Jak podała TVP Info, dziewięcioro uczniów salezjańskiego liceum we Wrocławiu wróciło właśnie z Liberii, gdzie szaleje ebola . Uczniowie byli tam wolontariuszami na letnim obozie dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. O ich powrocie do Polski, jak podała „Panorama”, nie wiedziały żadne służby sanitarne. Nikt z licealistów, którzy wrócili nie został też przebadany, w związku z czym, na wyprawę i samych salezjanów spada olbrzymia fala krytyki.

„To chyba niebobrze, że nie zrobili im tych badań po przyjeździe. Wtedy nie byłoby czym się tak emocjonować” - komentuje w rozmowie z Fronda.pl ks. Łukasz Kachnowicz, który sam jakiś czas temu wyjeżdżał na misje do Afryki. „Ja byłem w Rwandzie, gdzie mogłem złapać najwyżej malarię. Tam dokąd pojechałem, nie było zagrożenia ebolą” - uzupełnia.

„Świadomość epidemii i zagrożeń była obecna zarówno we mnie, jak i w uczestnikach oraz przede wszystkim w rodzicach. Nikt nie był przymuszony” – bronił się w programie „Po przecinku” w TVP Info salezjanin ks. Jerzy Babiak, organizator wyprawy do Liberii. Z tymi słowami zgadza się rozmówca portalu Fronda.pl. „W Afryce zawsze jest jakieś zagrożenie. Chyba, że się jedzie do pięciogwiazdkowego kurortu w Egipcie” - mówi ks. Kachnowicz.

Sami uczniowie wspominają, że mieli świadomość zagrożeń. Jedna z uczennic, jeszcze przed wyjazdem bała się malarii, jednak to nie malaria, a ebola stanowi prawdziwe zagrożenie. Kiedy obóz, w którym przebywali polscy licealiści, został zamknięty w związku z wybuchem tej śmiertelnej choroby, jeden z uczniów, jak przypomina Dziennik.pl, napisał na Facebooku: „Boże pomóż nam”.

Pojawiają się oczywiste pytania, czy w związku ze świadomością zagrożeń, jest sens organizowania takich wypraw. „Dla mnie to świetni młodzi ludzie, którzy zdecydowali się podjąć ryzyko i ruszyć do Afryki. Pewnie wielu siedzących wygodnie w domu przed telewizorem czy monitorem powie, że to niepotrzebne ryzyko. Ale z tej perspektywy wiele rzeczy może wydawać się niepotrzebnym ryzykiem, bezsensownym zaangażowaniem... A ja widzę w tych młodych prawdziwych bohaterów, którzy wiedząc o warunkach i ryzyku, zdecydowali się pojechać do Liberii i pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebowali. Dzisiaj tak bardzo potrzeba nam takich świadectw ludzi, którzy cenią pomoc, dobro, miłosierdzie... Bardziej idą za głosem serca, dobrego, młodego, szlachetnego serca niż kalkulacji. Tak się rodzą prawdziwi społeczni bohaterowie” - mówi Fronda.pl ks. Kachnowicz.

I na koniec dodaje: „Bardzo cenię ludzi, którzy podejmują ryzyko z myślą o innych. Może się pojawić argument, że to jeszcze licealiści, młodzi. No właśnie. Dorośli często racjonalizują, mówią, że w obliczu ryzyka, nie zrobiliby tego czy tamtego, a w młodych jest na szczęście jakieś szaleństwo”.

MaR