Tomasz Terlikowski: Obejrzałem film Sekielskiego - zdjęcie
13.05.19, 09:15

Tomasz Terlikowski: Obejrzałem film Sekielskiego

81

Obejrzałem film Sekielskiego do końca. Nie jest to proste doświadczenie. Te historie, choć tak różne, układają się w przerażający schemat. Głos ofiar to najmocniejszy element tego filmu. Głos, którego nie można, nie wolno nie usłyszeć. On brzmi w uszach na długo po obejrzeniu filmu. I pytania, których nie wolno nie zadawać: dlaczego broniono sprawców? Dlaczego nie rozliczono? Dlaczego przenoszono z parafii na parafię i z diecezji do diecezji? Dlaczego mimo wiedzy nie wyciągano konsekwencji? Gdzie była wówczas troska o wiernych? Kto za to odpowiada?

Ale jest też element, który ten film „psuje”, nadaje mu niestety wydźwięk publicystyczny. To wskazanie winnego w postaci św. Jana Pawła II, to wywody prof. Stanisława Obirka. Owszem dość, jak na niego, ostrożne, umiarkowane, ale zupełnie niepotrzebnie upraszczające historię, nadające jej wymiar bieżącej publicystyki, odciągające od dramatu ofiar.

Nie, nie oznacza to, że z filmem nie trzeba się zmierzyć, że można go sobie odpuścić. Nie można. A do tego trzeba mieć świadomość, że ten film może i zapewne uruchomi proces ujawniania kolejnych ofiar, kolejnych historii, kolejnych sprawców. I to nie będzie element „spisku przeciwko Kościołowi”, ale normalny proces ujawniania trudnych historii, gdy ktoś zrobi to pierwszy. Owszem będzie to wykorzystywane do walki z Kościołem, ale powoływanie się wciąż na ten argument w niczym nie pomoże, bo akurat te sprawy trzeba rozliczyć, a nie zamykać się w oblężonej twierdzy.

I jeszcze jedno. Ten film, a dokładnie te historie, które on przedstawia, to lekceważenie problemu, może zachwiać wiarą wielu. Odpowiedzią powinna być nie tylko modlitwa, ale także roztropna odpowiedź duszpasterska. Roztropna to znaczy nie pełna buty, pychy, samozadowolenia walka z neobolszewikami (bo ofiary nimi nie są), przywoływanie przeszłych powodów do chwały, ale… bycie blisko ludzi, empatia i przypomnienie, że ostatecznie tylko jeden pasterz jest dobry. Jezus Chrystus. Nikt inny nie dorasta do jego poziomu. Do Niego mamy przychodzić, Jemu oddawać swoje życie. Demitologizacja kapłaństwa, deklerykalizacja Kościoła; sprowadzenie kapłanów do normalnego poziomu to ważny element. Sakralizowanie przestępstwa ma często swoje źródła w zapomnieniu, że kapłaństwo jest sakramentem, ale nie uświęca samo z siebie człowieka, nie wynosi go ponad innych, a często niestety - nie ono samo, ale złe jego przeżywanie - w powiązaniu z klerykalizmem niszczy zwyczajne człowieczeństwo.

Tomasz Terlikowski

źródło: facebook

Komentarze (81):

Andrzej2019.05.14 14:09
Wątek z JPII jest moim zdaniem o tyle uprawniony,że pokazuje brak prawidłowego rozumienia problemu przez władze kościelne w tym papieża. Nawet jeżeli był od tego izolowany to coś musiało do niego dochodzić i to coś nie zapaliło czerwonej lampki a nie zapaliło bo było przekonanie w kościele ,że duchowieństwo to parafrazując "wyjątkowa kasta" nie zdolna do złych rzeczy.A tak nie jest ,te święcenia nie czynią z księży aniołów tylko to są ludzi zdolnych do podłości również.I nagle rusza kula śnieżna która może zasypać kościół tak,że już się nie podniesie.
ect2019.05.14 9:11
Bardzo rozsądny głos pana Terlikowskiego.
