TYLKO U NAS. Andrzej Sadowski o obostrzeniach: Nie widzę logicznego powodu dla dyskryminowania części branż - zdjęcie
02.02.21, 15:10fot. yt/telewizja repulika

TYLKO U NAS. Andrzej Sadowski o obostrzeniach: Nie widzę logicznego powodu dla dyskryminowania części branż

51

Rządy od lat przyganiały przedsiębiorcom, że powinni być innowacyjni, wykorzystywać zdobycze nauki oraz że ich działalność gospodarcza powinna być oparta o wiedzę. Dzisiaj to przedsiębiorcy powinni żądać od polityków, aby ich decyzje były oparte na wiedzy.” – mówi w rozmowie z nami Andrzej Sadowski, ekonomista, założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha – pierwszego w Polsce think tanku działającego od 16 września 1989 roku.

Tomasz Poller: Na wstępie pozwolę sobie wrócić do ostatniej rozmowy z Panem sprzed dwóch tygodni i właściwie… zapytać o to samo. Rząd decyduje się na dalsze utrzymywanie obostrzeń uderzających w gospodarkę, a dzieje się tak pomimo znacznego spadku liczby zakażeń. Według tego, co ogłaszano w listopadzie, powinniśmy być w strefie zielonej lub żółtej, a jednak nadal zablokowana jest możliwość działalności sporej części firm…

Andrzej Sadowski: Rządy od lat przyganiały przedsiębiorcom, że powinni być innowacyjni, wykorzystywać zdobycze nauki oraz że ich działalność gospodarcza powinna być oparta o wiedzę. Dzisiaj to przedsiębiorcy powinni żądać od polityków, aby ich decyzje były oparte na wiedzy, jak cała zresztą polityka. Jeżeli rząd zezwala na działalność centrów handlowych, to co do zasady, powinien również umożliwić funkcjonowanie hoteli i gastronomii. Nie wyjawił publicznie logicznego powodu, dla którego część branż jest przez niego nadal dyskryminowana i pozbawiona możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, podczas gdy innym na nią zezwolił. Nie ma w tym wspólnej zasady uzasadniającej podejmowanie takich decyzji, która byłaby powszechnie zrozumiała i tym samym społecznie akceptowalna.

Obostrzenia uderzają przede wszystkim w małe i średnie firmy, które nawet upadają. Tymczasem lockdown nie wyrządza raczej jakiejś wielkiej krzywdy wielkim koncernom. To daje także pożywkę dla różnych domysłów, które niekiedy określane są mianem teorii spiskowych, ale też często wydają się być jak najbardziej uzasadnione…

Jeżeli rząd nie stosuje tych samych kryteriów to siłą rzeczy pojawiają się domysły i snute są różne teorie. W ten sposób rodzą się oskarżenia wobec rządu o stronniczość i zauważalne preferencje dla wybranych branż czy wręcz firm z zagranicznym kapitałem. Niestosowanie tych samych zasad wobec wszystkich uczestników życia gospodarczego daje powody do uzasadnionych wątpliwości, które mają coraz częściej charakter publicznych. Niezrozumiałe jest, że przy stosowaniu tych samych wymogów sanitarnych, a nawet spełnianych z nawiązką przez branżę hotelarską i gastronomiczną, utrzymano wobec nich zakaz działalności, a zezwolono na funkcjonowanie centrów handlowych.

Wiemy również, że na skutek obostrzeń, a więc choćby nie korzystania z gastronomii i braku wyjazdów, ale też rezygnacji z części zakupów sporo osób wydaje mniej pieniędzy. Wielu Polakom przybywa oszczędności. Zamrożenie części gospodarki powoduje chyba, że jest mniej pieniędzy w obiegu. Ta sytuacja jest przedłużana. Jako laik w tych sprawach zapytałbym Pana o konsekwencje dla gospodarki, dla społeczeństwa, które taki stan rzeczy może spowodować…

