Dotychczas osoby pragnące dokonać takiej zmiany musiały przedstawiać dwie opinie psychologiczne i oczekiwać na orzeczenie sądu. Teraz pełnoletnie osoby transseksualne, interseksualne oraz niebinarne będą mogły dokonać pożądanych zmian za pomocą prostego oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego.

W przypadku dzieci poniżej 14 roku życia rodzice będą mogli złożyć niezbędne oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego, jednak z poszanowaniem woli dziecka. Dzieci powyżej piątego roku życia muszą wyrazić zgodę, a młodzież w wieku 14 lat i starsza może dokonać zmiany samodzielnie, ale tylko za zgodą rodziców. W obu przypadkach wymagane jest oświadczenie o wcześniejszym doradztwie.

Ustawa spotkała się z krytyką ze strony niektórych partii, takich jak CDU/CSU, AfD i Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW). CDU/CSU skrytykowała możliwość zmiany płci przez nieletnich, podkreślając zaniedbanie funkcji ochronnej państwa wobec dzieci i młodzieży. Z kolei AfD uznała ustawę za "ideologiczny nonsens", a BSW wyraziła obawy co do zmiany pojęcia płci z faktu biologicznego na kwestię stanu umysłu.

Należy też zauważyć, że nowa ustawa nie nakłada ograniczeń co do częstotliwości zmiany wpisu płci, jednak wprowadza roczny okres blokady, po upływie którego będzie możliwa nowa zmiana. Teoretycznie osoba może więc zmieniać wpis dotyczący płci co roku.