Tom Bombadil2019.05.14 5:30
Nie przypuszczałem, że pan Terlikowski jest taki naiwny. Ciągle za cicho o roli "śpiochów" UB i SB w Kościele. Temat tabu. A może by spojrzeć na to tak: Czy Kościół – zgodnie z licznymi proroctwami (Fatima, Stefano Gobbi) – wchodzi ostatecznie na drogę Chrystusa i właśnie teraz czeka go Golgota. To znaczy - Wandea.
zasmucona2019.05.14 10:09
Może i tak. Na pewno tak jest, ale to nadal nie oznacza, że pedofile - nawet jeśli są podstawionymi przez bezpiekę sługusami, mają dalej kręcić się po parafiach. Swoją drogą, jeśli w Kościele są komunistyczne wtyki, to czy przyjęte przez nich święcenia są ważne? Jeśli nie, to czy nasze spowiedzi są ważne? Pora to zweryfikować, bo rzecz idzie o rząd dusz! Nagonka to tutaj efekty uboczny ogromnego cierpienia najbardziej niewinnych.
lol2019.05.13 19:09
POpaprańcy, oczywiście walczyli z pedofilią, tylko jak zwykle im brakło czasu, tak samo jak to że jak jest PIS przy władzy to jest wzrost gospodarczy, toż to szczęście podobne jak wygrane w totka naszego byłego prezydenta. Zabrać się za wszystkie zboczenia nie tylko pedofilie, jestem za dwoma rękami, za ciepłych braci również bo mi się żygać chce jak widzę pewnego polityka na B... i jego uśmiech
athos2019.05.13 18:37
Ludzie nie przesadzajcie!!! Piszę nie do ateistów, lecz do wierzących katolików. Nie obrażajcie Bogu ducha winnych księży we własnych parafiach, bo oni w pewnym momencie mogą rzucić to wszystko i wtedy zostaniecie sami, bez mszy św. i bez sakramentów. A bez przyjmowania sakramentów nie myślcie o zbawieniu. Nie będzie go. Pójdziecie tam, gdzie chcecie, albo nie wiecie, że nie chcecie. Odróżniajcie złych księży od dobrych i szanujcie tych ostatnich póki jeszcze są. Może ich nie być!!!
Maciek Arczyński2019.05.13 19:26
Taaa... tak będziemy walczyć o czystość wiary, że wiara zostanie oczyszczona. Z duchowieństwa. I wtedy zacznie się "płacz i zgrzytanie zębów". Zapowiedzi już są. W TVN-owskim "kościele" im. Bergoglio walczymy z klerykalizmem.
ks. krakowski2019.05.13 17:44
Ten film o pedofilii kilku księży został opublikowany w wigilię Tygodnie Modlitw o Powołania. Przypadek czy szatański "tydzień zwalczania powołań"?
patrzcieNaWykresy2019.05.13 17:24
Popęd seksualny jest naturalny lub jak kto woli, pochodzi od Boga. Bóg stworzył nas istotami seksualnymi. Temu nie wolno przeczyć. Tak jak pragnienie, głód, potrzeba tlenu, tak też istnieje popęd seksualny, pragnienie bliskości. Nie można go wykoślawiać celibatem ani łamać jego orientacji dla lokalnego, kulturowego porządku, norm, czy innych przyczyn. Jest to silny popęd i majstrowanie przy nim tak się właśnie kończy. Natura jest potężniejsza od naszych ludzkich instytucji a kościół powinien wykazać tu daleko idącą pokorę, zamiast okaleczać swoich pasterzy i pośrednio ich ofiary.
