23.06.20, 11:20Screenshot Youtube - Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Czy koronawirus mógł wydostać się z laboratorium w Wuhan? Prof. Kazimierz Kik odpowiada

Eryk Łażewski, Fronda.pl: Najważniejszą ostatnio sprawą – także polityczną – jest pandemia koronawirusa. Właśnie na ten temat chciałbym z Panem porozmawiać. Po pierwsze: skąd właściwie wziął się nowy koronawirus? Niektórzy sądzą, że został on wyprodukowany w chińskim laboratorium.

 

Prof. Kazimierz Kik, politolog: Będzie krążyło coraz to więcej różnego rodzaju koncepcji i wizji. Ale oczywiście trudno powiedzieć, co jest prawdą, a co nie. Pewnie, żyjemy w takim świecie, w którym wszystko jest możliwe. Jednak nie sądzę, żeby ten wirus był wypracowany w laboratorium, jakoś potem przeoczony i wypuszczony.

Mamy świat globalny i coś może wyjść z każdej małej wioski: czy to w Indiach, czy w Chinach, jeżeli tam się pojawi. Zwłaszcza Chiny. Chiny to jest dzisiaj pępek gospodarki światowej. Wzajemna wymiana między Chinami a resztą świata jest ogromna. Zwróćmy uwagę na to, że najsłabiej i najpóźniej koronawirus pokazał się w tych regionach świata, które mają wątły kontakt gospodarczy z Chinami.

Więc myślę, że po pierwsze: ludzie to przenoszą. Po drugie: nie wykluczam, że wirus został wyprodukowany, ale nie sądzę, żeby tak było, ponieważ to jest taki wirus, który jest dość powszechny. Natomiast, jest to nowa odmiana wirusa, na którą nie mamy w tej chwili jeszcze żadnego leku. Ale tak zawsze bywało z innymi odmianami wirusów, że leki powstawały dopiero po jakimś czasie. Więc ja mówię tak: prawdopodobny jest ten przypadek, że gdzieś tam w laboratoriach wypracowano wirusa, on się wymknął i upowszechnił. To jest możliwe, ponieważ obecnie tak zwana „biologiczna broń masowej zagłady” jest w tajemnicy realizowana we wszystkich dużych mocarstwach świata. To jest fakt. Natomiast wiadomo: lekko można sobie formułować koncepcję. Gdyby to była prawda, że laboratoryjny wirus wymknął się, to jest ogromny zarzut pod adresem Chin i to by eliminowało Chiny ze współpracy międzynarodowej. Chiny stałyby się totalnie niewiarygodne. Więc to jest prawdopodobne, ale nie udowodnione.

A jak Covid-19 rozpowszechnił się poza Chinami?

Oczywiście poprzez ludzi. Bo to jest jedyny sposób upowszechnienia się, czyli przenoszenia koronawirusa. A dokładniej: kropelkowo. Nie powietrze, nie wiatry, nie deszcze, nie zwierzęta. Kropelkowo!

Powodami rozpowszechnienia się wirusa są więc: globalizacja i centralne usytuowanie Chin w zakresie kontaktów gospodarczych na świecie, czyli przepustowość ludzi, ich wymiana. Chiny są wszędzie i wszyscy są w Chinach. Więc myślę sobie, że COVID-19 rozszedł się dzięki mechanizmom globalnego świata, globalnej gospodarki.

Czyli można powiedzieć, że stało się to przez Chińczyków i tych, z którymi się oni spotykali?

Tak! To pojawiło się w Chinach. To oczywiste. Ale gdyby tam nie jeździli Europejczycy, Amerykanie, a Chińczycy nie wyjeżdżali w interesach do Ameryki i Europy, to wirus został by w Chinach. Czyli mamy pierwsze ostrzeżenie dla ludzkości przeciwko mechanizmom globalizacji: globalizacja daje nam swobodę wymiany gospodarczej, handlowej, kulturalnej, ludzi, ale globalizacja upowszechnia wszystkie schorzenia, czy zagrożenia; wszystkie niebezpieczeństwa. Czyli nadchodzi czas zadumy nad tym, czy globalizacja jest korzystna dla świata.

