TYLKO U NAS! Arkadiusz Czartoryski: Platforma urządza cyrk, ale ostatecznie poprze Fundusz Odbudowy  - zdjęcie
29.04.21, 14:00Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

TYLKO U NAS! Arkadiusz Czartoryski: Platforma urządza cyrk, ale ostatecznie poprze Fundusz Odbudowy

43

„Europejska Partia Ludowa, do której należy Platforma, jest liderem promocji tego Funduszu Odbudowy. Teraz raptem Platforma głosuje przeciw? (śmiech) Nie wierzę, że rzeczywiście może do tego dojść. Dziś urządzają przedstawienie, ale na końcu się wystraszą i poprą ratyfikację. Tym bardziej, że do tego funduszu trudno się przyczepić. To jest konkretne wsparcie dla ludzi” – mówi portalowi Fronda.pl poseł Arkadiusz Czartoryski.

 

Fronda.pl: W lutym Borys Budka ogłaszał powstanie wielkiej koalicji, do której miały wejść wszystkie największe ugrupowania opozycyjne i przejąć władzę w Polsce. Tymczasem, po wtorkowym porozumieniu rządu z Lewicą, po stronie opozycji rozpętała się burza. Nadziei na jedność nie widać. Okazuje się za to, że są środowiska, które potrafią usiąść do wspólnego stołu z Prawem i Sprawiedliwością. Kończy się w Polsce czas „opozycji totalnej”?

Poseł Arkadiusz Czartoryski: Kiedy jest się posłem pracującym w terenie i rozmawia się z ludźmi, to w kontekście debaty na temat Funduszu Odbudowy widać jedną rzecz – wszyscy są wściekli. Ludzie są po prostu wściekli, bo czekają na pomoc finansową, którą ktoś dla politycznego interesu blokuje. Właściciele małych zakładów usługowych, sklepów, mali przedsiębiorcy – oni wszyscy po prostu czekają na pomoc. Głosowanie przeciwko Funduszowi Odbudowy zwyczajnie zaszkodziłoby tym ludziom. Ludziom w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Spójrzmy na przykład na galerie handlowe. Przecież w tych galeriach funkcjonują małe, często rodzinne sklepiki, które nie mają wsparcia i czekają na pomoc. To tylko jeden przykład.

Dlatego ten temat w ogóle nie powinien być łączony z polityką. Nieważne czy to lewica, czy prawica, wszyscy powinni jak najszybciej skierować do Polaków finansowanie, żeby po tym trudnym roku podnieść polską gospodarkę. Ludzie tracą rodzinne firmy i nie interesują ich polityczne spory, ale denerwują się, że pomoc dla nich się przeciąga. Dlatego nie wyobrażam sobie, jak Platforma Obywatelska miałaby zagłosować przeciw temu funduszowi i jak później wytłumaczyłaby się przed ludźmi. Natomiast te medialne spekulacje o sojuszu Lewicy ze Zjednoczoną Prawicą czy nawet o formowaniu jakiejś nowej koalicji są zwyczajnie naciągane.

Lewicy udało się na chwilę odejść od kwestii związanych z aborcją i mniejszościami seksualnymi, aby zająć się tym, co zdaje się, powinno być najbliższe temu środowisku, wsparciem dla ludzi dotkniętych kryzysem. Wtorkowe porozumienie jest jakąś zapowiedzią nowej jakości polskiej lewicy, tego, że wreszcie bardziej niż kwestiami światopoglądowymi przejmie się ona kwestiami socjalnymi?

Tutaj chyba jednak nie chodzi o to. Mamy w tej chwili trzy większe bloki opozycyjne. To Koalicja Obywatelska, ruch Szymona Hołowni i Lewica. Myślę, że w całej sprawie zdecydowała zwyczajnie konkurencja pomiędzy tymi trzema blokami o to, kto zostanie liderem opozycji. Lewica bardzo rozsądnie zorientowała się, że głosowanie przeciwko Funduszowi Odbudowy jest głupotą i dzięki temu zdaje się wyjść na prowadzenie po stronie opozycji. W mojej ocenie jest to po prostu rozgrywka pomiędzy tymi trzema ugrupowaniami. Lewica poszła po rozum do głowy i spróbowała tym ruchem zawalczyć o pozycję lidera. Takie są moje przypuszczenia.

