Abp Charles Chaput: Bądźcie katolikami w życiu publicznym! Toczy się walka, musimy tę walkę wygrać! - zdjęcie
15.07.19, 11:22(fot. youtube)

Abp Charles Chaput: Bądźcie katolikami w życiu publicznym! Toczy się walka, musimy tę walkę wygrać!

8

- W zsekularyzowanym społeczeństwie toczy się walka na idee i wartości. Zadaniem chrześcijan jest tę walkę wygrać – powiedział abp Charles Chaput. Metropolita Filadelfii przygotowuje się do zakończenia swej biskupiej posługi. Zabierając głos na forum międzynarodowego Przymierza w Obronie Wolności zaznaczył, że być może jest to jego ostatnie wystąpienie jako arcybiskupa Filadelfii. We wrześniu skończy bowiem 75 lat i złoży rezygnację.
 

Świadomy znaczenia, jakie mają w tej sytuacji jego słowa, zachęcił on katolików, by nie rezygnowali z udziału w kształtowaniu życia społecznego i by angażując się w działalność publiczną, pozostali sobą, byli wierni swej wierze. Abp Chaput wspomniał o negatywnych doświadczeniach z katolickimi politykami w USA, którzy podporządkowali się mainstreamowej ideologii.

- Zrobili naprawdę niewiele dla chrystianizacji amerykańskiej kultury, znacznie się natomiast przyczynili do osłabienia gorliwości zwykłych wiernych – powiedział amerykański hierarcha.

Jego zdaniem potrzeba dziś dojrzałego i dobrze obeznanego elektoratu. Chrześcijanie natomiast muszą się poważnie zastanowić nad swym stosunkiem do  świata, w którym żyją. Jest to niezbędne zwłaszcza w kształceniu młodzieży, ale też w formacji przyszłych duszpasterzy, katechetów i nauczycieli. Stosunek do otaczającej nas kultury musi być bardziej krytyczny i dogłębny.

Ustępujący metropolita Filadelfii przyznał, że chrześcijanie muszą się też zmierzyć z pokutującymi jeszcze wymysłami Oświecenia, według których religia jest irracjonalna, tworzy podziały i niesie przemoc, podczas gdy świecka, areligijna władza jest racjonalna i wprowadza jedność.

„Świecka władza i laickie ideologie wymordowały i uciemiężyły w ciągu minionych stu lat, niekiedy również w imię nauki, więcej ludzi niż wszystkie religie razem wzięte w ciągu całego tysiąclecia” – przypomniał abp Chaput. Wyraził przy tym przekonanie, że również ateiści są ludźmi wierzącymi. Ich bożek jest jednak mniejszy i mniej przebaczający.

Krzysztof Bronk - Watykan

vaticannews.va

Komentarze (8):

twitter:@PromocjaPWS2019.07.15 21:51
Polecam codzienny komentarz polityczny Mariana Kowalskiego w jego tv na facebook'u. https://pl-pl.facebook.com/Kowalski.Marian i kanał KChT czyli Kuchenna Charakterysytka Terenu płk. Piotra Wrońskiego na youtube: youtube.com/channel/UCxUXUyyTgLTKBG1HwNx9KDQ/featured Polecam Program Wiedzy Społecznej K. Karonia - na youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i jego stronę historiasztuki.com.pl. Zbiór wszystkich jego prelekcji na wiedzaspoleczna.pl.
rafal2019.07.15 21:08
Jezus nie wróci na Ziemię do katolików ani do biskupów ale raczej do wszystkich ludzi w tym chrześcijan i to nie biskupi ani katolicy będą udzielać audiencji Jezusowi ale raczej jak każdy inny człowiek - będą w tłumach obok Jezusa, i bez znaczednia będzie ich katolicyzm... Dlatego nie marnuj życia na bycie w jakiejś sekcie czy religii - ale udowodnij wiarą jak prawdziwy i żywy jest Jezus i BÓG.
Kazimierz2019.07.16 1:38
Rafal Ale Jezus ,gdy przyjdzie na ziemię, to będzie nas sądził z całego życia ! Czyli musimy uważać jak postepujemy, aby mieć większość dobrych , a nie złych uczynków!
andrzejhahn32019.07.15 19:24
niedoczekanie wasze katole
Typowy katolik2019.07.15 17:32
Ja staram się jak mogę być katolikiem w życiu codziennym. Pluję wkoło jadem, wyzywam wszystkich co nie wierzą w banialuki, w które ja jako katolik muszę wierzyć. Nie przeszkadza mi ukrywanie pedofilii w kościele. Co tydzień do kościoła, a potem schabowy i wódeczka do obiadku. Najbardziej cieszy mnie jak sąsiadowi coś nie pójdzie. Czy wszystko robię ok?
Katarzyna2019.07.15 18:26
SŁUCHAJ TY TYPOWY...." Widzę, że jesteś po tym schabowym i wódeczce !!! Pieprzysz jak "walnięty młotkiem w łeb" ! Typowy, to ty jesteś, ale POke-rmon, sądząc po wpisie! Resztę daruj sobie! Szkoda czytać twoich bzdur!
Wszyscy umrzemy2019.07.15 15:56
A może by tak być... dobrym człowiekiem w życiu publicznym? Tak dla odmiany. Zrezygnować już z tej wyimaginowanej wojny, którą KK toczy z wymyślonymi wrogami?
atsilaeR2019.07.15 17:38
Niezbyt ogarnięty tłum potrzebuje wroga. Spójrz na kaczorka, non stop gada o jakiejś wojnie, że przed czymś muszą się bronić, ale nigdy nie jest doprecyzowane przed czym. Jak widać taka metoda działa. Klechy zauważyły, że można takie bajdurzenie spokojnie głosić też z ambony, bo większość i tak tego nie przemyśli, a przyjmie za prawdę objawioną. Z resztą to sposób stary jak świat...