Jack Em2019.05.13 16:58
Tak to jest gdy nie rozliczy się TW SB , którzy współpracowali w zamian za tuszowanie ich zbrodni pedofilii wśród kleru oczywiście minimalnie ale również ... czekamy teraz na dalsze filmy o pedofilii wśród działaczy lewicowych , komuszego POmiotu ... tam to jest stajnia Augiasza !!! Sekielski stary łapciu jak zwykle z troską do dzieła !
ochrona przed pedofilami w sutannach2019.05.13 16:50
przecież mówiłeś pan że ten film to nieprawda to jak jest ? prawda czy nie?
x2019.05.13 16:34
Niech ci, którzy skrzywdzili osoby poniosą konsekwencje, ale na litość Boską, po co to ciągle rozgrzebywać? Wcale w Kościele nie ma tak dużo pedofilii, moim zdaniem problemem w Kościele jest ignorancja, dwulicowość duchowieństwa a przede wszystkim stawianie człowieka w centrum a detronizacja Boga. Kolejnym problemem jest brak solidnej formacji w postaci ascezy i pokuty wśród duchowieństwa. Kolejnym problemem jest instytucjonalizm Kościoła, który wiąże się ze stawianiem człowieka w centrum. Kolejnym problemem, gdy chodzi o krytyków Kościoła Katolickiego jest chęć krytykowania Kościoła i redukowania tej Instytucji Chrystusa do instytucji ludzkiej (księża winni są tego, że Chrystus jest zdetronizowany). Ci, którzy atakują Kościół są niewierzący, ponieważ ten, kto wierzy kocha Kościół- jako Matkę i szanuje kapłanów Chrystusa nawet jeśli upadli, nawet jeśli zgrzeszyli, nawet jeśli nieśli zgorszenie. Ci kapłani, którzy zdradzili Chrystusa i stali się powodem zgorszenia dla "tych małych" winni ponieść sprawiedliwą karę, ale nie można ich potępiać, tak jak nie można potępiać żadnego człowieka. Na świecie jest wielu kapłanów, część na przestrzeni wieków zdradziła Chrystusa. On sam powołał dwunastu Apostołów a wśród nich jeden okazał się zdrajcą. Jeden na dwunastu był zdrajcą. To dużo jak na dwunastu, a jednak też wypędzał złe duchy, był przy swoim Nauczycielu i co? Zdradził Go.
jou2019.05.13 16:30
Film na zlecenie. Tyle. Dlaczego PiS nie zleci filmu o PO i całym gnoju na KAŻDEJ płaszczyśnie życia publicznego i gospodarczego okresu ich rządów i nie pokarze premiery przed wyborami?? Proste: to nie jest poziom tej organizacji, czego wielu nie chce widzieć.
Durczykiewicz2019.05.13 15:52
Panie Tomku, to proszę doprowadzić swoimi sposobami do wyjaśnienia tej sprawy zarzutu wobec JP2. Dlaczego ksrd,Dziwisz milczy?? Dlaczego pozwala się rzucać ot tak sobie w samolocie Franciszek pod adresem JP2 zarzuty chowania dokumentow...? Jak tak można wobec zarzutów milczeć i nie bronić naszego kochanego Papieża????? w każdym kościele wizerunek JP2 często obok Matki Bożej i Pana Jezusa!! Kto to zniesie???!!! Ludzie będą odchodzić gremialnie jeśli tego się dokładnie nie wyjaśni!! Proszę coś w tej sprawie zrobić, a nie tylko mówić, że ów film nie pokazuje całej prawdy. Pewnie T.Sekielski pokazał tyle ile mógł ile się dowiedział.
Michał Pasierb2019.05.13 15:12
Jak zwykle, to co najważniejsze,sama istota zagadnienia jest na końcu- 7 ostatnich linijek.
Max2019.05.13 13:53
Trzeba rówmież brać pod uwagę to, że niestety masoneria ma również swoich braci w Kościele!
anonim2019.05.13 13:37
Nie mogę już znieść tego "nauczania" Terlikowskiego. Samozwańczy księża bez święceń, którzy w dodatku nie ustają w "nauczaniu" i wszędzie są obecni ("otwieram lodówkę, a tam Terlikowski...") na dłuższą metę są nie do zniesienia.
taki se moher2019.05.13 13:37
Do JPIII Wojtyła to dość popularne nazwisko, niedaleko ode mnie jest prywatny rzeźnik Wojtyła i nie trudno się domyśleć, że blogowy zapracowany JPIII to jakiś tam "wojtyła" (jidysz ortografia), który byl ministrantem w synagodze i dostawał od rabina w rectum. Do dzisiaj to pamięta. Proszę o więcej wspomnień i opowieści rodzinnych.
