Tylko u Nas! Dawid Wildstein: Platforma to partia pasożytnicza - zdjęcie
15.10.21, 14:00fot. yt/telewizja wpolsce

Tylko u Nas! Dawid Wildstein: Platforma to partia pasożytnicza

128

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Ostatni wiec zorganizowany przez Donalda Tuska z zaproszoną przez niego szeroko pojętą opozycją w sprawie rzekomego „polexitu” odbił się dość mocnym echem w mediach. Tusk prezentował sam siebie jako zatroskanego męża stanu. Zastanawia jednak labilność głoszonych przez niego haseł. Z diametralnie innymi postulatami wracał do polskiej polityki niż prezentuje to obecnie, a od jego powrotu i oficjalnego ogłoszenia faktu objęcia przez niego stanowiska lidera Platformy Obywatelskiej w sobotę 3 czerwca br. upłynęło zaledwie cztery miesiące. Jaka jest zatem recepta na politykę Donalda Tuska?

Dawid Wildstein, dziennikarz i publicysta: To, że Donald Tusk - tak samo jak jego partia - często zmienia zdanie jest całkowicie naturalnym efektem tego, że to ugrupowanie jest całkowicie pozbawione tożsamości oraz jakiegokolwiek pozytywnego programu. Oni są nastawieni jedynie na sprzeciw wobec władzy. Jeśli chodzi o idee, to można powiedzieć, że politycy tego ugrupowania pełnią rolę pasożyta wobec PiS. Karmią się więc w efekcie tylko tym, co PiS wymyśli, a następnie wytwarza do tego kontrę. To wszystko powoduje, że całe to ugrupowanie jest dość niespójne, ponieważ w zależności od sytuacji musi się dostosowywać i lawirować.

Jeśli chodzi natomiast o sam niedzielny wiec, to można go rozpatrywać na trzech płaszczyznach.

W zakresie mobilizacji elektoratu i być może jakiegoś sposobu na jego poszerzenie, trudno ocenić to, czy narracja „polexitu” jest udana. Niemniej jednak po raz pierwszy od jakiegoś czasu widzimy Platformę w pewnego rodzaju ofensywie. Podawane przez warszawski Ratusz i samo PO dane na temat frekwencji to oczywiste brednie, ale jedno jest pewne – spodziewano się zdecydowanie większej ilości osób.

Z kolei fakt, że głównym przekazem tej manifestacji ze strony PO okazuje się być hasło, że „Bąkiewicz złym człowiekiem jest”, zdecydowanie świadczy w jakimś sensie o miałkości Platformy. Niemniej – i na to zwracam uwagę – po raz pierwszy od dłuższego czasu Platforma Obywatelska i Donald Tusk uchwycili się czegoś, co w jakimś sensie realnie może pobudzać emocje i to nie tylko własnego ich elektoratu.

Tak więc, jeśli chodzi o czystą taktykę polityczną, to ja bym tego ruchu nie bagatelizował. Oczywiście jest on nacechowany wszystkimi przypadłościami, które karzą opozycję - jest niespójny, histeryczny, bełkotliwy, nie widać sprawnej komunikacji. Pomimo tego trzeba jednak zaznaczyć, że coś tam zaszło i w jakiś sposób to działa.

Kolejny - bardzo ciekawy w mojej opinii - element jest taki, że „polexit” jako narracja – oczywiście kompletnie nieprawdziwa – posiada dwa podstawowe cele. Pierwszym jest mobilizacja i histeria własnego elektoratu, co Tuskowi udaje się perfekcyjnie i to jest w tym momencie jedyne „modus vivendi”, które może przyjąć Platforma, żeby przetrwać. Chodzi mianowicie o ciągłe pobudzanie takimi apokaliptycznymi wizjami ich własnego elektoratu, żeby go przy sobie utrzymać, żeby nie odchodził do Lewicy czy Hołowni albo jeszcze gdzie indziej. Ale drugi element – i myślę, że to jest tak naprawdę istotne – Donald Tusk usiłuje nas straszyć Unią Europejską. On bowiem nie mówi tak naprawdę o samym „polexicie”. Jego narracja jest bowiem taka, że jeśli my się nie uspokoimy, to Unia nas „dojedzie” – używając chyba dość dobrze oddającego tą sytuację kolokwializmu. On mówi w swoim przekazie: „Polacy uważajcie”. Ta teoretycznie prounijna narracja, jaką krzewi Tusk, a więc Europa otwartości, jest kompletnie fałszywa. Realny przekaz, jaki płynie z ust Tuska nie jest kierowany jedynie do tzw. akolitów oraz wyznawców Platformy, których zawsze kilka czy kilkanaście tysięcy będzie miał, ale – co istotne - do reszty Polaków. I ten przekaz jest zupełnie inny. On jest następujący: „Wy macie się unii bać. Unia jest groźna w tym momencie. Jeżeli dalej będziecie wierzgać, to unia wam zrobi krzywdę”. Narracja „polexitu” zatem przynosi w mojej ocenie efekty i Zjednoczona Prawica nie powinna tego bagatelizować.

Jakby się Pan odniósł do jednego z ostatnich tekstów „The Telegraph”, w którym jest mowa o tym, że Unia Europejska to starcie z Polską przegra?

Tekstu jeszcze nie udało mi się przejrzeć i w związku z tym nie chciałbym go komentować. Niemniej jednak można się tu odwołać do kolejnego popularnego idiomu, że „piłka jest w grze”.

Istnieje bowiem niesłychana ilość mechanizmów prawnych i instytucjonalnych, które pozwalają Polsce się bronić. To jest fakt. Z drugiej jednak strony Bruksela, a właściwie - nie ukrywajmy tego – Berlin, posiada także wiele mechanizmów, które są w stanie Polskę „złapać za gardło”. Jedna sprawa w tym wszystkich jednak w mojej opinii jest fundamentalna. Gdyby opozycja w Polsce miała choć najdrobniejszy element pro-państwowości w sobie, jak to jest standardem w demokracjach unijnych, mielibyśmy zupełnie inną sytuację. W państwach zachodnich – mając na uwadze nawet samą werbalizację - mamy przecież bardzo ostrą debatę. Nie tak ostrą jak w Polsce, ale jednak.