Nie ma mniejszej ilości gotówki w obiegu, bo narodowy bank centralny dostarcza jej ponad miarę. Gotówki jest więcej, oszczędności w niektórych grupach społecznych też, ale z tego względu na realne ujemne oprocentowanie, tracimy na powierzeniu pieniędzy bankowi, a nie zyskujemy jak dotychczas. Jednocześnie nie ma takich rozwiązań, które pokazujemy od lat kolejnym rządom, aby Polacy mieli szanse trzymania swoich wielopokoleniowych oszczędności w bezpiecznych i niespekulacyjnych papierach wartościowych. A takim papierem jest publiczny list zastawny. Dotychczas żaden z rządów nie skorzystał z takiego instrumentu, który pozwoliłby Polakom uniknąć losu wdawania się w różne spekulacyjne i oszukańcze przedsięwzięcia. Do tej pory nie zbudowano rynku kapitałowego sensu stricto. Mamy tylko Giełdę Papierów Wartościowych, na której dominuje rynek spekulacyjny. Mówimy o rozwoju normalnego rynku kapitałowego, gdzie każdy może trzymać swoje oszczędności w miarę bezpiecznie. Ciułaczom różnego rodzaju fundusze nieustająco oferują tzw. produkty finansowe z „zyskiem bez ryzyka” lub „ochroną powierzonego kapitału”. Czekają na nich też kolejne piramidy finansowe, które wyrastają jak odcinane głowy smoka. Przy zauważalnej już dla każdego utracie wartości złotego polskiego, próby ochrony jego wartości nabierają w społeczeństwie charakteru powszechnego ruszenia, a uczciwych możliwości zabezpieczenia się jest niewiele. Wzrasta zagrożenie dla pieniędzy i oszczędności Polaków z jednej strony inflacją, a z drugiej brakiem bezpiecznych możliwości.

Czy mógłby Pan w kilku słowach przybliżyć, czym jest publiczny list zastawny?

Publiczny list zastawny funkcjonuje w naszym ustawodawstwie od ponad dwóch dekad. Pozwalałby on finansować inwestycje infrastrukturalne, a tym się różni od innego rodzaju zadłużenia, że rządy mogą te pieniądze inwestować tylko w inwestycje przychodowe. Inwestujemy np. w wodociągi i te pieniądze przynoszą właścicielowi regularne korzyści. Pieniądze z listu zastawnego pozwoliły pod koniec XIX w. sfinansować wodociągi warszawskie, działające do tej pory. Port w Gdyni zbudowano także z pieniędzy pochodzących z emisji listu zastawnego. Z inwestycji znanych na świecie, w ten sposób sfinansowano most Golden Gate w San Francisco. Publiczny list zastawny pozwala zwłaszcza na zabezpieczenie oszczędności Polaków, zwiększenie bezpieczeństwa emerytalnego i zysków z oszczędności, realne udomowienie długu publicznego, znaczące powiększanie środków na inwestycje infrastrukturalne, a także zamortyzowanie spadku napływu środków europejskich. Uruchamiając publiczny lis zastawny można zagwarantować bezpieczeństwo oszczędnościom polskich obywateli. Nie da tego ciągłe drukowanie pieniędzy, które nie zastąpią realnej produkcji.

Komentarze (51):