Lewica okazała się tutaj mądrzejsza od Platformy Obywatelskiej. Jak oni mieliby zagłosować przeciwko Funduszowi Odbudowy? Przecież to budzi jedynie śmiech. Platforma tymczasem, jak się okazuje, została „wystrychnięta na dudka” i znalazła się w bardzo trudnym położeniu. Jeśli zagłosują przeciwko Funduszowi Odbudowy, będzie to zupełnie niezrozumiałe dla Polaków i jej elektoratu.

Co stałoby się, gdyby Lewica jednak nie doszła do porozumienia z rządem i solidarnie z resztą opozycji zagłosowała przeciwko ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Snuto plany, że to utoruje drogę do uformowania nowego rządu z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem na czele. Te nadzieje miały jakiś cień szansy na realizację?

Wydaje mi się, że niezależnie od wtorkowego porozumienia, Fundusz Odbudowy mimo wszystko zostałby ratyfikowany. Nie wyobrażam sobie, aby przez rozgrywki jednej czy drugiej partii opozycyjnej w Polsce zaprzepaścić Fundusz Odbudowy w całej Europie. To byłoby nieprawdopodobne.

Myślę, że znaleziono by inny sposób na ratyfikację tego funduszu. Proszę sobie wyobrazić złość Polaków, kiedy okazałoby się, że przez działania opozycji nie otrzymają pomocy w tym często dramatycznym położeniu, w którym znaleźli się przez pandemię koronawirusa.

Ten plan z obaleniem rządu za pomocą głosowania przeciwko Funduszowi Odbudowy jest jakimś absurdem. Takim głosowaniem opozycja zablokowałaby pieniądze, na które czekają Polacy. Formowanie rządu wśród winnych tego stanu rzeczy byłoby absurdem. Poza tym te partie bardzo dużo dzieli, mają zupełnie inne dalekosiężne plany.  Nie sądzę, aby tam udało się utworzyć rząd.

Znana z euroentuzjazmu Platforma staje się jednym z największych hamulców unijnego Funduszu Odbudowy. W Brukseli te działania zostaną dostrzeżone? Wiceminister Waldemar Buda zauważył, że wobec Platformy konsekwencje może wyciągnąć EPL. Spodziewa się Pan Poseł jakiejś reakcji brukselskich elit w tym względzie?

Europejska Partia Ludowa, do której należy Platforma, jest liderem promocji tego Funduszu Odbudowy. Teraz raptem Platforma głosuje przeciw? (śmiech) Dlatego nie wierzę, że rzeczywiście może do tego dojść. Dziś urządzają przedstawienie, ale na końcu się wystraszą i poprą ratyfikację. Tym bardziej, że do tego funduszu trudno się przyczepić. To jest konkretne wsparcie dla ludzi.

A argumenty Zbigniewa Ziobry, które podnosili również ekonomiści w Niemczech, wedle których przyjęcie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych doprowadzi do sytuacji, w której będziemy musieli spłacać długi innych państw?

Ten projekt został poprzedzony ogromnymi analizami prawnymi i nie przypuszczam, aby takie konsekwencje były możliwe. Zauważmy, że poza ugrupowaniem pana ministra Zbigniewa Ziobry w Europie nikt tego argumentu nie podnosi. Gdyby rzeczywiście istniało takie zagrożenie, nie zgodziłyby się na to tworzące rządy europejskie partie.

