- Litewscy parlamentarzyści podkreślają, że formacja ta przyczynia się do realizacji imperialistycznych ambicji Kremla – czytamy na portalu TVP Info.

Grupa ta – przypominają litewscy deputowani – uczestniczyła w aneksji Krymu w 2014 roku, brała udział w działaniach wojennych na wschodzie Ukrainy w 2015 roku. Obecnie natomiast najemnicy tej grupy dokonują na Ukrainie i nie tylko ciężkich mordów, w tym zbrodni wojennych.

Jak czytamy w dokumencie litewskiego parlamentu, najemnicy Wagnera od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 r. „zabijają i torturują ukraińskich cywilów, bombardują domy i inne obiekty cywilne, co jest równoznaczne z aktami terroryzmu”.

Co szczególnie istotne, litewski Sejm podkreślił, „że członkowie tej organizacji są wspierani przez rosyjski rząd, który dostarcza im uzbrojenie i pojazdy opancerzone oraz umożliwia korzystanie z infrastruktury wojskowej”.