PiS od zawsze jak POlewica uwielbia totalitaryzm2021.02.4 16:02
https://www.salon24.pl/u/okop/1084238,to-nie-jest-dobry-rzad
katolicka deratyzacja Polski2021.02.3 13:25
Liberalizm to swiatopoglad masonerii. Mason Sadowski propaguje antynarodowy egoizm masonskich nadludzi-przedsiebiorcow z masonskich Klubow Rotary.
Jerzy2021.02.3 3:17
jak to nie widzisz logicznego uzasadnienia? a doprowadzenie do bankructwa po to by za złotówkę później ocalonym z holocaustu, braciom w wierze, pchnąć to nie logiczne uzasadnienie???
Konfederacja z wizytą u Putina2021.02.2 22:19
https://www.youtube.com/watch?v=aAxWQ9LJ3Dc
W interesie korporacji, banksterów i starego2021.02.2 22:12
finansowego grandziarza jako reki rockefellerów i rotschildów, etc. https://www.youtube.com/watch?v=v0O6BJ9GEWI
Michał Jan2021.02.2 20:49
Skuteczność lockdownu widać na porównaniu Kaliforni (twardy lockdown) i Florydy (brak obostrzeń). Wynik praktycznie taki sam, choć Floryda jest miejscem na spędzenie emerytury. PiS-macy mogą się napinać, ale nawet "Fronda" pisała o potwierdzających taką zależność badaniach ze Stanfordu.
Gówno wiesz o USA!2021.02.2 21:17
Göwno wiesz o Kalifornii i Florydzie. Możesz o nich jedynie pomarzyć.
Michał Jan2021.02.3 7:42
Nie wiesz nic o mojej wiedzy, patałachu PiS-macki.
bulimia Szumowskiego2021.02.2 21:28
Jeśli lockdown demoluje normalne funkcjonowanie może tylko zaszkodzić. Najlepiej widać po Polsce. Może też porównać Podkarpacie do Warszawy. Szumowski zdemolował organizacyjnie nie tylko slużbę zdrowia ale i psychikę ludzi, w tym lekarzy którzy nie odbierają telefonów. Głodówka wychodzi na zdrowie tylko jeśli robi się to krótko. Na ogół kończy się efektem jojo.
Wszystkich z Konfederacji2021.02.2 22:26
"Szumowski zdemolował ... psychikę ludzi, ...
Michał Jan2021.02.3 7:46
Lockdown tylko wtedy byłby skuteczny, gdyby był całkowity. Ale to wymagałoby tyle czasu zamknięcia wszystkiego, że ofiar (chociażby z głodu lub wycieńczenia i szaleństwa) byłoby więcej niż 0,5%, jak w przypadku covida. O kosztach ponownego uruchamiania nie wspominając. Takie częściowe i okresowe lockdowny prowadzą tylko do przytłumienia, po którym przyjdzie "fala".
katolicka deratyzacja Polski2021.02.3 13:20
Konfederacja morduje przez oglupienie.
Anonim2021.02.2 20:48
wymądrza się laik od epidemi i wirusów, a i ekonom nie za duży.
Konfederacja z wizytą u Putina2021.02.2 20:05
https://www.youtube.com/watch?v=aAxWQ9LJ3Dc
"A co będzie jak się zaszczepisz?"2021.02.2 19:58
Podpiszesz cyrograf z diabłem, jak Twardowski. Diabeł się nazywa Bill Gates, Soros oraz ten heretyk z Watykanu. Będzisz miał wszczepionego "czipa", który to powie Gatesowi, Sorosowi i temu heretykowi w Watykanie wszystko o tobie. "Czip" zmusi cię do NIE noszenia pieniędzy wystarczy, że spojrzysz na kaszankę a Gates, Soros i ten heretyk z Watykanu wyśle sygnał i będziesz wiedział czy cię stać na kupno, czy nie. A wszystko to dzięki 5G. Kobiety stracą płodność, podobnie faceci, ale niezupełnie, bo Gates, Soros i ten heretyk z Watykanu mają specjalną wajchę za pomocą której podniecą kobietę a facetowi "stanie". Ale tylko na jedno dziecko; z uszami jak radary radzieckie by wyłapywać sygnały od diabła Gatesa, Sorosa i tego heretyka z Watykanu oraz z platfusem abyś nie mógł uciec. Czyli ZASZCZEP SIĘ!
BĄDŹ FRAJEREM i NIE SZCZEP się2021.02.2 19:57
jak masz: cukrzyce, chroniczne podwyższone ciśnienie, coś z sercem, masz-miałeś raka, astme, masz-miałeś gruźlice, jesteś od zawsze palaczem, chroniczny kaszel, kłopoty z płucami, masz ponad 65 lat - MASZ 70-90% SZANSY ZGONU. Masz nieco wyższe szanse przeżycia jak jesteś po 50-tce. Nawet jak przeżyjesz to NIE NA DŁUGO!
Michał Jan2021.02.3 7:48
Czyli, jak jesteś jedną nogą w grobie, to nie bądź frajer - doszczep się.