JPIII2019.05.13 13:14
To, że pedał wojtyła ukrywał kolesi to wynika z 2000 lat historii. Kiedyś wojtyłę pierd...lił jakiś klecha potem wojtyła pird...dolił dziwisza albo wzajemnie to sobie robili. A terlikowski to dzieciorób, który widzi w swojej żonie maszynę do robienia bachorów.
gosc 2019.05.13 15:40
Precz szatanie
anonim2019.05.13 23:57
To, że pedał ukrywający sie pod nickiem JPIII ukrywałkolesi to wynika z 2000 lat historii. Kiedyś JPIII pierd...lił jakiś lewak potem JP III pird...dolił lewaka albo wzajemnie to sobie robili. Ale JP III to impotent, który chciałby widzieć w swojej żonie maszynę do robienia bachorów, ale jest impotentem i pedałem, i przy kobiecie jakoś mu nie staje hehehehehehehehehehe
to ja2019.05.14 17:04
Prawdopodobnie Papierz Wojtyla miał syna
janek2019.05.13 13:11
Panie Tomaszu już o tym pisałem i pisze raz jeszcze- pełna zgoda i szacunek za Pana postawę
Marta2019.05.13 13:10
Kapłani powinni podlegać tylko sądowi Bożemu, pójście do czyśćca czy piekła jest największą karą, więc zostawcie to niech kościół ten problem sam załatwi u siebie nie wtrącajcie się
anonim2019.05.13 13:38
>Kapłani powinni podlegać tylko sądowi Bożemu Bzdura, pani szanowna. Kapłan też człowiek.
Albert2019.05.13 17:36
Jeśli ksiądz zgwałci i zamorduje ci córkę, a potem bezczelnie powie ci prosto w twarz, że możesz go pocałować w dupę, bo jego może sądzić tylko bóg, to się z nim zgodzisz?
Marta2019.05.13 20:31
Brała bym przykład z Matki Boskiej
anonim2019.05.14 7:51
Nie masz dzieci, prawda? Łatwo teoretyzować, jak się nie ma o czymś pojęcia.
zasmucona2019.05.14 10:03
Wiesz? Ja też staram się brać przykład z Matki Boskiej, ale Twoja propozycja niekarania kościelnych sprawców pedofilii to jakieś wielkie nieporozumienie!!! To tak, jakby pozwalać komuś na zło. Nieukarany pedofil nie zatrzymuje się w pół kroku - gwałci dalej. Krzywdzi kolejne i kolejne dzieci. A jeśli tym pedofilem jest ksiądz, to robi coś jeszcze gorszego - zasłania ofiarom Boga, nadzieję, Zbawienie, a na siebie nakłada pętlę ciężkiego piekła!!! Nie ma najmniejszego usprawiedliwienia dla takich czynów. To zbrodnia na niewinności, czasem chyba nawet gorsza od morderstwa.
Marta2019.05.14 16:54
To musi Kościół sam wewnątrz swoich załatwić a nie grzeszny świat zewnętrzny, to tak jakby Judasz chciał osądzać Apostołów. Trzeba cierpieć w milczeniu i wierzyć w sprawiedliwość Boga i Kościoła
J.P2019.05.14 18:41
Problemem Marto jest, że wewnętrzny świat kościelny jest również grzeszny w tym samym stopniu co zewnętrzny świecki a może jest jeszcze grzeszniejszy. Cierpienie w milczeniu, nie mówienie o swoim cierpieniu spowoduje jeszcze większe rozpanoszenie się tego grzechu!! Lepiej zatem zamilcz, bo gorszysz swoimi radami.
Foster2019.05.13 12:47
Już 8 mln. Polaków obejrzało film Sekielskiego - wynika z tego, że tylko funkcjonariusze PIS nie oglądali.
michu2019.05.13 13:30
Co innego obejrzeć co innego zauważyć po co NAPRAWDĘ był zrobiony. Nawet wiele komentarzy na frondzie na to wskazuje ;).
