Żyd polski patriota przeprasza za ubeków żydowskiego pochodzenia - zdjęcie
11.05.13, 08:28Fot. Wikipedia

Żyd polski patriota przeprasza za ubeków żydowskiego pochodzenia

14

To niezwykły tekst, w którym Ryszard Praszkier pokazuje, że dialog, rozmowa jest możliwa, że dialog polsko-polski, w którym uczestniczą Polacy i Polacy żydowskiego pochodzenia nie musi oznaczać nieustannego biczowania Polaków zarzutami antysemityzmu, i udawania, że problem nadreprezentacji osób żydowskiego pochodzenia w służbach nie istniał. Praszkier pokazuje, że z tego zaklętego kręgu można wyjść i pokazać, że nas Polaków, niezależnie od pochodzenia etnicznego, może łączyć nasza Rzeczypospolita.

Lektura Praszkiera wskazuje także na winy części Polaków, nie ukrywa elementów antysemickich, ale... wskazuje także na manipulacje czy myślowe błędy, których dopuszcza się druga strona. I w ten sposób pokazuje, że rozmowa jest możliwa, że istnieje możliwość współpracy i wzajemnej obrony. - Według mnie szczególnie osoby pochodzenia żydowskiego powinny aktywnie argumentować przeciwko antypolonizmowi, tak jak przeciwko antysemityzmowi powinni protestować Polacy niemający żydowskich korzeni” - zaznacza.

TPT/Rzeczpospolita

Komentarze (14):

