80 lat temu Niemcy zamordowali pacjentów szpitala w Chełmie - zdjęcie
13.01.20, 09:45Fot. via Wikipedia, CC 0

80 lat temu Niemcy zamordowali pacjentów szpitala w Chełmie

1

80 lat temu, 12 stycznia 1940 roku Niemcy zamordowali pacjentów polskiego szpitala psychiatrycznego w Chełmie. Był to pierwsza tego typu masakra na ziemiach Polski.

Akcja o kryptonimie T4 rozpoczęła się 1 września 1939 roku wraz z dekretem Hitlera o „eutanazji” - przypomina serwis Solidarni 2010. Pierwszymi ofiarami były dzieci, które uznano za „byt niegodny życia”. Już wiosną 1939 roku powstała „Komisja Rzeszy do Spraw naukowej rejestracji ciężkich dolegliwości dziedzicznych i wrodzonych”, której celem było mordowanie dzieci i młodzieży do 16 roku życia, przeważnie z ciężkimi lub bardzo ciężkimi upośledzeniami.

Szczegóły planu, którego celem było zlikwidowanie na terenie Niemiec osób umysłowo chorych Hitler przedstawił 20 lub 21 września 1939 roku w Sopocie, w „Grand Hotelu”. Miało to wpłynąć na „udoskonalenie rasy” i utrzymanie „czystości niemieckiej krwi”.

Pierwszy polski szpital, który poznał okrucieństwo Niemców, to szpital psychiatryczny w Chełmie. To tutaj 12 stycznia 1940 roku doszło do pierwszej tego typu masakry.

Personel miał opuścić placówkę w ciągu 10 minut. Zostawiono jednak 10 pielęgniarzy, którzy mieli wyprowadzać chorych. Pacjentów Niemcy rozstrzeliwali przy wejściach do budynków szpitalnych. Tych, którzy się opierali, wyrzucano przez okna i dobijano na podwórzu. Łącznie zamordowano 300 mężczyzn, 124 kobiety oraz 17 dzieci.

tag/solidarni2010.pl,Fronda.pl

Komentarze (1):

JS2020.01.13 10:06
Deutschalnd, Deutschland uber Alles, chcieli zaprowadzić w całej Europie w 1939. Przyznali sobie prawo karania śmiercią w przypadku stawiania oporu. Klęskę przekuli na sukces przez pomnożenie pieniądza, którym teraz (jak pewien inny naród), znowu zza kulis rządzą w Europie. Teraz też mordują ale inaczej. Jak za Hitlera demokracja zaczęła być niebezpieczna dla jego planów i została zamordowana i zastąpiona dyktatem, tak Niemcy swoją agenturą rozwalają niebezpieczne dla ich interesów demokracje w innych krajach, (jak USA niewygodne dla nich rządy na świecie). Pozdrawiam