Ojciec Święty Franciszek zarządził wizytację apostolską w diecezji Ciudad del Este w Paragwaju. Chodzi tu o diecezję, która uchodzi za wyjątkowo konserwatywną, przywiązując nadzwyczaj wielką wagę do katolickiej tradycji. Efektem tego jest bardzo duża liczba powołań przyszłych księży i zakonników. Diecezji przewodzi bp Rogelio Livieres.

Nie wiadomo, co będzie mieć na celu wizytacja. Być może chodzi tu o zbadanie pewnych rozwiązań, które pomagają w zwiększaniu liczby powołań. Z drugiej strony organizacja wizytacji przywodzi na myśl sprawę Franciszkanów Niepokalanej, gdzie zakazano Mszy trydenckiej. Franciszkanom otwarcie zarzucano zbyt duże przywiązanie do tradycji, które miało przeradzać się wrecz w lefebryzm. Z kolei w diecezji Ciudad del Este niemal wszystkie parafie odprawiają Msze także w starym rycie.

„Diecezja Ciudad del Este to oaza w teologicznym modernistycznym bagnie Ameryki Łacińskiej” – czytamy na portalu Messa in Latino. Z kolei jeden z księży tejże diecezji obawia się, że może chodzić niemalże o prześladowanie ze strony Watykanu. „Wydaje mi się ważne by zauważyć, że to prześladowanie nie wychodzi od kleru naszej diecezji, w której Don Rogelio Livieres jest ukochanym i wielce szanowanym pasterzem, ale od innych biskupów, którzy nie mają jego zapału. Atak nadchodzi ze strony komisji Episkopatu, które są prowadzone przez progresywistów; Tradycja i katolickie doświadczanie wiary przez biskupa Ciudad del Este jest dla nich nie do zniesienia” – napisał anonimowo ksiądz rzeczonej diecezji.

W Ciudad del Este jest obecnie około 250 seminarzystów. To zdecydowanie więcej niż w  takich archidiecezjach jak Buenos Aires czy Montevideo, gdzie seminarzystów jest jedynie około 30. Zdaniem komentatorów z portalu „Messa in Latino” takie statystyki po prostu drażnią progresywną część Kościoła Ameryki Łacińskiej.

pac/katholisches.info