TYLKO U NAS! Andrzej Talaga: USA nie pozwolą Rosji wejść na Ukrainę bezkarnie - zdjęcie
19.04.21, 14:30fot. yt/wei prezentacje

TYLKO U NAS! Andrzej Talaga: USA nie pozwolą Rosji wejść na Ukrainę bezkarnie

100

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Prezydent USA Joe Biden ogłosił ostatnio dość dotkliwe dla Rosji sankcje gospodarcze. Podpisał też wydalenie 10 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo, ale jego ostatnie oświadczenie wydaje się jakby łagodniejsze.

Andrzej Talaga, ekspert Warsaw Enterprise Institute: Oświadczenia i decyzje prezydenta Bidena nie są złagodzone. To, co ogłosił prezydent Stanów Zjednoczonych – co warto podkreślić - nie dotyczy sankcji w związku z sytuacją na Ukrainie, tylko w związku z wrogą cyberaktywnością Rosji oraz rosyjskim cyberatakiem na USA w trakcie wyborów. Te sankcje są bardzo poważne, ponieważ obejmują obrót rosyjskimi obligacjami. One powodują, że firmy amerykańskie nie mogą kupować ani obracać obligacjami rosyjskimi, czyli de facto wypadają one z największej giełdy na świecie. Tym samym mają też bardzo utrudniony obieg na innych giełdach. Dla Rosji natomiast oznacza to wielkie trudności w zaciąganiu długu zagranicznego. Poprzednio Unia Europejska oraz Ameryka nałożyły sankcje na obligacje krótkoterminowe, a więc Rosja nie mogła się zapożyczać na krótkie terminy. Teraz te sankcje obejmują wszystkie obligacje, a więc długoterminowe także. To oznacza, że jest to realne uderzenie w finansowanie budżetu rosyjskiego. Rosja wprawdzie posiada zapasy finansowe, ale trzymają je – jak inne kraje posiadające nadwyżkę budżetową – na tzw. „czarną godzinę” i zapożycza się na rynkach zagranicznych. Na rynku wewnętrznym natomiast Rosja nie posiada wystarczających zasobów, ponieważ Rosjanie są bardzo ubodzy. Inaczej dla przykładu jest w Japonii, gdzie rząd zaciąga przede wszystkim dług wewnętrzny.

Po drugie prezydent Biden powiedział wyraźnie, że użyje wszelkich środków – pokojowych oczywiście – żeby uniemożliwić budowę Nord Stream 2, a to znów będzie poważny cios finansowy dla Rosji, ponieważ przychody do budżetu tego kraju w 40 procentach pochodzą ze sprzedaży gazu i ropy naftowej. Widać, że firmy energetyczne obawiają się tego oręża amerykańskiego. Zarówno te, który były zaangażowane w ten projekt, jak i nowych potencjalnych kontrahentów, ponieważ handlowanie z firmami amerykańskimi jest dużo atrakcyjniejsze niż z rosyjskimi, a złamanie sankcji oznacza dla takich firm całkowite zamknięcie rynku USA.

Kluczowy jest w tym przypadku problem certyfikacji, ponieważ jest on prowadzony przez firmy prywatne. Sankcjami może zostać więc objęta także firma certyfikująca. Scertyfikowanie przez taką firmę Nord Stream 2 oznaczałoby, że niczego więcej już nie scertyfikuje tam, gdzie interesy mają Amerykanie. Takie działania są więc bardzo ryzykowne dla takich kontrahentów.

Wydaje się więc, że wprowadzone pakiety sankcji, ale też kolejne zapowiedziane, ponieważ te ogłoszone kilka dni temu to jeszcze nie jest koniec, jednak będą dotkliwe.

Szczególnie warte podkreślenia jest to, że prezydent Biden zapowiedział też cyberatak na Rosję, jako rewanż za jej atak, który miał miejsce podczas wyborów w USA. Zapowiedź ta jest kompletnym novum. Nigdy wcześniej Stany Zjednoczone nie zapowiadały ataku cybernetycznego na Rosję.

Pamiętajmy, że w niektórych doktrynach wojennych, na przykład w doktrynie amerykańskiej, cyberatak jest uznawany za atak zbrojny i może się spotkać z tak zwaną odpowiedzią kinetyczną, jak bombardowanie dla przykładu.

Na Morzu Czarnym miały pojawić się dwa amerykańskie okręty wojenne. Co to oznacza?

Z tego co się słyszy, to one się tam nie pojawią, ponieważ Amerykanie postanowili nie eskalować sytuacji. Okręty pozostaną na Morzu Śródziemnym. Wpływanie okrętów przez Cieśninę Dardanele i Bosfor reguluje Konwencja z Montreux i ona nie pozwala na swobodne przepływanie, szczególnie jeśli chodzi o okręty wojenne.

Abstrahując od tego, to Amerykanie koncentrują siły wojskowe w rejonie Morza Czarnego w związku z manewrami Defender Europe 2021. Jest w nie zaangażowana także Polska, Turcja i przede wszystkim Rumunia. Uwaga amerykańska jest więc skupiona na Morzu Śródziemnym i te okręty nie muszą wpływać na Morze Czarne. To są niszczyciele rakietowe i one mogą wykonywać zadania z Morza Śródziemnego.