anonim2013.05.11 8:36
Wszystko pięknie tylko czy Zydzi odstąpią od róznych odszkodowań jakie chca od Polski wyciągnąc.
anonim2013.05.11 8:54
No proszę. Słuchałem kiedyś wywiadu z żydem w peruce ( nie mylić z jarmułką) Waissem Szewachem. I tenże , żyd twierdził, że ci którzy służyli w UB i mordowali patriotów polskich sprzeniewierzyli się religii żydowskiej i dlatego nie byli żydami.... więc przepraszać ani korzyć się nie ma za co.
anonim2013.05.11 9:13
Podoba mi się. Tak trzymać, a zminimalizuje się ciągłe biczowanie Polaków antysemityzmem, czy przemilczanie lub wybielanie okrutnych zachowań żydowskich.
anonim2013.05.11 9:27
No ale bądzmy konsekwentni,jak ktoś przeprasza to przyznaje się do winy. A jak się przyznaje to niech zadośc uczyni finansowo. Uczmy się od Żydów oni tak robią z kazdym kto ich przeprosi.
anonim2013.05.11 9:50
Corve, coś podobnego słyszałem kiedyś o Polakach. Kiedyś jakiś gość mnie przekonywał, że polscy siepacze komunistyczni nie byli Polakami, bo sprzeniewierzyli się Polsce. W ten sposób zostali magicznymi, beznarodowymi "komunistami". Żeby było zabawniej, ten sam facet oburzał się na używanie "nazistów" zamiast Niemców/Austriaków.
anonim2013.05.11 10:12
Boomstein nazwał Kowalskiego złodziejem i przegrał w sądzie Proszę przeprosić Kowalskiego może pan to zrobić tutaj na sali przy wszystkich ,orzeka sąd. Boomstein wstaje i mówi To ja przepraszam,Kowalski on nie jest złodziejem????? No ale to było przed wojną.
anonim2013.05.11 10:34
Czyli "przeprasza" ale jednak także 'wskazuje także na winy części Polaków". A co, za mało przyszłych pracowników UB i autorów Kosińskich uratowali? Już mnie ta monotonia nudzi. W zamian proponuję pracę prof. Kevina MacDonalda pod znamiennym tytułem"Kultura krytyki. Ewolucjonistyczna analiza zaangażowania Żydów w XX-wieczne ruchy intelektualne i polityczne" wyd. Alatheia stron 615. Na stronie 200 m.in. taka uwaga w ramach 'wstępu": "...Cały ten epizod historyczny ilustruje złożoność tożsamości żydowskiej, a także wielką wagę oszukiwania siebie i racjonalizacji jako aspektów żydowskiej ewolucyjnej strategii GRUPOWEJ (..) Skala oszukiwania siebie i racjonalizacji w sprawie roli rządu zdominowanego przez Żydów i jego żydowskich zwolenników w EKSTERMINACJI nieżydowskich elit narodowych, w ZWALCZANIU polskiej kultury narodowej i Kościoła katolickiego, gdy JEDNOCZEŚNIE rozwijano świecką kulturę żydowską, a także w sprawie własnego sukcesu ekonomicznego, gdy jednocześnie wprowadzano zasady gospodarcze zaprzęgające gospodarkę polską na rzecz gospodarki radzieckiej i zmuszając resztę społeczeństwa do ciężkiej pracy i poświęceń,była zaiste ogromna...", Amerykański psycholog ewolucyjny mówi tu o instalowaniu w latach 1944 - 1956 w PRL komunizmu sowieckiego rękami żydowskich "pełnomocników". Ale kiedy się ten kawałek wstępu czyta, ma się wrażenie, że prof. MacDonald nie tylko pisze o latach 1944-1956 ale i o latach 1989-2013!! PS. No to lecę na działkę, sadzonki czekają.
anonim2013.05.11 10:51
Dobry tekst. Cieszy. Shalom! Ben Gurion, twórca Izraela określił pobratymców komunistów tuż po wojnie "szumowinami judaizmu" a u nas co niektórzy wciąż bronią tezy ,że była to........ "śmietanka"
anonim2013.05.11 11:54
Jesli ci co mordowali Polakow nie byli Zydami, to ci co mordowali Zydow nie byli Polakami,bo Polak to Katolik. Prawda panie Weiss Szewach? :) I problem roszczen rozwiazany.
anonim2013.05.11 14:19
Dobrze, że przeprosił, ale kto on jest? Ktoś znany, reprezentuje kogoś?
anonim2013.05.11 14:50
Rzecz oczywista, że byli, są i będą polscy patrioci żydowskiego pochodzenia i chwała im za to. Ale w tej wypowiedzi nie podoba mi się: "wraz z innymi Polakami przyczynili się do umocnienia okupacji sowieckiej w Polsce, do stworzenia systemu opresji i represji.". Po co ten dodatek rozmydlający odpowiedzialność? W tamtym czasie ci inni Polacy nie mieli nic do gadania. I brakuje tu konkretów o rozlicznych zbrodniach na Polakach, np. współpraca z sowietami (np. Kresy w 39 r.). Wydźwięku tego symbolicznego aktu ekspiacji nie podkreśla choćby ogólne określenie ogromu zbrodni (miejsce, liczba ofiar) popełnionej na naszym katolickim narodzie. I ciągłe wtręty o antysemityzmie: ma on tyle współnego z rzeczywistością co polowanie na czarownice w średniowieczu: polowania były, były ofiary, ale czy na pewno wszystkie spalone na stosie kobiety były czarownicami?
anonim2013.05.12 9:57
Przeprosiny na łamach dziennika są pięknym wyrazem indywidualnej wrażliwości moralnej pana Ryszarda Praszkiera.Dziękuję w imieniu własnym i mojej rodziny.Znamy osobiście wielu uczciwych ludzi paru innych nacji również będących szczerymi polskimi patriotami. Aby jednak pojąć cokolwiek z tożsamości, rozumienia prawdy i różnych kodów kulturowych jako przyczyny nieporozumień w podjęciu owocnego dialogu polsko-żydowskiego polecam bazową publikację "KOŚCIÓŁ,ŻYDZI,POLSKA. Z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim rozmawiają: Grzegorz Górny i Rafał Tichy", Fronda, Warszawa 2009. Bez chociażby tej lektury nadal poruszać się będziemy w temacie jak dzieci we mgle.
anonim2013.05.12 10:15
http://www.youtube.com/watch?v=QdZo_X_H-ds
anonim2013.05.12 19:23
@ stefan12 Proszę o link do tego forum