Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Zlikwidować ,,Dzień Islamu'' - zdjęcie
26.01.19, 09:15

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Zlikwidować ,,Dzień Islamu''

25

Niedawno, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski w niektórych środowiskach katolickich obchodzono tzw. Dzień Judaizmu – niebawem, gdyż w sobotę 26 stycznia bieżącego roku, będziemy mieli do czynienia z podobnego rodzaju "świętem" to znaczy "XIX Dniem Islamu w Kościele katolickim". I przy tej okazji, warto zadać kilka pytań o sensowność i formułę takich obchodów.

Jaki bowiem pozytywny sens ma celebrowanie istnienia religii, której ważnymi cechami są odrzucenie takich fundamentalnych dla chrześcijaństwa prawd jak: boskość i zbawcza śmierć Pana Jezusa Chrystusa oraz istnienie jednego Boga wszechmogącego w trzech Osobach? Czy tego rodzaju dowartościowywanie tej błędnej religii pomoże muzułmanom dostrzec prawdziwość wiary chrześcijańskiej czy może jeszcze bardziej utwierdzi ich w tym, że to ich religia jest tą prawdziwą?

O jakim "Słowie Bożym" będzie mowa podczas niektórych z wydarzeń towarzyszących "Dniowi Islamu"? Przykładowo, podczas krakowskich obchodów "Dnia Islamu" w miejscowej bazylice ojców franciszkanów ma odbyć się spotkanie modlitewne pod nazwą "Nabożeństwo Słowa Bożego", w którym to udział weźmie tak katolicki ksiądz, jak i muzułmański mufti. Czy jednak chodzi tu o rzeczywiste absolutnie nieomylne i bezbłędne Słowo Boże, którym jest Pismo święte czy może również o skażonymi licznymi błędami Koran, w którym elementy prawdy zmieszane są z diabelskimi kłamstwami? Czy nie jest skrajnie dwuznacznym pomysłem nazywanie chrześcijańsko-muzułmańskich modlitw właśnie w taki, nawiązujący do Bożego Słowa sposób?

Można też zapytać o to, czy w ramach międzyreligijnych ugrzecznień często towarzyszących obchodom "świąt" w rodzaju "Dni Islamu" założyciel religii muzułmańskiej, czyli Muhammad (znany w Polsce szerzej jako "Mahomet") będzie nazywany "prorokiem"? Jednak w rzeczywistości był on przecież "fałszywym prorokiem"? A wszak różnica pomiędzy "prorokiem" a "fałszywym prorokiem" jest taka, jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym. Czy tego rodzaju słowna nomenklatura nie jest pewnego rodzaju utwierdzaniem muzułmanów w ich błędach oraz mieszaniem chrześcijanom w głowach?

Wszystkiego powyższego nie piszę po to, by "wyżywać" się nad islamem oraz muzułmanami. Sam widzę, iż krytyka tej religii (równieża, może nawet głównie, po stronie chrześcijańskiej i konserwatywnej) przybiera nieraz przesadzone, a czasami nawet jawnie niesprawiedliwe formy. Nie jest bowiem zbyt daleka droga od krytykowania np. agresji, jaka ma być częścią islamu do poddawania w wątpliwość Boskiej wiarygodności Starego Testamentu, w której Bóg też nieraz aprobuje stosowanie przemocy czy też kwestionowania tradycyjnie chrześcijańskiej nauki o wojnie sprawiedliwej. Nie jest słuszne pomstowanie na surowe prawa krajów islamskich w sferze obyczajowej, gdyż nawet jeśli być może są one czasami zbyt daleko idące to zasadniczo rzecz biorąc właściwe jest karanie przez władze cywilne takich nieprawości jak cudzołóstwo (czyli niewierność małżeńska), czyny homoseksualne, pornografia lub pijaństwo. Nie należy też robić z islamskich hidżabów jakichś symboli absolutnej opresji, albowiem wówczas uderza się też w wielowiekową tradycję ubierania się chrześcijańskich niewiast, której zasadniczymi elementami była też długa suknia i nakrycie głowy – tradycję zniszczoną przez dwudziestowieczną inwazję nieskromnych i bezwstydnych mód. Jest jednak różnica pomiędzy sprawiedliwym i rozsądnym uznaniem mniej lub bardziej pozytywnych elementów islamu a dowartościowywaniem tej zasadniczo błędnej religii jako takiej. Niestety, obawiam się, że sam fakt istnienia "świąt" w rodzaju "Dnia Islamu" przyczynia się również do tej utrwalania tej drugiej postawy.