Kierując moje słowa do polityków opozycji powiedziałbym, że nawet mogliby wyzywać PiS od faszystów, ale niech nie działają na szkodę własnego państwa, na zniszczenie jego elementów suwerenności oraz na poddanie go dyktatowi arbitralnych decyzji, skądinąd nawet nie wybieranych w wyborach eurokratów brukselskich.

Wracając do meritum, gdyby w tym momencie opozycja nie była takim dogodnym partnerem do niszczenia podstaw suwerenności Polski, to moim zdaniem mielibyśmy tę batalię wygraną. Póki co Berlin i Bruksela jednak wiedzą, że mają obok siebie partnera gotowego spełnić wszystkie ich żądania, który – jednak bądź co bądź – ma tych dwadzieścia kilka procent z Hołownią i może mierzyć się z PiSem, jeśli chodzi o ilość jego głosów. Potencjalnie może więc rządzić. To tutaj – pomijając, kto i co robi dobrze – oni realizują swoje interesy polityczne. Gdybym był Niemcem, to oczekiwałbym od Berlina podobnych działań. Mówię to niestety z bólem. Oni potrafią doskonale wykorzystywać naszą opozycję i to jest ich podstawowa siła.

Tusk wrócił do polskiej polityki z całkowicie innymi hasłami na temat obrony polskiej granicy z Białorusią, jak też w sprawie nielegalnej imigracji, którą obecnie wspiera i nawet promuje. Platforma Obywatelska głosowała dwukrotnie przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Konfederacja z kolei głosowała tym razem zgodnie z PiS i za wprowadzeniem stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym.

Ilość głosowań Konfederacji, kiedy szła ramię w ramię z Platformą jest tak duża, że aż porażająca i jednoznacznie pokazująca, gdzie jest prawdziwe miejsce tego ugrupowania. W tym przypadku głosowanie Konfederacji za stanem wyjątkowym oceniam jako ich czyste wyrachowanie polityczne. Głosowanie przeciwko byłoby dla ich elektoratu szyte już tak grubymi nićmi, że zwyczajnie by to nie zostało zaakceptowane przez ich wyborców. Myślę, że z największą przyjemnością zagłosowaliby przeciwko, ale w tym momencie zwyczajnie nie mogli sobie na to pozwolić.

Jeśli natomiast chodzi o taką sinusoidę działań Tuska, to uważam, że po pierwsze mógł on uznać, że poniesionych już - w wyniku głupawych postępowań i zagrań jego posłów - strat wizerunkowych nie da się odwrócić. Idąc dalej tym tokiem myślenia - jeśli te straty już zostały poniesione i to wahnięcie sondażowe już zostało przyklepane, to mógł uznać, że „mleko już się rozlało” i zamiast tego postanowił uderzać w inne obszary. Może on także wykorzystywać to już „rozlane mleko” do jeszcze większej wojny polsko-polskiej, a sprawa nielegalnej imigracji na granicy polsko-białoruskiej nadaje się do tego celu perfekcyjnie.

Po drugie, Tusk jednak – co byśmy nie mówili - nie jest demiurgiem i wiele obszarów medialno-politycznych nie jest przez niego kontrolowanych. Tutaj także mógł dojść do wniosku, że skoro tej sytuacji nie jest w stanie kontrolować, to nie będzie szedł na konflikt, ponieważ to pokazywałoby jedynie jego słabość.

Trzecia i ostatnia sprawa jest taka, że w tym momencie mamy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który jest wyrokiem przełomowym. Patrząc na to z perspektywy Berlina i Brukseli, wszystko wydaje się wskazywać na to, że Polska wygra tą awanturę na granicy i nie podda się prowokacji Łukaszenki i Putina. Gdyby tak się stało, to byłoby to także realne zagrożenie dla Berlina i Unii Europejskiej. Skoro więc tamci decydenci widzą, że Polska nie ulegnie, to dlaczego nie mieliby przy okazji wykorzystać tej sytuacji narracyjnie do tego, żeby Polskę zaatakować i pokazać, że tutaj Trybunał orzeka tak a nie inaczej, że tu „panuje nazizm i faszyzm”. W obecnej sytuacji nie muszą się już niczego bać. Dla nich jest to obecnie sytuacja „win – win” (obie strony są wygrane i odnoszą korzyści – red.). Nie muszą przecież zbytnio wspierać Polski. Oczywiście ani Berlin ani Bruksela tego oficjalnie nie powiedzą i będą musieli temat omijać, ponieważ takie działania byłoby zbyt ostentacyjne i dawałyby sygnał dla innych państw. Swoje marionetki natomiast i swoje środki masowego przekazu w Polsce mogą wykorzystywać do woli, żeby w określony sposób atakować Polskę i rząd, skoro już są pewni, że rząd polski się nie ugnie i będzie bronił granicy z Białorusią przed nielegalnym napływem imigrantów. To jest jedna z tych sytuacji, gdzie mają pełne spektrum działania.

Uprzejmie dziękuję za rozmowę

Komentarze (128):

