra w zdumienie. Św. Paweł w pierwszym liście do Koryntian wspomina, że Chrystus „Ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu”. Jezus spotykając się z Piotrem potwierdził słowa, które kiedyś do niego wypowiedział: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”. Podczas Ostatniej Wieczerzy Zbawiciel poprosił go, by utwierdzał swoich braci w wierze. Piotr wypełniał Jego posłannictwo i odważnie o Nim świadczył. W domu centuriona Korneliusza przedstawił zarys podstawowych prawd zawartych w Credo apostolskim: łączność Jezusa z Osobami Trójcy Świętej, Jego działalność, śmierć na Krzyżu, zmartwychwstanie, ukazywanie się apostołom, ustanowienie Go sędzią żywych i umarłych.

Arcybiskup przywołał również postać świętego Pawła, który mówił o sobie: „Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży. Lecz za łaską Boga jestem tym, czym jestem, a dana mi łaska Jego nie okazała się daremna”. Przez swoją działalność Paweł ukazywał istotę chrześcijańskiego istnienia, rozpoczynającego się od chrztu. Nowa perspektywa życia według niego polega na szukaniu tego, co znajduje się w górze, gdzie jest Chrystus. Według Pawła ostatecznym spełnieniem, Paruzją jest ukazanie się Zbawiciela w chwale.

Metropolita stwierdził, że w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wierni wpatrują się w świętych Piotra i Pawła, na których świadectwie budują swoją wiarę. Jej umocnieniem jest także udział w Eucharystii, która jest urzeczywistnianiem się Chrystusowej śmierci i zmartwychwstania. Arcybiskup przywołał słowa aklamacji: „Oto wielka tajemnica wiary” i odpowiedź ludu Bożego: „„Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale”. Zauważył, że w tych słowach zawarte jest wszystko to co było i co będzie. – A wszystko dlatego, że: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Amen. Alleluja!” – podsumował.

Na zakończenie Eucharystii metropolita krakowski dołączył się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisława Gądeckiego, by wierni poprzez modlitwę i ofiarę okazali swą solidarność i pomoc podczas odbudowy Katedry Notre Dame, która jest symbolem obecności chrześcijaństwa w Europie. Podziękował również zebranym za wspólną modlitwę, oddawanie chwały Bogu za cud zmartwychwstania Jezusa, który położył kres złu. Odwołał się do słów św. Jana Pawła II, którego stulecie urodzin będzie niedługo obchodzone. Pisał on w swoim poemacie Wigilia Paschalna 1966:

„Ojczyzna posiada bliskość niewysłowioną – ruch, który przenika

stulecia, który pozwala wyłonić z pokoleń nie treść, lecz właśnie

osobę, jej życie mierzyć swym życiem – i nagle znajdować

wzajemność – to Ktoś inny moją stał się miarą.”

– Te słowa Karola Wojtyły, wypowiadane tutaj, w Katedrze na Wawelu, gdzie znajdują się relikwie naszych wielkich świętych, nabierają treści także wtedy, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że tutaj spoczywają nasi królowie, wodzowie, przywódcy, że tutaj złożono prochy naszych wieszczów. Doświadczamy tutaj szczególnego zbliżenia do naszej Ojczyzny, odkrywamy nasze chrześcijańskie dzieje, rozumiemy sobie poprzez wiarę tych wielkich Polaków, którzy tutaj spoczywają – powiedział metropolita.

Podkreślił, że jedyna miarą godności, celem powołania i źródłem rozumienia siebie jest sam Chrystus. Zacytował także fragment poematu Karola Wojtyły Mysterium Paschale, w którym papież wskazał, że tajemnica Przejścia odwraca porządek przemijania: Jezus przechodzi przez śmierć ku życiu.

– Życzę Wam wszystkim, byśmy coraz głębiej odczytywali właśnie tę tajemnicę, w której nas Chrystus prowadzi. Przechodzenie od śmierci do życia. Niech to przechodzenie będzie pełne pokoju, który nam przynosi Jezus, pełne radości, bo zmartwychwstał, pełne nadziei, bo przyjdzie w chwale – zakończył metropolita.

