Oprócz tego Jabłoński powiedział, że UE powinna zakazać wydawania Rosjanom wiz, umożliwiających im wjazd do krajów Wspólnoty. Oprócz tego, sankcje powinny objąć także wizy już wydane, ponieważ „zwykli Rosjanie niestety popierają Putina i siłą Putina tkwi też w tym, że on nie musi się obawiać rewolty społecznej”.

– Uważamy, że wizy Schengen wydane wcześniej Rosjanom należy anulować. Nie możemy dawać oddechu i wentyli, które będą pozwalały mówić Putinowi: „są sankcje, ale sobie radzimy. Zobaczcie, możecie cały czas gdzieś jeździć, możecie cały czas się bawić” – podkreślił Jabłoński i dodał, że Rosjanie „mogą jeździć praktycznie wszędzie, bo strefa Schengen pozwala na to. To niestety jest bardzo demoralizujące i podważa wiarygodność Unii”.

Zdając sobie sprawę z tego, że Putin ma maniakalną obsesję na punkcie Ukrainy i jest gotów wrzucić miliony Rosjan do pieca wojny tylko po to, by zemścić się na Ukrainie za to, że uniemożliwiła mu odrodzenie stalinowskiej strefy wpływów w Europie, wiceszef MSZ prognozuje, że dopóki kremlowski zbrodniarz wojenny będzie żył, wojna się nie skończy.

„Z pewnością Putin będzie atakował Ukrainę. Na pewno Putin chciałby, jeśli tylko będzie miał taką możliwość, ponownie zaatakować Kijów. Trzeba być gotowym na to, że ta inwazja będzie trwałą ataki będą cały czas ponawiane, będą coraz bardziej intensywne, że będą kolejne fale mobilizacji, masy sprzęty – nawet starego, nawet tego nie do końca sprawnego. Ale ta ilość będzie ogromna i to będzie miało duże znaczenie. Stąd pomoc dla Ukrainy jest potrzebna jak najszybciej, też w jak największej ilości” – powiedział wiceszef MSZ podkreślając, że: „Warunkiem jakiegokolwiek trwałego pokoju w Europie jest to, żeby Ukraina przepędziła Rosję ze swojego terytorium”.

Jagiellonia.org