 

Rozmawiał Karol Kubicki

Komentarze (43):

ala2021.04.30 11:39
POraża jak to tłumaczą totalni: "gdy Polska dostanie te pieniądze, to wzmocni PiS a oni nigdy nie dojdą do władzy i że 800 mld to tylko program wyborczy PiS".
Krakus2021.04.30 13:31
Bo taka jest prawda. Europejskie pieniądze "doją" tylko pisiory. Kraków, Wawa i tysiące innyh gmin, gdzie nie rządzi PiS dostały... ZERO złotych. Taka jest prawda. PiS "wciągnie" te pieniądze jak ksiądz 50 000 od Kaczyńskiego. Oj, po zmianie władzy trochę ludzi z PiS beknie i to zdrowo :)
JM2021.04.30 8:45
Platworma urządza cyrk. Takie powiedzenie się utarło. Ja bym chciał delikatnie zwrócić uwagę, że w cyrku pracują utalentowani ludzie np. akrobaci, wybitni specjaliści od żonglerki itp. Totalna banda mylnie zwana opozycją to zbiór typowych głąbów i zdrajców naszej Ojczyzny. Niech się Pan Arkadiusz Czartoryski na mnie nie gniewa, ale tym porównaniem obraził Pan cyrk. Ci z totalnej bandy mają tak ograniczone umysły, że takie porównanie jest po prostu zdecydowanie na wyrost.
JM2021.04.30 8:59
Dodam jeszcze, że poza tym zgadzam się z Pana wypowiedzią.
Zjednoczona Prawica2021.04.30 3:57
Zjednoczona Prawica się sypie? – To i tak się w końcu rozleci. Zaufania nie ma żadnego – Onet cytuje jednego z polityków koalicji rządzącej. Ten mówił o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. Ponoć u szczytów władzy nie dzieje się dobrze.
znowu idioci na frondzie2021.04.30 3:49
swoje mundrosci wypisuja
Małgorzata2021.04.29 23:15
Dziś widzimy socjalizm wodza Kaczyńskiego w czystej postaci. Już Toruń go nie zakamufluje. Dalsze popieranie PiS to zdrada idei patriotyzmu!!!
Anonim2021.04.30 17:30
Czy warto brać spadek po rządach PiS? Grać na wcześniejsze wybory? Moim zdaniem to głupia polityka tępaków bez wyobraźni. Polskie państwo już nie istnieje. Jakby testament po przodkach, którzy przehulali cały majątek. Znowu opcja zerowa. Jak po okupacji hitlerowskiej i rządach komuny.
Fundusz odbudowy...............2021.04.29 18:41
Skoro coś się odbudowuje, to znaczy że się zrujnowało. Hmmmm, właściwie to dalej rujnujemy, odstawiając lockdowny i nakręcając histerię. Po co? Żeby odbudowywać "po pandemii". W zeszłym roku winni byli ci co grillowali w majówkę. A teraz pewnie winni będą niezaszczepieni.
Cool2021.04.29 18:38
Według opozycji. kiedy SLD wspiera "totalną oPOzycję" to jest nowoczesną partią lewicową ... a jak dogaduje się z pisem to zmienia się w "starych komuchów" ... Lewactwo to chorobowy stan umysłu!
Olej2021.04.29 18:26
Rosja to wielka Cywilizacja. Okiełznała moc atomu i wysłała ludzi w bajeczny Kosmos przynosząc Ziemi wiedzę i nowe technologie. Dzisiaj udowodniła, że również przemysł biochemiczny i farmaceutyka funkcjonują w Rosji na najwyższym, można śmiało powiedzieć, rosyjskim poziomie! A gdzie jest polska szczepionka na COVID-19? Czy będzie działać jak ten przysłowiowy GROT? Polską szczepionką powinna być Rosja! Jak dobrze jest mieć tak wielkiego i mądrego sąsiada, dobrze jest się wtulić w ciepłe futro syberyjskiej niedźwiedzicy!
Olej2021.04.29 19:31
