Abp Gądecki: Pandemia nie może nas oderwać od Mszy św. - zdjęcie
18.04.20, 14:36Abp Stanisław Gądecki/YT/Episkopat.pl

Abp Gądecki: Pandemia nie może nas oderwać od Mszy św.

51

Nie wyobrażamy sobie, aby «nowa normalność» miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa we Mszy św. i w innych obrzędach religijnych – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do prognozy zaprezentowanej przez ministra zdrowia, iż epidemia może potrwać w Polsce jeszcze dwa lata.

Na zakończenie modlitwy różańcowej w intencji ustania pandemii, transmitowanej codziennie w mediach społecznościowych z prywatnej kaplicy metropolity poznańskiego, abp Gądecki zauważył, że dyspensa od obowiązku „chodzenia do kościoła w niedziele i święta” nie oznacza „zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w Eucharystii”.

Dyspensa nie oznacza wakacji od Pana Boga. Warto łączyć się w tym czasie z celebracjami, które są transmitowane przez Internet lub telewizję, można oglądać i modlić się, ale nie tak, jak się ogląda filmy czy słucha słuchowiska, lecz łączyć się duchowo z tym, co w kościele się dzieje” – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu nawiązał też do słów papieża Franciszka, który ubolewał, iż epidemia zmusiła nas do życia poprzez media, a zażyłość z Chrystusem bez wspólnoty, bez sakramentów, bez Kościoła, bez ludu jest niebezpieczna, może stać się zażyłością gnostyczną, relacją oderwaną od ludu Bożego.


mp/kai/episkopat.pl

Komentarze (51):

PANDEMIA NIE MOŻE NAS ODERWAĆ OD KORYTA!2020.04.19 17:30
DYSPENSA NIE OZNACZA WAKACJI - TRZA SIĘ ŁĄCZYĆ Z RÓŻNYMI CELEBRACJAMI, OBJAWIENIAMI I WSZELKIEJ MAŚCI ZAWIERZACTWEM, I DAWAĆ NA TACĘ !!! ZAŻYŁOŚĆ BEZ WSPÓLNOTY MOŻE SIĘ OKAZAĆ ZAŻYŁOŚCIĄ BEZ GOTÓWKI! A TEGO GĄDECKI JAK I CAŁY KK BY NIE CHCIAŁ.
Totustuus2020.04.19 15:51
Arcybiskupie Gądecki. Juz samo ograniczenie wiernym dostepu do Sakramentòw Swietych bylo diabelskim posunieciem..Kosciòl bez Sakramentòw spowiedzi i mozliwosci autentycznego fizycznego przyjmowania komunii Swietej jest poprostu martwym, nie ma w nim ozywczego tchnienia Ducha Swietego..Czy zakaz kozystania z Sakramentow Swietych narzucocy wiernym przez Pasterzy Swietego Kosciola nie jest aby grzechem przeciwko wrzechpoteznej ,wszechobecnej ,uzdrowienczej i ozywiajacej dusze obecnosci Ducha Swietego w kosciele ,czy nie jest aby lekcewazeniem Jego Boskiego majestatu? Czy takie podejscie do ewangelicznych nakazòw Bozych nie jest przypadkiem grzechem przeciwko Duchowi Swietemu ?!
JA2020.04.19 0:15
Oczywiście, że MOŻE.
gośka2020.04.18 22:26
a biskupów od pieniędzy...buahaha...ale Wam Bóg zagrał na nosie...a marchewkę jeść! pasibrzuchy
Luca2020.04.18 22:03
Po. O się było podstawiać. Mądry Polak po szkodzie - czyli powtórka z rozrywki.