Niedziela Wielkanocna to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijan, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest świętem ruchomym, obchodzonym w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska

Komentarze (60):

psychopata słowiczek poznański jest oszustem2019.04.22 15:45
Obleśny SŁOWICZKU POZNAŃSKI zmieniający płeć i nicki 30 razy w tygodniu. Ameby z "redakcji" frondy mają na ciebie głęboko wyjjjeebane podobnie jak na twojego kumpla Nowaka :) Nie podałoś swojego nazwiska ukradłoś tożsamość innej osoby, która nawet nie ma pojęcia jakie kłamstwa piszesz spod jej nazwiska. Sprawa zgłoszona do organów ścigania.
Witek2019.04.22 6:59
Abp Marek Jędraszewski: Cud zmartwychwstania Jezusa położył kres złu I od tej pory - Wszyscy żyją długo i szczęśliwie .
Jestem w Kościele2019.04.22 13:03
Nie wszyscy, tylko wierzący. I to nieskończenie długo i szczęśliwie ;)
Urszula2019.04.22 15:09
Oj, coś chyba się nie zgadza. Znam sporo wierzących i nie jest im do śmiechu.
ks. krakowski2019.04.22 6:40
Dobrze, że w Polsce chociaż abp Jedraszewski i kilku kapłanów broni ortodoksji i zachowali męstwo. Większość skupiła się na "pasmanterii" (koronki, wstążeczki kolorowe, guziczki, pomponiki, podbitki)
polak ateista durny gej jest oszustem2019.04.22 5:15
(ani do Mikołaja nie trafiło). Mikołaj znalazł awaryjny dom, dostał wikt i opierunek, korepetycje i wsparcie psychologiczne oraz psychiatryczne. Ale zrezygnował z niego i teraz znów szuka 'wsparcia'. Dodatkowo Mikołaj nie został wyrzucony z domu przez rodziców katolików - jego matka i ojciec są protestantami, a on sam wyprowadził się z domu w lutym tego roku, po tym jak w styczniu ukończył 18 lat i uznał, że będzie sobie radził sam. W niemal każdym zdaniu jest nieprawdą. Przykro mi patrzeć, że wpłacacie Państwo pieniądze na konto kobiety, która wyzyskuje Mikołaja.
Angelus2019.04.22 6:17
Możesz to jakoś zilustrować? Np link do newsów.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 11:38
Kłamiesz. Matka jest katoliczką, ojciec nie żyje, ojczym też jest katolikiem i w dodatku znęcał się fizycznie nad Mikołajem bijąc go. Oboje wyrzucili go z domu inspirując się ideologią katolicką.
M.2019.04.21 23:10
"Jeśli Bóg istnieje, będzie musiał błagać mnie o wybaczenie". To słowa wydrapane na ścianie baraku w jednym z obozów koncentracyjnych. Kato-knury i szczekacze na start... Szczekajcie na mnie
Anna2019.04.22 4:00
Nie ma co szczekać, to ty szczekasz przeciwko Bogu. Można ci najwyżej współczuć."Ludzie ludziom zgotowali ten los". Człowiek jest wolny, może przeobrazić się w bestię wobec innego człowieka, a Bóg ludzką wolność szanuje. Sam został przez ludzi ukrzyżowany. Tylko Żyd, który nie chce znać Ukrzyżowanego Boga, może wypisywać podobne bzdury.
Gnostyk2019.04.22 9:03
Szanowanie, przez boga, ludzkiej wolności jako wytłumaczenie zła jest bardzo słabe i naiwne. Inny świat jest absolutnie możliwy, nawet według doktryny katolickiej. Tym światem będzie niebo, gdzie wolna wola będzie, a zła nie będzie. Gdyby świat został stworzony przez Boga Prawdziwego to by od razu wyglądał tak jak ma wyglądać katolickie niebo. Świat nasz stworzył zły demiurg. Dlatego jest tyle zła..
Marian2019.04.22 7:42
Nie znasz autora tych slow wiec nie wiesz czy on na taki los sobie nie zasluzyl.Zydzi po skazaniu Chrystusa na smierc krzyczeli " krew jego na nas i na nasze dzieci " Moze to bylo spelnienie ich woli?