Widzę jak próbują mną manipulować!2019.05.13 12:19
Skoro nikt nie chcę zrobić filmu o pedofilii jako takiej i to wszędzie: wśród nauczycieli, artystów, urzędników, robotników, polityków,itp.Tylko cały czas bezczelnie próbuje się mi wmówić ,że problem dotyczy księży,więc ja taką prezentację sprawy olewam. Nie jestem głupi i nie dam się manipulować. Co oczywiście nie znaczy ,że jak jakiś oszołom zaprzeczę ,że i w środowisku kościoła jest ten problem.
Ina2019.05.13 12:41
Chodzisz do spowiedzi do nauczyciela albo artysty?Udzielają ci oni sakramentów i podają komunię brudnymi łapami? Jak można nie widzieć różnicy? Po za tym tamtych nikt nie kryje.
Widzę.........2019.05.13 12:50
Nie,nie widzę różnicy! To raczej ty w chory sposób postrzegasz kapłanów jeśli tylko im według Ciebie tego robić nie wolno i ich chcesz piętnować na innych przymykając oczy! Co do krycia środowiskowego: jest ono wszędzie { sprawa Polańskiego} i należy z tym walczyć!
Ina2019.05.13 13:09
No to spowiadaj się do zboka jak ci to nie przeszkadza.
Widzę.....2019.05.13 13:22
Nie powiedziałem ,że mi nie przeszkadza! Przeszkadza! Tylko jak to sprawdzić skoro dany koleś ciągle jest księdzem.Tu jest problem! Rozumiem ,że Twoje dzieci mogą chodzić na lekcje do pedofila wuefisty tylko na religię do takowego już nie! Twoje uprzedzenia i nienawiść do kapłanów widać z księżyca. Ochłoń bo nie widzisz problemu całościowo!
to ja2019.05.13 14:18
Jest to zawód który przyciąga pedofilów homo i hetero ponieważ mają dużo kontaktu z dziecmi i młodymi mężczyznami
Maciek Arczyński2019.05.13 19:22
He, he, he... a nauczyciele to pewnie robaczki świętojańskie uczą? A taki lekarz ginekolog na przykład... Był kiedyś taki rysunek Pytlika, w którym facet bez spodni, tylko w fartuchu lekarskim ze stetoskopem na szyi biegnie za drobną nastolatką w staniku i sukience, wołając: Dziecino, pediatry się boisz?
to ja2019.05.13 20:13
Pewne zawody są przez nich częściej wybierane jak np. fryzjer, ksiądz, projektant mody, balet
Stanislaw znad Dunajca2019.05.13 12:17
"Dlaczego broniono sprawców? Dlaczego nie rozliczono?" - - Od karania jest prawo karne i prokuratura. Kościół nie utrzymuje (nawet nie wolno mu!) więziennictwa ani katów. Rozlicza sprawców po swojemu, jak rozlicza się rodzina z wykroczeń popełnianych w domu przez swoich członków, prawu karnemu dając wolną rękę! Kara kościelna jest tylko karą... dodatkową! W ostateczności ksiądz karany jest podwójnie: przez sądownictwo karne i przez swoją rodzinę kościelną
Pan_Zenon_nie_nazywam_się2019.05.13 11:56
Gratulacje ze szczyptę uczciwej refleksji... i przyzwoitości wśród natłoku farmazonów które pan głosi... JP+II był papieżem przez prawie 30 lat.. więc chyba mógł zrobić trochę więcej w tym temacie, o którym nie mogł nie wiedzieć. "Roztropna odpowiedź duszpasterska" jest zawarta w filmie.. "ubolewają"... przedawnione sprawy... miejsce sprawców gwałtów na dzieciach jest w więzieniu, to powinna być oczywistość.. bez względu na to kiedy ofiara się zgłosi... a jak się okazuje - nie jest. I dużo osób religijnych jak i duchownych nie ma z tym zadnego problemu...
anonim2019.05.13 10:26
Nie jest problem tylko z ludźmi ... ale z doktryną KrK ... np celibatem , który jest wrogi Bogu i Słowu Bożemu oraz popycha ludzi w kierunku upadku . Zarówno CI co takie rzeczy robili jak i CI co je kryli są jednakowo winni ...
