TYLKO U NAS! ,,Reislamizacja Hagii Sofii wpisuje się w ciąg tureckich prowokacji’’ - Dr Piotr Ślusarczyk dla Frondy - zdjęcie
25.07.20, 16:00Fot. via: Pixabay - sulox32/ screenshot: YouTube (Portal Euroislam)

TYLKO U NAS! ,,Reislamizacja Hagii Sofii wpisuje się w ciąg tureckich prowokacji’’ - Dr Piotr Ślusarczyk dla Frondy

31

Tomasz Poller: Wczoraj, po raz pierwszy od niemal wieku, z minaretów wokół dawnej świątyni Mądrości Bożej - Hagii Sofii, rozległy się śpiewy muezzinów. Wydarzenie niewątliwie symboliczne. Przypomnijmy, że przez niemal tysiąclecie obiekt był świątynią chrześcijańską, najwspanialszą zresztą spośród architektonicznych dzieł chrześcijańskiego Wschodu. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków przez niemal pół tysiąclecia meczetem, zaś od niemal wieku, a dokładnie od 86 lat, stanowił muzeum.

Dr Piotr Ślusarczyk, Euroislam.pl: Wydarzenie symboliczne bezsprzecznie, które jest świadectwem procesów zachodzących w Turcji tak na prawdę od dość dawna. Od jakiegoś czasu pojawiały się próby reislamizacji Hagii Sofii, miały miejsce znaczące gesty jak czytanie Koranu, transmitowane w telewizji. I zawsze było to badanie reakcji społeczności międzynarodowej. Turcja jest krajem, który ma pękniętą tożsamość. Z jednej strony obecna jest tu bardzo silna tradycja islamska, osmańska. Z drugiej strony od czasów Atatürka następował proces modernizacji, sekularyzacji. Co istotne, projekt sekularyzacji opierał się w dużej mierze na bagnetach wojska tureckiego. Rozdział religii od państwa istniał, jak długo rządy opierały się o armię. Ten proces był procesem odgórnym, był zaordynowany podobnie do reform Piotra I, który modernizację Rosji chciał przeprowadzić także przy pomocy dekretów.

O uczynienie obiektu meczetem prezydent Turcji Erdogan zabiegał od lat. Jakie ten gest ma znaczenie w kontekście tureckiej polityki?

Ten gest jest obliczony na utrzymanie władzy przed Erdogana. On chce wykorzystać islam do swoich politycznych celów, do pokazania, że Turcja ma ambicję bycia mocarstwem w regionie. Z punktu widzenia socjologicznego, politologicznego, można powiedzieć, że dziś Erdogan kontynuuje linię Atatürka, z jednym wyjątkiem kwestii sekularyzacji. W polityce Erdogana islam odgrywa bardzo dużą rolę. Decyzja o zamianie muzeum w meczet jest z jednej strony przypięczętowaniem polityki neoosmańskiej, z drugiej ukłonem w stronę konserwatywnego elektoratu. Obecna pozycja geopolityczna Turcji w związku z kryzysem migracyjnym jest zresztą pozycją, o której Erdgan mógł tylko śnić. Ten kryzys jest przez niego rozgrywany po mistrzowsku. Dzisiaj klucz do bezpieczeństwa Europy jest w Ankarze. Trzeba też spojrzeć szerzej, pamiętać o konflikcie cypryjskim, o niezgodnych z prawem międzynarodowym tureckich odwiertach na dnie Morza Śródziemnego na wodach terytorialnych Cypru, o konflikcie między Turcją a Francją. Do tego dochodzi słabość Europy. Słabość polityczna, słabość tożsamościowa. Polityka prowadzona przez Turcję to polityka konfrontacyjna i neoimperialna. Reislamizacja Hagii Sofii jest wydarzeniem wpisującym się w pewien ciąg prowokacji. Dzisiaj widzimy, że te wyobrażenia o Turcji, których trzymali się politycy, dziennikarze, publicyści a nawet naukowcy, okazały się złudne. Chcieliśmy widzieć Turcję nowoczesną, będącą demokratycznym krajem islamskim. Tymczasem Turcja jest dziś państwem autorytarnym. Władza Erdogana to coś między prezydenturą a sułtanatem. Wyprojektowaliśmy sobie wizję Turcji, która nigdy nie istniała. Pamiętamy niedawne debaty o członkostwie Turcji w Unii Europejskiej. Dziś można te analizy szacownych ekspertów wrzucić do kosza.

