Prezydent udzielił dziś wieczorem wywiadu Telewizji Republika. W rozmowie z red. Michałem Rachoniem odniósł się m.in. do sposobu, w jaki prokuraturą zarządza minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

- „Pan Adam Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa. Wymyślił sobie kompletnie bezprawny sposób wyłonienia nowego Prokuratora Krajowego i i go zrealizował - wbrew moim protestom. Ja napisałem w tej sprawie listy zarówno do pana Bodnara, jak i do premiera, protestując przeciwko temu. Protestowały przeciwko temu także inne organizacje”

- przypomniał.

- „Były takie organizacje, które odmówiły swojego udziału w procedurze konkursowej właśnie twierdząc, że jest ona pozbawiona podstaw prawnych, że - krótką mówiąc - jest bezprawna. W związku z czym pytam, jaka prokuratura?”

- dodał.

Andrzej Duda ocenił, że decyzje podjęte przez ministra Bodnara mogą doprowadzić do sytuacji, w której działania prokuratorów zostaną uznane za wadliwe prawnie. Jego zdaniem wkrótce może dojść do „podważanie wyroków wydanych przez sądy z punktu widzenia właśnie ich prawidłowości proceduralnej”.

W ocenie głowy państwa, minister sprawiedliwości od początku swojego urzędowania „łamie wszystkie reguły”, robiąc to „przy poklasku pani von der Leyen i innych członków Komisji Europejskiej”.

- „Teraz mamy dopiero prawdziwe połamanie całkowite rządów prawa i teraz mamy rzeczywiście prawdziwe bezprawie”

- oświadczył prezydent.