Przejdźmy teraz na nasze „podwórko”: w jaki sposób koronawirus rozpowszechnił się w Polsce?

Pojawienie się pierwszych objawów to był przełom lutego i marca. Raczej początek marca. Doszło do tego albo przez przyjazdy do Polski ludzi, którzy albo byli w Chinach; albo stykali się z tymi, którzy byli w Chinach. Z zewnątrz.

Nie bierzemy pod uwagę ruchu międzynarodowego. Bo jednak w Chinach było trochę Polaków, którzy nawet znaleźli się w kwarantannie na jakiś czas.

W Polsce, która jest na obrzeżach gospodarki europejskiej - może w tym wypadku jednak na szczęście - koronawirus zafunkcjonował na skalę marginalnego znaczenia naszego kraju w gospodarce europejskiej i światowej. Myśmy ruszyli bardzo wolno. Mieliśmy mniej kontaktów gospodarczych i mniejsze delegacje do Chin i z Chin do Polski. Stąd też u nas ta pandemia miała marginalne znaczenie. Natomiast w tych państwach, które są centrami gospodarki światowej - oczywiście myślimy o Francji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii – tam po pierwsze było pierwsze uderzenie, a po drugie: najpowszechniejsze uderzenie. Czyli mamy kolejny dowód, że koronawirus najpierw uderzył w centra współpracy gospodarczej świata z Chinami: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania w mniejszym stopniu.

Czy jakąś rolę w rozpowszechnieniu się koronawirusa w Polsce odegrało tak zwane „Centrum Chińskie w Nadarzynie”? Są już głosy, że tak było.

Niewykluczone. Bo tam jest ciągła dostawa. Prawie codzienna. A koronawirus najpierw gromadzi się tam, gdzie są centra wymiany towarów i ludzi. Wszak przez dobę zostaje na przedmiotach, jeżeli je dotykają ludzie zarażeni. Więc tak! To podwarszawskie, chińskie Centrum, mogło być znaczącym punktem rozpowszechniania się koronawirusa.

Czy według Pana Profesora, reakcja polskich władz, czyli właściwie zamknięcie gospodarki, była adekwatna do zagrożenia wirusem COVID-19?

Myślę, że myśmy na początku nie zdawali sobie sprawy z zagrożenia. Z jego skali. Reakcja była właściwa, ale wynikała z poczucia bezradności. Nikt nie wiedział w świecie, a także w Polsce, jak się reaguje na takie zagrożenie: czy to można zwalczyć, w jaki sposób ograniczyć.

Na początku były takie mechaniczne decyzje: pozamykać ludzi w domach! To było słuszne, bo ograniczało rozprzestrzenianie się wirusa. Ale nie leczyło! Ta bezradność wobec wirusa objęła Stany Zjednoczone, gdzie setki tysięcy ludzi zapadły na tą chorobę; Wielką Brytanię, nawet Francję. Niemcy w mniejszym stopniu, bo Niemcy – w odróżnieniu od Polaków – są bardzo zdyscyplinowanym narodem. A dobrym „lekarstwem” na koronawirusa, jest właśnie dyscyplina, czyli przestrzeganie zasad.

Najgorzej było we Włoszech, które słyną z tego, że ich mieszkańcy, czyli Włosi, są „luzakami”. W związku z tym, nie przestrzegali zasad, nie było tam niemieckiej dyscypliny.

Mamy więc dwa przeciwstawne sobie państwa: Niemcy i Włochy. W Niemczech zarządzenia Angeli Merkel są przestrzegane. Ale to dzięki temu, że Niemcy mają taką swoją cechę narodową jak dyscyplina, podporządkowanie się zarządzeniom władz. My Polacy z kolei, jesteśmy troszkę jak Włosi. Ale rząd chyba podjął właściwe działania: takie, jakie można było w owym momencie podjąć. Bo jednak nie było nigdzie, na całym świecie, pomysłu na taki kryzys. Największe potęgi gospodarcze najwięcej mu uległy. Dlaczego? Bo one miały najwięcej kontaktów gospodarczych z Chinami: wymiany. I one pierwsze padły ofiarą koronawirusa. Polska – dzięki temu, że jesteśmy Pigmejem tej współpracy gospodarczej – uderzenie miała mniejsze. Nasz rząd uczył się od świata. To co mógł, to zrobił. Więcej nie mógł zrobić, bo „więcej”, to znaczy mieć szczepionkę.