Były szef Pentagonu Mark Esper stwierdził ostatnio, że władze Stanów Zjednoczonych powinny wysłać więcej wojsk do Polski, Bułgarii oraz Rumunii. W jego opinii umożliwiłoby to łatwiejsze powstrzymanie Rosji przed ewentualną agresją na Ukrainę czy też inne kraje regionu. Czy uważa Pan, że po tych manewrach, o których Pan wspomniał, część wojsk pozostanie w regionie na dłużej?

Wojska muszą zostawać w jakimś konkretnym celu. Kiedy patrzymy na obecne działania Amerykanów w Europie, są to przygotowania do bardzo zaawansowanego konfliktu zbrojnego. Oni budują dla przykładu wielodomenowe nowe dowództwa, tzn. jednostki wojskowe, które będą mogły koordynować działania we wszelkich możliwych domenach, czyli w kosmosie, cyberprzestrzeni, na lądzie i w powietrzu w celach ofensywnych. Tego wcześniej nie było. Patrzyłbym raczej na to, jakie kompetencje budują Amerykanie. Taka jednostka wielodomenowa, która potrafi zarządzać polem walki w czasie rzeczywistym w wielu domenach jest dużo groźniejsza niż na przykład dywizja, która działa wyłącznie na lądzie.

Jak Pan ocenia działania Polski, jako sojusznika USA i NATO w odniesieniu do tego, co się dzieje przy obecnym eskalowaniu konfliktu przez Rosję? W Brukseli odbył się ostatnio szczyt specjalny na wniosek Ukrainy, gdzie szef MSZ USA Antony Blinken oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zadeklarowali wsparcie dla Ukrainy.

Szef NATO wyraził wsparcie, ale jeżeli Ukraina zostanie zaatakowana, to nikt jej nie pomoże zbrojnie. My też nie. Natomiast NATO już od wielu lat udziela wsparcia Ukrainie w postaci bezpłatnego dostarczania wojennego „know how”, czyli jak zorganizować armię, jak zorganizować pole walki, systemy łączności, system świadomości sytuacyjnej. To wszystko jest często dużo więcej warte na polu walki w czasie wojny, niż twarde uzbrojenie, ponieważ dobra świadomość sytuacyjna pozwala optymalnie wykorzystywać posiadane zasoby. Ukraina – na co warto zwrócić uwagę – ma dość dobre uzbrojenie. Armia ukraińska przeszła wielką reformę. Kiedy słyszymy, co jest tam wprowadzane albo testowane, widzimy chwilami lepsze wyposażenie niż posiada armia polska, jak na przykład rakiety precyzyjnego uderzenia o zasięgu 200 km, czy drony tureckie Bayraktar TB2, które bardzo skutecznie działały w Syrii, w Libii i Karabachu. To jest bardzo zaawansowane uzbrojenie. Mało tego, Ukraina buduje we współpracy z Turcją własne drony i uderzeniowe, i obserwacyjne, w Polsce to wszystko raczkuje. Od Amerykanów otrzymali systemy świadomości pola walki, jak na przykład radary antyartyleryjskie, zwiad. Tego w 2014 czy 2015 roku nie było. NATO odgrywa wielką rolę w modernizacji sił zbrojnych Ukrainy, Turcja także. Turcja współpracuje z Rosją tu i ówdzie, ale na Ukrainie akurat ewidentnie wspiera stronę ukraińską technologią wojskową, wspólną produkcją sprzętu wojskowego i „know how” użycia tego sprzętu, w tym dronów bojowych.

Jak Pan ocenia zachowanie Francji i Niemiec w tej sytuacji? Prasa francuska pisze o wycofywaniu się Francji ze wspierania Ukrainy, ponieważ prezydent Macron ma się obawiać drażnienia Rosji.

Wie Pan, nikt nie chce drażnić Rosji. My też nie chcemy. Ale zacznijmy od Niemiec. To kraj niezwykle racjonalny. Co czyni naprawdę, a co się pojawia w mediach i przestrzeni publicznej to dwie zupełnie różne płaszczyzny. Po pierwsze Niemcy chcą Nord Stream 2 i to z powodów bardzo egoistycznych, ponieważ potrzebują coraz więcej gazu z uwagi na fakt, że dywersyfikują swoje źródła energii. Bez gazu rosyjskiego nie są w stanie tego zrobić i nie będą mogli zamknąć elektrowni węglowych czy atomowych. To jest ich potrzeba gospodarcza, a skąd ten gaz pochodzi jest im wszystko jedno. Najbliżej i najtaniej z Rosja. Tu nie ma żadnej głębokiej polityki prorosyjskiej. Lobby przemysłowe prorosyjskie owszem działa, ale trzeba jednak pamiętać o tym, że kraje Grupy Wyszehradzkiej mają dużo większe obroty gospodarcze z Niemcami niż Rosja, nawet większe niż Chiny. To pokazuje, gdzie leżą rzeczywiste interesy gospodarki niemieckiej. Polska i Czechy oraz pozostałe kraje grupy Wyszehradzkiej uratowały Niemcy przed kryzysem w dobie covidu, ponieważ produkujemy na rynek niemiecki, dostarczamy i tworzymy łańcuchy dostaw i dzięki temu niemiecka gospodarka działa i kryzys tam jest tak płytki. Pisały o tym wprost niemieckie media. Tak więc nie będą podkopywały tych twardych realiów dla jakichś specjalnych relacji z Rosją. Oni balansują. Poza tym Merkel jest zdecydowanie sceptyczna wobec Putina, robi z Rosją tylko interesy. Nic ponadto.