Mirosław Salwowski

Komentarze (25):

Ryszard - były działacz opozycji antykomunistyczne2019.01.28 15:43
Proszę Państwa ! Z DIABŁEM się nie rozmawia , DIABŁA nie nawrócisz , ani słowami miłości ani żelazną rózgą . Niech więc błądzi po swojej pustyni życia , w oczekiwaniu na naiwnych wędrowców . Szatańskie wersety krążą po świecie szerząc ŚMIERĆ i ZNISZCZENIE . Aktualnie zalewają TZW CHRZEŚCIJAŃSKĄ EUROPĘ . Widać trujące owoce tego faktu , czym jest szatański werset .
Abu Janusz2019.01.26 19:42
Mułła Salwowski zawsze przemawia jak prawdziwy salafita, w sumie jakby zalożył kufi to nawet by wyglądał. Przewiduję, że za niedługi czas poirytowany brakiem odbioru i kpinami sam powróci do islamu, bo po prostu wstydzi się przyznać że mu się on podoba i to w najbardziej skrajnej wersji z kamienowaniem grzeszników na ulicach XD. Może Bóg mu wybaczy obelgi pod adresem Proroka.
Batko2019.01.26 14:24
Jestem człowiekiem WIERZĄCYM,czyli Uznaje ,Wierze w Najwyższą Moc-Boga. I wiem że Wiara nie jest równa Religi. Religi powołują Prorocy ,Apostołowie,ba nawet tzw .Syn Człowieczy. Bóg ma WIELE Imion ,tak samo jak każdy z Nas.Są ZASADY,PRZYKAZANIA ,które prowadzą Do Boga ,i od Człowieka zależy czy JE przestrzega.Judaizm ,Islam ,i Chrześcijaństwo ( i tu Kłopot tzw. Syn Boży,a raczej Syn Człowieczy nie jest Współistotny Bogu),to Religie Monistyczne. I całe ALE polega na tym Która Religia Szybciej Prowadzi do Boga.
qwe2019.01.26 13:08
Jan Paweł II całował Koran i odwiedzał braci muzułman w ich meczetach. Fronda opluwa dziedzictwo Jana Pawła II.
Bert2019.01.27 2:12
"Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością?" "Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść4 do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!" Co do JPII i jego pomysłów z koranem i bożkiem allahem - to pomyliłsię okrutnie!
nikt2019.01.26 11:45
O ile mi wiadomo , to mamy PAŃSTWO ŚWIECKIE . Na obchodzenie świąt katolickich nie mamy wpływu , gdyż za bardzo wrosły one w kulturę i tradycję Polaków . Tak robili nasi przodkowie i my to kontynuujemy . Niezależnie od stosunku do Kościoła jesteśmy już genetycznie związani z tymi świętami . A tego nie da się wymazać z genów . Święto Judaizmu w kraju Słowian jest grubym nieporozumieniem . Judaizmu nasi przodkowie nie wyznawali . A że wyznają go przybysze , którym Polska otworzyła swoje drzwi nie jest powodem , by Słowianie akceptowali ten stan rzeczy . Pragniesz mieć swój "dzień " ? Jedź do Izraela i tam go świętuj . Żydzi mają w tej chwili swoje państwo i możliwość wyjazdu . Nie narzucaj mi swoich świąt . A co dopiero dzień Islamu . Niektórzy " Polacy " już całkiem poupadali na głowę . Im wyżej stoi w społecznej hierarchii tym większe zawirowania w głowie . Wsadźcie sobie dla otrzeźwienia głowę w wiadro z lodowatą wodą .
nikt2019.01.26 11:49
Umknęło mi jedno ważne słowo " jesteśmy genetycznie emocjonalnie związani " .
Ekonom2019.01.26 17:56
Prawdziwie ekumeniczna i miłującego bliźniego postawa. (sarkazm) Tak na prawdę to ksenofobiczna, pozbawiona miłości do bliźniego wypowiedź człowieka, który nie kocha bliźniego. Pewnie też nie kocha siebie
nikt2019.01.26 20:52
Sarkazm to mało . Potrafię zionąć gniewem , złością .Nienawiści bo nie znam . Ale kocham siebie . Bliźniemu pomagam nawet ponad swe siły czy możliwości . Kocham Ziemię i wszystko co na niej żyje . Dbam o to w miarę swych możliwości . Ale nade wszystko kocham Boga . A z tzw. " wartości chrześcijańskich" się śmieję . Poczytaj sobie Stary i Nowy Testament. To Ci dobrze zrobi .
