Tureccy hakerzy przejęli Twittera? - zdjęcie
16.03.17, 12:30źr. zdj. Pixabay

Tureccy hakerzy przejęli Twittera?

Agencje rządowe, politycy i wydawnictwa, a niekiedy zwykli użytkownicy Twittera padli ofiarą ataków hakerskich. Na ich kontach pojawiły się swastyki i hashtag #Nazialmanya i #Naziholland. 

Hakerzy zaatakowali m.in. konta Amnesty International, Forbesa, tenisisty Borisa Beckera, Parlamentu Europejskiego, BBC i UNICEF'u. Przejęli wiele kont w popularnym serwisie społecznościowym, umieszczając informacje zawierające swastyki i sugerujące nazizm, który ma toczyć Holandię i Niemcy.  Ma to związek ze słowami tureckiego przywódcy, Recepa Tayyipa Erdogana, który w sobotę określił Holandię jako kraj „niedobitków nazizmu, faszystów”. Właśnie wtedy takie instytucje, jak Parlament Europejski czy brytyjski Departament Zdrowia utraciły kontrolę nad kontami na Twitterze.

Podobny problem miała m.in. telewizja BBC w Ameryce Północnej, niemiecki "Die Welt", "Forbes" czy japońska wersja Reutersa.

Na profilach pojawiły się tureckie flagi, czasem swastyki i linki do protureckich stron, informacje o kwietniowym referendum oraz hashtagi łączące Niemcy i Holandię z nazizmem. Atak nie ominął także kilku agencji non-profit, w tym Amnesty International czy UNICEF USA. 

Pracownicy Twittera poinformowali, że do przeprowadzenia ataku wykorzystano "aplikację firmy trzeciej". 

JJ/TVP Info, USA Today, Fronda.pl