Zupełnie inaczej sytuacja ma się z Francją. Ona nie jest osłaniana strategicznie przez Polskę, Ukrainę i kraje wyszehradzkie. Niemcy natomiast są. W związku z tym Francja może sobie pozwolić na większą swobodę, ale ma z kolei rozległe interesy ze Stanami Zjednoczonymi i nie chce ich ryzykować dla jakiś wielkich działań prorosyjskich. Francja nie chce wojen, pragnie mieć święty spokój. Według Francji byłoby najlepiej, żeby wszyscy uznali de facto aneksję Krymu, a Rosja aby się na tym zatrzymała. A już całkowicie idealnie z punktu widzenia jej interesów byłoby, gdyby udało się zbudować autonomię strategiczną Europy.

Mieliśmy natomiast twardą deklarację kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Emmanuela Macrona sprzeciwiającą się temu, co Rosja wyczynia wokół Ukrainy. Mamy twarde stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, natomiast bardzo miękkie jest stanowisko Szefowej Komisji Europejskiej. W systemie euroatlantyckim to właśnie w Komisji Europejskiej atmosfera jest dwuznaczna.

Prezydent Biden około tygodnia temu w jednym z wywiadów stwierdził, że nie sądzi, by Putin "miał duszę", a na pytanie, czy jest zabójcą odpowiedział twierdząco. Jednocześnie nawiązał do respektowania Układu Nowy Start, który był zawarty jeszcze przez prezydenta USA Baracka Obamę oraz ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i przyznał, że są obszary, w których współpraca z Rosją leży we „wspólnym interesie".

Układ Start jest potrzebny obu stronom. Dla Amerykanów prawdziwym zmartwieniem są obecnie Chiny. Tak więc każdy układ powodujący, że USA nie muszą zwiększać zbrojeń nuklearnych jest dla nich korzystny. To co mają wystarcza na ewentualna wojnę nuklearną zarówno z Rosją jak i z Chinami. Środki na ewentualny nuklearny wyścig zbrojeń są niezbędne na inne kompetencje - na Pacyfiku.

Gdyby w Rosji rządził skończony bandyta, a może nawet tak już jest, to i tak trzeba z nim rozmawiać, bo ma kilka tysięcy głowic nuklearnych. To jest poziom podstawowy.

Kiedy zejdziemy niżej, na realia militarno-polityczne, to już mamy większe subtelności. W końcu nawet konflikt zbrojny lokalny jest wyobrażalny bez użycia broni nuklearnej. Bywają więc mocarstwa, jak Rosja, Chiny i Ameryka, których przywódcy mogą mówić, co chcą. Jeśli ktoś nazwie kogoś mordercą, nie oznacza to długotrwałego ani permanentnego kryzysu w relacjach z tym krajem, ponieważ za miesiąc taki przywódca może się spotkać z tym „mordercą”, aby załatwić takie czy inne interesy. Ci przywódcy mogą sobie na to pozwolić. Przywódcy Polski, Francji czy Niemiec i tak dalej nie mają już takiej możliwości - przywódca Ameryki w stosunku do prezydenta Rosji jak najbardziej tak i vice versa. Putin też różne rzeczy o różnych przywódcach mówił, bo… może.

Tak więc Joe Biden mówi, że nie chce konfliktu, chce rozmawiać, ale USA wprowadzają sankcje i deklarują, iż nie pozwolą wejść na Ukrainę bezkarnie. Oczywiście, że i tak Rosja może tam wejść, ale nie bezkarnie.

Podobnie było ze Związkiem Sowieckim. Prezydent Regan wciskał dla żartu guzik nuklearny udając, że niszczy Moskwę, a następnie spotykał się z przywódcą tego kraju i odbywały się twarde negocjacje. Nie dzieje się obecnie nic, czego by nie było już w przeszłości.

Uprzejmie dziękuję za rozmowę

Komentarze (100):

