Udostępnij to ostrzeżenie na FB! Trujące chemikalia w jednorazowych naczyniach - zdjęcie
29.05.21, 09:23Fot. screenshot - YouTube (Cantino opakowania ekologiczne)

Udostępnij to ostrzeżenie na FB! Trujące chemikalia w jednorazowych naczyniach

8

Unia Europejska żegna się ze szkodliwymi dla środowiska jednorazowymi naczyniami z plastiku. Zastąpić je mają naczynia z bambusa czy papieru. Okazuje się jednak, że nie jest to idealna alternatywa. Z raportu unijnych organizacji konsumenckich wynika, że mogą one zawierać szkodliwe toksyny.

Od 3 lipca w żadnym z państw Unii Europejskiej nie będziemy mogli kupić plastikowych naczyń, sztućców, mieszadełek i słomek. Wykonywane z nienadających się do recyklingu tworzyw naczynia są ogromnym problemem dla środowiska. Dlatego korzystania z nich już dziś unika wielu Europejczyków. Zastępują je naczynia wykonywane z bambusa, papieru, trzciny cukrowej, liści palmowych czy drewna. Tymczasem okazuje się, że „ekologiczne” rozwiązania również mogą być szkodliwe.

Przeprowadzone przez organizacje konsumentów z Włoch, Danii, Hiszpanii i Francji badania dowodzą, że połowa z ekologicznych naczyń jednorazowego użytku zawiera szkodliwe chemikalia, a cześć z nich wcale nie jest biodegradowalna. Naukowcy ostrzegają, że toksyczne związki mogą migrować do żywności i gromadzić się w ludzkim ciele.

Unijne organizacje konsumenckie zarzucają też producentom celowe wprowadzanie konsumentów w błąd, reklamując swoje produkty jako „naturalne” i „przyjazne środowisku”.

- „Etykiety zachwalające produkty jako naturalne czy przyjazne środowisku nie mogą być stosowane wobec opakowań, zawierających szkodliwe chemikalia. Takie fałszywe reklamy powodują tylko zamieszanie wśród konsumentów i utrudniają im wybór faktycznie ekologicznych talerzy, słomek lub misek. Zresztą sam fakt, że wiele zastępujących plastik opakowań zawiera wieczne chemikalia pokazuje tylko niestety, że jedna szkodliwa substancja została zastąpiona drugą”

- mówi Monique Goyens, dyrektor generalna unijnej organizacji konsumentów BEUC.

Problemem, na który wskazują organizacje jest fakt, że w przeciwieństwie do uregulowanego prawem UE wykorzystywania plastiku, nie ma regulacji wobec „ekologicznych” opakowań mających kontakt z żywnością.

kak/dw.com

Komentarze (8):

rebeliant2021.05.30 9:44
No to pozostają szaszłyki z kija.
A co ty kaku robisz na Facebooku?2021.05.29 23:47
Wraz z Frondą? Nie wystarczy wam Albikla?
katolik2021.05.29 18:07
ukryta CELOWA depopulacja
Sex Randka2021.05.29 12:32
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, http://zakazanarandka.pl wiecej moich fotek i kontakt i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.29 9:34
Udostępnij to ostrzeżenie na FB! Naukowcy zajrzeli do kościelnych chrzcielnic. Wyniki ich badań są przerażające. Większość próbek jest skażona biologicznie - zawierają groźne bakterie, związki z chemicznych nawozów czy ślady ludzkich odchodów!
naprawdę?2021.05.29 9:49
Oj maniaczku nieokrzesany, a jak CBA zajrzała do skrytek Nowaka to znalazła 4 miliony "odchodów", wynikających z jego groźnych związków.
malgorzata2021.05.29 17:09
Wiekszych bredni na temat wody swieconej nie czytalam! przerazajce jest ,ze piszesz takie kocopaly
Anonim2021.05.29 18:06
Wniosek ? Na co dzień mamy tam do czynienia w każdym kościele z cudem, że nie ma nieustających epidemii ?