Rosyjskie media opublikowały nagranie audio z rozmowy oficerów Luftwaffe, w której omawiano możliwość użycia niemieckich pocisków manewrujących Taurus na Ukrainie. Nagranie to wywołało kontrowersje i oskarżenia ze strony Rosji, sugerujące, że Niemcy mogą być zaangażowane w planowanie ataku na most krymski albo nawet na sam Krym.

Mimo że oficerowie Luftwaffe jedynie dyskutowali o scenariuszach, w których Ukraina mogłaby użyć rakiet Taurus, kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, dotychczas odmawiał wysłania tych rakiet na Ukrainę. Decyzja ta spotkała się z naciskami ze strony Wielkiej Brytanii i Ukrainy, które chciałyby wykorzystać te pociski w celach zatwierdzonych przez stronę niemiecką.

Publikacja rozmowy oficerów Luftwaffe przez Rosję w efekcie doprowadziła do utrzymania stanowiska przez kanclerza Scholza w sprawie odmowy dostarczenia rakiet Taurus na Ukrainę.

Jak czytamy, wydarzenie to może wpłynąć na relacje dyplomatyczne między Niemcami i ich sojusznikami oraz na dalsze negatywne postrzeganie Niemiec jako partnera w ramach wspólnoty międzynarodowej.