Wielka cywilizacja, pod którą Polska na 50 lat została zniewolonym i eksploatowanym dziadem. ..............................Działa dyskredytacja komentatora, którego podpisem posługuje się z premedytacją haker lub troll. Ja wiem, że musi być jedynie słuszny pogląd na temat sowietów, tak jak w sowietach. Nie możecie zdzierżyć, że Polsza to już nie kurica, do której każdy mongoł ze wschodu mógł wjechać kiedy chciał, że można było brać nas za gardło i dusić sowieckimi garnizonami pod Warszawą. Jesteście marni jako ludzie, zdeprawowani systemem, pchającym was do każdej podłości. Co jest widoczne na tak małym poziomie jak opinia zwykłych ludzi.
Hity kinowe2021.04.29 17:48
Oglądaj -Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa 2020 oraz inne filmy i seriale. http://zobaczy.pl/ =========================== Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
Aśka2021.04.29 17:06
Platforma ostatecznie poprze F O, bo reprezentuje ośrodek władzy ponadnarodowej, globalistów w celu utworzenia superpaństwa, gdzie Polska nie będzie miała nic do powiedzenia. Karmiona będzie kroplówką, ale tylko wtedy, gdy będzie "praworządna"->czytaj posłuszna i na kolanach. Czeka nas-Polaków na pewno spłata długu, a fundusz obudowy, jeśli w ogóle spłynie, to na budowę "zielonego ładu"
AAAtomek2021.04.29 16:59
Oczywiście, że poprze, tak jak popierał od samego początku!
Olej2021.04.29 16:20
Jakiś pacan w radio ,,gada 24/h'' porównał ów plan odbudowy z planem Marshalla. Zapomniał był dodać z niewiedzy lub cynizmu, że pomoc Europie zniszczonej po II Wojnie nie nosiła znamion komuny i bolszewickiego ujarzmiania kogokolwiek. z ideologiczna indoktrynacją w zamian za forsę. Niemcy leżały na łopatkach, gospodarki zachodnioeuropejskie były zniszczone i wyrabowane przez Niemców. Błogosławieństwem dla Niemców była amerykańska pomoc, która podniosła ich gospodarkę ze stanu agonii. Nam robia łaskę, że coś dadzą gdy będziemy potulni jak barany.. Można by przyjąć dewizę dają, bierzemy i robimy swoje. Gdyby tak rzeczywiście było. Póki co jest tak, że prezes gada jedno a premier i prezydent robią drugie i trwa sobie szopka pt; ,,jesteśmy niezależni i suwerenni'' Może warto się zapytać na światowym forum kto za tę istniejącą zarazę odpowiada i kto za nią powinien ponieść koszty finansowe jak za wywołaną wojnę ??? Bezkarność rozzuchwala i kto wie czy za rok lub dwa nie zostaniemy ,,poczęstowani'' następna porcją śmierci z laboratoriów dla eliminacji zbyt dużego ,,pogłowia'' starzejących się społeczeństw, które przeróżni korporacyjni mega miliarderzy uznali za cywilizacyjny balast ?
jerzy2021.04.29 16:17
W zeszłym roku w czasie wyborów prezydenckich, w maju, do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy doprowadził J.Gowin, teraz zaś do podobnego kryzysu doprowadził Z.Ziobro. Pytam się, co to za koalicjanci, że przez nich wspaniały, najlepszy rząd III RP chwieje się?
Krakus2021.04.29 16:21
Taki ten rząd "najlepszy" że nasze pra-pra wnuki z podręczników będą się uczyć, do czego doprowadzili - największa śmiertelność od II WŚ, gigantyczny dług publiczny, brak sojuszników i skłócenie z Europą i USA, rozwalenie gospodarki rozdawnictwem, megakradzieże, ośmieszenie Polski na forum światowym itd :(
Olej2021.04.29 16:39
A najważniejsze to te ośmieszenie na forum światowym, które najbardziej reprezentuje Agencja TASS.
Krakus2021.04.29 19:40
Zapodaj linka, proszę :)