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.18 20:43
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://exslove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
JaKi2020.04.18 18:31
Abp. Gądecki dlaczego katolik Kaczyński znów was wyruchał i ustawę o zabijaniu dzieci nienarodzonych wysłał w kosmos? Czy Kościół Katolicki nadal będzie popierał udawanych katolików z PiS? Przecież on nie znają nawet 10 przykazań i to tacy katolicy jak ze mnie biskup.
antoni.s2020.04.18 17:57
No przecież na wypadek odejścia polaków od wiary już dawno stoją kościelne biurowce,deweloperzy w sutannach od dawna wiedzieli że numer na pana boga w końcu przestanie działać i się przytomnie zabezpieczyli.Miliony hektarów wyłudzonej ziemi,kamienice i wieżowce pod wynajem,domy opieki,szkoły i wyższe uczelnie są w rękach czarnej mafii i zarabiają na ich utrzymanie,do tego zabezpiecza ich układ zawarty z pisem,czego konsekwencją jest przedziwny brak krytyki zbrodniczego pomysłu kaczyńskiego.Jeśli nastąpi zagłada przeżyją tylko szczury,karaluchy i kościół.
Telewidz2020.04.18 17:17
Skoro wiecej ludzi bedzie moglo chodzic do kosciola. to niech bedzie msza tylko na "Trwam" a nie na wszystkich stacjach. Teraz jak sie wlaczy telewizor, to na kazdym kanale jest msza. To nie jest to samo, co uczestniczenie w Eucharystii na zywo. Zniesc dyspese..
anonim2020.04.18 17:54
Jestem jak najbardziej za niesieniem dyspensy ,ale jak wszyscy będą mogli chodzić do kościoła ,bo teraz to jeszcze są duże ograniczenia i nie wszyscy chcący bedą mogli wejść ,a nawt większośćbędzie musiała zostać w domu. Masz rację msza w telewizji nigdy nie zastąpi mszy na żywo ,ale jeżeli straszy się ludzi grzechem za pójście na mszę w kościele ,no to jakaś chociaż mała namiatka jest .
anonim2020.04.18 17:16
A my mamy dość biskupów,którzy nas zostawili w takiej sytuacji ,bez sakramentów w najważniejszym okresie liturgicznym ,strasząc grzechem za pójście do kościoła ,a teraz biskup pisze że nie ma wakacji od Pana Boga i mamy modlić się do telewizora . Była to akcja zaplanowana te drasyczne ograniczenia weszły w życię 25 marca od Zwiastowania NMP czyli od początku historii Zbawienia w najważniejszym okresie nie mogliśmy brać udziału w nabożeństwach ,wielu z nas nie mogła iśc do spowiedzi ,jutro ważne święto Miłosierdzia Bożego i co dopiero od poniedziałku będzie mogło do kościoła wejść więcej osób ,a co ten jeden dzień by zmienił ,żeby nie pozwolić nam skorzystać z wielkich łask obiecanych nam przez Pana Jezusa w tym dniu . Wystawiliście Boga na drwiny ,umiejszyliście Jego Wszechmoc ,zachwialiście wiarę wielu ludzi .My wam nie ufamy ,bo jak można ufać pasterzom pozostawiającym swoje owce . .
violencja2020.04.18 22:38
Myślę jak Ty.
JA2020.04.19 0:26
Chyba ten wasz Bóg nie jest, aż tak wszechmogący, skoro dopuścił do takich zakazów? A może Wasze modlitwy go zwyczajnie nie obchodzą?
anonim2020.04.19 14:36
Jak najbardziej obchodzą i Bóg nie tylko nasz ,ale i twój ,bo jest i twoim Bogiem ,nawet jak nie wierzysz jest Wszechmocny .
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.04.18 16:54
Tak się robi FAKE VIDEOS: https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo A tak wygląda gotowy "produkt": https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo Następnym razem jak "znajdziesz" szkokujące video polityka, CHEMTRAILS, 5G, CO2, itp., zastanów się przez chwilę, czy nie jest to FAKE BELIEVE.
Jolanta2020.04.18 16:19
Co za refleks!
anonim2020.04.18 16:16
ŻĄDAMY INTRONIZACJI www.youtube.com/watch?v=KN-O3EKoMv4
bogdanus2020.04.18 16:00
Brawo episkopat że zawalczyliście o wiernych w kościele. KK bez eucharystii to niepełny kościół.
anonim2020.04.18 16:47
O tych 5 osób to walka była,,prymas sam chciał 5 tylko . To ateistyczne Czechy wywalczyły 10 osób .