katolicka deratyzacja Polski2021.02.3 13:22
Glupota Konfederacji osiagnela juz poziom rosyjskich kalmukow.
TRAGEDIA w HISZPANII, PORTUGALII2021.02.2 19:55
FRANCJI - dziesiątki tysiące zachorowań. Śmierć zbierz żniwa.
A może zamiast "lockdownu" model szwedzki?2021.02.2 19:46
ONI IDĄ PO REKORD! JUŻ NIEMAL 60 tyś.! Jak do tej pory mają ponad 50 tyś. zmarłych NIEPOTRZEBNIE! Ale oczyścili domy starości i różne wariatkowa. Budżet szwedzki będzie bez deficytu.
Masowa zbrodnia w Szwecji2021.02.2 19:47
ONI IDĄ PO REKORD! JUŻ NIEMAL 60 tyś.! Jak podają nieoficjalne statystki z domów pogrzebowych w Szwecji, zgonów mogło nawet być ponad 50 tyś.! Rząd Stefana Löfven może stanąć przed sądem dlatego ukrywa prawdziwe dane. Prof. epidemiologii Joacim Rocklöv określił działania rządowe jako masowa zbrodnia.
Prof. Joacim Rocklöv z Umeå Universitet2021.02.2 19:48
jest specjalistą od chorob zakaźnych, uznanym i nagrodzonym naukowcem. Otrzymał m.in. z Institute Pasteur oraz Prince Albert II z Monaco nagrodę na badania nad tzw. arbovirus, można powiedzieć, że wie co mówi. Potwierdził, że rząd szwedzki ukrywa prawdziwą ilość ofiar. Szczególnie w pierwszej fazie pandemii. ONI IDĄ PO REKORD! JUŻ NIEMAL 60 tyś.! - - - I jak się okazuje rząd nie tylko szwedzki nie przygotował się drugiej fali, podobnie jak reszta "rozwiniętej" Europy. W Włoszech w pierwszej fali zmarło po domach tysiące samotnych starych ludzi. W Hiszpanii rząd lekceważąc powagę sytuacji doprowadził do tragedii narodowej. Nie ma sensu wspominać Rosji i Brazylii - tam już NIKT NIE LICZY ofiar. Putin tylko półgębkiem wspomniał, że muszą "poprawić" budżet narodowy. Następny krok to kartki na chleb.
Anonim2021.02.2 19:54
Podaj pisowski p[rzyglupie dane ze szwedzkich miast gdzie rządzi opozycja. Dane zgonów podają lokalne urzędy stanu cywilnego, jak ten w Kraśniku, polskiej lombardii tyle że bez covida
Masowa zbrodnia w Szwecji2021.02.2 19:56
ONI IDĄ PO REKORD! JUŻ NIEMAL 60 tyś.! Jak podają nieoficjalne statystki z domów pogrzebowych w Szwecji, zgonów mogło nawet być ponad 50 tyś.! Rząd Stefana Löfven może stanąć przed sądem dlatego ukrywa prawdziwe dane. Prof. epidemiologii Joacim Rocklöv określił działania rządowe jako masowa zbrodnia.
urodziłem się świnią2021.02.2 20:20
jestem pisowcem który za parę srebrników cieszy się z masowej zbrodni w Polsce jakiej dokonuje rząd. Zawsze byłem sprzedajną świnią, istotą bez honoru, człowiekiem zakłamanym, fałszywym, a w młodości jako ministrant dorabiałem z tacy by było na czekoladki i papieroski. Świadomie wybieram i powielam wygodne dla mnie kłamstwo aniżeli niewygodną prawdę.
Ty KURWO PUTINA!2021.02.2 21:20
Z lipnego "wrocławia, gorzowa, katowic" itp. Polska to NIE jest twój kraj!
Anonim2021.02.2 21:30
Pisał pacjent psychiatryka w USA
PiS najgorsza zaraza2021.02.2 18:53
https://www.scb.se/contentassets/edc2b33f85ad415d8e7909002253ed84/2021-02-01-preliminar_statistik_over_doda_inkl_eng.xlsx ................ Najbardziej zakażone i jedno z najbardziej starczych miast Europy o gęstości zaludnienia 2 razy większej od Krakowa, SZTOKHOLM na dziś liczba dodatkowych zgonów 0,88/1000, Szwecja 0,83/1000, Polska 2,15/1000 (nr 1 w Europie), Warszawa ok 2.0/1000 pisowski KRAŚNIK ok 3,0/1000 .......... Szwecja z krajów powyżej 8 mln ma najmniej nadmiarowych śmierci razem z Niemcami (0.75/1000). Nadśmiertelność zależy przede wszystkim od tego czy chroniło się wąskie grupy zagrożenia ii czy chorych w ogóle się leczyło a nie zamykało się szpitale jak robił to Szumowski. Największe znaczenie mają podstawowe lub rozszerzone a nie intensywne świadczenia medyczne................... z całej Polski podkarpackie ma najwięcej zgonów dodatkowych mimo że covid atakował bardziej inne województwa ... https://www.medonet.pl/zdrowie,gdzie-w-polsce-umiera-najwiecej-ludzi--najwiekszy-wzrost-smiertelnosci-na-podkarpaciu,artykul,28321851.html
