Szpital ukarany za pomyłkę podczas zapłodnienia in vitro - zdjęcie
04.02.15, 11:00

Szpital ukarany za pomyłkę podczas zapłodnienia in vitro

8

 Wczoraj pisaliśmy (TUTAJ)o „koszmarze” matki, która urodziła „nie swoje” dziecko. Badania DNA potwierdziły, że 30-latka nie jest biologiczną matką dziewczynki, która przyszła na świat z licznymi wadami wrodzonymi. Podczas zapłodnienia in vitro pomylono nasienia męskie i kobieta została zapłodniona komórka z nasieniem innego mężczyzny niż jej mąż. Zabieg in vitro przeprowadzono w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu w szpitalu w Policach, który jest częścią szpitala klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, na zorganizowanej wczoraj konferencji, poinformował, że zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia błędu medycznego oraz nałożył karę na szpital: 76 tys. zł i wypowiedziano umowę w zakresie przeprowadzania zapłodnienia pozaustrojowego. 

- To wypowiedzenie będzie trwało 30 dni z tego względu, że musimy bezpiecznie przeprowadzić inne pary do innych klinik in vitro. Musimy zaproponować tym parom możliwość wyboru kliniki, w której ta procedura będzie przeprowadzona – wytłumaczył Arłukowicz.

Cała sytuacja dowodzi jedynie, że rząd nie powinien zezwalać na zapłodnienia pozaustrojowe in vitro.

mm/Polskie Radio

Komentarze (8):

anonim2015.02.4 11:36
Niech kary będą wysokie i jeszcze wyższe aby odechciało się wszystkim in vitro.
anonim2015.02.4 11:38
Pomylić to się mogą w maglu wydając nie te serwetki.Chaos,anarchia i prototyp a wszystko w profesorsko/doktorskim wydaniu.Bajzel.
anonim2015.02.4 11:59
@naos Wszystko dowodzi, że in vitro trzeba zakazać. Nawet to, że pada śnieg.
anonim2015.02.4 12:02
Pomyłki popełniają kierowcy samochodów, piloci, operatorzy maszyn.......wniosek:rząd nie powinien pozwalać na używanie samochodów, samolotów i pozostałych maszyn.
anonim2015.02.4 13:22
In vitro to zło tym gorsze że działa pod płaszczykiem dobra.
anonim2015.02.4 13:58
To już nie po raz pierwszy spaprane in vitro. A karać będą za to tylko tych, którzy nie dokonali aborcji (jak Chazana)!
anonim2015.02.4 14:42
"Podczas zapłodnienia in vitro pomylono nasienia męskie i kobieta została zapłodniona komórka z nasieniem innego mężczyzny niż jej mąż" - szanowna redakcjo, w przypadku tej pary pomylono nie nasienie, lecz komórki jajowe (kobiecie wszczepiono komórkę jajową innej kobiety). Gdyby komórka pochpdziła od niej, to nieważne, czyim nasieniem zostałaby zapłodniona - męża, innego mężczyzny czy kosmity. Ona wtedy byłaby biologiczną matką. @Atimeres "To już nie po raz pierwszy spaprane in vitro." - podaj inne przykłady. "A karać będą za to tylko tych, którzy nie dokonali aborcji (jak Chazana)!" - jesteś wyrocznią? Akurat w tym przypadku postępowanie zostało dopiero wszczęte, czyli jeszcze za wcześnie mówić, czy i kogo będą za to karać.
anonim2015.02.4 14:58
@AirWolf Fronda już od wczoraj ma problem z tą sprawą i wciąż nie może jej zrozumieć. Jak sobie poczytać inne portale i gazety, to można się dowiedzieć, że w rzeczywistości dziecko, które urodziła ta pani, pochodziło z plemnika jej męża, ale jednocześnie z komórki jajowej INNEJ KOBIETY. Dlatego pani, która urodziła dziecko, nie jest jej biologiczną matką. Ale to są za trudne rzeczy dla redakcji Frondy. Może coś się poprawi, jak już philo, mm i paru innych skończy szkoły.