Zapytam o kwestie religijne, kulturowe. Czy Turcja, zdaniem Pana Doktora, odchodzi od państwa świeckiego, jakim była od czasów Atatürka? A w związku z tym - przy wszystkich różnicach między islamem tureckim a islamem np. w krajach arabskich - nie należałoby się obawiać wzrostu tendencji skrajnych, fundamentalistycznych oraz ich eksportu do Europy?

Partia, z której Erdogan się wywodzi, miała związki z Bractwem Muzułmańskim, z ruchem fundamentalistycznym. Wczorajszy gest to kolejny krok w stronę islamizacji. Tureckie ministerstwo wyznań, Diyanet, wydaje duże pieniądze na to, by utrzymywać meczety w krajach europejskich, aby w ten sposób wywierać wpływ na politykę tych państw. Mamy organizacje takie jak Millî Görüş, działające w Europie, w krajach niemieckojęzycznych, w Niemczech, w Austrii, o charakterze fundamentalistycznym. Choć warto zauważyć, że akurat Wiedeń się przed tym broni. Przypomnijmy choćby wydarzenia sprzed dwóch lat związane z ujawnieniem tego, w jaki spośób tureckie stowarzyszenia prowadzą meczety w Austrii. Dla austriackiej opinii publiczej było już za wiele, gdy okazało się, że dzieci brały udział w rytuałach, będących połączeniem islamu z tureckim nacjonalizmem. Ta aktywność tureckich meczetów sponsorowanych przez Turcję była tak duża, że kanclerz Austrii zdecydował się je zamknąć. Turcja zajęła w jakimś sensie miejsce Arabii Saudyjskiej, która z powodów zarówno procesów modernizacji jak i ekonomicznych, wobec spadku wpływów z ropy naftowej i konieczności oszczędzania, nie jest już tak bardzo aktywna w Europie, gdy chodzi o działalność islamizacyjną. Turcja wydaje ogromne pieniądze na sponsorowanie meczetów, by politycznie ożywić diasporę tureckich muzułmanów. W Niemczech okazało się, że imamowie współpracowali z tureckim rządem, a nawet z wywiadem. Erdogan robi wiele, by ta diaspora była bardziej lojalna wobec Ankary niż Berlina.

Zarówno przedstawiciele różnych wspólnot chrześcijańskich, jak i politycy z różnych stron świata wyrazili swoje obawy, a nieraz i sprzeciw...

Powiem może trochę ironicznie, ale przy wszystkich różnicach co do charakteru wydarzeń, przypomina to aneksję Krymu. Można powiedzieć zgryźliwie: Rosja zajęła Krym, Unia Europejska zajęła stanowisko. Świat może wyrażać swój sprzeciw w sposób jedynie symboliczny, politycy mogą protestować, ale na żaden realny ruch i sprzeciw nikt się nie zdobędzie. Te gesty protestu w sensie politycznym nie będą miały żadnego znaczenia. Tutaj, w sensie symbolicznym zawłaszczono tę przestrzeń, która była dziedzictwem światowym. Jest to coś wstrząsającego. Towarzyszy temu zresztą także pewna kampania pogardy wobec świata chrześcijańskiego, aroganckie próby podkreślania wyższości islamu nad chrześcijaństwem. To zresztą przejawiało się w wystąpieniach Erdogana, który też wielokrotnie odwoływał się do zdobycia Konstantynopola przez Turków. Dziwię się, że świat jest zaskoczony. Bo każdy, kto krytycznie śledził wydarzenia w Turcji, zaskoczony być nie powinien.

