Wkładka „Essure” znalazła się pod lupą specjalistów z amerykańskiej Agencji Żywność i Leków (FDA). Użytkowniczki skarżą się na ból i krwawienie spowodowane przez implant.

Implanty Essure zostały dopuszczone na rynek farmaceutyczny w USA w 2002 r. Od tego czasu do FDA sukcesywnie docierały zgłoszenia o efektach ubocznych stosowania wkładek. Urzędnicy przyznali, że ostatnio „otrzymali lawinę skarg od kobiet, którym wszczepiono implant”. Problemy zgłosiło już 5 tys. użytkowniczek wkładki.

Pacjentki najczęściej skarżą się na przewlekły, silny ból podbrzusza, krwawienia, bóle głowy oraz reakcje alergiczne. Wśród powikłań odnotowano także przebicie jajowodu i przedostanie się implantu do wnętrza organizmu oraz przypadki ciąży pozamacicznej.

Metoda Essure jest formą trwałego pozbawienia płodności, proponowaną kobietom powyżej 35 roku życia. Essure jest mniej inwazyjna niż chirurgiczny zabieg sterylizacji, podczas którego jajowody są uszkadzane przez nacięcie, zaklipsowanie albo elektrokoagulację. Nowa metoda polega na umieszczeniu w jajowodach, drogą przezpochwową, metalowych sprężynek. Rozszerzający się implant drażni ścianki jajowodów, zapalnie zmieniona śluzówka przerasta i zamyka światło jajowodu (jajowód „zarasta”).

KJ/hli.org.pl/laboratoryequipment.com/nytimes.com