andrzejhahn32019.04.21 20:55
SRAM na katolicki poganizm
Witek2019.04.21 20:14
Nie po to Konstanty Wielki zwoływał sobór by Urszula i Gnostyk uczyli ludzi myśleć . Takie myślenie może doprowadzić do wstania z kolan . A nawet do stania się wolnym człowiekiem .
Gnostyk2019.04.21 20:55
1. Człowiek zniewolony doktryną katolicką(chrześcijańską) rozwiązuje problem teodycei: Natęża się, wertuje swoje "święte" księgi, nie spi, nie je, martwi się i boi, bo może poruszać się tylko w obrębie doktryny, a tam odpowiedzi nie ma albo są zbyt słabe. W końcu zaprzestaje prób, stara się o tym problemie zapomnieć. Liczy pewnie, że problem zniknie. Jak ktoś mu o tym problemie przypomni, to reaguje strachem i agresją... 2. Człowiek wolny rozwiązuje ten sam problem. Nie jest niczym skrępowany. Cała potęgę umysłu może wykorzystać. Dochodzi do różnych wniosków na przykład, że kreator nie może być jednocześnie wszchmocny i wszechdobry albo, że najlepsze wyjaśnienie, to ateizm czy nawet malteizm. Ewentualnie świat stworzyli kosmici czy jeszcze inaczej...to zależy od wielu czynników...ale jest wolny i myśli. Wyszedł z jaskini.
Jestem w Kościele2019.04.22 13:01
Takiś mądry, a czas na pisanie długich postów o niczym poświęcasz..
Gnostyk (jestem poza kościołem)2019.04.22 21:55
Testowanie systemów gnostyckich oraz obnażanie słabości katolicyzmu to dobra rozrywka.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 20:03
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10940zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
TORO2019.04.22 7:14
Znany homoseksualista „Biedroń pobił własną matkę tak dotkliwie, iż miała złamaną szczękę. " Agresją homoseksualistów ma wymiar biblijny i nie jest tylko medialną sensacyjką. Przykład Lider Wiosny "19 lat temu Helena Biedroń, matka Roberta oskarżyła go o to, że znęcał się nad nią i swoim młodszym o 6 lat bratem Krzysztofem. Spotkali się w sądzie" "W tej sprawie są trzy etapy, które bulwersują. Pierwszy to oczywiście Biedroń, który skatował matkę, drugi, że ktoś te akta wyniósł wedle mojej wiedzy w maju 2018 roku, a trzecie, że był prawdopodobnie nimi szantażowany, dlatego zrezygnował z prezydentury Słupska. I każdy kto ma pojęcie wie, że to jest dziś poważniejszym problemem niż to, że pobił matkę, choć to, jak mówię, jest tym, co powinno zakończyć jego karierę." Cytaty za "GW" sporo jest też "S E"
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 11:17
Nie kłam TORO https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/helena-i-robert-biedron-rozmowa-z-katarzyna-kolenda-zaleska,928791.html
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 20:02
Z ostatniej chwili! Zwryrodniały ksiądz-bydlak katolicki atakuje geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Krystyna 2019.04.21 19:37
Judasza nie wolno piętnowac okazuje się!!!"W POLITYCE",PORTAL TYLKO DLA POPRAWNYCH!!!pis ZWARIOWAŁ!!??
Mateusz2019.04.21 19:25
Coś nie pykło. Kościół katolicki wciąż istnieje.
Urszula2019.04.21 19:53
Islam też. :))
ks. krakowski2019.04.21 19:24
Mamy godnego następce św. Stanisława, bł Wincentego Kadłubka i św. K. Wojtyły (JPII) w Krakowie. Światły, mężny bezkompromisowy.
Urszula2019.04.21 19:35
A kto ich uczynił świętymi? Bóg? Pytał kto Boga czy chce mieć takich świętych? Druga sprawa - jesli wg katolickiej doktryny wszyscy po śmierci idą do nieba, czyśćca ( Biblia nic o czyśćcu nie mowi) albo do piekła tzn. że już zostali osądzeni. Kto zatem będzie sądzony na Sądzie Ostatecznym?