Anonim2021.10.20 11:01
Żydzi,Zydzi .... ...... ..... ... wstydzi !
ruski swąd2021.10.20 12:03
śmierdzisz kacapem na kilometr
Anonim2021.10.20 11:00
Waterloo Pinokia i pisbolszewików w PE
hę ?2021.10.20 12:06
viktoria konFedeRosji ???
Mariusz2021.10.20 8:49
PiS chętnie powtarza swoje niezrealizowane obietnice w kolejnych kampaniach. Propozycje wracają, gdy partia znajduje się w kłopotach. Popularność zdobywa wyborczy spot z 2011 r. w którym Jarosław Kaczyński mówił o obniżeniu akcyzy na paliwo. Prezes PiS, będąc u władzy, jest już przeciwnikiem takiego rozwiązania problemu rosnących cen benzyny. Coraz głośniej mówi się o emeryturach stażowych. Ustawa "Solidarności" trafiła do Sejmu i z pewnością wywoła napięcia w szeregach PiS. Minęły już dwa lata od wyborów parlamentarnych: 13 października 2019 r. po raz drugi z rzędu wygrało je Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego jak każda partia władzy chętnie mówi o swoich sukcesach, ale woli nie pamiętać o obietnicach, których nie chciało albo nie zdążyło dotrzymać. Przypominamy niektóre z nich. Dopłaty dla rolników. Obietnica wciąż powtarzana. Prawo i Sprawiedliwość, idąc po wyborcze wygrane, ogłaszało szereg obietnic wyborczych. Jedną ze sztandarowych propozycji skierowanych do rolników była zapowiedź wyższych unijnych dopłat bezpośrednich do hektara. Średnia stawka dla polskiego rolnika to ok. 240-250 euro za hektar. Z kolei średnia europejska wynosi ok. 260-270 euro.
do 3xbełkoczącego2021.10.20 12:05
BEŁKOCZESZ mariuszu
Mariusz2021.10.20 7:25
Szef Platformy podczas zamkniętego posiedzenia klubu Koalicji Obywatelskiej zarysował inny scenariusz niekorzystny dla PiS — jego zdaniem największym zagrożeniem dla władzy jest drożyzna i nadciągający kryzys gospodarczy. Tusk, który dotąd nie wierzył w przyspieszone wybory, tym razem po raz pierwszy przyznał, że to realny scenariusz. Szef PO uważa, że głosowanie wiosną mogłoby być dla Kaczyńskiego ucieczką do przodu — w kwietniu czy maju PiS miałoby szansę wygrać wybory, a głosowanie w późniejszym terminie może się zakończyć klęską. Tusk przedstawił argumenty za wiosennym terminem wyborów. Po pierwsze, na przełomie roku wypłacane będą trzynastki i czternastki, co na krotką metę poprawi nastroje wyborców i zwiększy szanse PiS. Po wtóre, im później odbędą się wybory, tym ostrzejszy może być konflikt z Unią Europejską — a większość Polaków go nie chce. Po trzecie wreszcie, Tusk twierdzi, że ma informacje o przygotowywanej przez media PiS dużej operacji dyskredytowania polityków PO oraz wspierających ich naukowców i artystów. Zdaniem Tuska to wpisuje się w pomysł wyborów na wiosnę. Tusk zarządził mobilizację, w tym zakaz happeningów na granicy z Białorusią oraz umiar w sporach podczas trwających wyborów wewnątrz PO. Jego zdaniem partia nie może się podzielić, gdy nadchodzi ostateczne stracie z PiS.
Mariusz2021.10.20 7:01
Właściwie to powinniśmy stanąć na baczność, ogłaszając tę informację: oto Jarosław Kaczyński zapowiedział rezygnację ze stanowiska wicepremiera do spraw bezpieczeństwa. Wszystkich, którzy poczuli lęk spieszymy pocieszyć — Kaczyński jako zwierzchnik aparatu bezpieczeństwa i tak niewiele robił, więc jego dymisja nic w naszym bezpieczeństwie nie zmieni. Jako członek rządu Kaczyński osiągnął jedno — przyhamował publiczne pranie brudów między Zbigniewem Ziobrą, a Mateuszem Morawieckim. Ale nie ma mowy o zawieszeniu broni: Morawiecki wciąż podejrzewa, że Ziobro zbiera biznesowe haki na niego i jego żonę. W tym sensie rządowa misja Kaczyńskiego jest sukcesem jedynie doraźnym. Odejście Kaczyńskiego wpisuje się w planowaną, przeciągającą się rekonstrukcję rządu. W mijającym tygodniu autorzy „Stanu po Burzy” poznali kolejne planowane zmiany, których mianownik jest taki sam: z rządu i spółek skarbu odejdą ludzie Morawieckiego, co dowodzi, że rekonstrukcja ma na celu m.in. osłabienie premiera. Morawiecki już stracił perłę w swej biznesowej koronie — kontrolę nad największym bankiem w Polsce, państwowym PKO BP. To zmiana wręcz kopernikańska — ludzie premiera kierowali tym kolosem od ponad dekady. Tak, tak — także w czasach Platformy, bo Morawiecki jako doradca premiera Donalda Tuska miał wówczas wpływ na obsadę spółek skarbu. Dziś udaje, że tego nie pamięta. Ale nie tylko Ziobro ma dobrą pamięć — „Stan po Burzy” także. Z drugiej jednak strony odejście Kaczyńskiego z rządu to sygnał, że chce się on skupić na partii. Ta nagła roszada podsyca plotki o tym, że prezes przygotowuje PiS na przyspieszone wybory. Podczas niedawnego, zamkniętego posiedzenia klubu Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk przyznał, że po raz pierwszy na poważnie zakłada, że Kaczyński rozwiąże Sejm i w kwietniu lub maju dojdzie do wyborów. Prezes PiS cieszy się chwilową ulgą. Za dużą cenę — rozdając stołki ministrów i posady w