Поляков придется вырезать полностью2021.04.21 14:00
Якутск
Москва2021.04.21 10:42
Какой смелый поляк! Только одно забыл сказать ,что в случае войны с НАТО Польшу первую сотрут ластиком с карты.
Aga2021.04.20 13:44
Z pewnych powodów zarówno "swiat Zachodni" jak i Rosja mogą być zainteresowani konfrontacją wojenną właśnie w tym momencie.
Skrzypek na dachu2021.04.20 13:06
Brawo NATO .
Anonim2021.04.20 13:03
Brawo Panowie Jerzy Giedrojc i Juliusz Mieroszewski , ktorzy opracowali najskuteczniejsza dla RP III polityke wschodnia wobec agresora , aktualna do dzisiaj , aby wspierac kazde ruchy odsrodkowe od dyktatury kremlowskich poststalinowcow zlodzieji ludobojcow .
Anonim2021.04.20 11:39
Pentagon nie straszy, a uspokaja : "Kilkadziesiąt amerykańskich samolotów bojowych F-15 i F-16 w Polsce to element ćwiczeń. Nie ma nic wspólnego z sytuacją na wschodniej granicy Ukrainy - mówi rzecznik Pentagonu John Kirby."
Skrzypek na dachu2021.04.20 11:23
Brawo NATO , Teraz mozna spac spokojnie bo brudny glodny durny kacap nie skoczy .
Anonim2021.04.20 9:25
Najlepiej wysłać na Wschód cały oddział pisbolszewików z prezesem na czele.Putler się wystraszy.Bo to tacy patrioci i pożyteczni idioci
Anonim2021.04.20 8:09
Niestety za Ukrainę musimy walczyć bo to walka o Polskę na ziemi ukraińskiej. Ruskim nie wolno ani odrobinę popuszczać. To kałmuki pokroju Putina którzy rozumieją tylko siłę bata. Dla nich dyskretna polityka to jak wycieranie pupy serwetką do kawy nie potrafią tego ani zrozumieć ani dostrzec.
oficer LWP2021.04.20 8:47
oczywiście ciebie w okopie w Donbasie nie zobaczymy?
cal.502021.04.20 10:00
Nie pisz tak, jakby wyglądało, że ty pójdziesz. Jesteś sowieckim trollem, więc siedź cicho, wódki nie pij i nie zasry....aj tego forum swoimi wymiocinami, ok?
oficer LWP2021.04.20 11:37
zajmij się lepiej obciąganiem prezesowi, to ci wychodzi perfekcyjnie
cal.502021.04.21 7:52
Zastosuj swoją radę wobec twojego guru z Kremla. Na pewno coś ci skapnie od niego, trollu sowiecki.
rezerwa 19862021.04.20 7:35
chętni do zdychania za krowopasów i Ukraińców natychmiast zgłoszą się do najbliższej siedziby PIS-u, dostaniecie przydział i skierowanie na front, 2 mln Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski i Rosji należy natychmiast zastąpić pisowskim cymbałami, oczywiście na linii frontu nie zobaczycie nikogo z PIS-u, z rodziny Dudy też nikogo tam nie będzie
cal.502021.04.20 7:53
Jak bardzo musisz sam siebie nienawidzić, skoro takie rzeczy wypisujesz.
rezerwa 19862021.04.20 9:03
ciebie w okopach broniącego Ukrainy nie zobaczę pisowski szczekaczu
cal.502021.04.20 10:01
Bolszewicki trepie, ty nawet w armii zbawienia nie byłeś, więc co bredzisz?
rezerwa 19862021.04.20 11:39
byłem żołnierzem PIS-u ale z tego łajna zrezygnowałem jak sie zorientowałem co to jest za syf
cal.502021.04.21 7:53
Jesteś z soku z buraka, trollu?
hehehe2021.04.20 5:49
Bajden zapowiedział cyberatak na Rosję bo mu się kartki pomyliły :-))))) Dobrze, że nie miał przy sobie tej z przepisem na mufinki bo dopiero by narobił obciachu :-)
trzaska2021.04.20 6:17
Kartki to raczej tobie się pomyliły w głowie i to dawno temu.
hehehe2021.04.20 8:35
Serio??? Jesteś na jego poziomie ???
Ert2021.04.20 5:05
Szanowny Panie, zanim sie cos da do druku warto to przeczytac. Nazwanie tego co Pan napisal stanowiskiem czlowieka naiwnego bedzie w sam raz. Wlosy deba staja na mozliwosc doradzania przez Pana naszemu rzadowi.
Spoko!2021.04.20 7:44
Andrzej Talaga - "ekspert" /absolwent sorosowej akademii(?)/ NIE jest doradcą Rządu RP
wsi-owa fundacja finansowana przez sorosa?2021.04.20 5:00
hihi dyrektor fundacji Andrzej Talaga - wrocławiak ukraiński - ekspert Warsaw Enterprise Institute: POpłuczyny WSIowe, gdzie ekspert eksperta ekspertem pogania!!
V2021.04.20 4:58
Był już taki jeden w naszej historii co krzyczał - „Nie oddamy ani guzika”. Tak marszałek Rydz-Śmigły odgrażał się Niemcom. A już 18 września przekroczył wraz ze Sztabem Naczelnego Wodza i Rządem granicę Rumunii, gdzie został internowany. Chociaż kampania wrześniowa oficjalnie skończyła się 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji SGO Polesie pod Kockiem .
tylko tak2021.04.20 2:48