antyprawacki bicz2019.01.26 11:25
przede wszystkim należy zlikwidować konkordat, odsunąć szamanów od uczestnictwa w uroczystościach państwowych oraz wyprowadzić religię z polskich świeckich szkół
Mirek2019.01.26 12:34
Przede wszystkim należy wywieźć całe lewactwo do Wenezueli i Korei PN. Lewactwo to nie polacy.
Maria Błaszczyk2019.01.26 22:01
A co jest kryterium polskości? Taki Piłsudski był np. lewakiem. I Daszyński.
Gwizda2019.01.27 1:54
Piłsudski był złym człowiekiem. A co do lewactwa... prawdziwy, szczery lewicowiec nie może byc żadnym Polakiem, bo jego dewiza brzmi: "Związek Radziecki nie jest tylko naszym sojusznikiem, to jest powiedzenie dla narodu. Dla nas, dla partyjniaków Związek Radziecki jest naszą Ojczyzną, a granice nasze nie jestem w stanie dziś określić, dziś są za Berlinem, a jutro na Gibraltarze."
Mirek2019.01.26 11:11
Ktoś w Kościele Katolickim dostaje małpiego rozumu . W krajach muzułmańskich za posiadanie Pisma Świętego można pójść do więzienia albo stracić życie . Ci księża którzy organizują dni islamu chyba powinni iść do psychiatry dopóki jeszcze nie jest za późno .
Ekonom2019.01.26 17:37
No i co to za argument?
bea2019.01.26 10:22
Zaufajmy Panu Bogu byc moze muzumanie sie nawroca Maryje Kochaja i modla sie do Niepokalanej Dla Boga Nie ma rzeczy Niemozliwych
kadghxcyjhgdhfv2019.01.26 11:07
Muzułmanie też chcą abys się nawróciła. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych....co za farmazon
kibic2019.01.26 9:43
Episkopad zgłupiał !!!
zmiecz2019.01.26 10:13
Episkopad? Co to jest?
śmieszny2019.01.26 10:22
No takie coś co się z tego na ścianę puszcza wykresy z takich folijek ;)
lolek kremówka2019.01.26 9:34
Gdyby tak przyjżeć się kronikom kryminalnym Europy... toż to chrześcijanie każdego dnia dopuszczają się morderstw, wyuzdań seksualnych... krótko rzecz ujmując - totalny upadek. Ale o tym się nie pisze, bo to dotyczy nas.
ciekawy2019.01.26 9:52
Chętnie bym się zapoznał z jakimś zestawieniem czy istnieje korelacja między deklarowaną religią a poziomem przestępczości...
T2019.01.26 10:11
Prawda jest taka, że jak jest się w stanie Łaski Uświęcającej to jest się niemal jak święty albo takim samym. I to jest moim zdaniem wyznacznik. Ja sam po sobie to widzę - jaki byłem dla bliźnich kiedy tkwiłem ciągle w grzechu śmiertelnym, a jaki teraz jestem kiedy co Niedzielę przyjmuję Komunię Świętą i odwiedzam Pana Jezusa co najmniej w piątki w kościele oraz modlę się codziennie chociaż cząstkami Różańca i Koronką o piętnastej. W tym za grzeszników, za dusze w czyśćcu cierpiące i w intencjach wynagradzających. Kto takiego nawrócenia nie przeżył na własnej skórze to nawet nie może sobie wyobrazić różnicy. Nie zrozumieją też ludzi tkwiący w grzechu ciężkim jak łatwo jest zwalczać pokusy kiedy się jest blisko Boga. Ja przed laty też bym nie zrozumiał oczywiście i dlatego 25 lat żyłem w grzechach. Polecam się nawrócić i ciągle nawracać później, bo to jest proces :) Miłego dnia
Michał Pasierb2019.01.26 13:20
Dzięki.Tobie również
Mirek2019.01.26 11:15
Gdyby tak przyjrzeć się kronikom kryminalnym Zachodniej Europy to by się okazało że muzułmanie popełniaja procentowo najwięcej przestępstw a do tego nie chcą pracować . Prawie wszystkie zamachy to ich robota . Dlatego Polska powinna być jak najdalej od tej zarazy .