MaxFiend2020.04.18 15:48
Widzę, że do zmiany zdania zmusi go dopiero masowe zakażanie się duchownych i zgony niektórych z nich. Wirus już udowodnił, że obrzędowa strona religii nie jest dla doczesnego życia ludzi i ich duchowości najważniejsza. Trudno się z tym jednak hierarchom pogodzić, że nie mają żadnej alternatywy dla wiernych.
...2020.04.19 9:35
... wszyscy kiedyś umrą...jedyna alternatywa to życie wieczne... To jest istotą wiary w zbawienie i zmartwychwstanie --- najbardziej życiowe podejście do kwestii egzystencji, w której ostatnie słowo nie należy do śmierci.... By to przyjąć - potrzeba wiary. Nie wszyscy jednak uwierzą - bo nie muszą....
towarzysze z PRL-u łezka w oczku się wam ....2020.04.18 15:43
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic - po 14 latach w kołchozie.. "Nauczył" się takiego "polskiego": - "O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem..." - - "Klasyczne katoprawackie ͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e.'' - - "Kur­wa mać ..." - - "w͏y͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e tego ścierwa... - "katolickie ͏s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y.." - "zeżrą wafla z trupa" - "s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y nie zarażały normalnych ludzi" - tzn. kogo? Ciebie, to ty jesteś "normalny"? - "Świeże klero-pierdy" Byłbym zapomniał: - "ciemną kato-biomasę... - "sztuczne szczęki przez kleruchów,... cdn Jeszcze pewnie tego nie wiesz, ale już jesteś trupem, jak ciebie wirus nie dopadnie, nienawiść cie zeżre. Nie czytało sie obowiązkowych lektur, "strugało sie rysia" na lekcjach gramatyki polskowo jazyka i to widać!
Jan2020.04.18 15:38
kiedy hierarchowie Kościoła w Polsce dostrzegą apostazję Franciszka, który oświadczył,że " Bóg katolicki nie istnieje; oni się boją Franciszka jak diabeł święconej wody !! a święconej wody już nie ma w kościołach!
aaa_kotki_dwa2020.04.18 15:34
Może. I odrywa. Nie wszystkich rzecz jasna, ale wystarczająco sporo osób, aby po kwarantannie odwykli od kościoła.
WysłaćPolskichKleruchówDoChinZaTekstyliaZGumką2020.04.18 15:31
Klero-staruch łapie resztkami świadomości wypróchniałej demencją, że to definitywny koniec watykańskiego eldorado w Polsce. Mocno przyspieszyło obracanie się tysięcy kościołów w pustostany. Wzmogło się wymieranie klienteli, czyli starych dewotów i radiomaryjnych jędz. Kurwizja codziennie uświadamia ciemną kato-biomasę, że zjadanie wafli wtykanych między sztuczne szczęki przez kleruchów, może być przyczyną szybkiego zgonu w paskudnych dusznościach. Przedstawienia guseł można nagrywać i puszczać z taśmy, w pustostanie - jeden kleruch wystarczy, żeby w tydzień ponagrywać wszystkie kato-show i basta. Resztę kleruchów można spokojnie wysłać do Chin, w zamian za tekstylia z gumką, w tym majty i kalesony.
ja2020.04.18 15:23
Pozostawiłeś biskupie ludzi bez sakramentów na wielkanoc, a teraz dostrzegasz że dałeś się oszukać. Ale mleko się wylało.
towarzysze z PRL-u łezka w oczku się wam ....2020.04.18 15:20
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic - po 14 latach w kołchozie.. "Nauczył" się takiego "polskiego": - "O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem..." - - "Klasyczne katoprawackie ͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e.'' - - "Kur­wa mać ..." - - "w͏y͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e tego ścierwa... - "katolickie ͏s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y.." - "zeżrą wafla z trupa" - "s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y nie zarażały normalnych ludzi" - tzn. kogo? Ciebie, to ty jesteś "normalny"? - "Świeże klero-pierdy" Jeszcze pewnie tego nie wiesz, ale już jesteś trupem, jak ciebie wirus nie dopadnie, nienawiść cie zeżre.
ladychapel2020.04.18 15:15
Pomożemy tak jak kościół pomaga: pomodlimy się
stop amatorom fekalii2020.04.18 16:13
Wy , dewianci ?