Gnostyk2019.04.21 19:54
Stanisław ze Szczepanowa był zdrajcą i spiskował z Niemcami. To ma być wzór dla Polaka ?
ks. krakowski2019.04.21 19:58
Pytania świadczą, że nie uczęszczałaś na katechizację. Tu nie miejsce na lekce katechizmu. Poczytaj. Literatury dużo, bardzo dużo...
Gnostyk2019.04.21 20:05
Wielce szanowy księże Krakowski! ( nie ma ironii!) Byłem kiedyś bardzo dobrym katolikiem. Jednak musiałem katolicyzm porzucić. Łatwo nie było, bo kościół, to jest jednak potężna i bardzo bogata instytucja z rozległymi wpływami politycznymi oraz armią wyznawców i apologetów. Jednak to wszystko nie zmienia faktu, że katolicyzm jest moralnie i logicznie martwy. Katolicy mieszkają w bardzo głebokiej jaskini...ciężko im będzie....boleje nad ich losem.
ks. krakowski2019.04.22 8:29
(nie ma ironii!) - piszesz. A więc kłamiesz. Twój tekst to udowadnia.
Gnostyk2019.04.22 9:04
????!!!
Urszula2019.04.22 15:06
Kiedyś uczęszczałam na lekcje katechizmu, ale od tamtego czasu wiele się w doktrynie katolickiej zmieniło. Nie mam zamiaru odświeżać sobie informacji o katolicyźmie bo nie interesują mnie ich nauki. Ja mam Biblię i jesli jakas nauka nie zgadza sie z Biblią to dla mnie ona nie ma znaczenia. Chyba jednak nie wiesz jak wybrnąć i jak odpowiedzieć na moje pytanie. Na pocieszenie powiem, że wielu katolików nie wie choc sa tacy, którzy twierdzą, że sądzeni będa ci, którzy sa w czyśćcu. Jest to jednak niezgodne z Biblią, ktora twierdzi, że "sądzeni będą żywi i umarli", a żywi przecież nie mogą być w czyśćcu.
Witek2019.04.22 8:39
Czeka SĄD . Ludzie mają się bać . Ale od czego jest ksiądz . Za niewielką opłatę , przez całe życie i po - Niebo gwarantowane .
Urszula2019.04.21 19:07
Gdyby zmartwychwstanie Jezusa położyło kres złu to nie byłoby zła na ziemi. Jeśli biskup ma na myśli szatana jako zło to też mija się z prawdą bo wg Biblii szatan jest władcą tego świata ( stąd zło w ludziach) więc ma się dobrze i zwodzi narody. Jezus na Górze Oliwnej był kuszony przez szatana. Szatan pokazał mu miasta i całą ziemię i obiecał, że jeśli Jezus odda mu pokłon wtedy on da mu to wszystko. Czy szatan ofiarowałby Jezusowi świat gdyby nie był jego władcą? Jeśli juz musimy się zagłębiać w tajniki życia Jezusa to polegajmy na Biblii, a nie na ludzkich wymysłach. Tak na wszelki wypadek.
Gnostyk2019.04.21 19:11
Zło na świecie jest dlatego, że nasz świat stworzył mocno niedoskonały i niezbyt dobry ( a raczej zły) demiurg. Gdyby świat stworzył Bóg Prawdziwy to nie byłoby w nim zła. To jest najprostsza i najlogiczniejsza teodycea jaka może być.
Urszula2019.04.21 19:23
W różnych dyskusjach, nawet ze świadkami Jehowy usłyszałam, że Bóg się pomylił lub, że nie przewidział buntu jednego ze swoich aniołów. Nie wiem, jak do tego podejść. Stworzył człowieka doskonałego, na swój obraz i podobieństwo i ten człowiek przy pierwszej okazji zawiódł. Jest to przykre bo każdy człowiek musi w coś wierzyć, a jak tu wierzyć skoro jest tyle niejasności.
Gnostyk2019.04.21 19:43
