Abp Grzegorz Ryś: Dramatyczna odezwa do księży w obliczu ataków na Kościół - zdjęcie
07.07.19, 18:00(fot. youtube)

Abp Grzegorz Ryś: Dramatyczna odezwa do księży w obliczu ataków na Kościół

24

- Ewangelizacja nie jest niczyim prywatnym dziełem. Ewangelizuje Kościół. Tymoteusz od samego początku musiał odnaleźć się we wspólnocie ludzi, którzy zostali wezwani do takiej samej misji jak on. Paweł nie przybył do Derbe i do Listry sam. Dzieje Apostolskie piszą, że towarzyszy mu Sylas - mówił abp Grzegorz Ryś

- Mam ciągle żywe echo ostatniej rady kapłańskiej, gdzie dwudziestukilku księży mówiło o tym, jak bardzo potrzebujemy budować kapłańską wspólnotę. Być może to największa potrzeba naszego prezbiterium. - dodawał

- Wspólnota to nie układ kolesiów, solidarność zawodowowa, wspólnota to jest rzeczywista komunia ludzi połączonyuch wspólną misją, wezwaniem, miłością do Jezusa, to komunia ludzi, którzy potrafią być dla siebie braćmi, którzy się ze sobą nie rywalizują, nie ścigają się, którzy ze sobą nie współzawodniczą, tylko współpracują. Wspólnota to komunia ludzi, którzy potrafią sobie nawzajem pomóc wtedy, kiedy jeden jest w głębokim kryzysie. Wchodzicie do wspólnoty i macie ją współtworzyć - podkreślał duchowny

- Jak macie mówić o przykazaniu miłości, jeżeli sami jej nie doświadczycie w gronie kapłanów? To jest nasze być, albo nie być - zaznaczył

Jak podkreślał hierarcha, "jest dzisiaj potężna przeszkoda w naszych relacjach z Ludem Bożym."

- Ta przeszkoda nazywa się zgorszenie, ta przeszkoda nazywa się brak zaufania, grzech publiczny. Musimy wszystko uczynić, żeby tę przeszkodę usunąć, żeby ludzie mieli do nas wiarygodny dostęp. To my musimy usuwać tę przeszkodę, bo my ją postawiliśmy - zaznaczył abp Ryś

bz/YT

Komentarze (24):