państwowych instytucjach — kupił sobie poparcie małych partii w Sejmie, dzięki czemu odzyskał arytmetyczną większość. Najwięcej zapłacił formacji zwanej złośliwie „zbielaniną“. Nazwa nie jest przypadkowa. To zbieranina posłów z rożnych formacji, kierowana przez Adama Bielana. Szantażowali Kaczyńskiego tak skutecznie, że musiał specjalnie dla nich reaktywować Ministerstwo Sportu — w ten sposób za limuzyny i gabinety „zbielaniny” zapłacimy my wszyscy. Sojusz PiS i „zbielaniny” martwi Mariana Banasia. Szef NIK obawia się, że mając znów większość w Sejmie, Kaczyński uchyli mu immunitet i wsadzi za kraty. Dlatego Banaś przygotowuje kanonadę wymierzoną w PiS. Oj, będzie się działo — zapowiadają autorzy „Stanu po Burzy” Agnieszka Burzyńska z „Faktu” oraz Andrzej Stankiewicz z Onetu.
wiarus2021.10.19 17:52
a ten Dawid z Wildsteinem to jacyś Polacy są????? tak frędzlów pytam tylko???hahhhaha
Urszula2021.10.19 2:35
Natomiast PiS to partia, starszego fizycznie i jeszcze bardziej starszego mentalnie, Pana, która wprowadza Polskę w wielkie kłopoty gospodarcze i polityczne. Nie wyjdziemy z impasu, gdyż wiedza Jarosława o świecie, polityce i gospodarce jest papierowa!!!
Anonim2021.10.19 11:18
Urszula co tak płaczesz? esbecką emeryturę ci przycięli? na pewno i tak za mało.
Nareszcie...!2021.10.19 1:22
Nawet p.Wildstein poznał się na Platformie, że jest pasożytnicza! Przecież ona nic sobą dobrego nie prezentuje! ... Placforma umiała mówić:..." Nie,..bo nie"! ...Ot, i cała jej pseudo-mądrość!
te... "genjuszu"2021.10.18 21:22
a partia PIS to co? 🤣🤣🤣
Anonim2021.10.18 15:35
panie Wildstein. Przy takiej opozycji i takim spoleczenstwie jakie mamy, PIS moze niszczyc, krasc, defraudowac i robic lockdowny do konca swiata . W odpowiedzi na zarzuty czytam w komentarzach ze jak mi sie cos nie podoba, to moge sie wyprowadzic do Izraela.
Mariusz2021.10.18 15:49
a może pan?
PT2021.10.18 7:59
Tusk posiłkował się rozpoczynając karierę polityczną niemieckimi pieniędzmi. Pieniędzy w polityce nie daje się za darmo. Jako niemiecki agent wpływu był wielokrotnie przez Niemcy nagradzany i odznaczany. Uważali go za oddanego niemieckiej sprawie, bo zrobili go ważnym człowiekiem w UE. Do Niemców go ciągnęło jeszcze w czasach STASI. Sam nigdy nie chciał się parać zwykłą pracą, siebie uważał za stworzonego do "wyższych celów" - dlatego szukał poparcia tych, którzy maja pieniądze i którym chciał służyć - po to współtworzył KDL, czy PO. Jego krętacka mentalność pokazuje dobrze film "Nocna zmiana" oraz późniejsza wojna o władzę z Lechem Kaczyńskim.
Felek2021.10.19 17:24
Przynajmniej PO nie uradło pieniędzy Polakom tak jak PiS, który zbudował swoje zaplecze na machlojkach z fundacjami. Teraz to już nawet nie mówie na jakie fundacje trwoniona jest ta kasa i czy kiedykolwiek one się z niej rozliczą bez podawania dokumentów.
Anonim2021.10.19 18:22
Felek, platforma tak kradła że pusty budżet zostawiła. Pinindzy nie ma i nie będzie minister Rostkowski powiedział ale Felek już zapomniał albo nie chce pamiętać. Pieniądze z OFE zajumali, szpitale zamykali, zasiłek pogrzebowy przycięli, a od 2015 roku mieli całkiem zlikwidować. Biura usług pogrzebowych rosły jak grzyby po deszczu, duża część została zlikwidowana po wygranej PiS. Złodziejstwo za rządów Platformy było tak ogromne że nawet sędziowie kradli a były prezydent Bronisław nawet namikser i deskę do krojenia się połaszczył o Gęsiarce nie wspomnę.
Anonim2021.10.18 6:26
Kupujcie mobilne ołtarze zamiast gazu.W pis dzie idiotów nie sieją oni tam są !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
edzio2021.10.18 2:16
Platforma i PIS to ta sama styropianowa Solidarnosc
Anonim2021.10.19 11:17
edzio ile wypiłeś już za te wpisy? jeśli dla ciebie P0 i PiS to jedno i to samo to musisz być już bardzo narąbany.
klawisz2021.10.17 17:43
Platforma to zdrajcy Polski, to sługusy Niemiec i Rosji, czy zaślepiony naród tego nie widzi? no chyba, że większość wyborców to potomkowie komunistów
Filip2021.10.17 15:26
Warzecha: "Obrona żłobu i PRL". Takie stare, a takie aktualne. Trudno odpędzić od siebie myśl o podobieństwie najnowszych publicznych wystąpień Jarosława Kaczyńskiego do wystąpień Gomułki, który wyliczał pracowicie z trybuny sejmowej procentowe wzrosty cen sznurka do snopowiązałek albo radioodbiorników. Gomułka nienawidził „prywaciarzy”, zaradności i zamożności. Kaczyński dziś nazywa majętniejszych Polaków „cwaniakami”. Oczywiście w jego ustach określenie to nie dotyczy członków z PiS-u, albo Solidarnej Polski. Członkowie spółek skarbu państwa, Daniel Obajtek, Łukasz Szumowski, Jacek Sasin to w jego mniemaniu nie są "cwaniacy".
Filip2021.10.17 15:12