Komentarze

kasia2020.06.24 10:24
Nie wykluczam, że wirus został wyprodukowany,... ale nie sądzę, żeby tak było..... mowa trawa dzisiejszych profesorow-politologow,.......Belkot belkotliwy...
John2020.06.24 1:49
Laboratorium w Wuhan jest sponsorowane przez Billa Gatesa, wirus jest modyfikacją grypy wzmocnionej sekwencją HIV dlatego jest szybko przenoszony i z tego powodu wybuchła światowa panika, ale na szczęście śmiertelność tego mutanta jest na poziomie sezonowej grypy, czyli od 2,5 do 5%, a wprowadzone restrykcje są tylko wydłużeniem czasu pandemii, ponieważ zakażenie całej populacji jest nieuniknione nawet przy zastosowaniu tych bezsensownych maseczek. A strach jest świetnym narzędziem do tłumienia nastrojów społeczeństw gotowych wyjść na ulicę po utracie miejsc pracy i dochodów w wyniku nieuzasadnionego lock downu.
What ?2020.06.24 6:37
What ?
comic2020.06.23 23:06
Proszę Pana profesora, a co z Rosjanami ; pół miliona zakażonych -8 tyś. zgonów. jak ten fenomen wyjaśnić
Saki Faki2020.06.24 1:08
Zapytaj Agnieszkę Dz.! Ciężko pracuje.
Taka prawda2020.06.23 22:24
A po jakiego usa to finansowało w chinach sami sie przyznali razem kombinowali potem chinole ich wywalili od siebie i w nagrode dostali wirusa w prezencie ...
basetla2020.06.23 20:33
O kurde!
Szybka Randka sex2020.06.23 16:41
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Saki Faki2020.06.23 20:49
A Agnieszka Dz. będzie?
32 678 546 2212020.06.23 23:24
Matke byś dymał ?
Skaki Faki2020.06.24 1:06
No coś to zwelu? Ciebie to tak!
Zenek2020.06.23 16:29
Co to za durne lanie wody. W Wuhan jest laboratorium, w ktorym prowadza badania nad korona wirusami. Trump nie boi sie i trabi o wszystkim glosno, a jakis nasz polski profesorek leje wode zamiast konkretnie gadac! Zenada!
YETI2020.06.23 16:01
ekspert frondla- stary komuch Kik, niezłę jaja
Heidi Heido Hajdasz2020.06.23 14:59
Kazimierz Kik jest profesorem politologii.
anonim2020.06.23 15:12
Sam się wypowiadasz na różne tematy nie mając do tego wyuczonego przygotowania. Ale w porządku, może masz rację przedstawiając swoje wątpliwości, tylko że najpierw musisz udowodnić, że wnioski, które przedstawia prof. Kik są błędne.
Heidi Heido Hajdasz2020.06.23 15:45
Nie ma dowodów na to że wirus "wyszedł z laboratorium" Nie ma dowodów na to że bóg jest. Nie ma potrzeby udowadniania że boga nie ma.
Anonim2020.06.23 18:44
To że istniejesz jest dowodem istnienia Boga. No chyba, że wziąłeś się z kapusty... ale skąd wzięła się kapusta?
???2020.06.23 21:48
Wyewoluowała.
Andersen2020.06.24 1:04
Mamo, HHH, przecież to i d i o t a!
A.G.2020.06.23 14:18
A skąd politolog zna się na wirusach?
KichawaKonska2020.06.23 12:06
