Części obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego od teraz już, w myśl putinowskiej legislatury wchodzą w skład państwa zarządzanego przez krwawego dyktatora.

W poniedziałek traktaty ratyfikowała jednogłośnie rosyjska Duma, a następnego dnia podobną decyzję podjęła Rada Federacji, będąca izbą wyższą rosyjskiego parlamentu. Natomiast w dniu dzisiejszym traktaty zostały opublikowane zgodnie z obowiązującymi w Rosji aktami prawnymi.

Nielegalnej, siłowej aneksji 18 proc. terytorium ukraińskiego państwa dokonanej przez putinowską Rosję nie uznaje oczywiście społeczność międzynarodowa. Jedynym państwem, które wyłamało się w tym względzie ze światowej jednomyślności był północnokoreański reżim.

W myśl traktatów podpisanych przez Władimira Putina granice separatystycznych republik w Donbasie oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego stały się teraz w uznaniu Rosji granicami Federacji Rosyjskiej.

Jednak do 1 stycznia 2026 roku trwać ma tzw. okres przejściowy i dopiero wówczas wspomniane anektowane terytoria mają formalnie wejść w myśl legislatury putinowskiego reżimu w skład Federacji Rosyjskiej.