87652019.05.13 23:10
Gdyby celibat był przyczyną pedofilii, to byłaby ona spotykana tylko wśród osób w celibacie i samotnych. Celibat to pewne sito. Nie każdy się na celibat zdecyduje i o to chodzi. Niestety niektórzy udają, że zachowują celibat, ale dzięki sieci coraz szybciej będą wyłapywani tacy kłamcy.
rdaneel2019.05.13 10:11
Niby Terlikowski a taki jakby bardziej ludzki... Sprawa jest prosta: pedofili osądzić i wywalić a nie patrzeć na to przez pryzmat "kościół atakują"...
Lennon2019.05.13 10:23
Widać p. Terlikowski dorasta.
Sebastian Lorenc2019.05.13 10:46
Bo ma dzieci i wyobraźnię. Każdy normalny człowiek, który pomyśli że ofiarą mogloby byc jego dziecko tak zareaguje. Przynajmniej mam taka nadzieję.
Marian2019.05.13 15:38
Siekielski wiedze o tym ma od lat 20 Nagle teraz ja ujawnia ten "wrazliwy" na krzywde To jest tylko temat wyborczy bo programu brak
Agnieszka2019.05.13 18:05
Nie jest prawdą to co piszesz, pani molestowana przez księdza kiedy miała 7 lat zaczęła o tym mówić dopiero niedawno,po tym jak odbyła długą psychoterapię, ksiądz Dariusz Olejniczak przyłapany na rekolekcjach z dziećmi został w tamtym roku. Warto zobaczyć film nim się skomentuje.
tik tak2019.05.13 13:32
tak pedofili wszystkich osądzić i ukarać ale jak sam zauważyłeś wszystkie przypadki które pokazał Sekielski to stare sprawy a rządów było wiele WIEC JA SIĘ PYTAM DLACZEGO DZISIAJ DLACZEGO TERAZ Nie trzeba buc wybitnie mądrym ze jest to nagonka polityczna że ofiary są tu drugorzędne tym osobom wcale nie zależy by pochylić się nad problemem i to jest smutne Pan Siekierski nie wspomniał również o tym ze wszystkie te osoby to współpracownicy SB wiec dlaczego to ukrył A może owi agenci byli na ten czas bardzo przydatni Pytać mam więcej ale daruje sobie je ze względu na poszkodowanych I nie zapominajmy o pozostałych ofiarach pedofilów POZNAŃSKICH SŁOWIKÓW O ofiarach Trynkiewicza ,o ofiarach posła Piety Tego również nie można upominać i może tak wszystkie środowiska włączyły by sie w tę walkę z pedofilią a i samych aktorów bo tam jest rozgrzeszanie np Polańskiego
Rafał2019.05.13 9:51
Pan Terlikowski to nie człowiek z mojej bajki ale tym razem popieram jego stanowisko w 100%. KK musi się zmierzyć ze swoimi najgorszymi snami aby się później obudzić czystym i szczęśliwszym oraz gotowym w pełni służyć jego wiernym. Musimy bronić KK ale w żadnej mierze nie metodami stosowanymi obecnie przez najwyższych dostojników kościelnych w Polsce. Teraz nadszedł czas na oczyszczenie a nie jeszcze większe zakłamywanie rzeczywistości. Najważniejsi dostojnicy KK w Polsce proszę podnieść przyłbicę i zmierzyć się z tym trudnym ale możliwym do pokonania kryzysem i to nie dla Waszego dobra ale dobra całego Kościoła Katolickiego.
12019.05.13 9:49
Jak powiedział jeden z publicystów "albo wygonimy diabła z Kościoła albo on wygoni nas".Nie ma innej alternatywy!Trzeba zacząc od samej góry !
matt2019.05.13 18:41
Problem w tym, że to Kościół jest diabłem. Wilki w owczej skórze.