order dla Kopacz2021.02.2 18:57
PiS to nie tylko szkodliwa zaraza ale oni w ogóle uważają się że bez nich świat by się zawalił. Poza regularnym bredzeniem o Szwecji i Niemcach przypominają Ewę Kopacz. Np wczoraj w tvp. Kopacz zasługuje na order virtuti militari a PiS na proces norymberski.
podkarpackie nr 1 w Polsce2021.02.2 19:03
https://bi.im-g.pl/im/a2/73/19/z26687650Q,-.jpg
Anonim2021.02.2 19:17
warmia i mazury maja namniej śmierci dodatkowych i najwięcej covida, czyli odwrotnie niż na podkarpaciu
to nie była przenośnia2021.02.2 19:24
https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,26671669,koronawirus-warmia-i-mazury-z-najgorszym-wskaznikiem-w-polsce.html w zgonach wirusowych warmia ma 1 miejsce na równi z opolskim, sląsk wcale nie jest nr 1
a_l2021.02.2 18:43
Co właściwie pożytecznego robi Centrum im. Adama Smitha? Coś produkuje, pozwala coś lepiej produkować, czy tylko przyssało się do tak pogardzanego państwowego cyca? Ten człowiek "od zawsze" mówi to samo: własność państwowa jest zła, Państwo jest złe...Ale przy pandemii wyciąga rękę do Państwa.
Skrzypek na dachu2021.02.2 18:33
PiS to debile paskudne na uslugach bezboznych globalistow Kalerghi .
hahahaha2021.02.2 18:05
A co ze strajkiem macic? Miały roznieść Polskę jak TK zatwierdzi aborcję i co? Cicho jak w kościele.
Skrzypek na dachu2021.02.2 18:03
Lockdown to bezsens a Plandemia to sciema . Szczepionka gorsza niz zaraza .
ceramik2021.02.2 17:44
Sadowski na premiera. Niech sobie pohula. A my zdrowiem zapłacimy.
Michał Jan2021.02.2 17:58
W jaki sposób mielibyśmy za jego premierostwo zdrowiem płacić? Zwiększyłby liczbę umierających nadmiarowo z 2 na 1 na covid?
Palindrom2021.02.2 17:31
Podoba mi się ten epidemiczny wysyp logików. Istotą i celem skutecznego działania jest sukces, a nie logika czy zgodność z logiką. Obrodziło też "zdrowym rozsądkiem" – ciekawe, czym różni się ów "zdrowy rozsądek" od rozsądku i jak wygląda niezdrowy rozsądek?
Zbigniew2021.02.2 17:28
https://www.cda.pl/video/651217473
jox2021.02.2 17:04
Zakazane piosenki - Teraz jest LOCKDOWN www.youtube.com/watch?v=m1UbVSCMyt0
Skrzypek na dachu2021.02.2 18:18
Super piosenka Brawo #otwieraMY . Brawo Montage.pl
Szczery2021.02.2 16:22
Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP! Gardzę WOŚP!
Prawda2021.02.2 16:14
Takich co mówili o psedo Wirusie znałem ==Anonim 4 osoby i już Kwiatki wochają od spodu === spali na drugi dzień jak wirus ==Ich Ubił == PIS to Sługa Narodu Polski ==Dzieci Najedzone Emeryci maja wię ksza stope zyciowa jak pracowali za Czerwonej Zarazy Komuny ==
Anonim2021.02.2 16:27
Jasne, oczywiście, naturalnie. A ja pośród znajomych mam takie przykłady, że chorzy nowotworowo, nałogowi palacze, cukrzycy i schorowani przeszli to jak zwykłą grypę albo i lżej. W bullshit TVP to ja nie uwierzę.
Anonim2021.02.2 15:59
PiS odpowie za to co zrobił w temacie pseudo pandemii.
Prawda2021.02.2 15:47
Sadowski to taki przecietny Ekonomista z Kiosku Ruschu ==bez znaczenia bo doradzał PO==Tuskowi ==Nima Kasy i Nie =będzie Kasy ==ale robi Sadowski JAJAJa
Michał Jan2021.02.2 16:10
I taki nawet przeciętny ekonomista lepiej to wszystko ogarnia niż cały rząd i komitet centralny PiS-u.
banda 4 nie odpowedziała za2021.02.2 15:35
kradzież majątku Polaków i brak rozliczenia zbrodniarzy komunist. Teraz odpowiedzą za ludobójstwo na Polakach: https://www.youtube.com/watch?v=IiHEVW3iqwY
Kogo to2021.02.2 15:34
Problem w tym, że wszyscy o tym wiedzą z wyjątkiem lewackiego pisu
fcuk piss2021.02.2 15:18
niemozliwe we frondzie ktos zaczal logicznie myslec ?