JA2020.04.19 0:22
Bóg zapłać.
Albert2020.04.18 15:12
"Abp Gądecki: Pandemia nie może nas oderwać od Mszy św." Chyba od koryta zboczeńcu w sukience.
andy2020.04.18 15:10
Abp Gądecki trochę za późno się zorientował, że wraz z kolegami wypędził ludzi z kościołów, każąc im oglądać nabożeństwa w telewizorze. Zapomniał, że przez telewizor czy laptop NIE uczestniczy się we mszy św., lecz co najwyżej ogląda się obrządek liturgiczny. Po pewnym czasie, nawet ci, którzy je oglądają, znudzą się, i przestaną to robić. A jak jeszcze szumowski będzie co chwila się pokazywał i opowiadał, że wirus będzie trzymał, ho ho ho, nie wiadomo dokąd, to ludzie w ogóle zapomną o kościele. Tak biskupi, z powodu waszych nieprzemyślanych decyzji i tchórzostwa zostaliście sami w kościele. Czy naprawdę tego chcieliście?
Mikołaj2020.04.18 18:22
Teraz Abp Gądecki znowu "zachęca" - "warto łączyć się w tym czasie". Te "zachęty do online" dla zwykłego rozumnego człowieka to zwykłe tchórzostwo. Dla mnie szok. Od samego początku trzeba było walczyć o normalność a nie zamykać kościoły - odstępy między ludźmi i ilość ludzi w kościele w przeliczeniu na m2. Gdzie rozum? Gdzie odwaga chrześcijanina? Gdzie jest woda święcona? Wiara w Boga musi być żywa. A zabarykadowanie kościołów i zachęty do online to tak jakby liberalna metoda ciuciu ciuciu a potem spoczywaj w Bogu online.
JA2020.04.19 0:22
Słusznie prawisz. Woda święcona musi być. I śpiewy. I przekazywanie znaku pokoju. Tylko jak już będziecie w tym kościółku, to zostańcie tam na dwa tygodnie. I nie wzywajcie karetek w razie czego. Bóg was uzdrowi jakby co.
kazio2020.04.18 15:06
Jak to jest ,że pracodawcy robią wszystko by mieć pracowników a KK robi wszystko by mieć kościoły bez wiernych. Kto roztropniej kocha ludzi.
ZERRO2020.04.18 15:01
W tych warunkach nie można przeprowadzić nowego konklawe.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.18 15:12
Korespondencyjne?
Styki2020.04.18 15:20
Do czego Ci konklawe w obecnych warunkach?
czy warto było dla nich ryzykować życiem?2020.04.18 14:59
A ja OBOJĘTNY tylko zadzieram kiece sr*ć po forum lecę! Muszę szybko sr*ć i lecieć aby posr*ć w Do Rzeczy. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ Właśnie wydalam ostatnie szare komórki.
mir 2020.04.18 14:57
Mało który albo i wręcz znikomy procent katolików wie, że w początkach chrześcijaństwa jak już istniały kościoły eucharystię trzymano poza kościołem. Była przynoszona tylko na czas mszy. Wiele jest rzeczy, które zmieniono i to w dużym stopniu ale księża o tym nie mówią aby lud nie zaczął stawiać pytań a lud szczęśliwy, że nie musi myśleć.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.18 14:55
Frądlo, ZDEJM ten plaster, na miłość Boga ZDEJMNIJ ten przylepiec.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.18 14:53
Skoro społeczeństwo musi znosić odizolowanie od możliwości osobistego uczestnictwa w ulubionym oddawaniu się, w świątyniach kapitalizmu (galeriach handlowych) celebrowania świętego rytuału zakupów weekendowych, to i kościół może poczekać.