Kaczyński znów obraża przedsiębiorców. Mówi o "żyjących z cwaniactwa". - Tylko ci, którzy żyją z cwaniactwa, mogą rzeczywiście stracić. Ogromna większość na tym zyska - powiedział Jarosław Kaczyński w sobotnim wywiadzie dla radia RMF FM. Obraził tym samym zarówno przedsiębiorców, jak i lepiej zarabiających pracowników. Nie po raz pierwszy prezes PiS wbija szpilę prowadzącym działalność gospodarczą. W 2016 r. obarczył ich winą za złą sytuację gospodarczą Polski, rok później drwił z tych, których nie stać na opłacenie ZUS-u. Daniel Obajtek i tysiące członków spółek skarbu państwa bez kompetencji, ale z nadania PiS-u, to są przykłady żyjących z cwaniactwa.
cam2021.10.17 17:56
A co się dziwisz? Ten socjopatyczny tetryk w życiu nie skalał się ciężką i uczciwą pracą. Chwilę gdzieś coś ściemniał w uniwersyteckiej bibliotece, a od 30 lat żyje na koszt podatnika. Co on może wiedzieć o etosie pracy?
Inka2021.10.17 22:24
O tak,pieluchy zmieniał dzieciom tylko Tusk w czasie gdy Solidarnosć walczyła o lepsze dziś.
ak2021.10.17 12:21
Chętnie bym przeczytał ocenę pisu jako partii.... Zwłaszcza w kontekście spółek skarbu państwa, Ostrołęki, wyborów kopertowych, respiratorów. No ale tu trzeba być odważnym. A ta cecha temu panu nie przystoi. Bo można co nieco stracić i portfel będzie cieńszy.
Anonim2021.10.17 9:32
Ale jest jeszcze większy pasożyt, jest to wręcz majstersztyk pasożytnictwa na organizmie społeczeństwa - no ruszcie głowami pomyślcie co to za "święta " instytucja jest pasożytem nad pasożytami.
PO to samo zło !2021.10.16 20:41
Opisywanie PO jako partii pasożytów to czysty eufemizm !
kujawianka2021.10.16 19:12
PANIE DAWIDZIE! TO PRAWDA,ŻE TO PASOŻYTY I TO NAJGORSZEJ GENERACJI: TO P L U S K W Y!
Anonim2021.10.16 18:49
czy Polacy nie zasluguja na nic wiecej niz tylko mniejsze zlo? tak marna jest nasza karma? Przy takiej opozycji PIS moze niszczyc panstwo ile dusza zapragnie
Anonim2021.10.16 16:51
bo dojna zmiana to pisbolszewia !!!!!
Anonim2021.10.16 14:59
Jeśli jest już mowa o pasożytnictwie, to w tym PiS i PO są doskonałe?
Anonim2021.10.16 14:55
Tusk Kaczyńskie nie mogą żyć bez siebie? teatr dwóch aktorów? to perpetuum mobile? nieszczęście Polski?
Anonim2021.10.16 14:38
PiS Peło jedno zło? ale inne opakowania?
Anonim2021.10.16 14:36
„Jak to możliwe, że Baltic Pipe buduje Oleg Deripaska, słup Putina, który remontował rozerwanego później eksplozjami Tupolewa z prezydentem Polski na pokładzie?” - Ewa Stankiewicz. .................................................... https://www.fronda.pl/a/ewa-stankiewicz-o-tv-republika-chyba-czas-powiedziec-do-widzenia,168202.html
Anonim2021.10.16 14:36
Ekspresowy awans żony wiceministra. Jest już panią dyrektor! ...................................... https://nczas.com/2021/10/16/ekspresowy-awans-zony-wiceministra-jest-juz-pania-dyrektor/
Anonim2021.10.16 9:03
Nie ma większych pasożytów niż członkowie PiS-u w spółkach skarbu państwa. No ale tego Wildstein już nie widzi.
Krakus2021.10.15 22:35
Ciekaw jestem, jak Wildstein by OBIEKTYWNIE nazwał tych złodziei, oszustów i nieudaczników z PiS :D :D :D
Krakus2021.10.16 18:53
Ciekaw jestem, jak Wildstein by OBIEKTYWNIE nazwał tych złodziei, oszustów i nieudaczników z PO :) ;) ;)
Krakus2021.10.17 12:22
Ciekaw jestem, jak Wildstein by OBIEKTYWNIE nazwał tych złodziei, oszustów i nieudaczników z PiS i K.Kat. :D :D :D
#R2021.10.15 22:31
Polityk jest jak pijawka, nie ważne z jakiej opcji, nieudolny, który w swoim życiu nic nie osiągnął, a do polityki poszedł dla kasy. Nie wiecie politycy jak bogacić Naród, jak uczynić Polskę znowu wielką. Tylko #R broni Naród przed bandą nieudolnych polityków. #R #PolishPower
Janek2021.10.15 22:30
Platformersi musza byc rozhiseryzowani wymachiwac rekami,wyrywac kartki z zeszytow,krzyczec z mownicy no a na koniec dnia trzeba brac tabletki uspakajajace bo sie nie zasnie. rano od nowa 2 Red bule pare wiecow na placu i tak to utrzymuje ich przy zyciu.
Anonim2021.10.16 6:52
Przegląd przekazów dnia PiS: - Tusk się zradykalizował - Tusk chce tworzyć własne bojówki - Tusk doprowadził do Brexitu - Tusk chce Polexitu - Tusk chce zablokować KPO dla PL - Tusk odpowiada za drogi prąd i gaz - Tusk, Tusk, Tusk … Zabolał ich powrót Tuska
kujawianka2021.10.15 21:07
GORZEJ! TO NIE PASOŻYTY TYLKO KARALUCHY! JAK SIĘ DORWĄ DO JEDZENIA-TO WSZYSTKO ZEŻRĄ!
Anonim2021.10.15 21:02
JBĆ PIS! 😀😀😀
Rumacjas2021.10.16 14:19
JBĆ Anonima! 😀😀😀 z POmatolskiej zgraji
odp2021.10.16 14:55
Ja tam anonima bym nie ruszał. Ludzie "specjalnej troski" mają swoje prawa. Zakres praw dla takich osobników obejmuje również totalną głupotę.
Piotr Nowak 🖐🏻 czyli Anonim 😁😁😁2021.10.17 0:30
To ja 😀😀😀
Grizzly2021.10.15 20:18
Wyjątkowo pazerny człowiek... za takie głupoty musi brać mnóstwo pieniędzy, bo nie wydaje się być idiotą aż takim.
gumowa kaczka2021.10.15 19:49
proszę o przykład partii niepasożytniczej ?
dawid koszerny2021.10.15 19:15
uważam młodego wildsteina za szkodnika.
Filip2021.10.15 18:48