 

Komentarze (31):

Szybka Randka2020.07.26 9:28
Szukam miłego i kulturalnego faceta Homo na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21 do 45lat. Mam na imię Adam lat 27, Zainteresowany? wiecej o mnie znajdziesz tutaj www.lexlale.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Adams napisz do mnie i spotkajmy sie!
ceramik2020.07.26 8:05
Gdyby w Europie było więcej prawdziwych ludzi z ja ja mi, to myślę, że Turcji należały by się ''podziękowania'' za ich wieczne hordy i niszczenie Europy. Najechać, rozbroić i do roboty.
Roman2020.07.26 5:33
Wierze ze przyjdzie czas , moze nawet w nie dalekiej przyszlosci , ze Hagia Sophia wroci do prawowitych wlascicieli i bedzie z powrotem chrzescijanska swiatynia , bo to chrzescijanie ja wybudowali.
Glaudiusman2020.07.25 22:54
Widać kim są Turki. Sto lat temu dopuścili się gigantycznego ludobójstwa na Ormianach, przedtem kilka wieków ciągle napadali, mordowali, gwałcili i uprowadzali do niewoli. Z takimi żadnych układów i traktatów. Jak zresztą z całym Islamem. To poganie i to bardzo okrutni.
Szybka Randka2020.07.25 21:44
Chcesz się umówić na SZYBKI SEKS BEZ ŻADNYCH ZOBOWIĄZAŃ? Legendarny portal otworzył ponownie rejestracje. To najstarszy portal erotyczny do umawiania. Tysiące zweryfikowanych profili i lata doświadczenia na rynku czynią serwis numerem jeden! www.exslove.com.pl
matis892020.07.25 21:28
To przede wszystkim obraz zmian jakie zachodzą dzięki Bergoglio Fałszywemu Prorokowi Nie Katolikowi. To symbol masońskiej polityki Bergoglio.
Anonim2020.07.25 20:34
Najpierw Bergoglio obmywał nogi muzułmanom co wzbudziło w świecie Islamu wielki entuzjazm, przymilał się do nich a teraz leje krokodyle łzy. A z nim leją te łzy wszyscy jego wielbiciele i różni inni pożyteczni idioci. A się Erdogan przejmuje, ach jak przejmuje...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 18:08
co wy tam śpicie w tej frondzie??? dajcie jakiś nowy artykuł bo chcę komentarzem wkürwić jakiegoś PiSdowatego katolskiego chüja!
Anonim2020.07.25 20:31
Cymbale. Nie jesteś w stanie nikogo zdenerwować. Repertuar masz bardzo ograniczony. Znacznie większymi "erudytami" byli przedwojenni woźnice warszawscy. Do pięt im nie dorastasz intelygencie.
ceramik2020.07.26 8:07
Czego pragniesz żydzie od Polaków? Gazu? Idź do Niemców.
Kim jest "oficer LWP"?2020.07.25 17:19
Od okazji, jak dzisiaj, "oficer LWP" to jest "j.w". ---------- A kto to jest "j.w"? Zgaduję, że to jest Jan Woleński a raczej Hertrich Woleński, znany żyd polakożerca.
Kim jest "oficer LWP"?2020.07.25 17:15
Może jego własne słowa: "„Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…” - Otóż jak widać "oficer LWP" jest Żydem! A Żydzi jak historia uczy mają "wielki szacunek dla chrześcijan"!
Kim jest "oficer LWP"?2020.07.25 17:11
"oficer LWP" o swoim pochodzeniu: "...moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,…” - ....."oficer LWP" 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐚 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐰 𝐈𝐳𝐫𝐚𝐞𝐥𝐮 𝐮𝐰𝐚𝐳𝐚𝐧𝐚 𝐳𝐚 𝐳𝐲𝐝𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚, a "oficer LWP" pisze tu: .... "𝐩𝐫𝐚𝐤𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐜𝐳𝐲𝐬𝐭𝐞𝐣 𝐧𝐢𝐞𝐦𝐢𝐞𝐜𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐤𝐫𝐰𝐢 ,"
katolik2020.07.25 17:04
Chrześcijanie w Europie odrzucając jedynego Najwyższego Boga, upadlają się. Więc nie ma co płakać, w miejsce pustki wchodzi nowe-stare. Tylko Polska z Częstochową jest ostoją