Ukraina stanowi taką strefę buforową między Polską i Rosją a wszelkie próby zbliżenie Rosji do Naszych granic są niebezpieczne. Zachód powinien odpowiednio reagować do sytuacji a nie tylko wydalać dyplomatów. Armia Ukraińska powinna być odpowiednio dozbrojona a po Morzu Czarnym powinny pływać zachodnie niszczyciele a nawet lotniskowce. Tylko wtedy Putin się cofnie.
obserwator2021.04.20 7:42
pisowski niedouczony żołnierzu informuje ciebie skoro w tvPIS i na Frondzie nie poinformowali, że Polska graniczy bezpośrednio z Rosją a w okręgu kaliningradzkim jest dwa razy więcej wojska niż ma cała Polska, do tego dolicz sobie dwie bazy wojskowe na Białorusi, my jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z Rosją, mniej tvPIS, więcej książek i atlas geograficzny też by ci się przydał, warto światu pokazywać swoje braki wiedzy?
Styki2021.04.19 20:21
Trzecia część tajemnicy objawionej 13 lipca 1917 w Cova da Iria-Fatima. Piszę w duchu posłuszeństwa Tobie, mój Boże, który mi to nakazujesz poprzez Jego Ekscelencję Czcigodnego Biskupa Leirii i Twoją i moją Najświętszą Matkę. Po dwóch częściach, które już przedstawiłam, zobaczyliśmy po lewej stronie Naszej Pani nieco wyżej Anioła trzymającego w lewej ręce ognisty miecz; iskrząc się wyrzucał języki ognia, które zdawało się, że podpalą świat; ale gasły one w zetknięciu z blaskiem, jaki promieniował z prawej ręki Naszej Pani w jego kierunku; Anioł wskazując prawą ręką ziemię, powiedział mocnym głosem: Pokuta, Pokuta, Pokuta! I zobaczyliśmy w nieogarnionym świetle, którym jest Bóg: 'coś podobnego do tego, jak widzi się osoby w zwierciadle, kiedy przechodzą przed nim' Biskupa odzianego w Biel 'mieliśmy przeczucie, że to jest Ojciec Święty'. Wielu innych Biskupów, Kapłanów, zakonników i zakonnic wchodzących na stromą górę, na której szczycie znajdował się wielki Krzyż zbity z nieociosanych belek jak gdyby z drzewa korkowego pokrytego korą; Ojciec Święty, zanim tam dotarł, przeszedł przez wielkie miasto w połowie zrujnowane i na poły drżący, chwiejnym krokiem, udręczony bólem i cierpieniem, szedł modląc się za dusze martwych ludzi, których ciała napotykał na swojej drodze; doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego Krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej i strzałami z łuku i w ten sam sposób zginęli jeden po drugim inni Biskupi, Kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich, mężczyzn i kobiet różnych klas i pozycji. Pod dwoma ramionami Krzyża były dwa Anioły, każdy trzymający w ręce konewkę z kryształu, do których zbierali krew Męczenników i nią skrapiali dusze zbliżające się do Boga. Tuy-3-1-1944».
III Tajemnica Fatimska2021.04.19 19:46
Głosi ona , że kiedy Rosja będzie zajęta przygotowaniem agresji na zachód, armia ChRL wkroczy błyskawicznie na Syberię i szybko dojdzie do Uralu zajmując bogate złoża rosyjskiej Syberii .
basior2021.04.19 20:21
i wtedy z Polin sp**li całe żydostwo (POPIS i przystawki) i ponownie będzie Polska
matis89 - chłopka2021.04.19 19:20
Oferuje swoje usługi: wycieram duupska Polskim Panom bo lubię zapach ich gówna . Przypomina mi rodzinne klepisko pod Nowogródkiem u Polskiego Pana . Ale i opiekuje się psami . Lubie ich susiaki lizać albo cipska . Przyjmę każda ofertę .
JN2021.04.19 20:22
Krótko mówiąc obrzydliwy cham. Takimi słowami możesz obdzielać swoją najbliższą rodzinę.
Skrzypek na dachu2021.04.20 11:32
Asio Trollisko 2021.04.19.20.20 bo obrzydzasz Fronde .
matis892021.04.19 19:15
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Mirek2021.04.19 19:10
Oczywiście że Rosja nie wejdzie na Ukrainę bezkarnie . W razie czego Baiden wyrzuci Putina z fejsbuka .
nikt2021.04.19 22:13
Putin właśnie dostał od Zachodu (USA, UE) zielone światło na wjazd na Ukrainę. Mamy powtórkę z historii, z lat 1938-39. Wszyscy doskonale wiemy, że z tych "dotkliwych sankcji"i "twardych deklaracji" Putin ma niezłą bekę. Dla Polski to bardzo zła wiadomość, bo jesteśmy następni.
realista2021.04.20 7:46
gdyby twój kochany PIS codziennie nie szczekał na polecenie USA na Rosję to nie bylibyśmy następni, jeżeli ktoś ciebie ciągle opluwa to w którymś momencie dasz mu w ryja, do takiej sytuacji doprowadził PIS
chłopka2021.04.19 18:29
Oferuje swoje usługi: wycieram duupska Polskim Panom bo lubię zapach ich gówna . Przypomina mi rodzinne klepisko pod Nowogródkiem u Polskiego Pana . Ale i opiekuje się psami . Lubie ich susiaki lizać albo cipska . Przyjmę każda ofertę .