Polski ład będzie polegał na zabieraniu pieniędzy samorządom i dawaniu tylko tym, gdzie rządzi PiS albo Solidarna Polska. Przedsiębiorcy zapłacą większe podatki, a ich pieniądze dostanie elektorat pisowski. Jeśli PiS przegra wybory parlamentarne w 2023 roku, to wielu polityków z tej partii będzie miało postępowania karne. Jarosław Kaczyński jest zatem zdolny do wszystkiego, że utrzymać swoją władzę. Austriak Gerard Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński wyłudził od niego łapówkę w kwocie 50 tys. zł dla księdza Rafała Sawicza. Posiada świadków i dokument potwierdzający wypłatę powyższej kwoty w banku. Prezesowi PiS-u nie odebrano immunitetu. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Daniel Obajtek nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku. Politycy z PiS-u zmarnowali 4 mld zł na budowę bloku C elektrowni w Ostrołęce. Mateusz Morawiecki zmarnował 134 mln na wybory kopertowe bez podstawy prawnej. Politycy z PiS-u okradli PCK w Wałbrzychu na kilka milionów i z tych pieniędzy finansowali swoje kampanie wyborcze. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Zbigniew Ziobro zmarnował miliony z Funduszu Sprawiedliwości. Marek Kuchciński codziennie latał służbowym samolotem do swojego domu w Małopolsce. Żona Pawła Adamowicza została oskarżona na podstawie absurdalnych zarzutów i uniewinniona. Roman Gertych został bezpodstawnie zatrzymany i skierowano przeciwko niemu niepoważne zarzuty. Prof. Tomasz Grodzki jest pomawiany i na podstawie pomówień chce mu się odebrać immunitet. Prawo i Sprawiedliwość powinno zmienić nazwę na Bezprawie i Niesprawiedliwość! Jarosław Kaczyński chce przejąć niezależne media m. in. TVN, żeby zablokować informacje niekorzystne dla rządzących. Daniel Obajtek jako prezes Orlenu z tego samego powodu wykupił Polska.Press. Dla polityków z PiS-u "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji RP i prawa unijnego. Być może w wyniku orzeczenia mgr Julii Przyłębskiej Polska straci 770 mld euro dotacji unijnych. W dniu 10 października 2021 roku odbyła się na Placu Zamkowym w Warszawie wielka manifestacja przeciwko kroczeniu do polexitu. Sanepid straszył, że będzie wlepiał mandaty w związku z pandemią koronawirusa. Był mecz na Stadionie Narodowym Polska: San Marino i było 50 tys kibiców. Jednak sanepid nie wystawiał im mandatów. Władze pisowskie używają zatem Sanepidu do walki politycznej przeciwko swoim adwersarzom. Gdyby PiS urządzał manifestacje, to takiego straszenia by nie było. Jarosław Kaczyński wielokrotnie w tłumie w czasie największego szczytu pandemii chodził bez maski.
rada2021.10.15 19:12
wklej to jeszcze ze 100 razy , to może jeden czy dwóch wielbicieli PO uwierzy w te brednie które wklejasz
Filip2021.10.15 20:06
Brednie codziennie nadaje TVP i ty w nie wierzysz!
Anonim2021.10.15 18:46
A jaka partia nie jest pasożytnicza? Co też polityk wytwarza poza długami? Tak samo socjolog, filozof - to zawody nieproduktywne.
PO to DNO2021.10.15 18:40
w PO bez zmian
Skrzypek na dachu2021.10.15 17:47
Fronda zamyka forum i usuwa komentarze .
Maciej2021.10.15 17:46
Donald Tusk = STASI !!!!!!!!!!!!!!!! = T.W. "OSKAR" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2021.10.15 17:48
Pan Premier Pinokio Bankster .
Anonim2021.10.15 18:32
nie szalej cieciu tuska
Skrzypek na dachu2021.10.15 17:45
Brawo Pan Dawid Wildstein , bo PiS i PO to jedno zlo . Teraz prosze wytlumaczyc dlaczego Rzad PiS beztrosko sie zgodzil zamknac Polskie kopalnie i elektrownie Belchatow , chyba nie dlatego ze Minister Kurtyka dostal duzy worek kapusty , chyba 10mln euro , za podpisanie zielonego ekotraktatu Unijnego . Brawo Pani Ewa Stankiewicz za wywiad z Min Naimskim w Tv Republika .
sok z buraka2021.10.15 17:08
Nasze polskie, pospolite buraki śmiało można określić mianem superfood. Zawierają azotany, które usprawniają metabolizm i zwiększają wytrzymałość. Szczególnie doceniają je sportowcy. Ze względu na swoje właściwości zyskały nawet miano legalnego dopingu. Buraki pomagają obniżać ciśnienie krwi. Są bogate w przeciwutleniacze, które stanowią skuteczną profilaktykę nowotworów. Zawierają witaminę C, kwas foliowy, potas i błonnik. Mają działanie krwiotwórcze i poleca się je przy anemii. Wspomagają również leczenie białaczki. Masz objawy charakterystyczne dla niedokrwistości? Wykonaj badania w kierunku anemii dostępne na Medonet Market. Regularne spożywanie buraków ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi, zapobiega nowotworom, obniża poziom cholesterolu i korzystnie wpływa na wątrobę. Nawet pomimo niechęci warto się do nich przekonać, bo szereg właściwości zdrowotnych brzmi bardzo zachęcająco.
Jacek2021.10.15 18:57
Szanowny buraku ,a co z hemoroidami ?
­2021.10.15 19:18
procto-hemolan albo czopki propolisowe.
wer2021.10.15 16:52
Czy tu się wylał sok zburaka ??
MASAKRA! SZOK!!! ZMIAŻDŻENIE!!!!2021.10.15 16:50