A czy te testy to testuja obecnosc covid-19 w organizmie ludzkim czy tez wydzielane przez organizm ludzki EGZONY? Bo sekwencja RNA "obu" jest identyczna. Przy czym trzeba pamietac, ze obecnosc EGZONOW jest faktem natomiast covid-19 nie zostal poparty ZADNA naukowa praca identyfikujaca istnienie tego wirusa na podstawie kryteriow Kocha albo kryteriow River's! Warto w tych okolicznosciach zadac dwa pytania: 1) Czy w tych okolicznosciach, uzywane powszechnie przez rzady wielu krajow (w tym Polski) testy PCR sa wiarygodne, zwazywszy ze blad przy pozytywnie testowanych pacjentach siega 85%? ! 2) Jezeli istnienie covid-19, bazujac na jedynych naukowych warunkach jakimi sa kryteria Kocha czy Riversa (4 nieudolne, pseudonaukowe proby udowodnienia istnienia wirusa min. przez prof Drostena z Niemiec), nie zostalo jeszcze naukowo udowodnione, to czy ewentualna szczepionka nie powodowalaby zwalczania produkowanych przez organizm ludzki EGZONOW wspierajacych system immunologiczny?!
anonim2020.06.23 15:09
Jednakże coś ludzi zabija. Dane mówią o zwiększonej śmiertelności w stosunku do analogicznych okresów czasu. Co więcej. zachorowalność i śmiertelność występują tam gdzie zarówno poziom szczepień jak i rozwój technologii informatycznych jest co najmniej niski jeśli wziąć np. pod uwagę Brazylię w tym Amazonię, czy w ogóle Amerykę Łacińską i Południową. Co zaś do samych ewentualnych szczepionek to nie wiadomo czy będą biorąc pod uwagę zmienność wirusa wynikającą z mutacji. Pomijam problem bezpieczeństwa współczesnych szczepionek.
ladychapel2020.06.23 11:57
Jezeli uciekl to nie z laboratorium USA bo my som koledzy
to PO dodała jakiś gen do koronowirusa2020.06.23 11:44
i rozpropagowała go po świecie.
Polak Ateista Dumny Gej2020.06.23 11:33
PEDOFILE głosują na DUDĘ ! czy ktoś rozpoznaje tego pedofila? https://twitter.com/OmzRi/status/1275056793979195398 Zwolennik PiS, tutaj na wiecu poparcia Dudy, w sugestywnym geście pokazuje seks oralny w kierunku nastoletniej dziewczynki.
anonim2020.06.23 15:01
Uj, jeden się znalazł... nie wiadomo skąd. I tak nie ma szans na pobicie elektoratu Trzaskowskiego... Najlepszym przykładem jesteś Ty sam.
Się narobiło!2020.06.23 11:32
"chciałem napisać artykuł o niespełnionych obietnicach Rafała T. Wyszła mi książka rozmiaru encyklopedii. Jaki tytuł dać książce: niespełnione obietnice kłamstwa wyborcze ogłupianie Warszawiaków?"
PO niszczy2020.06.23 11:28
Dla statystyka to oczywiste że wirus musiał uciec z laba. Tylko w Wuhan funkcjonuje laboratorium najwyższego ryzyka zajmujące się wirusami. USA już dawno naciskały żeby zostało zamknięte.
anonim2020.06.23 15:00
To laboratorium jest pod nadzorem/współpracą z WHO.
Trzeźwy2020.06.24 9:42
A wiesz, że Wuhan ma powierzchnię ciut mniejszą od województwa opolskiego a ludności tyle ile w sumie w mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim (czyli jedną trzecią Polski)? I że jest jednym z największych ośrodków gospodarczych w Chinach? Co więc dziwnego w tym, że znajduje się tam laboratorium???
katolicka kretynizacja polski 2020.06.23 11:26
kolejny sPiSek jakiegoś katolskiego przygłupa! tak jak dobijanie rannych którzy "przeżyli" katastrofę w smoleńsku!
Lewacka Kretynizacja Świata2020.06.23 18:50
Mój nick i wszystko jasne hehehehehe