Ja, tak jak Augustyn z Hippony, byłem bardzo przerażony skąd tyle zła w świecie. Zacząłem o tym intensywnie myśleć. Z urodzenia oraz z wpojonej wiary byłem katolikiem. Jednak rozczarowałem się odpowiedziami jakie daje katolicyzm. Dlatego musiałem katolicyzm (chrześcijaństwo) porzucić. Zwłaszcza rozczarowało mnie najczęstsze wyjaśnienie winiące wolną wolę człowieka. Jest to wyjasnienie bardzo słabe m.in dlatego, że świat z wolną wolą oraz bez zła jest jak najbardziej możliwy do stworzenia. Tak własnie ma wyglądać katolickie niebo...wolna wola + brak zła. Oczywiście wszystkie tłumaczenia wykrzystujące grzech pierworody oraz pokrewne koncepcje, jako zakładające jakąś formę odpowiedzialności zbiorowej, są nie do przyjęcia.
ala2019.04.21 20:05
Szkoda, że Bóg nie poradził się ciebie jak stworzyć ten świat. Bóg nie przewidział, że taki świat jest nie do przyjęcia przez jego stworzenie (człowieka). Chociaż bywają tacy, którzy akceptują wolę Boga.
Gnostyk2019.04.21 20:15
Nasz świat został stworzony przez niezbyt dobrego i bardzo niedoskonałego demiurga...to jest najprostsze i najlogiczniejsze wyjaśnienie. Po co te całe chrześcijańskie wygibasy oraz traktaty o teodycei. Skoro przez tyle lat nie udało się usunać sprzeczności w doktrynie, to może trzeba porzucić doktrynę ?
ala2019.04.21 20:52
Chłopie ty już nie wymyślaj tych swoich demiurgów, nie konstruuj tego świata od nowa. Ten twój stwórca nie wiedział co robi, czy zrobił to do zabawy. Wymyślacie swoich bogów niedorajdów i tworzycie nowych lepszych. Jak się okazuje, że nie wszystkim pasuje, to tworzycie lepszą wersje nowego boga. Powodzenia. Kiedyś może wam wyjdzie.
Gnostyk2019.04.21 20:59
To raczej chrześcijaństwo wymyśliło sobie boga. Moja wersja Gnostycyzmu przynajmniej jest wolna od chrześcijańskich sprzeczności i absurdów. Zobaczymy, kto ma rację po śmierci...
Anna2019.04.22 3:51
No właśnie. Chrystus powiedział "Ufajcie, jam zwyciężył świat!". "Królestwo moje nie jest z tego świata". Tu nie chodzi o likwidację zła na ziemi, ale o otwarcie człowiekowi drogi do Królestwa Bożego, gdzie nie ma zła, ani śmierci. Chrystus przyjmując ludzkie ciało, zmartwychwstając w tym ciele, człowieka uświęcił, dał szanse tym, którzy za nim pójdą, wejścia do Królestwa Bożego, gdzie sam jest i gdzie nie ma zła, ani śmierci, która też jest złem. Ci, którzy za nim nie pójdą, odmówią uznania Jego zbawczej ofiary, zamykają sobie drogę do Królestwa Bożego i pozostaną w sferze zła. Będąc z Chrystusem, można na ziemi wznosić się ku Bożemu Królestwu, można nawet - chwilowo, jak dowodzą mistycy - w nim być, można niektóre jego aspekty realizować na ziemi, ale na trwałe będzie to możliwe dopiero po śmierci, dzięki Chrystusowi, który jest "Drogą, Prawdą i Życiem" i nas prowadzi. Tak to rozumiem. Chrystus pokonał zło, pokonał "księcia tego świata" czyli szatana, wyprowadzając ludzi poza "ten świat", zabierając ich szatanowi, czyli złu i śmierci, prowadząc ich do Swego Królestwa, oczywiście nie wszystkich, tylko tych którzy tego chcą. Myślę jednak, że arcybiskup powiedział nieco inaczej o zmartwychwstaniu i kresie zła, a autor artykułu uprościł i wyszło, co wyszło. Nasi przodkowie dobrze rozumieli, że życie na ziemi jest tylko pielgrzymką do innego świata; współcześnie skupiamy się na życiu ziemskim, tylko ono nas interesuje i pochłania.
Urszula2019.04.22 15:51
Przede wszystkim nastąpi powrót do pierwotnego zamysłu Boga - utworzenie na Ziemi raju. Ale zanim to nastąpi czeka nas szarża 4 jeźdźców Apokalipsy, która, wydaje mi się, już trwa. Po niej nastąpi uwięzienie Szatana bo on wcale nie został jeszcze pokonany. Szatan w zamknięciu będzie przez 1000 lat, a potem zostanie na krótko wypuszczony aby zwodzić narody. Następnie zostanie ponownie pojmany i unicestwiony. I wtedy odbędzie się Sąd Ostateczny. (Obj. 19, 20, 21)