Krakus2021.04.29 19:53
Niestety
V2021.04.29 17:41
Balon pękł, .nie będzie kwoty 30 000 zł wolnej od podatku. Rozważana jest kwota 8 000 zł, 10 000 zł lub max. 15 000 zł. A by było takie przejmująco patriotyczne, prześlicznie centralne i zachwycająco narodowe. Koszty dla budżetu okazały się zbyt wysokie. A wystarczyłoby nie kraść.
Krakus2021.04.30 13:32
I dawać patusom "pińcetplusy", żeby na nich głosowali
chłopka2021.04.29 16:16
Abo im za mało obiecano abo niy bydom mieć dostympu do kasy . Ale już sie dogadujom . Tak jak biskupi i Solidarność żeby wyświyncić cechownia kop . Jankowice .
Bystry2021.04.29 16:04
Wszyscy beda spiewac jak im Unia zagra. Boze w tobie nadzieja bo ziemskiej juz chyba nie ma.
eee...2021.04.29 15:24
Ach te "cudowne" "szczepionki" ... ... https://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&sl=auto&tl=pl&u=https://scivisionpub.com/pdfs/covid19-rna-based-vaccines-and-the-risk-of-prion-disease-1503.pdf&usg=ALkJrhg6xR_RXY4HvbKIZO1ZJF4ry3upEw
Krakus2021.04.29 15:18
Oczywiście że KO poprze. Bo nie ma wyjścia. Ale chodzi o to, żeby zastrzec, jak te potężne pieniądze zostaną wydane. Bo PiS to złodzieje. Dam przykład z własnego podwórka - ile mój rodzinny Gród Kraka dostal od PiS z środków UE w 2020? Odpowiadam - 0 ZŁOTYCH, bo nie rządzi tam PiS. To samo w Warszawie i wiekszości gmin, gdzie PiS nie rządzi. Ta złodziejska partia daje tylko "swoim". Tak samo rozkradną te 390 mld euro dotacji i 360 mld euro z pozyczek.
T2021.04.29 15:23
Gdyby tylko ukradli i roztrwonili to by było nic. Ale to jest KREDYT i spłacać będziemy i nasze wnuki z podatków, a ile pejsiasta finansjera przejmie ziemi i domów to aż strach myśleć. Niemcy wówczas sobie odbiorą zachodnie ziemie, a Żydzi resztę. PiS to gorzej niż złodziej - to ZDRAJCA - judaszowy pomiot!
Anonim2021.04.29 14:59
Wiadomo że poprze. PiS PO SLD i PSL to jedna Banda czworga. Urządzany przez te kreatury cyrk służy mieszaniu we łbach elektoratowi.
katolik2021.04.29 14:44
ABP Gądecki popierasz globalistów, nazistowski rząd. Gdzie jest wezwanie do powszechnego Różanca na kolanach, gdzie?
katolik2021.04.29 14:43
Polacy obronią się przed nazistami, gatesami, masonami i nazistami z sejmu i rządu, NIE jest do pomyślenia aby takie szuje dokonywały masowego mordu. TYLKO BÓG OBRONI POLAKÓW!!!!!
T2021.04.29 14:35
Może jedynie poza Konfederacją wszystkie partie są takie same. Służą Rotschildom wiernie i bezwzględnie realizują plany synagogi szatana. PiS okazał się partią oszustów, którzy nie dopuścili do powstanie partii prawdziwie patriotycznej i katolickiej w Polsce. Kaczyński to kucyk trojański!
Anonim2021.04.30 6:41
no widzisz. Znowu zaczynasz. Sęk w tym że rząd ma być niewielki, , władza zapewniająca i zabezpieczająca obywatelom wolność i prawo zycia według własnych potrzeb. Nie do rządu należy krzewienie katolicyzmu. Księża niech krzewią, i nie za pieniądze podatnika. Stąd znowu się rozczarujesz bo będziesz głosować na partie "patriotyczne, katolickie", a to tylko stado polityków cwaniaczków którzy szukają takich właśnie frajerów podatnych na te hasła. Rząd to nie episkopat, niech sie trzyma z daleka od jakiejkolwiek religii i ideologii. Tylko Konfa. Wolnościowa! Bo narodowcy też waniajet "patriotyzmem i katolicyzmem".
