-
Kukurydza na kiszonkę - dlaczego to dobry wybór?
-
Odmiany kukurydzy na kiszonkę - czym się kierować przy wyborze?
Kukurydza na kiszonkę - dlaczego to dobry wybór?
Kiszonka to nic innego jak objętościowa pasza dla bydła i stanowi dla zwierząt jedno z podstawowych źródeł energii. Jej popularność rośnie w wielu krajach europejskich, w tym również w Polsce. Bardzo istotne jest to, że uprawy kukurydzy na kiszonkę to niezwykle skuteczny sposób na utrzymanie wysokiego poziomu mleczności krów, jak również przyrostu opasów. To z kolei przekłada się na optymalną wydajność gospodarstwa rolnego.
Należy pamiętać o tym, że przeznaczona na kiszonkę kukurydza powinna być odpowiednio dobrana - tak, aby stała się wartościowym pokarmem dla zwierząt. W praktyce mowa o tym, że powinna wyróżniać się wysoką zawartością suchej masy w duecie ze skrobią. Dzięki temu może pochwalić się wysoką wartością energetyczną, a przy tym zwierzęta hodowlane nie mają trudności z jej szybkim strawieniem. Dobrej klasy kukurydza na kiszonkę do inwestycja w przyszłość.
Trzeba jednak mieć na uwadze to, że do uprawy kukurydzy na kiszonkę niezbędne jest postawienie na inne odmiany niż w przypadku produkcji ziaren. W grę wchodzi przede wszystkim termin i gęstość siewu, a przy tym dojrzałość roślin w chwili zbioru. Ważnym czynnikiem wpływającym na jakość jest również metoda zbioru i konserwacja.
Odmiany kukurydzy na kiszonkę - czym się kierować przy wyborze?
Aby uzyskać biomasę kukurydzy z wysokim udziałem kolb i to w dodatku w satysfakcjonujących ilościach, należy dużą wagę przywiązać do odmian kukurydzy, które pojawiają się w naszych gospodarstwach. Odpowiednio dobrana odmiana kukurydzy to większa część sukcesu.
W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze wysokość plonowania, a także liczbę FAO - wczesność kukurydzy. Nie bez znaczenia pozostaje również typ ziarna i wartość parametru “stay green”. Wielu hodowców zna go również pod nazwą “efektu zielonego liścia”. Bardzo istotnym czynnikiem jest również udział kolb w zebranej masie, jak również odporność na choroby. Przed zakupem należy sprawdzić również wymagania glebowe rośliny - przy wydajnej uprawie kukurydzy na kiszonkę jest to niezwykle ważne.
Na jaką odmianę postawić, gdy mamy do czynienia ze słabą glebą? Warto pamiętać o tym, że nasiona kukurydzy przeznaczone do produkcji kiszonki nie mają szczególnie wygórowanych wymagań. Większość gleb znajdujących się na polskich terenach znakomicie nadaje się do uprawy kukurydzy z myślą o kiszonce. Co więcej - nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na wysiew na glebach klasy bonitacyjnej od II do IVb. Czasem również zdarza się, że na dobre rezultaty możemy liczyć również w przypadku gleby w klasie bonitacyjnej V.
Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość plonowania kukurydzy. Trzeba wziąć pod lupę nie tylko plon świeżej masy, ale także udział kolb. Przyjmuje się, że dobrym wynikiem jest już ten na poziomie 50%. Ponadto istnieje ścisła zależność między wysokością plonowania, a wczesności odmiany kukurydzy. Późniejsza oznacza najczęściej większy plon, a tym samym większą wydajność naszego gospodarstwa.