chłopka2021.04.19 18:21
Nie pozwoli NATO na taki manewr ? A co zrobi NATO ? Wywoła USA trzecią wojnę światową ? A po niej co ? Czwarta wojna światowa będzie już tylko na maczugi jak twierdził Einstein .To było dawno temu . Na maczugi nie znajdzie się dość odpowiedniego materiału . Ocaleją ludzie w super schronach ? Nic bardziej mylnego . W łodziach podwodnych ? Wykluczone . W Kosmosie ? A gdzie i po co wylądują ? A nie mogą tam przecież wisieć wiecznie . Elity się teleportują do innego wymiaru ? Nie wiedzą jak to zrobić . Nawet nie wiedzą czym jest mechanika kwantowa . A jeżeli życie na Ziemi jest tylko projekcją jak twierdzi wielu fizyków to ludzi przecież nie ma . Są tylko marnym filmikiem . Pstryk ........i nie ma . Chcą się pobawić i szybciej zrobić ten pstryk ? Ja osobiście nie mam nic przeciwko temu . Mnie znów to zwisa . Niech się zabawiają . Ja tylko patrzę .
uwaga2021.04.19 18:31
cccp był potężniejszy niż rosja , i rozsypał się jak domek z kart bez trzeciej wojny światowej, , z rosją może być podobnie albo gorzej , więc nie strasz wojną
chłopka2021.04.19 21:47
Przecież nie straszę . Daleka jestem od tego . Mnie to ( jak napisałam ) zwisa czy ona będzie czy nie . Piszę jak to będzie wyglądało gdy się rozpocznie . ZSRR było mocarstwem tak jak USA. Trwała też " zimna wojna " . Wtedy też świat dzielił krok od nuklearnego ataku . Obecnie jest na świecie nieco inny układ sił i uczestników ewentualnej wojny będzie więcej . A każdy z nich ma atom i inne rodzaje broni masowej zagłady a. I raczej nie będą wahali się ich użyć . Dodaj jeszcze do tego bogatych dewiantów , którzy użyją swego bogactwa do wmieszania się w ogólnoświatowy chaos .
Polexit2021.04.19 17:57
Panie Talga, nawet gdyby Putin wszedł do Lwowa i kijowa jankesi nawet palcem nie kiwną, a skończy się na papierowych restrykcjach. Sytuacja jest identyczna jak w naszym sejmie i rządzie: my nie ruszamy waszych, a wy nie ruszacie naszych!! Proste!! Za długo żyję na tym świecie, by tego nie widzieć.
Skrzypek na dachu2021.04.20 11:29
Rzeczpospolita musi bronic granice 1771 .
Ale to jednak Azjatki są najlepsze do przytulania2021.04.19 17:52
https://www.youtube.com/watch?v=bnzsuhtBvpM Spodziewajmy się, że już niedługo Kornhauser-Duda będzie czynić takie tańce przed chińskim imperatorem.
Andej2021.04.19 17:40
Dokładnie tak samo, jak nie pozwolili Hitlerowi zająć Austrii i Czech. A potem Polski. Może uda im się utrącić rurę. I to wszystko.
Maciej Piwowar2021.04.19 17:09
Andrzeju Talaga 1) Rosja ZAMYKA Międzynarodową Stacje Kosmiczną ( w 2022-23 r.OTWIERA Stację _bazę do lotów w Kosmos,2) wstrzymuje sprzedaż silników do kosmicznych rakiet,3) uzbraja w laser wszystkie swoje stacje.4) ogranicza przelot przez Rosyjskie Terytorium( wyznacza korytarze przelotu)5) ogranicza korzystanie z wód terytorialnych Rosji.O Innych ,,przyjemnościach"nie wspomnę. @ Andrzeju Rosja ma zbyt na ropę i gaz np: w Azji--Pakistan ,Indie ,
Maciej Piwowar2021.04.19 17:13
Dokańczam: Gaz do Estonii ,Łotwy ,Litwy ,Polski ,Niemiec ,Austrii,Czech ,Słowacji ,Ukrainy ,ITD--KTO ZAPEWNI DOSTAWY?????????????????? Zalew Wiślany bez zgody Rosji--ZABLOKOWANY.
uśmiany2021.04.19 17:21
Macieju zdecydowanie zbyt dużo piwa konsumujesz :) taki wniosek mi się nasuwa z bzdur które wypisujesz :)))))
Maciej Piwowar2021.04.19 17:47
@ uśmiany >> To ,,sojusznicy" z tzw .Zachodu którzy NIE CHCIELI ginąć za Polskę: Francja ,Anglia ,USA.Czy myślisz że będą ginąć za Ukrainę. W/wymienieni mają ŚWIADOMOŚĆ ,że Rosja może w Każdej Chwili WYMAZAĆ ICH np: Stolice z map Świata.A tak pro forma mam papiery pokrzywdzonego przez PRL ,i 71 lat.Co NIE CO ZNAM Historie i Politykę.
uśmiany2021.04.19 18:08
Panie Macieju :) fakt ,że sojusznicy są jacy są , nie zmienia faktu ,że pisanie o zamykaniu rzez rosję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to bzdura , podobnie o uzbrajaniu w laser wszystkich swoich stacji , tu nasuwa mi się żarcik ... chyba wszystkich swoich stacji ...kolejowych :)
wers2021.04.20 8:40
Nie bredź trollu sowiecki o tym, że znasz co nie co historię i politykę. Nie bredź także o tzw. słowianofilstwie. To ruska przynęta dla takich frajerów jak ty. Leki bez popijania wódką zrobią ci dobrze.
gumowy żyd2021.04.19 16:50
Czy można żyda naciąąąąągnąć na pożyczkę 1PLN-u bez procentów?
