Kilkaset osób zgromadziło się wokół pomnika św. Jana Pawła II przy katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Spotkanie uświetniła górnicza orkiestra. Uczestnicy wspólnie się modlili, odtworzono też fragmenty wystąpień papieża i ulubione przez niego pieśni. Przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze. Ze sceny odczytano „Manifest” w obronie Jana Pawła II.

- „My, społeczność woj. śląskiego, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek ataków na świętość papieża Jana Pawła II. Nie zgadzamy się na falę agresji, wymierzoną w osobę, dzieło, wielkość i świętość Jana Pawła II. Ataki te bazują na kłamstwie, manipulacji i preparowaniu fałszywych dowodów, które to metody stosowały już służby komunistyczne, aby zniszczyć autorytet papieża Jana Pawła II”

- podkreślają autorzy.

Przypomniano o roli papieża z Polski w obaleniu komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

- „To św. Jan Paweł II jako pierwszy rozpoczął bezprecedensową, zdecydowaną i systemową walkę z przestępczością seksualną wobec dzieci i przeciwko zjawisku pedofilii wśród duchownych (…) Nie wolno nam milczeć, nie wolno pozwolić na deptanie świętości proroka naszych czasów. Jan Paweł II jest dla nas wzorem i nie możemy patrzeć z obojętnością na szarganie jego autorytetu. Papież Jan Paweł II był, jest i pozostanie dla nas wielkim świętym, który bez reszty oddał życie Bogu i umiłowanej ojczyźnie”

- stwierdzono w „Manifeście”.

Podobne inicjatywy organizowane są również w innych miejscach Polski. W Nowym Targu kilkaset osób wzięło wczoraj udział w marszu w obronie Jana Pawła II zorganizowanym przez lokalnych mieszkańców we współpracy z parafią św. Jana Pawła II.

- „To była oddolna inicjatywy. Tak po prostu czuliśmy, że musimy to zorganizować, stanąć w obronie naszego papieża”

- powiedziała wiceprzewodnicząca rady powiatu nowotarskiego Józefa Guziak, cytowana przez portal gazetakrakowska.pl.

- „Papież był zawsze z nami za życia, a teraz my musimy być z nim po śmierci. Wiemy, że jest on na pewno święty”

- dodał Robert Chowaniec, mieszkaniec Poronina.

Na czele marszu szedł strażak niosący relikwie św. Jana Pawła II. Uczestnicy odmawiali różaniec, aby na koniec wziąć udział we Mszy św. celebrowanej w sanktuarium św. Jana Pawła II.