Jak podkreślił Jusow, na Kremlu pojawiły się mocne niepokoje po decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina z powodu zbrodni wojennych, jakich się dopuścił, w tym głównie na dzieciach.

- „Mówi się już nawet o poszukiwaniu następcy Putina i to bynajmniej już nie Putin go szuka" - powiedział Jusow.

- Sędziowie uznali Władimira Putina za winnego zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności - w tym dzieci - oraz bezprawnym przesiedleniu ludności - w tym dzieci - z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji – pisał w piątek portal polsatnews.pl.

- "Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób" – możemy przeczytać w uzasadnieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Jak oświadczył w komunikacie szef składu orzekającego, sędzia Piotr Hofmański, „międzynarodowe prawo zabrania deportacji mieszkańców okupowanego kraju. Dzieci są pod specjalną ochroną prawną”.

Oficjalne udokumentowane dane mówią, że Rosjanie wywieźli z Ukrainy od początku wojny 16 226 dzieci. Do rodzin w Ukrainie powróciło ich zaledwie 308.

- To ważny moment w tym procesie. Sędziowie uznali, że przedstawione oskarżenia są uzasadnione. Międzynarodowy Trybunał Karny wykonał swoją część pracy, wydał nakazy aresztowania. Ich wyegzekwowanie zależy od międzynarodowej współpracy – podkreślił Hofmański.

Poza Putinem Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie wojenne oskarżył także pełnomocniczkę prezydenta Rosji ds. praw dziecka Marię Lwową-Biełową, za którą także wydano nakaz aresztowania.

Działania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej w okresie od 24 lutego 2022 roku – czytamy w uzasadnieniu Trybunału w Hadze - stanowią naruszenie art. 8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego.

- „Nakazy aresztowania zostały wydane na podstawie wniosków złożonych przez Prokuraturę w dniu 22 lutego 2023 roku" - podaje Międzynarodowy Trybunał Karny.