Anna2019.05.13 9:34
Brawo, Panie Terlikowski! Przynajmniej w tej jednej sprawie zgadzam się z Panem.
matis892019.05.13 18:21
Już czas by walić sodomitów gejów, pedofilów i lewakoateistów w sutannach z KK. Te trzy rzeczy się ściele ze sobą łączą, skupianie się tylko na jednym by przykryć pozostałe 2 grupy nie będzie żadnym robieniem porządków, tylko zamiataniem pod dywan. Pedofile najczęściej geje sodomici dobierają się do dzieci, sodomici oszukują wszystkich wiernych a lewakoateiści propagują ateizm w KK, lewactwo i popierają sodomitów.
lolek kremowka2019.05.13 9:33
Tak jak 500 lat temu KK walczył z reformacją kontrreformacją tak dzisiaj polski KK na niezbite dowody przestępstw skrywanych przez lata pod sutanną odpowiada, że to atak na kościół. Dlatego protestanci po wielu próbach naprawy kościoła widząc, że nie da się go naprawić i że ze strony hierarchów nie ma woli jego naprawy, odeszli od tegoż kościoła. Jak to możliwe, że kobieta która pokolorowała wizerunek Matki Boskiej wyciągana jest przez policję o 6 rano z domu a hierarchowie kościelni ukrywający przestępstwa pedofilskie w kościele nie są wyciągani o 6 rano??? Zgodnie z treścią przepisu art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję.
Mw2019.05.13 9:44
Ta kobieta, którą wielu uważa za artystkę, obraziła uczucia religijne wielu osób i powinna ponieść tego konsekwencje. nie masz talentu artystycznego-nic nie szkodzi, zrób jakiś paszkwil przeciw Kościołowi i będziesz Wielkim Artystą...
lolek kremowka2019.05.13 9:58
Ci księża popełnili niebywale cięższe przestępstwo przeciw prawu kościelnemu, Bożemu, cywilnemu. Jeżeli ona była aresztowana - ci księża powinni... brak mi słów...
Stanislaw znad Dunajca2019.05.13 12:09
"odeszli od tegoż kościoła." - - A czy protestanci naprawili cokolwiek będąc już w swoim kościele?
tik tak2019.05.13 13:24
pytanie o co i dlaczego to zrobiła dlaczego wybrała Maryję tak czysta niewinna i dobra Dlaczego w Nią uderzyła To nie jest osoba widmo Maria żyła zwyczajnie jak my Była i jest Matką Chrystusa Jeszcze raz pytam po co co chciała osiągnąć Co Maria jej zrobiła Nie tyka sie dobrych ludzi Bo na to nie zasłuzyli A skoro to zrobiła miała niecne i podłe zamiary ale jeszcze jedno owa pani wtargnęła do kościoła zniszczyła grób pański I jakoś wy to przemilczacie ZNISZCZENIE JEST PRZESTĘPSTWOM
darek2019.05.13 13:36
Protestanci próbują naprawić Kościół? W jaki sposób? U nich jest więcej przekrętów niż w KK. Drogi Lolku poczytaj trochę historii, to przekonasz się jaki były genezy powstania odłamów chrześcijaństwa. Anglikanizm powstał z pobudek osobistych króla. Luter sam miał dużo na sumieniu. Prześladowania katolików dorównywały prześladowaniom protestantów,
Cogito ergo sum2019.05.13 9:31
Ludzie świeccy wcale się nie garną do wzięcia odpowiedzialności za Kościół panie Tomaszu. Proboszczowie mają czasem problem aby znaleźć ludzi chętnych do wykonania jakiegoś zadania w Kościele. Zresztą po co wyręczać księży, którzy nie uprawiają innych zawodów. Aby mieli jeszcze więcej czasu?
Stanislaw znad Dunajca2019.05.13 12:07
Ja wiedzę księży raczej przeciążonych pracą, i to ponad godziny, przez siedem dni w tygodniu. Ludzie świeccy nie mają wyręczać księdza, tylko spełniać SWOJE obowiązki w Kościele, które dotąd, z powodu ich bierności, wypełnia ksiądz.