Marian Piłka oraz Krzysztof Kawęcki, którym Robert Bąkiewicz dziękował podczas niedzielnej kontrmanifestacji, są odpowiednio ekspertem i pracownikiem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. To ten instytut wsparł organizacje Bąkiewicza dotacjami na łączną kwotę trzech mln złotych.
­2021.10.15 16:48
Posłuchaj, urodzony we Francji nieznany mi przyjacielu…
dr.M.A.2021.10.15 16:46
A ten Wildsztajn to jest z tej , czy z tamtej strony drutu kolczastego..? Taki jakiś owłosiony..
niewierzacy ateusz2021.10.15 18:45
debil jesteś dr.M,A
Jacek2021.10.15 19:01
Debil i sok z buraka !!!
ateusz bepkoid2021.10.15 22:34
ty nie mniejszy, brachu :-P
Felek2021.10.15 16:38
Największym pasożytem jest Pisowska mafia, która doi nasz kraj bezczelnie z kasy dla siebie i kolesi. Wmówili wszytskim, że to nie oni, tylko to tamci, a ciemny motłoch im przyklaskuje.
Polak2021.10.15 16:33
Powiedział DAWID WILDSTEIN Ha ha ha ha! Szalom!
Kubiak2021.10.15 20:47
Źle, że tak mówisz. Pamietaj o dziedzictwie Pierwszej Rzeczpospolitej i o tym jak ludzie innej narodowości chcieli życ w Polsce aby cieszyć sie swobodami religijnymi i wolnością. Sa przykłady, że wielu z nich broniło naszego kraju i maja wielki wkład w kulture polska. Choć to była niestety mniejszość to warto o tym pamietać. Zdrajców mielismy i u swoich.
bogdanus2021.10.15 16:27
Powiem więcej, oni gotowi są Polskę podpalić by przejąć władzę.
Wojtek Polak2021.10.15 16:45
Ale z ciebie mąciwoda, Bogusiu.
SZOK! PILNE!! TYLKO U NAS!!!!ZMIAŻDŻENIE!!!2021.10.15 16:10
Przejęcie władzy w nadchodzących wyborach przez kogokolwiek poza PiSem wiązałoby sie z samounicestwieniem. Efekty katastrofalnej polityki PiSu dopiero nastąpią - PiS sam powinien pić nawarzone przez siebie piwo
????2021.10.15 16:46
Już wiesz,że przegracie????
Anonim2021.10.15 16:08
PiSowczycy już zapomnieli jak politykę na zamordowanych w Smoleńsku uprawiali, jak chcieli żeby to międzynarodowa, a nie polska komisja badała przyczyny "zamachu" w smoleńsku. Gęby sobie PiS wycierał trupami, za granice jeździł błagać o pomoc. Cały dwulicowy PiS, my opluwamy dobrze, nas opluwają źle. Kaczyński mówił, że jak kego brat będzie prezydentem on nigdy nie zostanie premierem. KŁAMCA! Teraz Kaczyński mówi, że nie będzie Polexitu... kłamca i tyle. PiS ma gdzieś dobro państwa, jak będzie im się opłacać wyjść z UE, to to zrobią, a im się opłaca! Z nikim nie będą się liczyć!
Janusz Barwinek2021.10.15 16:05
Par excellence!
Żydek janton jak żydek Passent2021.10.15 16:03
srrać u katoli przestać nie może, ten gudłaj natręt
janton2021.10.15 16:00
Wildstein prawdziwe pasożyty twierdzą ,że im się kasa po prostu należy ....jedna taka piała ,że praca ,pokora i umiar a kolejny niedojda kwakał ,że do polityki nie idzie się dla pieniędzy....ale państwowe posady trzeszczą w szwach od towarzyszy
POplatfa to2021.10.15 15:57
passorzydy
Anonim2021.10.15 16:28
Dawid Wildstein ...
Piotr Nowak2021.10.15 15:52
To pasożyta i szkodniki !!! Od chwili kiedy Schetyna ogłosił, że PO jest opozycją totalną, zamiast programu jest krytykowanie zawsze i wszystko co zrobi PIS i rząd Morawieckiego ?! Natomiast od chwili, kiedy PIS i rząd Morawieckiego osiąga 40 % poparcia, PO z totalnej opozycji zmienia się w terrorystyczną bojówkę polityczną ! A zatem delegalizacja tej formacji już wkrótce !!!
Jawny2021.10.15 15:46
A co ten żydek jeszcze robi w Polsce?
Janusz Barwinek2021.10.15 16:07
To co 20 milionów Polaków poza granicami Polski!
Żydek kefas jak żydek Passent2021.10.15 15:36
srrać u katoli przestać nie może, ten gudłaj natręt
Anonim2021.10.15 15:34
Błędna diagnoza, pis i po to symbioty, jedno bez drugiego nie może żyć.
kefas2021.10.15 15:25
robią pisowiety w gacie i stąd ten ich i akolitów skowyt
Kefas to idiota do POyebanców2021.10.16 14:22
robią paltfusy matoły w gacie i stąd ten ich i yelitek skowyt
zenio2021.10.15 15:16
https://oko.press/prokuratura-zarzuty-ks-piotr-s-biskup-dziuba/
NEOS com pl2021.10.15 15:13
Kneset polin na gnojnej jest caly do wymiany.Szabrownictwo 2.0 do pogonienia. https://www.youtube.com/watch?v=TAHczV9O0So&t=12s
Zwiędły chuj żydowski Skrzypek na dachu2021.10.15 14:56
srrający ze strachu z bojaźnią się żydek rozgląda po niebie, boi się petardy hamasu, że mu dupsko rozyebie
JM2021.10.15 14:59
Chyba na kacu pisałeś tę wypowiedź.
O tej godzinie kac?2021.10.15 15:02
???
?????2021.10.15 16:45
Ty tak dolustra zwiędły ????
"to oczywiste brednie"2021.10.15 14:53
Policzyliście? Parę lat temu szczecińska redakcja "Gazety Wyborczej" policzyła uczesników "maszu dla życia" Kancelarzyka i bredniami okazały się właśnie "informacje organizatorów" a nie Policji i miasta. Dlaczego wy nie zrobiliście tego samego?
Skrzypek na dachu2021.10.15 15:09