gumowa kaczka2021.04.19 16:42
tak,nie pozwolą ,pod warunkiem odkrycia dużych złóż ropy w miejscach wymagających zaprowadzenia demokracji
Gudłaj Keller-Krawczyk marzy, żeby być amerykan.2021.04.19 16:41
Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . .
Keller-Krawczyk żydek-brudasek marzy o USA!2021.04.19 16:41
O USA NAWET NIE MASZ CO MARZYĆ, TY PARCHU! - - - - WYBIJ SOBIE USA z TEJ TWOJEJ ŻYDŁACKIEJ PAŁY, BRUDASIE! - - - - - O USA NAWET NIE MASZ CO MARZYĆ, TY PARCHU! - - - - WYBIJ SOBIE USA z TEJ TWOJEJ ŻYDŁACKIEJ PAŁY, BRUDASIE! - - - - -
Rympał na zidiociałą mordę jankeską!2021.04.19 16:36
Czytacie projankeskie farmazony w USraelskich pseudoprawicowych portalach pokroju Frondy i połykacie propagandę Waszyngtonu jak naiwne, młode pelikany. :) Ludziska, prawda jest taka, że to nie Rosja w konflikcie wschodnioukraińskim jest agresorem, a podejmuje ona jedynie działania defensywne wbrew natowsko-banderowskiej agresji. W sieci prosperuje mnogość pseudoinformacyjnych portali pozornie różnorodnych, a tak naprawdę sprzedanych za żydowskie szekle. Fronda jest jednym z nich. Wy również milczeliście, kiedy banderowscy zwyrole w 2014 spalili żywcem kilkaset osób w Odessie, w tym kobiety i dzieci. Juntę banderowskich nazioli trzeba rozbić w drobny pył dla dobra omamionego narodu Ukraińskiego.
idiocie kacapowi ad rem :2021.04.19 19:50
W Odessie Ukraińcy spalili tzw. tituszki , kacapie , bajoku !
niewierzący ateusz - ratyzacja Polski2021.04.19 16:34
Zyklon B moje ulubione perfumy .
niewierzacy ateusz2021.04.19 16:47
już wszyscy widzą , że debil jesteś , nie musisz każdego z osobna o tym informować , swoimi debilnymi wpisami
niewierzacy ateusz2021.04.19 16:32
cccp był znacznie silniejszy niż współczesna rosja dodatkowo kontrolował i eksploatował ekonomicznie demoludy , i poległ w konflikcie z USA i NATO, jak putin będzie eskalował konflikt z USA to rosja skończy gorzej niż cccp
Skrzypek na dachu2021.04.19 16:29
Na co dzien to wycieraj duupska Polskim Panom . Lubie zapach gowna . Przpomina mi to rodzinna Bialorus .
Skrzypek na dachu2021.04.20 11:44
Asio trolisko kacapskie 17.29 , 17.28 , 17.27 falszerzu idz postaraj sie wymyslic swoj wlasny nick .
Skrzypek na dachu2021.04.19 16:28
Chcialbym sie onanizowac ale mi nie stoi bo mi rabin przy obrzezaniu jaja wycial .
Skrzypek na dachu2021.04.19 16:27
Jak masz psa to przyjde i wylize mu doope po kazdym srraniu .
Skrzypek na dachu2021.04.19 16:22
Brawo Panowie Jerzy Giedrojc i Juliusz Mieroszewski ktorzy opracwali najskuteczniejsza dla RP III polityke wschodnia wobec agresora moskala , aktualna do dzisiaj , aby wspierac kazde ruchy odsrodkowe od dyktatury kremlowskich poststalinowcow .
Skrzypek na dachu...ratyzacja Polski2021.04.19 16:20
Zyklon B moje ulubione perfumy .
Hertrich-Woleński - żydowska ratyzacja Polski2021.04.19 16:18
Nie jestem taki se zwykły "szczur"... Mam tytuły naukowe i byłem przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u mnie niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoję.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.19 16:16
Biden wykonal kilka ruchow,na ktore nie mogl sie zdobyc wrzaskliwy Trump.
Hertrich-Woleński - żydowska ratyzacja Polski2021.04.19 16:19
Nie jestem taki se zwykły "szczur"... Mam tytuły naukowe i byłem przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u mnie niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoję.
Anonim2021.04.19 16:07
Mnie tylko zainteresowało to ze Polska sie nie zbroi. Te polityczne tłuki to zwyczajne badziewie
Rympał na jankeską szuję!2021.04.19 16:01
Czytacie projankeskie farmazony w USraelskich pseudoprawicowych portalach pokroju Frondy i połykacie propagandę Waszyngtonu jak naiwne, młode pelikany. :) Ludziska, prawda jest taka, że to nie Rosja w konflikcie wschodnioukraińskim jest agresorem, a podejmuje ona jedynie działania defensywne wbrew natowsko-banderowskiej agresji. W sieci prosperuje mnogość pseudoinformacyjnych portali pozornie różnorodnych, a tak naprawdę sprzedanych za żydowskie szekle. Fronda jest jednym z nich. Wy również milczeliście, kiedy banderowscy zwyrole w 2014 spalili żywcem kilkaset osób w Odessie, w tym kobiety i dzieci. Juntę banderowskich nazioli trzeba rozbić w drobny pył dla dobra omamionego narodu Ukraińskiego.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.19 16:04