pss2019.04.22 5:19
uwazasz ,ze szatan klamca ,nagle przed Jezusem mowi prawde?
Urszula2019.04.22 11:01
Ja nic nie uważam. Opieram się na Biblii i temu co ona podaje.
Lucyfer waszym bogiem2019.04.21 18:57
Kto mi wyjaśni: Jezus umarł za nasze grzechy tak? Więc teraz i tak nasze grzechy są wymazane więc możemy robić co chcemy? lub Skoro Jezus umarł za nasze grzechy, to musimy grzeszyć, w innym wypadku Jezus umarł na darmo/
Gnostyk2019.04.21 19:01
Mądrych odpowiedzi się raczej nie doczekasz. Gdyby katolicy podchodzili do swojej wiary racjonalnie nie byliby katolikami.
Urszula2019.04.21 19:15
Powołam się na Biblię, a nie na opowiastki biskupów. "Bo jesli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz. (Rzym.10:9) Śmierć Jezusa dla naszego wybawienia jest furtką, z której możesz skorzystać lub nie. Uwierzyć z Jezusa i przestrzegać jego 2-ch przykazań to podstawa. 1. Będziesz miłować Pana Boga swego 2. Będziesz miłować bliźniego swego
Lucyfer waszym bogiem2019.04.21 19:17
Bóg wybawił Jezusa z martwych? To on sam nie powstał z martwych, tylko bóg musiał mu w tym pomóc? ps. gdzie odpowiedzi na moje pytania?
Gnostyk2019.04.21 19:26
Skoro według, waszej doktryny, bóg jest doskonały to nie są mu potrzebne żadne wasze miłowania...natomiast w dużej części zły i próżny demiurg stworzył świat m.in dlatego, bo pragnał doznawania czci...wobec tego jest jasne do kogo się modlicie...
Urszula2019.04.21 19:31
Pisząc "waszej" kogo masz na myśli?
Gnostyk2019.04.21 20:11
Katolików, a w zasadzie chrześcijan...sporo ich na Frondzie...
Urszula2019.04.22 11:19
No, ale ja nie jestem katolikiem.
Urszula2019.04.21 19:41
Gdzieś mi się tekst zawieruszył. Jezusa z martwych wzbudził Bóg. Przecież podałam ci werset. Katolicy głoszą, że Jezus jako Bóg sam sie wzbudził z martwych potęgą swojej siły. Jak widać za nic mają slowa Biblii. Plączą sie przez dogmat o Trójcy Świętej. A dlaczego mimo to grzeszymy? Bo świat jest pod panowaniem złego (szatana)
Anna Barbara2019.04.22 3:00
Za każdy swój grzech poniesiesz karę - albo na ziemi, albo w czyśćcu, albo w piekle. Za każdy najmniejszy grzech. Odkupienie Chrystusowe oznacza, że nie znajdziesz się w piekle, na które grzechami zasłużysz. Ale tylko wtedy Chrystus może cię zbawić, jeśli ty uznasz go za Zbawiciela i jesli będziesz za grzechy szczerze żałował. Odkupienie nie oznacza likwidacji kary w ogóle, tylko kary wiecznej. Dzięki ofierze Chrystusa trafisz do czyśćca i tam będziesz pokutował, a nie do piekła na wieczne potępienie. Twoje spekulacje oznaczają, ze bardzo daleko jesteś od Chrystusa i przejawiasz wrażliwość betonowego słupa. Oby Bóg cię oświecił!
Lucyfer waszym bogiem2019.04.22 6:58
To po co Jezus umarł?
Marian2019.04.22 7:33
Ta straszna smierc Chrystusa sprawia tylko to ze istnieje mozliwosc "ulaskawienia" ktorej wczesniej nie bylo.Nie oznacza jednak ze np. kazdy pedal ktory umrze w grzechu trafi do Raju.Tak dobrze to niema i za swoje grzeszne zycie trzeba bedzie placic i to slono.
Cipak2019.04.21 18:44
A pięć publikacji wcześniej - "potrzeba ducha bożego, żeby" - to uzyskać. Zdecydujcie się!!!!
Gnostyk2019.04.21 18:43
Koścół więzi was głeboko w jaskini!
Jestem w Kościele2019.04.22 12:58
Ty jesteś uwięziony w grzechu.