Mim22021.04.29 14:29
Przytocz jakieś źródło swoich informacji - tylko nie "Wyborczą" lub jej pochodną.
JA2021.04.29 14:24
Ci którzy głosowali na PiS w 2019 roku nie mieli świadomości, że głosują za śmiercią swoich bliskich, którzy teraz masowo umierają przez ignorancję i butę rządzących. Rząd Morawieckiego najgorzej w Europie radzi sobie z epidemią.
Krakus2021.04.29 16:00
Masz absoltną rację. W 2020, gdy wiadomo było, że będzie druga i nastepna fala, rząd zajmował sie najpierw wyborami, potem walką z LGBT, a potem z polskimi kobietami. W czasach, gdy wszystkie cywilizowane kraje restrukturyzowaly szpitale, tworzyły nowe procedury, przygotowywano inffrastrukturę i całe zaplecze szczepionokowe, PiS miał "wazniejsze" rzeczy na głowie. Efekty sa takie, że każdy widzi - śmiertelność największa od II Wojny Swiatowej, stosunek chorych do zmarłych najwyzszy w Europie i 3 na świecie... No brawo PiS i brawo dla tych, którzy na tych nieudaczników i złodziei głosowali...
Filip2021.04.29 14:24
Pragnę przypomnieć, że minister Glinski przekazał z budżetu panstwa 500 mln zł rodzinie Czartoryskich za kolekcję obrazów. Kolekcja obrazów i tak musiała zostać w Polsce. Przekazane pieniądze zaraz po wpłacie zostały przelane do banku w Luksemburgu.
Piotr Nowak2021.04.29 14:21
Dopóki byli pajacami, klownami, kabareciarzami to mogliśmy spać w miarę spokojnie. Dopóki niemalże codziennie 2-3 zajobów lewackich staje przed mikrofonami i łżą, i kłamią jak najęci, jak wytresowani i myślą, że ktoś ich słucha, lub im wierzy, to możemy ich ignorowć i lekceważyć. Jednym słowem, dopóki robią takie głupienie polityki to możemy ich tolerować. Od czasu kiedy niemożliwym jest fałszowanie wyborów to przegrywają je (z małym wyjątkiem wyborów do senatu w 2019 roku) Ale, kiedy okazuje się, że gdyby przejęli władzę to są zdolni do poddaństwa wobec kondominium rosyjsko-niemieckiego !!! Że są w stanie zdradzić nasz kraj nawet za cenę upadku Rzeczpospolitej !!! To musimy to zrozumieć i wyciągnąć prawidłowe wnioski Polacy, bo inaczej stracimy Polskę !!!
Filip2021.04.29 14:30
Obserwatorzy z OBWE stwierdzili, że ostatnie wybory prezydenckie nie były uczciwe. Za granicą w krajach w których Rafał Trzaskowski miał poparcie, było dużo utrudnien. W krajach gdzie poparcie miał Andrzej Duda było dużo ułatwien. W Domach Pomocy Społecznych zakonnice bez wiedzy i zgody swoich podopiecznych, głosowały za nich na Andrzeja Dudę. Telewizja TVP oczerniała Rafała Trzaskowskiego i wychwalała Andrzeja Dudę. TVP dostało roczne dotacje z budżetu panstwa w wysokości 2 mld zł na propagandę pisowską. Kto tu fałszuje wybory?
matylda2021.04.29 14:19
Czyli jak w artykule obok...Kraśnik urządza cyrk...ale ostatecznie cofa uchwałę..!
katolik2021.04.29 14:18
wałbrzych to takie poniemieckie miasteczko, naziści z rady miasta, A kim oni są? wysyłają wszystkich Polaków do krematorium,podpisali rozkaz wymordowania polaków przez szczepionki, robiac za kase od rządu , rząd chce to uczynć przez takich nazistów jak w wałbrzychu
Zofia2021.04.29 14:21
Świrek - podziel się ziołem.Widać że wali Ci w dekiel bosko...!
Krakus2021.04.29 16:42
Zofia, to raczej skutek przedawkowanie lub niedoboru leków :D :D :D