Ina2019.05.13 12:37
Proszę księdza zamiast wypisywać głupoty na forum lepiej by ksiądz pozamiatał podłogę w kościele. Padało wczoraj.
Ksiądz2019.05.13 22:20
Księża mają dużo czasu? Właśnie wróciłem do domu. Jest 22:18 Wyszedłem około 11... Ale nie o tym. Bardzo współczuję wszystkim ofiarom pedofilii w Kościele i jest mi bardzo przykro z tego powodu. Widać, że działanie przełożonych nadal jest dość chaotyczne, choć osobiście widzę już pewne zmiany w dobrym kierunku.
Marek212019.05.13 9:30
To może jeszcze rada parafialna ma księdzu pensję wyznaczać? :-) Czyste masoństwo....
Robert2019.05.13 10:34
Jezus nauczał za free.
Maciek Arczyński2019.05.13 19:16
Jak myślisz, nad czym Judasz trzymał pieczę? I co podkradał? Stwierdzenie darmo otrzymaliście darmo dawajcie oznacza tylko to by nie wyznaczać stawek, ale Pismo mówi, "iż wart jest robotnik zapłaty swojej". Chcesz mieć posługę duchową? No to myślisz, że duchowny żyje powietrzem, albo jakie "nowe szaty króla", lub śpi na śniegu? Spróbuj, może Ci się uda.
taki se moher2019.05.13 11:43
Darmo wzięliście darmo dawajcie. Już nie obowiązuje?
87652019.05.13 23:01
Ksiądz jest od nauczania i sakramentów. Resztą powinni się zająć inni.
Tylko nie mow nikomu2019.05.13 9:21
Właśnie mi się Terlikowski spodobał. Widziałem fragment mszy, którą Flaszka odprawiał zaraz po tym jak oświadczył, że byle czego nie ogląda i nie jest naiwny. Piękny tron mu przygotowano, tak żeby był wywyższony pośród wywyższonych.
Flaszka2019.05.13 10:06
Pewnie napruty był to i tron wygodny żeby się nie obalił:)
michu2019.05.13 11:15
A to źle, że byle czego nie ogląda i że nie jest naiwny?? Pewnie są tacy co by chcieli żeby było inaczej ;).
Stanislaw znad Dunajca2019.05.13 12:03
A to chciałbyś, żeby abp był okryty kierem? Troska o dobro ofiar wymaga, by cały naród jednakowo okrył się kirem, bowiem inne grupy zawodowe (a wiem coś o wszędobylskich filmowcach i fotografach!!) też boleśnie krzywdzą!
Tylko nie mow nikomu2019.05.13 12:30
Przenoszenie murarzy podejrzanych o gwałty na dzieciach na kolejne budowy jest powszechną praktyką. Uważam, że dwie godziny murarstwa w tygodniu w publicznych szkołach i przedszkolach, to jednak przesada, szczególnie że murarze rzadko kiedy wykazują się przygotowaniem pedagogicznym. Nie wiem też, dlaczego akurat murarzom reszta podatników musi zrzucać się na składki ZUS?
michu2019.05.13 13:27
Może dlatego, że murarze są mniej potrzebni SS (spec służbom) ;).
Marian2019.05.13 9:20
Co ten judeochrzescianizm zrobil z tego czlowieka.Nastepny etap to udzial w paradzie rownosci
IS2019.05.13 9:44
jesteś zwykłym hitlerkiem, nawet po stronie ofiar pedofilów nie staniesz
Stanislaw znad Dunajca2019.05.13 11:59
Ciesielski staje nie po stronie ofiar pedofilów, lecz po stronie antykościoła. To widać wyraźnie. Gdyby był po stronie ofiar, to nie wybierałby grupy zawodowej sprawców, a w każdym razie byłaby ona drugorzędna (inaczej, oczywiście, jak dla obserwatorów wierzących)
Marian2019.05.13 13:12
Heil! IS