Służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformowały, że wyrok w sprawie „modelu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów” w Polsce zostanie wydany 26 marca. Chodzi o pytania prejudycjalne, które polskie sądy wysyłały do TSUE.

W pytaniach tych wskazywano, że po dokonanej w Polsce reformie wymiaru sprawiedliwości, minister sprawiedliwości ma wpływ na wszczynanie i prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, a organy władzy ustawodawczej uzyskały wpływ na wybór składu Krajowej Rady Sądownictwa, który w Polsce odpowiada za wyłanianie sędziów, mogących zostać powołanymi do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego rozpatrującej sprawy dyscyplinarne dotyczące sędziów.

Według autorów pytań, daje to władzy ustawodawczej możliwości ingerencji w pracę sędziów i rodzi zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej. Rzecznik generalny TSUE już we wrześniu ub. roku uznał, że pytania polskich sędziów, których będzie dotyczył wyrok, są niedopuszczalne.

Orzeczenie wydane w przyszłym tygodniu nie będzie dotyczyć osobnej sprawy, którą jesienią ub. roku do TSUE skierowała Komisja Europejska.

kak/ PAP