Konfederacja przygotowuje okupacje rosyjska Polski wedlug scenariusza jak na Krymie.
Skrzypek na dachu...ratyzacja Polski2021.04.19 16:01
Zyklon B moje ulubione perfumy .
Skrzypek na dachu2021.04.19 15:59
Brawo NATO . Teraz durne kacapy nie skoczy tak boi sie bata .
Patriota2021.04.19 15:58
Amerykanie w straszeniu dorównują Komitetowi Episkopatu Polski. Bo w razie jakiegoś konfliktu wiać będą jak swego czasu w Wietnamie.Są dokumenty.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.19 16:00
Patriota Rosyjski z Konfederacji zawsze walczy z Wolna Polska !
Skrzypek na dachu2021.04.19 15:50
Marze o USA , ale musze ciagnac Lukashenka lache i polykac .
Skrzypek na dachu2021.04.19 15:54
Asio , niemyta larwo .
Skrzypek na dachu2021.04.19 15:46
Falszywy uzurpator Joe pedzio Biden to hologram na uslugach bezboznych globalistow , bo wybory wygral Donald Trump ale demonkraci oszukali przy liczeniu glosow .
Gudłaj Keller-Krawczyk marzy, żeby być amerykan.2021.04.19 15:39
Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . .
Keller-Krawczyk żydek-brudasek marzy o USA!2021.04.19 15:38
O USA NAWET NIE MASZ CO MARZYĆ, TY PARCHU! - - - - WYBIJ SOBIE USA z TEJ TWOJEJ ŻYDŁACKIEJ PAŁY, BRUDASIE! - - - - - O USA NAWET NIE MASZ CO MARZYĆ, TY PARCHU! - - - - WYBIJ SOBIE USA z TEJ TWOJEJ ŻYDŁACKIEJ PAŁY, BRUDASIE! - - - - -
oficer LWP2021.04.19 15:04
takie same brednie opowiadałeś w 2008 roku, że amerykanie nie pozwolą wejść do Gruzji i jak to się skończyło? na kolanach błagaliście Putina aby nie zajmował stolicy Tbilisi a czołgi jego były już 5 km od miasta, wy PIS-owcy nigdy się nie nauczycie, że w globalnej polityce jesteście niczym, jedynie co wam wolno to na komendę z USA szczekać
Fumfel2021.04.19 15:30
Podżegacz wojenny mówi co usa zrobią , a o nie.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.19 15:58
Komuna Konfederacja Jedna Ruska Racja !
Bystry2021.04.19 16:49
Deratyzacja, Konfederaci to komuna? Rozumem to ty nie blyszczysz.
Grizzly2021.04.19 14:46
A tak na serio to mi to wszystko zwisa mam swego chłopaka którego chlaszczę raz dziennie spermą wypiję ziółka i idę spać
basior2021.04.19 15:00
czekam na relacje live
Grizzly2021.04.20 6:51
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka! Won zwyrolu!
Rympał na jankeską szuję!2021.04.19 14:46
Czytacie projankeskie farmazony w USraelskich pseudoprawicowych portalach pokroju Frondy i połykacie propagandę Waszyngtonu jak naiwne, młode pelikany. :) Ludziska, prawda jest taka, że to nie Rosja w konflikcie wschodnioukraińskim jest agresorem, a podejmuje ona jedynie działania defensywne wbrew natowsko-banderowskiej agresji. W sieci prosperuje mnogość pseudoinformacyjnych portali pozornie różnorodnych, a tak naprawdę sprzedanych za żydowskie szekle. Fronda jest jednym z nich. Wy również milczeliście, kiedy banderowscy zwyrole w 2014 spalili żywcem kilkaset osób w Odessie, w tym kobiety i dzieci. Juntę banderowskich nazioli trzeba rozbić w drobny pył dla dobra omamionego narodu Ukraińskiego.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.19 16:06
Konfederacja propwadzi propagande anty-NATO na rympal !
Bystry2021.04.19 14:39
Pwenie, ze nie pozwola. Wysla tam naszych polskich zolnierzy. Sprzedadza nam AR15, ktory jest gorszy nawet od kalacha (wiem bo mam oba). Po dwa magazynki pestek i bedziemy sie bic z rosjanami za ukraine. Co za glupota.
Grizzly2021.04.19 14:48
Kto ma wysłać kaczyński tchórz by się ze.s.rał ze strachu
Bystry2021.04.19 14:52
Jaki Kaczynski, a od kiedy starcy na wojne ida. Rzad zwieje do USA a nasi chlopcy znow beda ginac za wasza wolnisci i nienasza.
Skrzypek na dachu2021.04.19 15:50
Przesadzasz z tym zes Bystry .
katolicka deratyzacja Polski2021.04.19 16:02
Rosyjscy sabotazysci z Konfederacji prowadza wojne hybrydowa z Polska.
Bystry2021.04.19 16:44
Deratyzacja, Sabotazysci? Jacy sabotazysci? Bo nie chcemy zeby nasi chlopcy gineli za Ukraine? To zabotazysci jestesmy? A wez ty, deratyzacja karabin i sam walcz z rosja, polegnij a Duda da ci medal.
Anonim2021.04.19 14:35
A co na to Teresa Neumann???????
Grizzly2021.04.19 14:35
Nie będą wchodzić, będą "bronić" tzw. "republiki Ługańskiej" i "Donieckiej" przed Ukraińcami
Skrzypek na dachu2021.04.19 16:05
Smutne moskale robia z Joe pedzio Biden idiote .