Pani Wandzia to nie z AK , tylko agentka ZBoWiDu , PRLowska siec konfidentow Nkwdowskich stalinistow , ktorzy mieli zadanie wylapac Zolnierzy Wojska Polskiego RP II . Stan Wojenny 1981bylo po to aby zniszczyc Solidarnosc i zamienic to na agentow ktorzy zgodzili sie na wspolprace z nomenklatura i bezpieka i PZPRowskimi politykami , a dzisiaj tacy siedza nawet w Europarlamencie .
Skrzypek na dachu .2021.10.15 14:45
Fronda zamyka forum a kto sie nie zgadza jest usuwany .
Dagmara2021.10.15 14:42
I ,to żadna oPOzycja, tylko zakamuflowani zdrajcy, działający na terenie Polski.
Skrzypek na dachu2021.10.15 14:47
Pan Minister Kurtyka zgodzil sie zamknac Polskie kopalnie i elektrownie Belchatow bo dostal worek kapusty wart 10mln euro .
Obok "Dagmary" to ty ochlapusie2021.10.15 14:53
w żonobijce w życiu nawet nie stałeś.
Żydek Skrzypek na dachu jak żydek harry2021.10.15 14:41
to mason co wierzy w żydowskie czary-mary.
anonim2021.10.15 14:55
Pan Minister Niedzielski zamyka szpitale , lasy i cmentarze .
Skrzypek na dachu2021.10.15 14:32
Polska i Izrael powinni teraz zyc w zgodzie i wzajemnym szacunku bo Pan Jezus jest Zbawicielem i najprawdziwszym Mesjaszem naszym .
442021.10.15 14:31
Nikt w historii Polski po roku 2009 nie zaszkodził naszej Ojczyźnie bardziej, niż PO. W momencie powstania, w 2001 roku partia miała grupować ludzi o poglądach chrześcijańsko-demokratycznych i liberalno-konserwatywnych. - A dziś? Dziś jest lewacką agendą partii zachodnioeuropejskich ukierunkowaną na niszczenie Polski. Grupuje jej destruktorów. Wszystko, czego dokonuje dzisiaj PO, to jedno wielkie spustoszenie na arenie polityki zagranicznej, w sferze moralnej i na polu gospodarczym. Pokraczna socjotechnika w autokreacji tej partii daje wystarczająco dużo dowodów na jej barbarzyński charakter.
Skrzypek na dachu2021.10.15 14:39
Pani Premier Ewa Kopacz nie chciala szczepionki eksperymentalne na swinskie grype bo to bylo nieskuteczne przedrogie i niebezpieczne , ale dzisiaj PiS kupuje ten sam zastrzyk genetycznie modyfikowany biotoksyna mRNA retrowirusowa co w 2010 odmowiono , ale zmusza kazdemu przymusowe zastrzyki eksperymentalnej naotrucizny .
Skrzypek na dachu2021.10.15 14:52
Pewnie dajesz minus dziecko , bo wiesz ze Slonce codziennie krazy dookola Ziemi .
Anonim2021.10.15 19:30
44, zaktualizuj swoją widzę mamy już 2021, a nie 2015. Na każdy twój argument przeciwko PO, ja podam tobie dziesięć argumentów na PiS. Gadasz jak propaganda PiS za czasów rządów PO-PSL, żadnych argumentów tylko puste słowa, bo ktoś tobie powiedział, że PO jest złe, a PiS dobry, a czemu masz takie poglądy to pewnie już sam nie wiesz....
Żydek Skrzypek na dachu jak żydek harry2021.10.15 14:29
jest masonem a wierzy w żydowskie czary-mary.
Skrzypek na dachu2021.10.15 14:22
Fronda zamyka forum niczym GW po aferze zelatynowej . Zostana tylko prowokatorzy i agenci moszaddu tak jak w Do Rzeczy i Wprost . Brawo nczas bo tam maja wolnosc slowa i wolnosc sumienia .
Trurl2021.10.15 14:21
Wildstein- to prawdziwie polskie nazwisko :)
Skrzypek na dachu2021.10.15 14:30
Nawet Pan Trurl dobrze wie ze nikt swoje prawdziwe nazwisko sam nie wybiera , ale kazdy moze sobie zmienic .
Anonim2021.10.19 18:24
Sikorski polskie i co z tego?
robaczek2021.10.15 14:13
frondziaki ..................... takie nazwisko widizcie i cisza?????? ;] ............... no jak to tak wypada!!!! ;] ..........gryźć!!!! ;] zyd!! ;] ...................... eh zakłanane stare komuszki pisowskie
Anonim2021.10.15 14:21
Nie zgrzytaj tak zębami, bo ci proteza albo wszystkie plomby powypadają.
Anonim2021.10.15 14:26
A imię Bożydar też Ci nie pasuje - bo dlaczego żydar?
POdPIS2021.10.15 14:08
Za to PIS to partia pragmatyczna .W piecu palą kartami wyborczymi , a delegacje z Brukseli do Warszawy rozliczają trasą przez Jasło .
Anonim2021.10.15 14:08
A niby która partia jest niepasożytnicza?! Same koorwy i złodzieje
Anonim2021.10.15 14:24
Anonim, ktoś musiał ci to podpowiedzieć, ale i tak dałem ci osobiście plusa.
ollo2021.10.15 14:07
PO nie jest partią pasożytniczą, lecz zewnętrzną. Gdyby taka nie była, już dawno odebrałaby PiS-owi władzę. Jej zadaniem jest destabilizacja kraju, a nie - rządzenie. Przynajmniej na razie.
...2021.10.15 14:06
Gdzie aneks do raportu WSI, który tak bardzo Duda w kampanii wyborczej obiecał odtajnić? Czyżby po przeczytaniu lektury doszło do niego,że PIS jest w coś umoczone?
<<<2021.10.15 14:59
Gdyby tak bylo debilu, to twoj bigos z tfuskiem, juz dawno by to oglosili, ale ty kumasz przy IQ 7,2, wiec sie nie dziwie !
...2021.10.15 15:15
To wytłumacz mi skończony idioto oderwany od pługa dlaczego pis, mimo iż obiecał aneks ujawnić, nie zrobił tego do tej pory a przy korycie są już 6 lat? I kto ci skończony kretnie powiedział,zę jestem za tuskiem? Bystry nie jesteś, sta wiam,żę nie przekraczasz 50IQ.
Jarek ze stalowym kolanem2021.10.15 14:05
ten Wildszajn Junior jest pocieszny :-DDD
YORK2021.10.15 14:04
Bardzo trafna uwaga.