Styki2020.04.18 14:45
Przyjdzie dzień, kiedy cywilizowany świat odrzuci swego Boga, kiedy Kościół zwątpi, tak jak zwątpił Piotr. Będzie kuszony, by wierzyć, że człowiek stał się Bogiem. W naszych kościołach chrześcijanie szukać będą bezskutecznie czerwonej lampki, [wskazującej miejsce] gdzie czeka ich Bóg. Podobnie jak Maria Magdalena, płacząca przy pustym grobie, będą pytać: „Dokąd Go zabrali?
Moly2020.04.18 14:45
Haha Przyklad efektu bumeranga haha
Piotr Nowak2020.04.18 14:42
Jasne! W końcu taca musi się zgadzać. :)
Wojtek Polak2020.04.18 14:58
i czego to znowu szczekasz na kościół, taki sam pedryl jesteś jak ten z kretyniki politycznej co to stwierdził ''mam w doopie chore dzieci kiedy nam dofinansowanie odbierają''. my na kościół będziemy dawać ale na was w czasie kryzysu wątpię aby ktoś łożył lewactwo mało hojne jest w czasach normalnych to co dopiero w czasach kryzysu.
Dam2020.04.18 16:03
Ty sobie dawaj ile chcesz, tylko niech państwowej kasy nie doją. Szkoda tylko, że taca jest ważniejsza od potencjalnego zagrożenia wirusem.
Wojtek Polak2020.04.18 16:15
gorszy od wirusów jest lewacki opętańczy debilizm i jakoś nikt was od zdrowego społeczeństwa nie od separował. a w państwowej kasie to skąd pieniądze się biorą z powietrza czy z lewackich nierobów którzy sami ''doją''państwową kasę przez różnej maści organizację. w Polsce jest 10% lewactwa i 90% katolików kto tu kogo doji.
Dam2020.04.18 17:54
Akurat najwięcej nierobów wspiera PIS, co zostało potwierdzone. Opozycję wspierają głównie ludzie pracujący, którzy nie narobili więcej dzieci, niż są samodzielnie w stanie wyżywić i to oni płacą wyższe podatki, z których pieniądze idą na różne socjale i inne. No chyba że jesteś jednym z tych, co myślą, że rząd ma jakieś swoje pieniądze. Skoro 90% jest katolikami, to nie będzie problemu, żeby Kościół utrzymywał się ze składek wiernych, w końcu byłoby to jakieś 10zł od osoby co miesiąc. Ale wydaje mi się, że nagle ta ilość by się zweryfikowała. A lewacki opętańczy debilizm jest równie zły co prawacki opętańczy debilizm. Zwłaszcza wśród takich, co wszystich którzy nie klękają przez socjalistyczną (socjalizm jest lewacki, jakbyś nie wiedział) partią nazywają lewakami. Niedouczony pajac jesteś i tyle.
Wojtek Polak2020.04.18 18:24
lewackie nieroby utrzymują państwo jako klasa pracująca wspierająca opozycje CO? przecież to opozycja i nieroby lewackie płaczą i wzywają o pomoc wszelkie możliwe światowe lewactwo o przywrócenie ich do kasy państwowej. bo nie są w stanie w żaden inny sposób zarobić. a wszelkiej maści lewactwo czeka na powrót ''opozycji'' do koryta bo wtedy znowu do lewackich nierobów popłynie kasa z państwa po przez lewackie organizacje. więc nie staraj sie robić z siebie gorszego debila nisz jesteś. już jesteś dość głupi gorszego już nie potrzebujemy.
Dam2020.04.18 19:46
Ale kłamiesz. 1. Statystycznie bardziej zamożni głosują na opozycję, zaś mniej zamożni na PIS. 2. "Lewacka" GW mimo kolejnych wpisów frondy ciąż trzyma się dobrze i otrzymywała od państwa mniej pieniędzy za PO, niż różne prawackie gazety teraz od PIS. 3. Taki z ciebie Polak, szacunku do ojczystego języka nie posiadasz, bo go co chwilę kaleczysz. 4. Tak samo można powiedzieć, że PIS i wspierające go gazety itp. kwiczały po oderwaniu od koryta przez 8 lat, to nic nie znaczy i nie jest to żaden merytoryczny argument. Używanie takiego jest żałosne. Ale co ja się dziwię, skoro pewnie informacje czerpiesz wyłącznie z TVP i frądy.