ryszard2020.07.25 21:18
To ZNACZNIE więcej niż tylko islamizacja Hagii Sofii. To pierwsze uderzenie w jawnym ataku na europejską cywilizację, jeśli nie będzie równoważnej reakcji (zamknięcie największego meczetu w Europie Zachodniej), uderzą mocniej.
gość2020.07.26 9:51
czy my potrzebujemy Turcji? raczej nie. nie wpuszczać ich tu, nie jeździć tam.
stan12020.07.25 16:54
człowieczku k.k.p twoje życie jest w Bożych rękach,jesteś jak trawa która w silnych promieniach słońca usycha,twoje głupie pisanie jest do czasu,będę obserwował na forum,kiedy się skończy czas twoich wypocin tz. twórczych.
oficer LWP2020.07.25 16:52
co za obłuda, Turcja robi co che z obiektami znajdującymi się na ich terytorium i nie musi o nić pytać USA i Izrael jak to robi Polska na kolanach pod rządami PIS-u, to w Polsce nie można nic zrobić bez zgody tych wymienionych i jeszcze eurokołchozu, to jest samodzielność i suwerenność, wy Polaki uważacie , że im bardziej robicie im łaskę tym bardziej jesteście suwerenni, jak amerykanie fikali to im Turcy w jeden dzień zmniejszyli ilość amerykańskich żołnierzy , w Polsce im więcej okupacyjnego wojska tym bardziej POPIS wmawia Polakom, że maja większą suwerenność
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 16:47
Ja mogę bo NIE jestem katolem: "s r a poyebane katole" ---- " ybane PiSdowate partacze" ----------- "PiSie kürewki"! Itp., itd. Jestem zwykłą kürwą żydowską!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 16:37
Jak to jest, że ostatecznie jedyne, co umie PiS-katol , to wulgarnie się odzywać?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 16:42
Jestem starym hooyem żydowskim, należę do B'nai B'rith - Loża Izrael i nienawidzę polaczków-katoli. Jak każdy szanujacy się gudłaj uratowany przez katoli.
kgb2020.07.25 16:46
pis-katol przemawia do ciebie językiem jaki tylko rozumiesz, więc o co masz pretensję
Upadek mendy2020.07.25 16:33
Spuchnięty żydek Kellerstein-Krawczyk wychodzi wręcz z tej swojej pożółklej skóry aby "zaistnieć". Smutny koniec starucha, na garnuszku państwa, przytwierdzony do krzesła inwalidzkiego, w norze z której wyjść nie może.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 16:35
Wstyd mi za moją rodzinę, że mnie na skürwysyna wychowali, moją siostre na kürwe. Na szczęście moja kürwa żydowsko-UB-cka matka i żyd-skürwysyn NKWD-wiec ojciec pozdychali. Kolej na mnie.
oficer LWP2020.07.25 16:53
i w czym masz problem, życzę ci powodzenia, niech ci się to spełni
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 16:29
i co bogu nie reaguje że mu ktoś w domu s r a poyebane katole?
Styki2020.07.25 16:21
Nie bojmy sie nazwac rzecz po imieniu, do Hagii Sofii wprowadzil sie Szatan.
Zbeszczeszczenie meczetu w Kordobie2020.07.25 16:21
przez katolików w co się wpisywało?
Aga Dziedzic💘🏳️‍🌈2020.07.25 16:27
"Zbeszczeszczenie meczetu w Kordobie" - to nie to samo co KONFISKATA! Bezszczeczone kościoły chrześcijańskie w islamskich krajach są na porządku dziennym, nie wspomnę o zbrodniach.
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.25 22:00
Ty się starasz... To widać. Niestety muszę cię zmartwić. Jesteś za głupi żeby podszyć się pod Agnieszkę. 🤣🤣🤣 Jesteś tylko typowym PiSowskim kato- niedoyebem, który elegancko reprezentujesz wszystkich pozostałych. Przynajmniej nikt nie będzie miał wątpliwości...
Tylko Królestwo Obojga Narodów2020.07.25 16:06
wiedziało jak z nimi "rozmawiać": OGNIEM i MIECZEM !