robaczek 2019.07.8 9:38
KONIEC SIE ZBLIZA!! ;] osciol zschodzi na margines i taka prawda. ;] koniec religii sie zbliza;] czlowiek sie wyzwolki spod tych debilnych historyjek z epoki kamienia łupanego ;] w koncu ;] dziadki i babcie...... na was już czas ;]
Prawy2019.07.7 22:36
Najwięcej ofiar na koncie mają religie. Chrześcijaństwo, Islam, Judaizm, wybili tylu ludzi... Każda religia jest chora, nie wiem jak można jakąkolwiek wyznawać. Trzeba być strasznym ignorantem i nieukiem by udawać, że historia nie istnieje, że w księgach świętych nie ma jadu, nienawiści i morderstw. Naprawdę trzeba być TOTALNYM LEMINGIEM.
Wierząca2019.07.7 22:15
Odezwa do abp Rysia - żeby ksieża byli wspólnotą, to nie trzeba ich było dzielić głosząc fałszywą ewangelie przewartościowania wartosci czy ewangelie sukcesu, nie trzeba było lansować ksiedza Lemanskiego czy ks.K. Sowy, nie wolno niesprawiedliwie, kłamliwie obarczać katolików winą za holocaust (co abp Ryś zrobił niedawno temu). Tutaj mówiac o wspólnocie - aż trzy razy biskup powtarza, że to komunia ludzi, KOMUNIA ludzi, KOMUNIA. My nie chcemy komuny, komunizmu w Kościele. W ten sposób nie uzdrawia sie Kościoła. Wcześniej w podobnym tonie papiez Bergoglio zrównał komunistów z chrześcijanami. Zaczyna sie od siebie, trzeba przestać głosić herezje czy fałszywe ewangelie, wtedy dopiero zacznie sie odnowa w Kościele.
andrzejhahn32019.07.7 21:41
SRAM NA ZBRODNICZY kosciol katolicki
J.P2019.07.7 20:47
Tytul frondowy nie oddaje treści odezwy. Czy każde oskarżenie, wątpliwość jest od razu atakiem na Kościół? Cxy jeśli jakaś instytucja posiada pracowników źle się prowadzących i czyniacych zło to napominanie ich, próba ukarania za czyny będzie atakiem na tą instytucję?
oge2019.07.7 20:22
Admin! Admin! Admin! dlaczego dopuszczacie komentarze kogoś kto nie wysłuchał kazania?
Mikołaj 2019.07.7 19:48
No to teraz rozumiem , bo wciąż myślałem ,że kapłani to też Lud Boży .A tutaj arcybiskup wyjaśnił ,że to odrębna społeczność .
Ryszard Olejniczak2019.07.7 19:32
"Wspólnota to komunia ludzi, którzy potrafią sobie nawzajem pomóc " Duchowni powinni być "konsultantami" i ORGANIZATORAMI takich wspólnot, nie tyle jednoczących ich samych, ale całych lokalnych społeczności nawet jeśli sa poza kościołem. "Kto nie jest przeciwko wam jest z wami."
KlerSięZbroiZeStrachuPrzedWściekłąKatoCiemnotą2019.07.7 19:09
Normalnie sie arcy-pierdzioch złocisty Rysiek podniecił nielicho, bo nie tylko słupki wszystkie lecą na mordę, ale już kleruchacze walą sobie w łeb z broni krótkiej, którą kryją w fałdach sukienek. Do obrony przed rozjuszonym tłumem parafialnym, do którego niedługo wreszcie dotrze, że proboszcz, wikary czy zakonnik całe lata gwałcił dzieci, okradał kasę kościelną i drwił z prawa, ludzi i pambuka w żywe oczy. Trzeba sobie powiedzieć jasno: koniec ery całowania kleruchów po kosmatych łapach. Kleruchy bose na klęczki i całować ręce parafian! Za utrzymanie, jedzenie i dach nad głową. A który na dziecko spojrzy i obliże się, temu siekierą poucinać grzeszne myśli. Razem z owłosieniem łonowym.
Piotr ( imi\304\231 z bierzmowania)2019.07.7 19:34
Nie potrafię zrozumieć, dla jakich względów Fronda dopuszcza takie komentarze, poza jadem i wulgaryzmami nic nie wnoszące do meritum komunikacji międzyludzkiej, już nie mówiąc o katolickiej! ja też mogę bluzgać pod adresem przeciwników, ale to niema sensu dla mnie i mam takiej potrzeby, żeby to robić i żeby to czytać.Frondę trzeba wysłać do czyśća, a jeśli to nie pomoże, to do piekła.
stahu2019.07.7 23:56
Ty się kiedyś obudzisz jak ja... też skakałem do oczu broniąc antychrystów. Biskup przyjechał do wsi po aferze grzmocenia ministranta by załadzić sprawe ... matka na tą okazje... durna napiekła ciastek , a powinna wrzątkiem wypalić oczy
anonim2019.07.7 18:50
Wspólnota chrześcijańska: przez Boga do człowieka.Bóg jest zasadniczym elementem tej wspólnoty.
andrzejhahn32019.07.7 21:43
o jakim ty prawisz bogu .........w historii ludzkosci bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm ja katolicyzm
Cogito ergo sum2019.07.7 18:39
A MOŻE NIECH ODEZWA DOTYCZY ODERWANIA KSIĘŻY OD RZECZYWISTOŚCI, PEDOFILII, DEWIACJI KSIĘŻY, UKRYWANIA NA BOKU BABY I DZIECKA, WCHODZENIU W BUTACH W CUDZE ŻYCIE, I WPAJANIA NIENAWIŚCI W SERDUSZKA NAIWNYCH KATOLIKÓW?
Jacek2019.07.7 18:29
Zauważam, że wielu księży boi się ewangelizować!
Dramat/zadanie?2019.07.8 10:20
17 % uczęszczających na msze św. w zachodniopomorskim!!! Czas na reewangelizację!!!
szcze na PiS i rydzyka2019.07.7 18:15
Obecni księża to biznesmeni jakich wielu. Bóg czy wiara stanowi dla nich tylko przykrywkę do interesów. Prawie każdy powołany na probostwo ksiądz zaczyna od budowy plebani! Nie wspomnę tu o pedofil bo rzecz znana mająca niejako poparcie najwyższych hierarchów Kościoła. Jednak wierzę w naprawę Kościoła ale nie przy tych "pasterzach" wychowanych na komuszym cycku zadufanych w swoją bezkarność!
kras2019.07.8 12:45
Zupełnie jak każdy dzisiejszy człowiek. Każdy najpierw dba o własny tyłek. Taki z ciebie chojrak to idź rozdaj wszystko co masz i idź za Jezusem. Pewnie niejeden bezdomny z chęcią zamieszkałby w twoim domku. Bądź taki jakim chcesz aby byli księża. Daj przykład zamiast obłudnie pierdzielić te smuty ze zwykłej zazdrości i nienawiści.
Przemek2019.07.7 18:07
Rycho.
stahu2019.07.8 0:19
To ten zabłysnął słowami ,,że marzy by być oblubieńcem kościoła ! .. skromny a mógł ,,mesjaszem,,
Piotr2019.07.7 18:06
Aleśmy się dowiedzieli. Jak zawsze ta sama śpiewka. Może zróbmy jakiś kolejny radosny "marsz dla Jezuska", aby "pogłębić relacje", bo przecież "najważniejsza jest miłość", a jak "nie ma relacji to nie ma miłości". A w ogóle to kochajmy się. Zero duchowości - zróbmy se kolejną psychodramę.
nikt2019.07.7 18:15
Widzę , że prawidłowo myślisz . :)
tolo2019.07.7 20:52
Specjalność Rysia
kras2019.07.8 12:37
Pewnie jakby się zbił to i tak dla takich jak ty byłoby za mało. Zero duchowości? Ciekawe jaką tę duchowość masz na myśli? Diabelską? Najlepiej wyrżnąć wszystkich duchownych, majątek skonfiskować i oddać takim jak Ty a nauczanie oddać w ręce pedałów bo podobno to jakaś różnica. Pewnie wtedy byłoby zgodnie z duchem czasów. Nie?